Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadınlar,Cuma,Bayram ve Cenaze Namazları

khan19556

New member
Kadınların Cuma, Bayram ve Cenaze Namazı. Kılıp Kılamayacağı ve Bunların Saflardaki Durumu

Cuma namazı farz-ı ayın, bayram namazları vacip, cenaze namazı ise farz-ı kifayedir. Bunlardan cuma ve bayram namazları, ancak cemaatle kılınır. Cenaze namazının cemaatle kılınması şart olmadığı gibi; ister erkek, ister kadın olsun tek bir müslümanın kılmasıyla kifai farz yerine gelmiş olur. Görüldüğü üzere, gerek mükellefiyet gerek hüküm bakımından cenaze namazında kadın ile erkek arasında hiç bir fark yoktur.

Cuma namazının farziyyetiyle ilgili ayetin (Cum’a, 62/9) kadın ve erkekleri içeren umumi hükmü sünnetle tahsis edildiği için, cuma namazı ile sadece hür, mukim ve (cuma namazına katılmaya engel olacak derecede hasta ve yaşlı olmayan) sağlıklı erkek Müslümanlar mükelleftir. Nitekim ayetin umumi hükmünden hür, mukim ve sağlıklı olmayanlara da cuma namazının farz olduğu anlaşılmakta ise de, ayetin hükmü bu yönden de tahsis edilmiştir. Nitekim bir hadis-i şerifte, "Hürriyetine sahip olmayan köle, kadın, çocuk ve hasta .müstesna olmak üzere, cemaatle cuma namazı kılmak, her müslüman üzerinde vacip bir haktır." (Ebu Davad, Salat, 168, Hadis No:1O67; Beyhekı, III, 172) buyurulmuştur. Bu itibarla kadınlar cuma namazı ile yükümlü değildir. Cuma namazının kadınlara farz olmadığı konusunda icma vardır. Asr-ı saadetten beri hiçbir İslam müçtehit ve alimi bunun aksini söylememiş, bütün İslam ülkelerinde, her dönemde uygulama da böylece devam ede gelmiştir.

Vakıa, cuma ve bayram namazları ile yükümlü olmadıkları halde kadınlar isterlerse bu namazlara katılabilirler. Bu takdirde, kendisine cuma namazı farz olmayan (mesela dinen misafir sayılan) bir kişinin cuma namazını kıldığında o günkü öğle namazını kılmasına gerek olmadığı gibi, cuma namazına katılan kadınların da ayrıca öğle namazını kılmaları gerekmez. Nitekim günümüzde beş vakit namazda ve özellikle teravihte olduğu gibi, gerek asr-ı saadette, gerek sonraki dönelerde kadınlardan çok sayıda cuma ve bayram namazlarına katılanlar olmuştur. Ancak ne Hz. Peygamber (s.a.) döneminde ne de müteakip asırlarda beş vakit namazla mükellef kadınların tamamının cuma ve bayram namazlarına katıldığı sabit değildir. Günümüzde de isteyen hanımların cami adabına uyarak camilerin kendilerine ayrılan bölümlerinde,cuma ve bayram namazı kılmalarında hiçbir sakınca yoktur.

Safların düzenlenmesine gelince:

İslami hükümlere göre, sadece namaz kılarken değil, ihtiyaç ve zaruret bulunmadıkça kadınların erkekler arasına karışmayıp, uygun olan ayrı bir yerde bulunmaları uygun olur. Bu itibarla ister cuma, ister bayram, ister cenaze, hangi namaz olursa olsun, kadınlar erkeklerle birlikte namaz kıldıkları takdirde, erkeklerden ayrı, uygun bir yerde namaza durmaları gerekir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.) namaz saflarını önce erkekler, sonra erkek çocuklar en arkada da kadınlar olmak üzere düzenlemiş; "namazda erkek saflarının en faziletlisi en önde olanı, fazileti en az olanı ise en arkada bulunanıdır. Kadın safların en faziletlisi ise en arkada kalanı, en az faziletlisi ise en önde olanıdır." (Müslim, Salat , 132;Ebu Daud, Salat, 97. Tirmiz.i, Mevakıt, 52; Nesai, İmame, 32; İbn Mace, İkame, 52) buyurmuştur. Sünnet olan safların böyle olmasıdır. Sünnete uymayarak, kadınlar erkek safları arasına karışarak imama uyarlarsa, Hanefi mezhebine göre rüku ve secdeli namazlarda kadınların arkasında ve hizasında kalan erkeklerin namazları fasit olmuş sayılır. bu duruma sebep olan kadınlar da günah işlemiş olurlar. Bu durum, rüku, ve secdesi bulunmayan cenaze namazında meydana gelirse, erkeklerin namazı fasit olmazsa da, sünnete (yani Hz. Peygamber (s.a.) 'in düzenlemesine) aykırı hareket edildiği için mekruh olur.

Diyanet İşleri Başkanlığı

__BODOM

New member
9. Ey inananlar! Cuma günü, namaz/dua için çağrı yapıldığında, Allah'ı anmaya/Allah'ın Zikri'ne koşun! Alış-verişi bırakın! Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.

10. Namaz/dua yerine getirilince hemen yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan nasibinizi arayın! Allah'ı çok anın ki, kurtuluşa erebilesiniz.

khan19556

New member
Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür NİSA 34

Ey iman edenler! Öldürmede kısas size farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın. Ama her kim, ölenin kardeşi tarafından bir şey karşılığı bağışlanırsa, o zaman örfe uyması, ona diyeti güzellikle ödemesi gerekir. Bu, Rabbiniz tarafından bir hafifletme ve bir rahmettir. Her kim bunun arkasından yine saldırırsa, artık ona acı veren bir azab vardır. BAKARA 178

nurþeyma

New member
9. Ey inananlar! Cuma günü, namaz/dua için çağrı yapıldığında, Allah'ı anmaya/Allah'ın Zikri'ne koşun! Alış-verişi bırakın! Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.

10. Namaz/dua yerine getirilince hemen yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan nasibinizi arayın! Allah'ı çok anın ki, kurtuluşa erebilesiniz.

Ben buradaki EY İMAN EDENLER hitabının genel olduğuna inanarak, Cumalarımı kaçırmıyorum, hiç kimse bir ibadetin erkeklere özel veya değil kararını kafasından veremez, eğer gerçekten Cuma kadınlara da farz ise, bunu engelleyen herkes, vereceği hesabı iyi yapmalı, milyarlarca insanın ibadetine mani olmuştur çünki..

khan19556

New member
Ben buradaki EY İMAN EDENLER hitabının genel olduğuna inanarak, Cumalarımı kaçırmıyorum, hiç kimse bir ibadetin erkeklere özel veya değil kararını kafasından veremez, eğer gerçekten Cuma kadınlara da farz ise, bunu engelleyen herkes, vereceği hesabı iyi yapmalı, milyarlarca insanın ibadetine mani olmuştur çünki..

Peki namazın tesettürlü yada tesettürsüz kılınması noktasında ki kanaatiniz nedir?

nurþeyma

New member
Peki namazın tesettürlü yada tesettürsüz kılınması noktasında ki kanaatiniz nedir?

Tarihin hiçbir diliminde müslüman kadın tesettüründen arınmamıştır, hatta müslüman kadının iman belgesidir tesettür.
İbadetini tesettürsüz yerine getirenlere kızılmaz, sadece, tesettürün ayrıcalık olduğu anlatılır ve güzellikle tesettür sevdirilir..

H

hüma-gül

Guest
Cuma namazı, akıllı, ergenlik çağına erişmiş, sağlıklı, hür ve mukim erkek Müslümanlara farzdır. Kadınlar, hürriyeti kısıtlı olanlar, yolcular ve cemaata gelemeyecek kadar mazereti olanlar Cuma namazı kılmakla yükümlü değildirler. Ancak Cuma namazını kılmaları halinde bu namazları geçerli olup ayrıca öğle namazı kılmaları gerekmez.

Cuma namazı kılmak kadınlara farz değildir. Zira Hz. Peygamber,
“Cemaatle Cuma namazı kılmak, her Müslüman’a farzdır. Ancak, köle, kadın, çocuk ve hastaya farz değildir” buyurmuştur (Ebû Dâvûd, Salât, 215).

Diğer bir hadislerinde de, “Kadın, çocuk, köle ve hasta hariç, Cuma namazı her Müslüman’a farzdır” buyurmuştur (Beyhakî, Sünen, III/183-184, H.No: 5422, 5425, 5426; Darakutnî, Sünen, II/2, H.No: 2; İbn Ebî Şeybe, Musannef, I/446, H.No: 5148).
Asr-ı saadetten günümüze kadar müçtehit imamlar ve daha sonraki bilginler de dahil olmak üzere bütün Müslümanlar da, Cuma namazının kadınlara farz olmadığı konusunda ittifak etmişlerdir (bk. İbn Hümam, Fethu’l-Kadîr, II/62; İbn Rüşd, Bidayetü’l-Müctehid, I/157; İbn Kudâme, Muğnî, II/193; İbn Hazm, Muhallâ, III/259; eş-Şirbînî, Muğni’l-Muhtâc, I/276).

Cuma namazının kadınlara farz kılınmamış olması, onlar hakkında bir mahrumiyet değil bir muafiyettir.
seyfullah putkirandan alinti

nurþeyma

New member
Cuma namazı, akıllı, ergenlik çağına erişmiş, sağlıklı, hür ve mukim erkek Müslümanlara farzdır. Kadınlar, hürriyeti kısıtlı olanlar, yolcular ve cemaata gelemeyecek kadar mazereti olanlar Cuma namazı kılmakla yükümlü değildirler. Ancak Cuma namazını kılmaları halinde bu namazları geçerli olup ayrıca öğle namazı kılmaları gerekmez.

Cuma namazı kılmak kadınlara farz değildir. Zira Hz. Peygamber,
“Cemaatle Cuma namazı kılmak, her Müslüman’a farzdır. Ancak, köle, kadın, çocuk ve hastaya farz değildir” buyurmuştur (Ebû Dâvûd, Salât, 215).

Diğer bir hadislerinde de, “Kadın, çocuk, köle ve hasta hariç, Cuma namazı her Müslüman’a farzdır” buyurmuştur (Beyhakî, Sünen, III/183-184, H.No: 5422, 5425, 5426; Darakutnî, Sünen, II/2, H.No: 2; İbn Ebî Şeybe, Musannef, I/446, H.No: 5148).
Asr-ı saadetten günümüze kadar müçtehit imamlar ve daha sonraki bilginler de dahil olmak üzere bütün Müslümanlar da, Cuma namazının kadınlara farz olmadığı konusunda ittifak etmişlerdir (bk. İbn Hümam, Fethu’l-Kadîr, II/62; İbn Rüşd, Bidayetü’l-Müctehid, I/157; İbn Kudâme, Muğnî, II/193; İbn Hazm, Muhallâ, III/259; eş-Şirbînî, Muğni’l-Muhtâc, I/276).

Cuma namazının kadınlara farz kılınmamış olması, onlar hakkında bir mahrumiyet değil bir muafiyettir.
seyfullah putkirandan alinti

İbadet koyma yetkisini Allah'tan alırsanız, yazdıklarınız doğrudur, velakin, bu hak Rabbe aitse, bana Rabbimin kanıtını getirin, rivayetlere dayanarak en olmazı olur hale getirebilirsiniz, bu mümkündür, görevden kaçma niyeti sezinledim yazınızda, kaçsanızda en fazla mezara kadar kaçabilirsiniz, orada yakalandığınızda geri dönüşü yok bu işin, bu işi tarafgirliğe kurban etmeyin kardeşim, ciddi düşünün ve ciddi karar verin..

Cumaya gidiyorum,her müslümanı davet ediyorum, hayırlı cumalar diliyorum

H

hüma-gül

Guest
Yazi benim yazim degil seyfullah kardesim yazisidir.Kesinlikle görevimden kacmiyorum Allaha sükürler olsun.
Bu şartlar bulunmayıp da Cuma kendisine farz olmadığı halde kılan kimselerin üzerinden vaktin farzı, yani öğle namazı düşer. Yani Cuma'nın şartlarını taşımayanlar ondan men edilmezler Zira bu şartlar, Cuma'nın sıhhatinin değil, vacib olmasının şartlarıdır. Onun için kılınabildiği takdirde namaz sahih olup, karşılığında sevab vardır. Allahim en dogruyu bilendir.Mezara kadar kacmak degil benim amacim mezara kadar kuranin emirlerini ve sünnetleri uygulamak.Allahimin izniyle.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Cumaya gidiyorum,her müslümanı davet ediyorum, hayırlı cumalar diliyorum

Allah kabul etsin ama lütfen.eğer bayansanız erkeklerle aynısafta durmayın. en arka safta kılın.. kendi başınıza... yada teraviyi eda eder gibi cumayı eda edin...

Yazi benim yazim degil seyfullah kardesim yazisidir.Kesinlikle görevimden kacmiyorum Allaha sükürler olsun.
Bu şartlar bulunmayıp da Cuma kendisine farz olmadığı halde kılan kimselerin üzerinden vaktin farzı, yani öğle namazı düşer. Yani Cuma'nın şartlarını taşımayanlar ondan men edilmezler Zira bu şartlar, Cuma'nın sıhhatinin değil, vacib olmasının şartlarıdır. Onun için kılınabildiği takdirde namaz sahih olup, karşılığında sevab vardır. Allahim en dogruyu bilendir.Mezara kadar kacmak degil benim amacim mezara kadar kuranin emirlerini ve sünnetleri uygulamak.Allahimin izniyle.

bu yazı tam bir cevaptır.. Allah c.C. razı olsun.... hatta o nun 2 kıldığını sen 10 kılıyorsun eğer görevden kaçmak olsa 2 rekatı bırakıp neden 10 rekat kılasın değilmi? kim ibadetten kaçıyor sormak lazım...

nurþeyma

New member
Allah kabul etsin ama lütfen.eğer bayansanız erkeklerle aynısafta durmayın. en arka safta kılın.. kendi başınıza... yada teraviyi eda eder gibi cumayı eda edin...

:4_9_8: :4_6_202v:

Yoksa sizin namaz kıldığınız camide bayanlara özel yer yok, bayanlarla iç içe mi kılıyorsunuz?..
Teravih'in edasını anlamadım, nafile bir ibadetin edası nasıl olur, açıklarsanız sevinirim..

Eğer sizin dininizin hüküm koyucusu birileri veya seyfullah ise, buna diyeceğim olamaz kardeşim, uyabilirsin, lakin, biz burada ibadetten bahsediyoruz, ibadet kime yapılır: Allah'a.. Nasıl ve ne kadar.. Bunu da Allah belirler değil mi?.. Şimdi, Allah'ın hududuna kim müdahele edebilir veya, Allah adına kim hüküm koyabilir.. Sanırım çıkış noktamız aynı değil, elinize yüz farklı ilmü-al, fıkıh, hadis kitabı alın, yüz farklı hüküm çıkarabilirsiniz, oysa, bu işi sahibine teslim ettiniz mi, ne mesele kalır ne sıkıntı..
Cuma farz bir ibadettir ve bu sünnetle veya hadisle belirlenecek bir mevzu değildir, adı üstünde FERZ Allah'ın emrettiğidir ve NAS ile sabit olandır..

H

hüma-gül

Guest
Seyfullahin yazdiklari hadislerdir.Bizde önce kurana sonra hadislere uydugumuza göre...Kelimeleri öyle güzel kullaniyorsunuz ki nerden nereye!
Allah(cc) en dogru bilendir.Insallah ebedi hayatta neyin dogru oldugunu hep birlikte görürüz.Siz istediginiz gibi biginizi eda edin.Allah(cc) yardimcimiz olsun insallah.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net

Yoksa sizin namaz kıldığınız camide bayanlara özel yer yok, bayanlarla iç içe mi kılıyorsunuz?..
Teravih'in edasını anlamadım, nafile bir ibadetin edası nasıl olur, açıklarsanız sevinirim..

bizim camide bayan kısmıda genelde erkeklere ayrılıyor çünkü cuma günleri kalabalık olduğu için bayanlara yer kalmıyor... nafile yahut farz namaz bayanların eda edebiliceği şekil en arkada erkeklerin göremiceği şekilde saf oluşturarak yapılır teravi gibi den kastım odur..

Eğer sizin dininizin hüküm koyucusu birileri veya seyfullah ise, buna diyeceğim olamaz kardeşim, uyabilirsin, lakin, biz burada ibadetten bahsediyoruz, ibadet kime yapılır: Allah'a.. Nasıl ve ne kadar.. Bunu da Allah belirler değil mi?.. Şimdi, Allah'ın hududuna kim müdahele edebilir veya, Allah adına kim hüküm koyabilir.. Sanırım çıkış noktamız aynı değil, elinize yüz farklı ilmü-al, fıkıh, hadis kitabı alın, yüz farklı hüküm çıkarabilirsiniz, oysa, bu işi sahibine teslim ettiniz mi, ne mesele kalır ne sıkıntı..
Cuma farz bir ibadettir ve bu sünnetle veya hadisle belirlenecek bir mevzu değildir, adı üstünde FERZ Allah'ın emrettiğidir ve NAS ile sabit olandır..

seyfullah hüküm koymaz. seyfullah fikrini beyan etmez edemezde. çünkü hükmü koyan yanlız alemlerin rabbidir. ozaman bize Allahın belirlediği bir ibadeti paylaşırmısınız? ben kuran ibadetin yanlız adını gördüm siz farklı şey gördüyseniz bizimle paylaşın... ibdaetin tarifini aradığımda kuranda şunu gördüm.

resul size neyi getirdiyse onu alın neyi yasakladıya ondan kaçının.
birde
resule itaat eden Allah a itaat etmiş olur. işte benim bulduklarım bunlar sizide dinliyorum...

H

hüma-gül

Guest

resule itaat eden Allah a itaat etmiş olur.

__BODOM

New member
15. Ayetlerimiz onlara açık-seçik parçalar halinde okunduğu zaman, bize ulaşmayı ummayanlar şöyle dediler: "Bundan başka bir Kur'an getir yahut bunu değiştir." De ki: "Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece bana vahyolunana uyuyorum. Rabbime isyan edersem, büyük bir günün azabından korkuya düşerim."

16. De ki: "Allah dileseydi, onu size okumazdım, onu size bildirmezdi de. Ondan önce içinizde bir ömür kalmıştım. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?"

17. Yalan düzerek Allah'a iftira eden yahut onun ayetlerini yalanlayan kişiden daha zalim kim var? Şu bir gerçek ki, suçlular iflah etmezler.

18. Allah'ın yanında bir de kendilerine zarar veremeyen, yarar sağlayamayan şeylere kulluk ediyorlar ve şöyle diyorlar: "Bunlar bizim Allah katındaki şefaatçılarımızdır." De onlara: "Allah'a, göklerde ve yerde bilmediği şeyleri mi haber veriyorsunuz?" Şanı yücedir O'nun, ortak koştuklarından arınmıştır O.

nurþeyma

New member
seyfullah hüküm koymaz. seyfullah fikrini beyan etmez edemezde. çünkü hükmü koyan yanlız alemlerin rabbidir. ozaman bize Allahın belirlediği bir ibadeti paylaşırmısınız? ben kuran ibadetin yanlız adını gördüm siz farklı şey gördüyseniz bizimle paylaşın... ibdaetin tarifini aradığımda kuranda şunu gördüm.

birde
resule itaat eden Allah a itaat etmiş olur. işte benim bulduklarım bunlar sizide dinliyorum...

Haccı insanlar arasında ilân et. Yaya olarak ve binekler üstünde, her uzak yollardan sana gelsinler. 22/27

- (Gelsinler)ki kendileri için birtakım faydalara tanık olsunlar ve (Allah’ın) kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine belli günlerde (onları kurban ederken) Allah’ın adını ansınlar. Onlardan yiyin, sıkıntı içinde bulunan fakire de yedirin. 22/28

- Sonra kirlerini gidersinler, adaklarını yerine getirsinler ve Beyt-i atik (Kabe’y)’i tavaf etsinler. 22/29

- Gündüzün iki tarafında ve gecenin (gündüze) yakın saatlerinde salâta (namaza) kıyam kıl; çünkü iyilikler kötülükleri giderir. Bu ibret alanlara bir öğüttür. 11/114

- Oruç gecesi, kadınlarınıza yaklaşmak, size helâl kılındı. Onlar sizin elbiselerinizdir, siz de onların elbisesisiniz. Allah, sizin kendinize yazık etmekte olduğunuzu bildi de tövbenizi kabûl edip sizi affetti. Artık şimdi onlara yaklaşın ve Allah’ın sizin için yaz(ıp takdir etmiş ol)duğunu talep edin, şafağın beyaz ipliği siyah iplikten ayırt edilinceye kadar yiyin, için; sonra tâ gece oluncaya dek orucu tamamlayın; mescitlerde ibâdete çekilmiş iken kadınlara yaklaşmayın. Bunlar, Allah’ın (yasak) sınırlarıdır, bunlara yaklaşmayın. Allah, insanlara ayetlerini böyle açıklar ki korunup sakınsınlar. 2/187

- Ey iman edenler! Cuma günü namaz için seslenildiğinde, alışverişi bırakarak Allah’ın zikrine koşun. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. 62/9

- Ey iman edenler! Namaza dur(mak iste)diğiniz zaman yüzlerinizi yıkayın ve ellerinizi dirseklere kadar, ve başlarınızı mesh edin (ıslak elle silin), ve ayaklarınızı da topuklara kadar. Eğer cünüp iseniz temizlenin (yıkanın). Ve eğer hasta iseniz veya yolcu iseniz veya biriniz tuvaletten gelmişse, yada kadınlara dokunmuş ve su bulamamışsanız, temiz toprağa teyemmüm edin; Yüzlerinizi ve ellerinizi onunla mesh edin, Allah size güçlük çıkarmak istemiyor, fakat sizi temizlemek ve size olan nimetini tamamlamak istiyor ki, şükredesiniz. 5/6

Ben de ibadet deyince başka ayetler çıkıyor ne hikmetse,
Acaba bakış açımız mı farklı yoksa..
Neyse, ibadet Allah'ındır ve şeklini sahibi belirler..

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
15. Ayetlerimiz onlara açık-seçik parçalar halinde okunduğu zaman, bize ulaşmayı ummayanlar şöyle dediler: "Bundan başka bir Kur'an getir yahut bunu değiştir." De ki: "Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece bana vahyolunana uyuyorum. Rabbime isyan edersem, büyük bir günün azabından korkuya düşerim."

"O, hevasından konuşmaz. O'nun konuşması ancak, bildirilen bir vahiy iledir" Necm 3-4

__BODOM

New member
36. Neniz var sizin, nasıl hüküm veriyorsunuz?

37. Yoksa sizin bir kitabınız var da ondan ders mi görüyorsunuz?
38. Onda, keyfinize uyan her şeyi rahatça buluyorsunuz.

39. Yoksa sizin lehinize üzerimizde kıyamete kadar uzanacak yeminler mi var da siz ne hükmederseniz oluverecek!

khan19556

New member

Bayanlar erkek ile aynı safta namaz kılamazlar.

Teravih namazlarında kadınlar arka safta perde ardında namaz kılarlar.

Seyfullah ın kast ettiği budur.

Ayetlerden sizin anladıklarınız doğru olacak diye bir hüküm varda biz mi bilmiyoruz.

Sizin anlama kabiliyetiniz varda Ebu Hanefi nin yok mu?

Benim gösterdiğim ayetlere uyuyor musunuz peki?

Kısasa kısas uygulayın diyor ayet...
Ayrıca tesettür emrini ben hiç bir mealde görmedim.
Sadece örtünüzü üzerinize alın diyor mealde.
Tesettürün farz olduğuna delil bile getiremezken nedendir sünnete bu muhalefet.

Tutupta bana falancanın tefsirini getirmeyin.
Direk tesettürün farziyetiyle ilğili ayet gösterin.
Yalnız gösterdiğiniz ayeti herkes aynı manada anlasın.

Muhtemelen Yaşar Nuri göstereceğiniz ayetleri yanlış anlayacaktır.
İspat edin tesettürü...

Üst Alt