Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KEY Paraları Helal Mi?

radikal

New member
Peki bu parayi almama gibi bir secenegimiz var mi?
Var. Bekir kardeşin dediği gibi almazsınız ve dolayısı ile bir müddet sonra hazineye devrolur.

Ben almadım. Alıp da bir fakire verseydin hiç olmazsa o fakir bir ihtiyacını giderirdi diyebilirsiniz, fakire verdiğin sadakadan dahi sorumlusunuz. Bile bile bir ihtiyaç sahibine faizli haram parayı yedireceksiniz. Fakir bu paranın haram olup olmamasından mesul değil, ama siz veren kişi olarak bu parayı almak ve bir müslümana yedirmek konusunda mesulsunuz. yani mesuliyetten hiç bir şekilde kurtulamıyorsunuz.

En iyisi almamak, yada eğer aldıysanız; en yakın wc'ye gidip, yırtarak yani bir şekilde kullanılamaz hale getirerek imha edip üzerine sifon çekmek olacaktır. Ha dersen ki bu söylediğin bu devirde zor, evet sana katılırım bu noktada hakikaten zor. Fakat; sırf Allah'ın (cc) hükmünü uygulamak adına yapacağın bu eylem 700 katı helal bir şekilde geri döneceğine iman eden insanlar için çok kolay.

898 YTL'yi sırf bunun için yırtan insan var.

yelken06500

New member
işin özü şudur sevgili forum ahalisi...
ortada zamanında sorulmadan edilmeden çalışanların maaşından kesilmiş bir para var.ve bunun karşılığında tahaüt edilen konutar yok...vesselam analarının aksütü gibi helal olan bu kesintileri (şahsen ben almadım ama almış olsaydım )oturup adam gibi hesaplayacaksın o zaman maaşın kaçta kaçı şimdi ne kadarına denk gelir diye fazlasını almayacaksın eksiğinide(sanırım eksik çıkan olmadı hesaplama hataları hariç) soğuk su içeceksin ya da yasal yollardan talep edeceksiniz....vesselam

bekir

sadece bir kul
Yönetici
işin özü şudur sevgili forum ahalisi...
ortada zamanında sorulmadan edilmeden çalışanların maaşından kesilmiş bir para var.ve bunun karşılığında tahaüt edilen konutar yok...vesselam analarının aksütü gibi helal olan bu kesintileri (şahsen ben almadım ama almış olsaydım )oturup adam gibi hesaplayacaksın o zaman maaşın kaçta kaçı şimdi ne kadarına denk gelir diye fazlasını almayacaksın eksiğinide(sanırım eksik çıkan olmadı hesaplama hataları hariç) soğuk su içeceksin ya da yasal yollardan talep edeceksiniz....vesselam

Sevgili yelken, yorumunuzda iki noktayı açmak istiyorum.

1. madde; bu kesintiler, vakti zamanında ücretlinin maaşından kesilmiş değildir. O zaman bu kesintileri devlet ek olarak işverenden almıştır. 2. madde şu ifadenizde saklı. "o zaman maaşın kaçta kaçı şimdi ne kadarına denk gelir" Acaba şeriatte böyle bir kaide varmı?

Selamlarla

Üst Alt