Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kavim ve Kavmiyetçilik (Ülkücülük)

yelken06500

New member
devrim nereden bakılırsa bakılsın bir sebep değil bir sonuçtur...islam da peygamberimizle beraber arabistan da bir devrim yapmıştır...putları ve putperes anlayışı devirip yerine islam anlayışını ve yaşayışını getirmiştir...bu hareket bir devim dir...

ayrıca bi arkadaşımız tüğrklük ve türk islamdan önce vardı demiş!

yoksa sizde mi o batıl olan evrim teorisinin geliştirdiği tarihi okuyorsunuz...ilk insan ve de peygamberdi dini islam dı son peygamberimizde, türk ve türkçülük bu iki olayın neresinde kendine bir geçmiş edindi...oysa biz türklerin nuh(as) ın oğullarından yafesin soyundan geldiği kanısındayız...tarihi akış buna işaret ediyor...eğer insanlıktarihi, bizim tarihçilerin anlattığı yalan yanlış tarih gibiyse bilemem!
selam ve dua

the okuz

New member
gerçekten aisa kardeş eğer mustafa islamoğlunun ya de herhangi birinin dedikleri bize yanlış gelebilir, ancak bu onlara bazı ithamlarda bulunmamızı haklı göstermez.

Aisa

New member
kardesler, siz benim ne demek istediyimi anlamiyorsunuz. biliyorum bu sizin sucunuz degil, simdi dillerimiz ne kadar benzese de, yine de farkli. ben soylemek istediklerimi ifade etmek icin dogru sozleri bulamiyorum ve onlara benzer sozler kullaniyorum ki, bu da soylemek istediklerimi baska manada gosteriyor.
the okuz kardes, ben Mustafa islamoglunu ve ya baska birini ittiham edebiliriz gibi bir sey soylemedim. eger bir insanin ameli ile niyeti farkliysa, ben o insandan ornek almak istemiyorum. o yuzden kendimce arasdirma yapiyorum. eger M.Islamoglu ve ya her hangi bir alim art niyetliyse, ben onu ittiham etmem ve bu benim haddime degil, sadece onun kitaplarindan, dini goruslerinden uzak dururum.
Duha kardesim, tavsiyeniz icin tesekkur ederim. Benim alimleri arasdirmakda maksadim da bu. tabi ki hakiket Kuranda bulunur ama, unutmayalim ki Kuran bize dinimizin inceliklerini, ahkamlari vs tam olarak bildirmiyor, bunun icin biz hadislere veya alimlerin goruslerine bas vuruyoruz. o yuzden alimleri iyi tanimamiz gerekir.
bir de insanlari bulunduklari cemaate gore degerlendirmemi tarafgirlik adlandiriyorsun. bence zaten bir insan akilliysa, hakikati yanlisdan ayiriyorsa dogru tarafda olur. ve ben bunun tarafgirlikle alakasinin olmadigini dusunuyorum. bazan yanlis tarafin dogru dusuncesi veya dogru tarafin yanlisi oluyor. ben dogru taraf yanlis yaptiginda bunu gormezlikden gelmiyorum ve bunu kabul etmiyorum. ama genellikle dogrulari gorenin dogru cemaatle oldugu gorusundeyim.

Aisa

New member
yelken06500;164843 ayrıca bi arkadaşımız tüğrklük ve türk islamdan önce vardı demiş! yoksa sizde mi o batıl olan evrim teorisinin geliştirdiği tarihi okuyorsunuz...ilk insan ve de peygamberdi dini islam dı son peygamberimizde' Alıntı:
tamam, dogru soyluyorsunuz ama, bu, turklerin bir zamanlar Gokturk tanrisina tapindigi hakikatini silmez. hem ben bu cumleni turklerin islamdan once mevcutlugunu ovmek icin veya baska manada kullanmadim. Suffiyun kardesimize cevap olarak soyledim ki, hem asrlar once, hem de su gunumuzde musluman olmayan turkler var. Yani islam baska, turkluk baska. Bunlari karistirmak veya karsilastirmak dogru degil

Aisa

New member
Demek ki bizim türkçülüğümüz o değil.
Türk milleti şereflidir çünkü,yüzyıllarca İslâm'ın hizmetkârlığını yapmıştır.İslâm sancağını yedi kıtaya taşımıştır.Bu nedenle şereflidir.İslâm'ın hizmetçisi olduğu için.

sizce turk milletinin hepsi mi islamin hizmetkarligini yapmis? tabi ki hakikaten hizmet yapmis olanlar serefli insanlar ama bu, tum turkler sereflidir anlamina gelmez. benim soylemek istedigim - bir kisinin "serefli milletden" olup-olmamasinin onemi yok,onemli olan ayri-ayri ferdlerin imanli olup serefe nail olmalaridir

yelken06500

New member
Dogrusunu soylemek gerekirse, ben buna katilmiyorum. Cunki turkler ve turkculuk islamdan once de vardi. Hem gunumuzde musluman olmayan ama, milletini seven cok turk var

yazdığınız yukarıda aşağıda ki de bizim yazdığımız çok abes değil...

yoksa sizde mi o batıl olan evrim teorisinin geliştirdiği tarihi okuyorsunuz...ilk insan ve de peygamberdi dini islam dı son peygamberimizde, türk ve türkçülük bu iki olayın neresinde kendine bir geçmiş edindi...oysa biz türklerin nuh(as) ın oğullarından yafesin soyundan geldiği kanısındayız...tarihi akış buna işaret ediyor...eğer insanlıktarihi, bizim tarihçilerin anlattığı yalan yanlış tarih gibiyse bilemem!

belki söylemek istediğinizi anlatamadınız!

ayrıca müslüman olmayıpta ülkesini seven çok türk var demişsin...
bende sana şunu söyleyeyim türk olmayıpta bu toprakları seven ne yahudiler ve hristiyanlar var bi bilsen...ve de eklersek müslüman olmayıpta bu topraklar için kurtuluş savaşında savaşmış türk var mı acaba asıl sorulması gereken bu olsa gerek...boğazda oturanlara bakınca cevap hayır ağırlıklı selam ve dua

yelken06500

New member
sevgili duha yani söylediğiniz söz hiç şık değil ve bilgisizce bir yaklaşım bir kere türklükle islamı karıştıramaz sın çünkü aynı kategoride değil ...birisi din öteki ırk...yanlış.

ayrıca kürtler daha düne kadar tamamen müslüman iken ve kaymaların çoğu kutuluş savaşından sonra ,bölgeyi bu özelliğinden dolayı dağıtan yönetimlerin yine bölgeyi neredeyse tamamen kendi kaderine bırakması hiçbir yatırım yapmamasından ve bölge halkının sürekli despot bir tutumla devlet eliyle cahilliğe itilmesinden kaynaklanan bu gibi kaymaların(cahillik dinimizinde en büyük düşmanıdır) oluşaması acaba ittihat ve terrakicilerden öncemidir sonramı..?söylenecek çok söz var ...selam ve dua

yelken06500

New member
sevgili duha ben hakaret etmenizi kastedmedim yakıştıramadığım söyleminiz şu

Oysa ne küçük bir milliyetin dahi gayrı müslümleri var. Arapların da, Kürtlerin de, Boşnakların da...

oysa bir insan gayrimüslüm olupta tamamen de ırk olarak türkse asyadaki bazı türkler gibi siz onlara hayır türk değilmisin diyeceksin...ve de ırkla dini mukayese etmen...

rusen_alp

New member
ayrıca kürtler daha düne kadar tamamen müslüman iken ve kaymaların çoğu kutuluş savaşından sonra ,bölgeyi bu özelliğinden dolayı dağıtan yönetimlerin yine bölgeyi neredeyse tamamen kendi kaderine bırakması hiçbir yatırım yapmamasından ve bölge halkının sürekli despot bir tutumla devlet eliyle cahilliğe itilmesinden kaynaklanan bu gibi kaymaların(cahillik dinimizinde en büyük düşmanıdır) oluşaması acaba ittihat ve terrakicilerden öncemidir sonramı..?söylenecek çok söz var ...selam ve dua

Sevgili Yelken;

a)Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yatırımı kürtlerin çoğunluk olduğu yere yapılmıştır, yatırım GAP projesidir.Hatta hala kürtlerin yaşadığı bir çok yerde elektrik su gibi faturaların ödenmediği, kaçak olarak kullanmalar olduğu bir gerçek.Devletse buna ses çıkarmıyor.Devletin despot yönetimi söz konusu değil, tam tersi bazı şeylere göz yumduğu bir realitedir.
b)Devlet hiç bir vatandaşını cehalete itmez, güneydoğuda işsiz bir adamın 10 tane çocuğu olursa , tabi vatandaş cahil kalır.Zira okumak, okutmak parayla oluyor, Ama yine okumak isteyen olursa fırsat eşitliği vardır, çalışan kazanır.

rusen_alp

New member
sizce turk milletinin hepsi mi islamin hizmetkarligini yapmis? tabi ki hakikaten hizmet yapmis olanlar serefli insanlar ama bu, tum turkler sereflidir anlamina gelmez. benim soylemek istedigim - bir kisinin "serefli milletden" olup-olmamasinin onemi yok,onemli olan ayri-ayri ferdlerin imanli olup serefe nail olmalaridir
Başka bir millet yoktur ki, islama hizmet etmeyi kendine görev edinmiş, bana başka bir millet gösteremezsiniz, işte o asil millet Türk milletidir, Araplar Peygamber Efendimiz vefat ettikten sonra 4 halife ve emeviler zamanında bir varlık göstermiş, daha sonra tarihin derinliklerine gömülüp gitmiştir, Kabul etseniz de etmeseniz de bu bir gerçek ,abbasi devrinden başlayarak , o bayrağı Türk milleti taşımıştır, 20. yüzyıla kadar da bu etkinliği devam etmiştir ve yine o bayrağı hakkıyla taşıyacak olan yine Türk milletidir.

yelken06500

New member
Sevgili Yelken;

a)Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yatırımı kürtlerin çoğunluk olduğu yere yapılmıştır, yatırım GAP projesidir.Hatta hala kürtlerin yaşadığı bir çok yerde elektrik su gibi faturaların ödenmediği, kaçak olarak kullanmalar olduğu bir gerçek.Devletse buna ses çıkarmıyor.Devletin despot yönetimi söz konusu değil, tam tersi bazı şeylere göz yumduğu bir realitedir.
b)Devlet hiç bir vatandaşını cehalete itmez, güneydoğuda işsiz bir adamın 10 tane çocuğu olursa , tabi vatandaş cahil kalır.Zira okumak, okutmak parayla oluyor, Ama yine okumak isteyen olursa fırsat eşitliği vardır, çalışan kazanır.

ruşenciğim ilgine tşk. sana soruyorum rahmetli ÖZAL zamanına kadar doğuda elektiriği 100 yıl sonra keşfedildiği mi yatırım göstergesi,kaç tane okul vardı ve bunda kaçtanesinde öğr. bu yatırımın göstergesi olarak bulunuyordu,toprak ağalarını doğunun başına musallat etmeleri mi yatırtımın göstergesi,bunların çoğunuda bilerek besleyerek devletin arazilerini peşkeş çekmek mi yatırımın göstergesi yoksa millenium dediğimiz şu çağda halen daha asfalt görmemiş insanların varlığımı yatırımın göstergesi gap ta birkere güneydoğuyu kapsayan bir projedir bilgine sunulur.

ayrıca bir kaç kuşak önceki dedelerinin kaçar çocukları vardı...hani bunu bir cahil söylese hoş karşılarım da müslüman bi kardeşimin söylemesi incitici...herkez rızkıyla doğar yoksa biraz siyasi konuşunca rızk meselesini mi unuttuk?

ayrıca aklıma çok düşündürücü bir hikaye geldi...

eski dönemlerde padişahın biri ülkenin uzak bir köşesine bir vali atar...bu vali sürekli olarak vergilerden bunalmış olan halka tam bir umut kapısı olacakken gelen gideni aratır misali herşeyden vergi alır olmuş ...tabii olarak halk canından bezer...nerdeyse yolda yürümeye bile vergi istenir olmuş...başkaldıran oldumu hemen zindana atılır ve çıkmak için yine kefaret ödemek durumunda kalır...kimse sesini çıkaramaz...canına tak eder herkezin aralarında köylülerden biri gözü açık girişken olan küçük oğlunu padişaha göndermeye karar verir.git oğlum durumumuzu anlat der...çocuk yola koyulur aylar süren bir yolculuk tan sonra saraya varır...ne yapar eder padişahın huzuruna çıkar başlar derdini anlatmaya padişah uzun uzun dinledikten sonra bak evlat biz oraya bilgili ve en iyi valimizi gönderdik...ve o valilerim arasında benden en çok korkandır...çocuk bir anda kafasını kaldırarak padişahım siz ALLAH(CC) tan en çok korkan valinizi gtönderseydiniz ya der...padişah bu cevap karşısında mıh gibi kala kalır...

senin dediğin gibi genelleme yaparsak devlet hiç bir vatandaşını cehalete itmez dersek
o zaman bütün bu en yukarıda saydıklarımızı devletin bir lütfu saymak geekir!selam ve dua

Aisa

New member
Dogrusunu soylemek gerekirse, ben buna katilmiyorum. Cunki turkler ve turkculuk islamdan once de vardi. Hem gunumuzde musluman olmayan ama, milletini seven cok turk var

yazdığınız yukarıda aşağıda ki de bizim yazdığımız çok abes değil...

belki söylemek istediğinizi anlatamadınız!

ayrıca müslüman olmayıpta ülkesini seven çok türk var demişsin...
bende sana şunu söyleyeyim türk olmayıpta bu toprakları seven ne yahudiler ve hristiyanlar var bi bilsen...ve de eklersek müslüman olmayıpta bu topraklar için kurtuluş savaşında savaşmış türk var mı acaba asıl sorulması gereken bu olsa gerek...boğazda oturanlara bakınca cevap hayır ağırlıklı selam ve dua

dogrusu burda ne demek istediginizi anlamadim. 'cok abes degil' ne demek?

yelken06500

New member
anlamadığını abes kelimesi mi?o değilse sizin yazdıklarımaıza yaptığımız açıklama ilintili demek istedik...vesselam

Aisa

New member
Değerli kardeşim, hakikat ilimi bize ancak Allah öğretir. Allah'ın ise kainatta kuluna hakikati öğretme adeti akıl ve kalbin beraber kullanılmasıdır. Nice akıllı adamlar kafir nice akılsızlar ise dindar kalmıştır. Ancak, akılını ilah yapan Nemrut gibiler Kur'an'da yazdığı üzere "servetini aklına ve ilmine bağlayıp" kibirli bir şirke girmiştir

Değerli kardeşim, ben başka bir şeyden bahsediyorum. İslam tek bir cemaatin tekelinde değildir. Cemaatler iş bölümüdür.

Mesela tarikatlerin mesleği Tasavvuftur. Benim mesleğim ise başkadır. Tasavvuf Kur'an'dan alınmış hak bir meslektir. Benim mesleğimde Kur'an'dan alınmış hak bir meslektir. Şimdi tarikatçi kardeşlerimi başka cemaatte diye red etmek nasıl bir cinayettir anlatamam.
Oysa Allah kendi ilminin güzelliklerini ve hakikatlerini göstermek istiyor. Tek bir cemaat ise buna yetmez.
İşte unutma her cemaat farklı bir ayet farkıl bir Allah'ın ismini rehber edinmiş ve o yolu tutmuş. Biz onları red etmiyoruz ve bizim işimizi kolaylaştırdıkları için teşekküre ediyoruz.

İşte kardeşim cemaatler iş bölümüdür ve amaç kendi cemaatine adam kazandırmak değil İslam'a hizmettir.

Mesela, ben sana "haddim olmasada- bir şeyler öğretmeye çalışıyorum. Sen benim öğrettiklerimden yaralanmak için bizim cemaate olman mı lazım? Senin imanın kurtulsa hangi cemaatte olursan ol. Ne fark eder? İman benim cemaatimin tekelinde değil ya! Marangoz kapısını sattığı müşterinin kendi işçisi yapmaya çalısa ne kadar komik olur anlarsın.

İşte kardeşim meselelere böyle bak ve her cemaatin amacının İslam'a hizmet olduğunu düşün.

Muhabbetle

ben mesajimda yalniz muslumanlardan bahsetmisdim. demek istedigim akilli musluman dogru yolu seciyor.
diger fikrinize hic katilmiyorum. bir kac tarikat ayni zamanda hak olamaz. mutlaka biri tam olarak dogru, digerleri kusurlu (yani bidet karisimli) oluyor. bir dusun, peygamberimizin (sas) yaptiklarini degismeden yapan bir toplum nasil bir kac cemaat olusturabilir ve hepsi de hak olan?
Allahin ilminin hakikatlerini bir cemaatin gosteremiyecegini soyluyorsun. Buna sen mi karar verdin? nasil yetmez ya? peygamberimizin devrinde muslumanlar bir kac cemaat mi teskil ediyordu, yoksa tek bir cemaat miydi?
her cemaat farkli ayeti rehber tutuyor diyorsun. demek ki yanlis yapiyorlar. Allah bize boyle bir sey mi buyurmus?
biliyor musun, bence biz cemaat kelimesini farkli kavriyoruz, o yuzden bir-birimizi anlamiyoruz. benim fikrimce, islami dogru kavrayan ve islamin buyurduklarina amel eden her bir musluman (milliyetinden, vazifesinden vs asili olmayarak) bir cemaat olusturuyor

Aisa

New member
Yazacaklarım sözlerine muhalefet değildir. SAdece bir kısmını düzeltme ve bir kısmını teyittir.
Çok ilginçtir ki, dünyanın neresinde Türk varsa Müslümandır. Eğer müslüman değilse Türklüğünüde kaybetmiştir. Macarlar gibi... Oysa ne küçük bir milliyetin dahi gayrı müslümleri var. Arapların da, Kürtlerin de, Boşnakların da...

İslama hizmete ihanet eden Türkleri Türk kimliği ile değil de milliyetsiz olarak yargıla. Aksi mübarekliğine ve Kur'an'da "Siz Kur'an'dan dönerseniz yerinize onu yüceltecek başka bir millet getiririm" ayeti ile müjdesine muhalefettir.
Elbette şeref ve üstünlük milliyette olmaz. Üstünlük ve şeref ve haıyr takvadadır. Kur'an böyle buyurmuş.

Ha! Ben Türk değilim :D

Muhabbetle

kim dedi ki dunyanin her yerinde olan turkler muslumanlar? kakauzlar,cavuslar turkler ama, hristiyanlari kabul etmisler. nasil oluyor islamdan donen turkler turklugunu kaybetmisler diyorsun, o zaman araplar, kurtler ve digerleri kaybetmemis mi? niye ayrimcilik yapiyorsun? hem araplari kucuk millet olarak goruyorsun, galiba siyasi cografin zayif

yelken06500

New member
şimdi aisa yazdıklarının bir kısmında haklısın bir kısmında sadece düz mantık yürüttüğün için yanlış yorumdasın...bir kere bir müslüman ALLAH(CC) ın gönderdiği bütün ayetlere muhattaptır...burda haklısın ...ama mezhepler kesinlikle bir farklılıklarlar bir bütünlüğü sağlamak içindir...şöyle ki peygamber(sas) mübarek hayatlarında bütün insanların ayrı ayrı başlarından geçebilecek olayları tek başlarına yaşadı ALLAH(CC) TEALA nın izni ve lütfuyla...

şimdi mezhep alimlerine baktığınız zaman mezhep alimleri uygulamalarının hemen hepsini peygamberin farklı zamanlardaki uygulamalarına taklitten ibaret...hemen hepsi bu farklı uygulamaları birbilerini tamamlayıcı yöndedir...size naçizane tavsihem önce bu mezhep alimlerinin içtehatlerini okumanız ondan sonra kafanızdaki sorulara cevap aramanız...yoksa düz mantıkla insan hikmeti kavrayamayabilir! selametle

Aisa

New member
Başka bir millet yoktur ki, islama hizmet etmeyi kendine görev edinmiş, bana başka bir millet gösteremezsiniz, işte o asil millet Türk milletidir, Araplar Peygamber Efendimiz vefat ettikten sonra 4 halife ve emeviler zamanında bir varlık göstermiş, daha sonra tarihin derinliklerine gömülüp gitmiştir, Kabul etseniz de etmeseniz de bu bir gerçek ,abbasi devrinden başlayarak , o bayrağı Türk milleti taşımıştır, 20. yüzyıla kadar da bu etkinliği devam etmiştir ve yine o bayrağı hakkıyla taşıyacak olan yine Türk milletidir.

kardesim sonra da kalkip milliyetci degilim diyeceksiniz. asil turk milletiymis. lutfen yanlis anlamayin. ben turklere karsi degilim. hem insan kendi soyuna karsi olamaz.
ama baska milletlere adaletsizlik edilmesini istemiyorum.
osmanli imperatorlugu islam icin ne yapti? Allah 'yeryuzunde serhedleri degismeyin' buyurdugu halde sizin sultanlariniz dunyani tutmaya kalkisti. veya bizim Sah ismayil..... ikisi de turk. islami hizmetleri ne oldu?
hem kimin dgru, kimin yanlis yolda oldugunu yalniz Allah bilir. biz bir yol tutariz ve o yolun dogru olduguna umud ederiz. hizmete gelince siiler de, tekfirciler de, hariciler de..... yaptiklarinin dogru oldugunu ve bunun islama hizmat oldugunu dusunuyorlar. o yuzden birak Allah kimin islam icin hizmet yaptigina karar versin.
dogrusunu Allah bilir........

Aisa

New member
şimdi aisa yazdıklarının bir kısmında haklısın bir kısmında sadece düz mantık yürüttüğün için yanlış yorumdasın...bir kere bir müslüman ALLAH(CC) ın gönderdiği bütün ayetlere muhattaptır...burda haklısın ...ama mezhepler kesinlikle bir farklılıklarlar bir bütünlüğü sağlamak içindir...şöyle ki peygamber(sas) mübarek hayatlarında bütün insanların ayrı ayrı başlarından geçebilecek olayları tek başlarına yaşadı ALLAH(CC) TEALA nın izni ve lütfuyla...

şimdi mezhep alimlerine baktığınız zaman mezhep alimleri uygulamalarının hemen hepsini peygamberin farklı zamanlardaki uygulamalarına taklitten ibaret...hemen hepsi bu farklı uygulamaları birbilerini tamamlayıcı yöndedir...size naçizane tavsihem önce bu mezhep alimlerinin içtehatlerini okumanız ondan sonra kafanızdaki sorulara cevap aramanız...yoksa düz mantıkla insan hikmeti kavrayamayabilir! selametle

ya kardesim, onlar alimler. onlar mutlaka bize buyurulan her seyi kabul etmis ve hayatlarinda yasamislar dir. alim olduklari icin tum mevzulari islemeleri mumkunsuz. oyuzden en dogru bildiklerini yazip bizlere sunmuslar. bizim bir alimin dediklerini kabul edip digerlerini itmemiz dogru degil. yani hepsini (dogru bulduklarimizi) ayni sekilde kabul etmeliyiz. yalniz bir alimi kabul edip onun arksinca gitmek yanlis. mesela, hanefiler daha cok Hanifenin (r.a) goruslerini kabul ediyorlar, malikiler daha cok imam Malikin (ra). ben 4 mezhep alimini ayni sekilde kabul ediyorum ve hic bir mezhepden degilim. ben islamda mezhep, tarikat gibi anlayislari kabul etmiyorum. bir tek yol vardir - Peygamberimizin (sas) yolu. lutfen 4 mezhep birlikde peygamberimizin (sas) yolunu gidiyor gibi seyler demeyin bana. bazan ayni sey bu 4 mezhep arasinda farkli sekilde gosteriliyor. ayni yolu gidenlerde hic bir fark olmamali
saygilarimla

Aisa

New member
anlamadığını abes kelimesi mi?o değilse sizin yazdıklarımaıza yaptığımız açıklama ilintili demek istedik...vesselam

kusura bakma ama, ilintili ne demek onu da anlamadim. siz bilerekden mi boyle zor sozler seciyorsunuz? :) ben burdaki turklerden hic oyle bir soz isitmedim
eger bu forumda baska dilde yazmaya izin varsa, lutfen soylemek istedigini rus ve ya ingilizce yaz.

yelken06500

New member
şimdi aisa sana şunu söyleyeyim bir kere ''lutfen 4 mezhep birlikde peygamberimizin (sas) yolunu gidiyor gibi seyler demeyin bana. bazan ayni sey bu 4 mezhep arasinda farkli sekilde gosteriliyor.'' diyorsan bunları yani farklılıkları burada belirtmen gerekir 1

ikincisi senin anlamadığın kelimeler de senin yazmış olduğun konuya yukarıda kırmızı renkle alıntı yaptığımız kısıma, bizim yaptığımız düzeltme ve açıklama (yeşil olan kısım) çok anlamsız değil ...biraz zor oldu ama inş.anlamadığın kelime yoktur....

sabr ve tevekkül ile

Üst Alt