Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an okumayı size kim öğretti?

__BODOM

New member
önemli olan kuran ı okuyup anlamak anlamını bilmeden okumak bana saçma geliyor

unzurna

New member
Neee! Sen Kur'an-ı Kerimi okumayı bilmiyormusun ? Hayır yanlış anlamada geçen hafta biz hep beraber hatim yaparken sen de cüz almıştın bildiğim kadarı ile. yoksa meal mi okudun? Bu konuda cevap verirsen sevinirim.

Evet meal okudum sakıncalı mı? Hazmede hazmede okudum yani.

unzurna

New member
Şimdi benim hatimde payımı kaldırıyormusunuz yani. Allah'a sığınıyorum.

radikal

New member
"Anlamını bilmeden Kur'an okumak bana saçma geliyor" sözünde küfür.! Eyleminde değil!

müttaki

New member
taha 114-diyanet- Gerçek hükümdar olan Allah, yücedir. Sana O'nun vahyi tamamlanmazdan önce Kur'an'ı (okumakta) acele etme ve «Rabbim, benim ilmimi artır» de.

peygamberimiz Kuranı okurken Rabbim bilgimi arttır diyor.bizde ahzap 21deki gibi peygamberimizi örnek alacağız ve Rabbim bilgimi arttır diyeceğiz.
ama anlamını bilmediğimiz birşey için Rabbim bilgimi arttır demek ne derece doğrudur?

Asya

New member
bence herkes arapça kuran okumayı öğrenmelidir.ben tecvid biliyorum.öğrenmek hiç de zor olmadı.yeter ki istek olsun azim olsun teşvik olsun.

T

teslimolan

Guest
Neee! Sen Kur'an-ı Kerimi okumayı bilmiyormusun ? Hayır yanlış anlamada geçen hafta biz hep beraber hatim yaparken sen de cüz almıştın bildiğim kadarı ile. yoksa meal mi okudun? Bu konuda cevap verirsen sevinirim.

Ben bir hatime katilacagim diye bir yazi yazmadim. Sadece özel konusmada reyyan bana teklif etti hangi cüz istiyosun dedi ben 40 sayfa okuyacagim dedim oda tamam iki cüz dedi foruma yaz dedi ben yazmayacagim dedim okuduktan sonra da yalniz ben okudum da Kuran okumadim cünkü arapca bilmiyorum meal okudum dedim oda olsun demisti.

118. Allah o şeytana lanet etmiştir. Demişti ki o: "Senin kullarından belirli bir pay elbette alacağım."

119. "Yemin olsun, onları saptıracağım, onları kuruntulara/hurafelere/anlamını bilmeden okumaya mutlaka iteceğim. Onlara mutlaka emir vereceğim de davarların kulaklarını yaracaklar; onlara muhakkak emredeceğim de Allah'ın yaratışını/yarattıklarını değiştirecekler." Kim Allah'ı bırakıp da şeytanı yandaş edinirse açık bir hüsrana kesinlikle yuvarlanmış olacaktır.

120. şeytan, onlara söz verir, ümit verip hayal kurdurur, hurafeye/anlamını bilmeden okumaya iter. Ama o, onlara bir aldanıştan başka hiçbir şey vaat etmez.

121. Bunların varacakları yer cehennemdir. Ve cehennemden kaçıp kurtulacak bir yer bulamazlar.

122. İnanıp hayra ve barışa yönelik işler yapanları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokacağız. Sonsuza değin kalacaklardır orada. Allah'ın şaşmaz vaadidir bu. Söz söyleme bakımından Allah'tan daha doğru ve tutarlı kim olabilir?

türkmani

New member
Babam her yaz evimizde apartmanımızda oturan çocuklara Kuran öğretirdi.Ben de onlarla birlikte babamdan öğrendim Kuran okumayı.Allah ondan razı olsun.

T

teslimolan

Guest
bence herkes arapça kuran okumayı öğrenmelidir.ben tecvid biliyorum.öğrenmek hiç de zor olmadı.yeter ki istek olsun azim olsun teşvik olsun.

Kurandaki arapca dir Kuran diye yazan yerde arabbiyen mi yazar ? arabbiyen in anlami akici dilmis duyduguma göre biri dogru olup olmadigini yanitlayabilirmi acep ?

Bütün diller rabca dir bu arada :)

leyla

New member
Ben Kur'an okumayı 7 yaşımda Boşnak bir hocadan öğrendim. Ancak, tecvit öğretmedi. Sonra da tecvid çok zor geldi. Ancak, kısmetse kısa bir süre sonra planım tutarsa öğrenmeye niyetliyim.

Hem Boşnak olduğum için Arapça harfler dilime çok ağır geliyor.Mesela Ha - Hı harflerini Dal harfini tam söyliyemiyorum. Eşim günlerce uğraştı ,nafile. Böyle aklımda iken dikkat edince biraz benzetiyorum. Ancak, hızlı okuyunca ve namazda alışkanlık kazanamadığımdan mıdır nedir hepsini "he" harfi gibi okuyorum.

Tavsiyesi olan varsa memnun olurum

Muhabbetle
ha harfinde boğaz sıkılarak kalın ve yumusak okunur ha olan yerde mesela okuduğun yerde hiç değilse he olrak dememeni tavsiye ederim böylece kalın söylemiş olursunuz. hı da ise hırlatmak aklınıza gelsin bogazdan hırlatarak çıkarmaya çalışın felak suresinde örneğin kuleuzübirabbil felak min şerri ma halak derken ordaki ha harfini hırlatmalısınız mutlaka yoksa ALLAH YARATTI YERİNE TIRAŞ ETTİ DEMİŞ OLURSUNUZ .ARAPÇADA ÇOĞU KELİME BİRBİRİNE BENZİYO İÇİNDEKİ HARFİN TEVCİTLİ OKUNUŞU VE MESELA HANGİ HE HARFİ OLDUGUNU BELİRTTİĞİNİZDE MANA BOZULMADAN GÜZELCE OKUMUŞ OLURSUNUZ. SİZE TAVSİYEM TECVİTİ BIRAKMAMANIZ VE İNANIN İSTEMEK AZMETMEK HERSEYİ BASARTIR İNSANA SAYGILARIMLA

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
Kendim Öğrenmeye karar verdim. 24 Yaşımda 3. Gün tüm alfabeyi ezberlemiştim. 1 Haftada kuran okumaya başladım. Bunu kendi çabamla başaramayacağımı okuyanları dinledikçe karar verip Okumasını beğendiğim Bir Hocadan bana ders vermesini talep ettim Allah ondan Razı olsun Tüm tecvit hataları ile bana öğretti:) Yetmedi Osmanlıcada öğrendim bunun için cemat evlerine gittim.. Mahmut hocanın cemaatindende Arapça eğitimi aldım Başlangıç seviyesinde(Dahada Öğrenecem inşallah)

yolcu

New member
kardesler, 9-10yaşlarındayken yazın köye giderdik, oradaki kuran kursunda azda olsa biraz öğrendim, ilk okulu bitirdikten sonra babam (Allah razı olsun)beni imam hatip lisesine gönderdi. oradada (elhamdülillah)tecvitli bir şekide okumayı öğrendim.
leyla kardesimizin de belirttiği harflerin çıkış yerlerini iyi bilmemiz gerekiyo, harfi yanlış çıkarırsak mana değişir

Asya

New member
evet felak suresine çok dikkat etmeliyiz."min şerri ma halak "
derken oradaki "ha"yı mutlaka hırlatmalıyız.yoksa anlamı değişiyor.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Ben Kur'an okumayı 7 yaşımda Boşnak bir hocadan öğrendim. Ancak, tecvit öğretmedi. Sonra da tecvid çok zor geldi. Ancak, kısmetse kısa bir süre sonra planım tutarsa öğrenmeye niyetliyim.

Hem Boşnak olduğum için Arapça harfler dilime çok ağır geliyor.Mesela Ha - Hı harflerini Dal harfini tam söyliyemiyorum. Eşim günlerce uğraştı ,nafile. Böyle aklımda iken dikkat edince biraz benzetiyorum. Ancak, hızlı okuyunca ve namazda alışkanlık kazanamadığımdan mıdır nedir hepsini "he" harfi gibi okuyorum.

Tavsiyesi olan varsa memnun olurum

Muhabbetle

ha harfini normal boğazdan çıkarabilirsiniz , hı zorlanıcaksınızdırki onuda okurken şu şekilde okursanız kendiliğinden çıkıcaktır. "KHI" k harfi ile h harfini aynı anda çıkarmayı deneyin olucaktır. Dal harfide dilini yanını sağ üst azı dişinizden ayırmadan dad diyin D il Z arasında bir ses çıkıcaktırki işte o dâd tır.

evet felak suresine çok dikkat etmeliyiz."min şerri ma halak "
derken oradaki "ha"yı mutlaka hırlatmalıyız.yoksa anlamı değişiyor.

tıpkı
İkra biismi Rabbikellezi halâk.
mesela "halk" kelimesini ele alalım. bu kelimedeki ilk harf hı harfi olursa (yani cim'in noktası üstünde olan şekli) manası "yaratmak"tır... yok hı degil de ha harfi olusa (yani cim'in noktasız olan şekli) anlamı "traş etmek"tir... bu harf he harfi olursa (o zaman helak okunur) bu da yok olmak demektir...

ilk ikisinin Latin harfleriyle yazılışı aynıdır.. kani latin harflerinden ezber yapan kişi yaratmak yerine traş etmek diyebilir... bunu önlemek için ezberlerinizi mutlaka dinlemek suretiyle konutrol ediniz...

khan19556

New member
Sanırım genelde Kur an okumayı Kur an kurslarında ki hocalardan öğrendiniz.

Beni defalarca Kur an kursuna göndermeye çalıştılar ama hep kaçtım.Sadece 2-3 gün gittim.Camide teyzemin oğluyla cemaat çıktıktan sonra güreş yapardık.Cemaatte bazen denk gelir ve kovardı:)

Sizin camiiler ne güzelmiş...

Kur an okumayı medresede bir vakıf abiden öğrendim...

abrec

New member
ben malesef kuran okumayı bilmiyorum inşallah öğreneceğim

Mücahid

New member
Çok küçük yaşlarda devam ettiğim camilerin hocaları babam esnaf olduğu için tanışırlardı.Namaz sonraları ve yaz tatilleri derken imam hatipte okumanın verdiği avantajla Kuranı yüzünden okumayı öğrendim Hamdolsun Babam ve emeği geçen hocalarımın tümünden Allah razı olsun.Ama yurtdışından gelen bir mektubu nasıl hemen okur içindeki bize yöneltilen istekleri yerine getiririz,onu çerçeveletip duvara asmanın ne kadar yanlış olduğunu biliriz.Mealden okuyup anlayarak içindeki emirleri ve nehy leri öğrenmeninde gerekliliğinin şuuruna yıllar sonra vardık.Vahyin içeriğini fehmedebilmek ve gereğini yerine getirebilmek için mutlaka güvenilir meallerden okunmasının zaruretine inanıyorum.Ama yüzden okumanın coşkusu ve hazzı elbette bambaşka.Diyorumki kardeşlerim Yüzünden okumak,meal okumak,ve tefsir okumak kurani bir duruş ve bakış kazandıracaktır bize inşaallah.Allah öğrenenlerden ve öğretenlerden razı olsun.

Nasihatlerin musıbetlerden evla olması dileği ile

Üst Alt