Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kar Payi Caiz Midir?

Enver Ýstek

metin mete
banka faizinde zarar etme olasılığınız yok. çünkü zaten faiz demek paranı kiralamak gibi birşey. yani paranı bankaya bverityosun hiçbir şey olmadan fazladan parayla birlikte para nı alıyursun.
YANİ FAİZE VERİLEN PARA KESİNLİKLE KAR YAPAR VE BU ÖNCEDEN BELLİDİR. KARPAYINDA BÖYLE BİRŞEY SÖZKONUSU DEĞİLDİR
SELAM İLE

Dogru o cünki devlet garantisinde oldugu icin.Velakin karpayi dediginiz olayda bir iki veya üc yil güzel kar sonrasinda toptan iflas ne yazikki bütün Islami/Dindan adiyla gelen tüm finans/holding guruplari her nedense ayni yöntemle iflas ettiler.Simdi Türkiyedeki Islami finans kuruluslarina sormak lazim(Suan faliyette olanlara),

1-Acaba verdiginiz krediden faiz almiyorsunuzda ne aliyorsunuz?
2-Diyelimki Karpayi,adam iflas ederse ortak oldugunuz karpayi kadar zarari karsiliyormusunuz?
3-Bu paralari size yatiranlara nerede bu paralara kar yaptirdiginizi kanitlamiyorsunuz?
4-Yoksa siz bu paralari sadece Islami bir görevle insanlari haramdan sakindirarak üstünede kar diye bir sey koyup öylemi veriyorsunuz?
5-Yoksa babanizin hayrinami calisiyorsunuz?

Velhasil uzatilirda uzatilir sorular.Simdi yine bir fulya geliyor karpayi ortakligi.

Zannederim simdide toptan soyacaklar adi her neyse Yesil/Islami/Dindar olursa olsun bunlarin amaci calmak....

radikal

New member
banka faizinde zarar etme olasılığınız yok. çünkü zaten faiz demek paranı kiralamak gibi birşey. yani paranı bankaya bverityosun hiçbir şey olmadan fazladan parayla birlikte para nı alıyursun.
YANİ FAİZE VERİLEN PARA KESİNLİKLE KAR YAPAR VE BU ÖNCEDEN BELLİDİR. KARPAYINDA BÖYLE BİRŞEY SÖZKONUSU DEĞİLDİR
SELAM İLE
Bu ısrar neden ? anlamak mümkün değil. Üstelik ciddi anlamda yaşanmışlıktan örnek verilmesine rağmen, etkili ve yetkili bir ağız olmamıza rağmen. Bu körü körüne gidiş nedir yani ? kimedir ? Makul olmasını bilin, tesanüdünüzü kırın artık. Daha fazla geç olmadan! (Duha; izninle kardeş, sevgiler)

rusen_alp

New member
Es-selamü Aleyküm

Es-selamü Aleyküm

Konuyu göz attım, bazı kardeşlerimiz kar payının normal bir şey olduğunu, desteklenmesi gerektiğini söylüyor, Radikal Hocam ve Mücahid Abi'nin başını çektiği grup ise bu uygulamayı eleştiriyorlar.
Tabi bir kısım teori üzerinde konuşmakta, diğer kısım ise uygulamaya yönelik konuşmakta, fakat hiç bir uygulama yoktur ki, bozuk olmasın, onda bir kusur bulunmasın, islamda ticaret helaldir, şirketleşmede , bu yönde faaliyette bulunmak da helaldir.

Bazı sorunların, problemlerin yaşandığı bariz bir şekilde açıktır, şimdi bu karanlık tabloda her şeyin güllük gülistanlık olduğunu söylemek yanlış olur inancındayım, fakat bir gemide 99 tane suçlu olsa, 1 tane masum olsa, o gemi batırılsa, o gemiyi batıran katildir, o gemiyi batıran , adam öldürmüştür.

Elbetüte namussuzlar bu sektörde cirit atıyor, bununla birlikte namuslu insanlarda var, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar, bu sektörün canlanması gerekiyor, yani kar payının üzerinde odaklanmak gerekiyor, aksi takdirde para iki şeye gider , ya insanlar faize yatırır , bu ekonomi için bir felakettir, ya da yastık altı yaparlar, o zaman da ölü paradır bu ve hiç bir işe yaramaz, halbuki bu ülkenin en büyük sorunlarından bir tanesi işsizliktir, o halde ne faiz ne de yastık altı, bu paraların kullanılması gerekiyor, yanlışlar var , elbette ben de farkındayım, fakat bu ekonomik büyüme için olmazsa olmaz kuraldır.

Yine şöyle düşünelim, bir kişi namaz kılsa sonra da zina yapsa, hiç kimse artık namaz kılanlar zina da yapıyor, bundan sonra namaz yasaklansın, elbette böyle bir düşünce olamaz, çünkü kusur namaz da değil, insanın kendisinde.

O halde sorun insanların kendisinde , fakat sistemde yani kar zarar ortaklığında bir şey yok, biz bu sistemde namuslu insanları barındırmalıyız ki, ülke ekonomisi gelişsin, eğer bunlar olmadığı zaman, yabancı sermayeye her geçen dakika bizi biraz daha sarar ki, sonuçları da çok ağır olur , böyle bir tabloyu yaşamak çok talihsiz ve acı bir olaydır

__BODOM

New member
SELAM İLE

banka iflas ederse paran uçar gider
Düzgün ekonomileri olan ülkelerde mevduata %100 devlet garantisi verilmez. Mevduatın sadece belirli bir sınıra kadar devlet garantisi altındadır

abrec

New member
kardeşim kimi kandırıyorsunuz ne demek kar payı ben her ay düzenli olarak parama karşı belli miktarda bir para alacam..bankanın sahipleri hacca gitmiş diye bu kar payı olacak...
başka bankaknın sahibi türk bükünde eğleniyor diye faizmi olacak...
bunların hepsi yani bu faiz oranları falan devlet tarafından belirlenir korunur falan filan..
ya hepsi haramdır yada hepsi helal.
yok ben bankadan para çekip mesela 10.000 ytl.geri ödersem 12.500ytl haram.
ama ben bankaya gidecem mal var 10.000 ytl banka diyecek ben alayım onu sana 12.500 ytlye satayım..
amaç ne üzüm yemekmi bağcı dövmekmi..
biraz kalpden olalım kardeşlerim.kuran muhasebe veya vergi hukuku değildir..
öyle aman açık yakalayıp şunu yapalımbunu yapalım..
allah kalplerdekini bilir..
ne oluyor şimdi bu bankada paradan para kazanmıyormu beni madur etmiyormu..
sahabenin biri alacaklı olduğu kişinin evinin gölgesine bile oturmamış faize girmesin diye..
nereden nereye geldi islam..yazıklar olsun...ya ye adam gibi kılıf arama yada yeme hiç...
bu şeye benziyor zekat zamanı gelmiş 5.000 ytl zekat düşüyor sana aman ben paraya bir şeyler alayım zekat vermeyim..git ev al arsa al zekat verme....
biaz kalpden olalım...
ben biliyom bu bankaları hafta sonları paralarını başka bankada repo yapıyorlar..bir şey haramsa banada onada bunada şunada haramdır.
yok o bankadan fon helal buradan haram...
biri tenekenin içine pislik koymuş göre göre içine giriyon biri üzerini altınla kaplamış ama içi gene pislik....
hem madem böyle helalse neden başbakana bağırıyorlar paralarımız madur oldu diye..
adam senin paranla iş yapmış yapmış...hiç kızmasınlar o zaman jet-pada yim-paşda parası batanlar neden bağırıyorlar ona buna..iş yapılmış batılmış...
öyle ortaklık olurmu hep al hiç verme..........
hadi arkadaşlar önce kendimize dürüst olalım sonra rabbimize........
bana bir örnek verin hz.ömerden hz.ebubekirden hz.aliden birr sahabeden başka sahabe yanına gelmiş bir mal alacam demiş oda ona ben alayım sana 2 katına satayım demiş............
erbakanın dediği gibi hadi ordan hadi ordan....
allah ne kadar büyük ama her kez faiz değil kar payı diye yimpaşlara jetpalara ihlaslara yatırdı paraları o zaman bağırmıcan batıncada...zarar edildi....
ne güzelde sömürüyorlar yurdum insanını dini yalanlarla bakın görün ibret alın...

abrec

New member
tamam ben farklı birşey diyormusunuz diyorum fikrimi söylüyorum okudum ben yazıları........
bu yolla kandırılanlar var okurlar belki....

rusen_alp

New member
Faiz = Paranın doğurmasıdır

Faiz = Paranın doğurmasıdır

Faiz paranın doğurmasıdır, bana bir kişi gelir derse ki Ruşen bana 10 YTL ver, ben de O'na " Ben sana bu parayı veririm, fakat geri verirken 11 YTL vereceksin " dersem bu faizdir,, Faizle kazanç da ne emek vardır, ne de bir iş, sadece para doğurur.Faizcinin kazancı parayı işletmesidir.

Şimdi bankaya para verdiğin zaman, senin paranı banka repoya yatırıyor, veya bir başkasına faizle kredi vs veriyor, bu şekilde para kazanıyor, fakat ÖFK kuruluş amaçları başka, ÖFK kuruluş amacı olarak aldığı parayı kullanmak yatar, yani ben bir ÖFK'ye para yatırdığım zaman , bu para sermaye şirketlerine gider, onlar bu parayı kullanır, bu yolda bir kar olursa ben payıma düşen alırım, zararda da aynı şey söz konusu, fakat bir çok ÖFK garanti payı veriyor, diyor ki " biz zarar etsek dahi sen şu kadar kar payı alacaksın " , bu ticaret anlayışına esasen hiç uymuyor, yani ne demek bu ?
İşte bu anlayış faizciliktir, fakat insanları ÖFK ye çekebilmek için bu gibi yollar kullanılıyor, ameller niyetlere göredir, bana göre burada kişinin vicdanı ön planda, kişi neye göre saik ediyorsa, sonucu da o yönde olacaktır.

Artık dünya küçüldü, eskisi gibi Ahmet Mehmet Biraraya gelip işletme kurmuyorlar, kurulan şirketler küçük bir tezgahtar değil, dünyaya açılım yapan, uluslararası şirketler, zira pastanın büyük kısmı burada, eğer senin insanın bir şeyler yapmazsa, sonra yapan birileri çıkar, ondan sonra da gelsin İMF, gitsin İMF..

__BODOM

New member
öfk veya banka getirisi ikisindede benim yaptığım bir emek veya çalışma yok müslüman malını korumakla ve savurganlık yapmamakla hükümlüdür diyelimki %150 enflasyon varsa paramızı banka veya diğerlerine yatırmadan nasıl koruyacağız bence de önemli olan niyet insan parasının değerini korumak için parasını yatırıyorsa bunda yanlış birşey yok

__BODOM

New member
enflasyon faiz banka öfk günümüzün gerçekleri bunlar var. Kuran da geçen riba kelimesinin anlamı nedir sadece faiz mi demek yoksa başka şeyleride ifade ediyormu

radikal

New member
Zaten, aynı şeyden şikayetçiyiz. Senin de şu an uygulanan Karpayı sistemine karşı olduğunu biliyorum. Ben de karşıyım?

Ama sen de kapitalizm yerine ikame edilecek bir sistemin İslam'da olduğunu biliyorsun. Ayakta bevl etmeye müdahil olmuş İslam mümkün mü ki en büyük günah hatta Allah ve Peygamberine savaş açmak anlamına gelen Faiz ile aykta duran kapitalizme bir ilaç sunmuş olmasın.

Elbbete vardır. Bu da Kar Payı sistemidir. Ama "Allah rızası anonim şirketlerinin" uyguladığı karpayı sistemi değil. Muhabbetle

Evet Allah (cc) razı olsun. İşte anlatılmak istenen budur şuan bu konu başlığında. Yani günümüz Türkiye'sinde bu şimdilik namümkündür. Bazı arkadaşlar bunun ile ilgili hala bir şeylerde ısrarla inat ediyorlar. Yani şimdi burada isim zikretmek şık olmaz ama salında böylelerini ifşaa edeceksinizki topluma hiç olmassa daha fazla zararı olmasını engelleyeceksiniz. Biz yinede etik değerlere bağlı kalarak isim zikretmeyelim ama bilinsinki Türkiye'nın en meşhur bir holdıng'inde yapılan uygulamadan bahsediyorum. Kuru bir gürültü değil yani açıkcası.
Maalesef Türkiye gerçeğinin bir başka değişik versiyoru forum gerçeği! İnsanlar okumuyor (istisnalar haric, biliyorumki bazı arkadaşlarım çok ciddi okuyor) maalesef daha önce okuyup yazılarına inandığı ve güvendiği arkadaşının yazısını okumadan teşekkür edip geçiyor. Bakın aşağıya tekrar alıntıladım daha önceki yazdığımı; lütfen okuyun. Bu bir tesbit, bu bir iddia, bu bir üniversitelere araştırma tezi dahi olmuş ciddi bir konudur ve lütfen okuyun ya Allah rızası için;

Bu ülkede; en azından şimdiye kadar, faizsiz "kar payı" mantığı ile çalışan hiç bir tane kurum ve kuruluş yoktur. Bu güne kadar da olmamıştır!.. Bundan sonra olur mu ? zor! İlgili mevzuatlar ile piyasa koşulları örtüşmüyor çünkü. Yasal düzenlemeler yapılmadığı içinde şimdilik mümkün değil. Hangi Ö.F.K. ben çalışıyorum diyorsa bilinki; yalan, yalan ve yine çok koyu yalan söylüyor..! Bu neye benziyor biliyormusunuz ? Çok sevdiğiniz ve dinlemek istediğiniz bir şarkıyı youtubede bulup bunu world formatında dinlemeyi "istemeye" benziyor. Bu ne kadar mümkünse bu ülkede, faizsiz kazanç o kadar mümkündür. Bunu kendine güvenen her ekonomist ile tartışmaya her platformda hazırım. Ben başınızı ağrıtmayayım diye kısa kesiyorum. Yoksa yazılacak o kadar çok şey varki, belgeleri ile ortaya koyup sayfalarca yazı yazabilirim bu konuda.

Enver Ýstek

metin mete
Konuyu göz attım, bazı kardeşlerimiz kar payının normal bir şey olduğunu, desteklenmesi gerektiğini söylüyor, Radikal Hocam ve Mücahid Abi'nin başını çektiği grup ise bu uygulamayı eleştiriyorlar.
Tabi bir kısım teori üzerinde konuşmakta, diğer kısım ise uygulamaya yönelik konuşmakta, fakat hiç bir uygulama yoktur ki, bozuk olmasın, onda bir kusur bulunmasın, islamda ticaret helaldir, şirketleşmede , bu yönde faaliyette bulunmak da helaldir.

Bazı sorunların, problemlerin yaşandığı bariz bir şekilde açıktır, şimdi bu karanlık tabloda her şeyin güllük gülistanlık olduğunu söylemek yanlış olur inancındayım, fakat bir gemide 99 tane suçlu olsa, 1 tane masum olsa, o gemi batırılsa, o gemiyi batıran katildir, o gemiyi batıran , adam öldürmüştür.

Elbetüte namussuzlar bu sektörde cirit atıyor, bununla birlikte namuslu insanlarda var, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar, bu sektörün canlanması gerekiyor, yani kar payının üzerinde odaklanmak gerekiyor, aksi takdirde para iki şeye gider , ya insanlar faize yatırır , bu ekonomi için bir felakettir, ya da yastık altı yaparlar, o zaman da ölü paradır bu ve hiç bir işe yaramaz, halbuki bu ülkenin en büyük sorunlarından bir tanesi işsizliktir, o halde ne faiz ne de yastık altı, bu paraların kullanılması gerekiyor, yanlışlar var , elbette ben de farkındayım, fakat bu ekonomik büyüme için olmazsa olmaz kuraldır.

Yine şöyle düşünelim, bir kişi namaz kılsa sonra da zina yapsa, hiç kimse artık namaz kılanlar zina da yapıyor, bundan sonra namaz yasaklansın, elbette böyle bir düşünce olamaz, çünkü kusur namaz da değil, insanın kendisinde.

O halde sorun insanların kendisinde , fakat sistemde yani kar zarar ortaklığında bir şey yok, biz bu sistemde namuslu insanları barındırmalıyız ki, ülke ekonomisi gelişsin, eğer bunlar olmadığı zaman, yabancı sermayeye her geçen dakika bizi biraz daha sarar ki, sonuçları da çok ağır olur , böyle bir tabloyu yaşamak çok talihsiz ve acı bir olaydır

Cok güzel bir tesbit diyemeyecegim.Simdi ben kalkiyorum gercekten Real olarak bir sirket kuracagim.Bu sirketin real olarak Sermayeye ihtiyaci yok,ama ben diyorumki ne olur ne olmaz.Buyrun beyler büyük karlarla ortak olalim,Simdi sermayem kafam cünki sermayesiz büyük bir is kuruyorum.Ama sizler neyiniz var dökünüz.Üc bes her neyse söyle hatiri sayilir bir yekün geliyor.Ben ne yapiyorum bu parayi daha ise baslamadan isletiyorum.Ama baska bir kolda.Neden cünki ortak oldugum konuda sermayeye ihtiyacim yok.Bu islettigim taraftaki kar benim.Cünki ortagim yok.Ise basliyorum birinci yil,%38 net kar.Ikinci yil%21 net kar ücüncü yil %9,80 Net kar dördüncü yil hesab zamani yaklasiyor ve ben IFLAS ediyorum.Simdi kimseye karsi sorumlu degilim.Neden benim aldigim ortaklar sadece bu iflas ettigim dalda bana ortak idi.Iste günümüzdeki Dindar/Yesil Sermayenin bu güne kadar yaptigi.Simdi soruyorum yasal hic bir dayanagi olmayan böyle bir ortaklik zaten ilegaldirki bence bastan bozuk bir.Simdi icerisindeki bir veya iki(not hala böyle birini ne duydum nede gördüm)iyi niyetli insan var yinede bence legal olmadigi icin yaklasmak dogru degildir.Bankacilik sistemi tamamen Faiz üzerine kosullandigi icin bu konuyu konusmaya gerek dahi yok.Benim kendi kanaatim arkadaslar ben bu yaz sirket kuruyorum,Paranizin deger kaybini önlerim büyük kar payi veririm helalmi onu bana sormayin mesela filanca hoca size bunu izah eder inanmaz iseniz sorunuz hocaya.(Not gercekten bir sirket düsünüyorum ama ilk yili kar yapamayacagim icin ortak bulacagimi sanmiyorum.)

rusen_alp

New member
Cok güzel bir tesbit diyemeyecegim.Simdi ben kalkiyorum gercekten Real olarak bir sirket kuracagim.Bu sirketin real olarak Sermayeye ihtiyaci yok,ama ben diyorumki ne olur ne olmaz.Buyrun beyler büyük karlarla ortak olalim,Simdi sermayem kafam cünki sermayesiz büyük bir is kuruyorum.Ama sizler neyiniz var dökünüz.Üc bes her neyse söyle hatiri sayilir bir yekün geliyor.Ben ne yapiyorum bu parayi daha ise baslamadan isletiyorum.Ama baska bir kolda.Neden cünki ortak oldugum konuda sermayeye ihtiyacim yok.Bu islettigim taraftaki kar benim.Cünki ortagim yok.Ise basliyorum birinci yil,%38 net kar.Ikinci yil%21 net kar ücüncü yil %9,80 Net kar dördüncü yil hesab zamani yaklasiyor ve ben IFLAS ediyorum.Simdi kimseye karsi sorumlu degilim.Neden benim aldigim ortaklar sadece bu iflas ettigim dalda bana ortak idi.Iste günümüzdeki Dindar/Yesil Sermayenin bu güne kadar yaptigi.Simdi soruyorum yasal hic bir dayanagi olmayan böyle bir ortaklik zaten ilegaldirki bence bastan bozuk bir.Simdi icerisindeki bir veya iki(not hala böyle birini ne duydum nede gördüm)iyi niyetli insan var yinede bence legal olmadigi icin yaklasmak dogru degildir.Bankacilik sistemi tamamen Faiz üzerine kosullandigi icin bu konuyu konusmaya gerek dahi yok.Benim kendi kanaatim arkadaslar ben bu yaz sirket kuruyorum,Paranizin deger kaybini önlerim büyük kar payi veririm helalmi onu bana sormayin mesela filanca hoca size bunu izah eder inanmaz iseniz sorunuz hocaya.(Not gercekten bir sirket düsünüyorum ama ilk yili kar yapamayacagim icin ortak bulacagimi sanmiyorum.)

Bazı şeyleri sorgulamak gerekiyor, eskiden ne borsa vardı , ne de global şirketler , ne de internet vardı.
Artık bazı şeylerin değişmesi gerektiğini düşünüyorum, mesela ben de 1000 USD olsa, bu hiç bir işe yaramaz, fakat 1000 kişiden 1000 USD toplanıp, ortak bir şirket kurulduğu zaman 1.000.000 USD çapında bir şirket kurulabilir, sonra bu parayla bir fabrika kurulsa orada 1000 kişi çalışsa, işsizlik kısmen azalacak, bu üretilen mallar da ihraç edilse ve dışarıdan bu şekilde döviz gelse, kısa zamanda bu 1.000.000 USD lik şirket milyarlık d olarlık şirket olur.
Türkiye'nin dışarıda büyük gücü var, bir çok Türk, bugün Avrupa'da yaşıyor, fakat bu dışarıdaki para bir türlü Türkiye'ye giremiyor, böyle olunca Avrupa'daki Türkler, doğrudan Avrupa için çalışmış, vatanı için bir şeyler yapmamış oluyor.

Bugüne kadar bu iyi niyetli insanların suistimal edildiğini de gördük, fakat ya bu suistimaller olmasaydı, herkes namusuyla şu işleri yapsaydı, ben öyle inanıyorum ki ; şu anda Türkiye'nin önüne bir Türkiye daha eklenirdi.

Hiç bir memleket yoktur ki, ekonomisi gelişmeden bir kalkınma göstersin, yok böyle bir şey, hiç bir örneği yoktur, eğer Dünya siyasetinde bir adım önde olunmak isteniyorsa, Dünya'daki gelişmelere kayıtsız kalınmamalı, bu anlamda çağdaşlığı yakalamak şarttır....

Enver Ýstek

metin mete
fakat bu dışarıdaki para bir türlü Türkiye'ye giremiyor, böyle olunca Avrupa'daki Türkler, doğrudan Avrupa için çalışmış, vatanı için bir şeyler yapmamış oluyor.

Bugüne kadar bu iyi niyetli insanların suistimal edildiğini de gördük, fakat ya bu suistimaller olmasaydı, herkes namusuyla şu işleri yapsaydı, ben öyle inanıyorum ki ; şu anda Türkiye'nin önüne bir Türkiye daha eklenirdi.

....

Selamün Aleyküm,Kirmizi yazidakini bir soru kabul ediyorum;

Ne olurdu?Su an En basidi Almanyadaki Türk Is adamlarinin(Yeni katilacak olanlarda dahil)üce katlayacak Alman yadaki türklere is yeri olarak dönecekti.(Son arastirmalarda türklerin yaninda calisan isci sayisi 300,000 oldugunu gösteriyor)Hic kimse pisi pisine parasini kaybetmemis olurdu.

Diger sorunada söyle ekleyeyim.Bunu en güzel Ihlas yapiyor derken onuda Yahudilere sattilar...

radikal

New member
çok ciddi güzel bir tesbitte bulundum ama maalesef onuda zamanaşımı diye forumda bir canavar var, ona kurban ettim. :( Faizsiz karpayı ortaklığı yoktur ve bugüne kadar da olmamıştır. Üç beş kişi kendi arasında bunu yapar uygular. Ama kurum ve kuruluş bazında özellikle Ö.F.K. gibi veya (meşhur adları ile) yeşil semaye grubu şirketlerinde bu mümkün olmamıştır ve bu zihniyetle de asla olmayacaktır. Ruşen verdiğin örnek niyet bazında mükemmel bir yaklaşım, ama bunu bildikleri için senin bahsettiğin aynı yoldan girdiler gurbetçilerin kanına. Yani senin iyi niyetle temelde baz aldıklarını bilki, onlar 17 sene önce zaten bunu görmüşler ve o yüzden pıtırak gibi çoğalarak bu ülkeye ikinci bir banker krızı yaşamasına sebep vermişlerdir.

Enver Ýstek

metin mete
çok ciddi güzel bir tesbitte bulundum ama maalesef onuda zamanaşımı diye forumda bir canavar var, ona kurban ettim. :( Faizsiz karpayı ortaklığı yoktur ve bugüne kadar da olmamıştır. Üç beş kişi kendi arasında bunu yapar uygular. Ama kurum ve kuruluş bazında özellikle Ö.F.K. gibi veya (meşhur adları ile) yeşil semaye grubu şirketlerinde bu mümkün olmamıştır ve bu zihniyetle de asla olmayacaktır. Ruşen verdiğin örnek niyet bazında mükemmel bir yaklaşım, ama bunu bildikleri için senin bahsettiğin aynı yoldan girdiler gurbetçilerin kanına. Yani senin iyi niyetle temelde baz aldıklarını bilki, onlar 17 sene önce zaten bunu görmüşler ve o yüzden pıtırak gibi çoğalarak bu ülkeye ikinci bir banker krızı yaşamasına sebep vermişlerdir.

Selamün Aleyküm,Her neyse Radikal Rusen kardesimin niyeti güzel diyerek birakalim konuyuda benim kuracagim sirkete ortak olsan...Tabiki Rusen kardesimde davetlidir.Duhada.Bodom ve diger ilgi duyan kardeslerimde daha önceden vermistim en az ne kadar kazanacaginizi....

mhmt

New member
yaw gzll konular açılmış ama bu 5 sayfa olmuş, diğeri 10 sayfa öbürü bilmem kaç sayfa... ben hangi arada okuyacam o kadar yazıyı..bu yüzden okumuyorum:D ama metin abinin şirket kurduğunu öğrendim, bi bakim dedim;) belki bana da bi iş miş verir..:p

metin abi sermaye filan isteme.. ben engiin ticari zekamla yanındayım haberin olsun.. köşe olacaz köşe:p

selametle..

Enver Ýstek

metin mete
yaw gzll konular açılmış ama bu 5 sayfa olmuş, diğeri 10 sayfa öbürü bilmem kaç sayfa... ben hangi arada okuyacam o kadar yazıyı..bu yüzden okumuyorum:D ama metin abinin şirket kurduğunu öğrendim, bi bakim dedim;) belki bana da bi iş miş verir..:p

metin abi sermaye filan isteme.. ben engiin ticari zekamla yanındayım haberin olsun.. köşe olacaz köşe:p

selametle..

Selamün Aleyküm,Insallahu Teala.Dalgani gec ben gercegi söyledim....Davetlisin gel buyur..Radikal Zaten kendisi görecek agustosta Insallahu Teala görüsürsek...

mhmt

New member
a.selam abi..
estAGFURULLAH ne dalgası.. yani gerçekten şirket kuracaksan vs bile dalga geçmiş değilim abi..şaka yaptım..hayırlı olur inşaALLAH..
Allah'a emanet ol..

selametle..

abrec

New member
buraya yazdığım bir mesaj ya silinmiş yada ben hata yaptım yazarken neyse bu paranın korunması işide var tabii....
eflasyon olan bir ülkede para nasıl korunur onund ayrıca tartışılması gerekir..

Üst Alt