Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İslam doğru yaşanmıyor bazı kimselerce

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Metin Mete , doğru bir insan isen kalbinde olan Allah'ın nuru olan Vicdan'ına sor yazdıklarım doğru mu değil mi ? Allah'a dua et , Allah'a duanın kabul olacağına inanarak dua et işte o zaman yazdıklarımın doğru olup olmadığını Allah öğretir Allah her şeyi bilendir

Enver Ýstek

metin mete
Metin Mete , doğru bir insan isen kalbinde olan Allah'ın nuru olan Vicdan'ına sor yazdıklarım doğru mu değil mi ? Allah'a dua et , Allah'a duanın kabul olacağına inanarak dua et işte o zaman yazdıklarımın doğru olup olmadığını Allah öğretir Allah her şeyi bilendir

Icerisinde kabul etmediklerim olsada bu sadece benim kendi inanclarima göre;Yani senin tartisdigin kardeslerimle inanc birligin var bazi konularda(Hadislere olan imaniniz)o nedenle sadece ben kendi imanima(Kurana) göre dogrularimi kabul ettim zaten sadece tartismadaki tarafgirligim Kuran babindadir.Gerisine gelince firka konusunda alkisladim seni,dogrulari her ortamda kabul ederim ama bu kadar yani diger konulara müdahil olmam.Allaha dua(Salat)her ortamda oldugundandirki agzimizdan ve kalbimizden düsmez dogruya dogru demesini biliriz Insallahu Teala.Bazan dogruyu algilayamayizki bu insanin fitratidir iste o zaman Alemlerin Rabbi olan Sahibimiz ve Efendimize iltica ediyorum...

Enver Ýstek

metin mete
Peki Abi bana Kur'an'da tafsilatlı bir açıklama yapan bir ayet gösterir misin?

Değerli Abim, sen diyorsun ki, benim aklım var, hürüm, mükellefim kendim öğrenirim, kimseye ihtiyacım yok. Zira, Allah Kur'an'ı tafsilatı ile açıklamış"

Peki, abi aynen biri zat çıkıyor senin sözüne benzer sözler ediyor. Çıkıyor, kendi aklınca, anlayışınca Kur'an'ı okuyor, ben böyle anladım diyor. Kitaplar yazıyor. Sonra o zatın o anlayışı sair akıl sahipleri tarafından benimseniyor hatta diyorlar "bu adam zeki ve akıllıdır. Hem samimimdir, ben ise ami cahil bir insanım onun yazdıklarına tabi oluyorum"

Bu hata mıdır?

Eğer hata ise bakınız sizin de her sözünüz kendi cebinizden çıkmıyor. Kurana ait pek çok malumatı inandığınız güvendiğiniz zatlardan öğreniyorsunuz. O zaman siz de hata içindesiniz.

Abi eğer bizler hata içine isek bize yol göstermek istiyorsanız "sizinkiler yanlış, bizimkileri alın" demek yerinde "Kur'an'ı rehber edininiz" demelisininiz.

Şimdi denecek "biz zaten öyle diyoruz" Bir şeyin adını değiştirmek mahiyetini değiştirmez. Siz Kur'an diyerek bizi suçladığınız işi yapıyor ve başkalarından öğreniyor ve hakikat budur diyorsunuz.

İyi de Abi, bizim alimlerimiz varken sizin alimlerinizi niye tabi olalım Kaldı ki o alimleriniz Kur'ani bir metod olan "yumuşak söz söyleme" düsturlarına dahi riayet etmiyor. "Onların ilahlarına küfretmeyin" ayetine dahi uymuyorlar. Başta kendisi KUr'an'a uymayanın yolunda Kur'an namına gitmek, Kur'an'a muhalefet olmaz mı?

MUHABBETLE

Duha bu cevap banamiydi?Pek anlamadim.Abi diyorsun ama ben konuya müdahil degilim.Eger yinede soruyorsan,Cevap veririm Benim Davetim veya Tebyinim Kuranadir.Yani baskaca bir sey yok hele alim(Uyulmasi gereken) hic yok Onalrin ilahina acik cek yaziyorlarsa bu beni baglamaz be Duha.Ha son nokta eger yazi banaysa;Bana göre(Tabiki ayetle delilim var ama yazarak bosuna sizleri yormayayim diye yazmiyorum artik)Kurani okuyan Allahin muradindan baska bir sey anlamasi muhal ama tabiki zihniyet cok önemli.Bu gün yazdigim bir cevaptaki sende konuya müdahilsin hatta o cevapta sende nasiblisin arasan bulursunki,zihniyeti bozuk olanin anlayisida bozuktur.Tamamdir ben bunu baska alimden aldim ve size satiyorum.Yazarida belli...Artik ögrendigimiz veya sizce ordan burdan gelen yaziyi isterseniz Red ediniz.Iste gercek orda zaten biz ha variz ha yokuz.Yazilarin(Ayetlerin) yazarida belli muhattabida.

http://www.islamforum.net/genel-isl...adan-insani-kufre-goturu-buyrun-kaniti-2.html

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Duha , Tafsilat ne demektir ? Şunu biliyorum oda şu ayettir :''Allah size apaçık ayetler gönderdi.''

Sevgili kardeşim bana tabi olacak Cahil bir kardeşim benden bütün dini değil , dini öğrenme metodunu öğrenir sonra bende ondan bilgi öğrenebilirim , ben peygamber değilim ama Peygamberden haber getiren adamım , Peygamber efendimiz bile Sahabelerden akıl alırmış bazı konularda mesela Ömer İbnu'l Hattab bir gün Resulullah'a demiş ki :''Ya Resulullah hanımlarımıza başlarını kapatmaları için emir verseniz , düşmanlarımız onlara bakıyor.'' diye , Peygamber efendimiz de bu istek karşısında bir şey dememiş , demeyişinin nedeni de şudur , çünkü Ömer İbnu'l Hattab'ın dediği o an Resulullah'a vahiy olarak gelmemiştir , bir kaç zaman sonra vakitini Allah bilir , Allah Peygamberimize Ömer İbnu'l Hattab'ın isteğini vahiy olarak gönderdi. O insan hata etmez , ama hatası şurada olur tabi olduğu insan sapıtırsa yoldan çıkarsa onu takip etmesi hata olur , ve bir diğer hata da şu olur , tabi olduğun adam doğru bir insan ise hata yapabilir , bir yanlışı olduğu zaman o hatayı gördüğü halde onu uyarmayan adam hata etmiş olur bu da kötü olur. Kardeşim ben hata yaptığım zaman beni kardeşlerim uyandırıyor , beni kardeşlerimin uyarması da Allah'ın benim yanımda olmasından dolayı oluyor , beni de uyaran oluyor tabi ki bende yanlışlarımı düzeltiyorum ,

Ben Kuran-ı Kerim'i rehber edinme dedim mi ? Her sözümde de vardır ben dedim ki İslam'da Kuran-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerden başka kaynak yoktur.

Ben seni nerede suçlamışım ? Seni suçladığım hangi işi yapıyorum , Hakikat'ı da nasıl söylüyorum açıklarmısın ?

Kardeşim senin aklın başında mı ? Benim alimlerim ilk önce Muhammed Mustafa , Ebu Bekir Sıddık , Ömer İbnu'l Hattab , Ali Radiyallahu anh ve diğer Ehl-i Sünnet itikadı üzere olan Müslümanlardır

Sen benim Kuran-ı Kerim'e göre hayatımı yaşayıp yaşamadığımı nereden biliyorsun ?

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Metin Mete , insanların az ilimleri nedeni ile ve yalancılıkları yüzünden şu kolay İslam dinini insanlar ne hale getirdiler yazıktır. (Metin Mete bu iki satır yazımı yukarıda belirttiğin linkteki konuya da yazarmısın)

Enver Ýstek

metin mete
Onlara; “Allah’ın indirdiğine uyun” denildiğinde ; “Hayır biz atalarımızı üzerinde bulduğumuza (geleneğe) uyarız.” derler. Ya atalarının aklı bir şeye yetmez, doğru yolu bulamamış idiyseler?

Bakara Suresi 170

Enver Ýstek

metin mete
Yeryüzünde olanların çoğunluğuna uyarsan seni Allah’ın yolundan saptırırlar. Onlar ancak zanna uyarlar ve onlar ancak zan ve tahmin ile yalan söylerler.

Enam Suresi 116

Enver Ýstek

metin mete
Üstümüze almiyoruz zaten Duha,Hangi ayet bize hitab edebilirki onlar kimi Hiristiyanlara kimi Yahudilere kimi bilmem kime bize niye hitab etsin biz yetiyor Vahyin disi degilmi?...Cünki Evrensellik sadece o döneme aid anlayacagin devam güzel sarmali islemeli kundaklarla duvardaki misafirlige.Sen bosuna cirpiniyorsun Alemlere Rahmet olan Resul;Kavmim Kurani terk etti diye.Terk etmediler misafir ettiler duvarlara...

Enver Ýstek

metin mete
Elbette Kur'an sözündeki belagat, selaset , fesahet sayesinde yediden yetmiş, avamdan ulemaya, kasaptan doktora, coğrafyacıdan fizikçiye her akıla, her anlayışa, her mesleğe hitab ediyor. Ama her bir meselesini herkez anlayamaz. Bir ayetin manasını fizikçi farklı görür coğrafyacı farklı görür. Her ikisinin gördüğü doğrudur. Ancak, Kur'an tamamen tebeyyün etmek ve tafsilatı ile açıklanmak ve her ayetteki her manasının zuhur etmesini istiyor. Tek bir kişi veya tek meslek ise buna kafi gelmez. Hem zeki bir adam nasıl Kur'anı öğrenmekle mükellefse, zekası az olan da mükelleftir. Elbette zekası az olan zekaso çok olana danışması icab eder. Sairleri sen kıyas et.

İşte Kuran sadece bir ibadet kitabı olsa davanızda haklısınız. Ancak Kur'an'ın birinci gayesi Allah'ı tanıtmaktır. Hem Adalet kitabıdır. Hem amel, hem ittikad, hem iman kitabıdır.

Siz meslek üstadlarını, mezheb imamlarını red ettiğinizde demiş oluyorsunuz ki;

Ey insanlık ister zeki ol, ister akılsız Kur'an'ın hem ibadete ait konularını öğreniniz ve nasıl anlıyorsanız öyle yapınız. Hem, "Yedi arz ve gök ve içindekilerin nasıl tesbih ettiğini kendiniz bulunuz. Nasıl adil olacağınızı kendiniz anlayınız. Her bir ilmini her bir meselesini kendiniz kavrayınız.

(Ben de ekliyorum) Yemeyin içmeyin tüm dünya işlerini terk edin. Yinede Kur'anın içindeki hakikatlerin tamamını öğrenemiyeceksiniz hem vaktiniz yetmeyecek, hem ilminiz hem aklınız. Böylece o hakikatlerden bütün insanlık mahrum kalacak ve Kur'an'ın gelme gayesi akim kalacak.

vesselam

En azindan Allahin Kitabina iftirada bulunmasaniz diyorum?Kuranin öyle bir micazi varki her kesime ayni seyi ayni derecede aciklar bunu ben iddia etmiyorum Kuran kendisi söylüyor.Allahin Kelimeleri tükenmez hele su Kuranindakileri bir ögrenelim uygulayalimda Evrendeki beyyinelere sirasi geldikce yine ayetlerle görürüz Insallahu Teala...

Andolsun bu Kuran’da her örnekten insanlar için türlü türlü açıklamalarda (sarrafna) bulunduk. İnsanların çoğu ise tanımamakta ayak diretmektedirler.

İsra Suresi 89

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ehli Sünnet itikadına sahip ve bu manayı özümsemiş olan hiç kimse Kur'an ı Kerim den vaz geçmiş değildir. Kur'an ı değişmez, vaz geçilmez tek ana kaynak bilir.

Ehli Sünnet insanı Kur'an a biat ettiği için, O'nun emri vechile, Allah'ın Rasülüne de biat eder.

Hiç şüphe yok ki Kur'an ı O'ndan daha iyi anlayabilen bir insan olabilsin. Ve O'ndan daha iyi izah edebilen ve O'ndan daha iyi uygulayabilen.

Hiç şüphe yoktur ki, Peygamber Efendimizin Kur'an ı anlayışı, idraki ve uygulayışı beşeri kabiliyetlerin üstündeydi, çünkü O bir ümmi idi.

Senin benim hocam Ahmet, Mehmet. O'nun ki Allah tı. Hiç mi fark göremiyoruz.

O günün vahiy coğrafyası lisanı ile nüzül eden ayetlerde ki bazı terimleri, o coğrafyanın mürekkep yalamış insanına Peygamber Efendimiz izah etti.

İddia O'nun bildiği, anladığı kadar bende bilirim iddiası ise, beyhude bir iddia.

İddia O'nun pak yaşantısının misallerinin tahrifi ise bunu tartışmak gerekir.

Peygamberimizden bize aktarılmış ne var ki, Kur'an a, Kur'an ahlakına ve Kur'an kültürüne ters. Bunu ortaya koymak, bunu ispat etmek olsun iddia. Gerisi boş, karanlığa yumruk sallamaktan öte bir şey ifade etmiyor.

Enver Ýstek

metin mete
Metin Mete Abi Kur'an her anlayışa, her zekaya, her unsura, her millete, her mesleğe, vel hasıl her kesime ayrı ayrı hitab eder. Kur'an'ın bir mucisesider ki tek bir ayette farklı mesleklere, anlayışlara hitab edebilir. Herkez o ayetten kolayına geleni okuyabilir. Hissesini alır.

Evet Kut'an'ı herkez kabeliyetine göre anlar. Hissesiz kalmaz. Ama herkez her bir meselsini anlamaya ne kabilyeti ne vakti müsaittir. Bu yüzden bir ayetten murad edilen mana "benim anladığımdan başka bir şey" değildir tarzı yaklaşım ve söylemler hiçte Kur'ani değildir.

Bak "dağları kazık yaptık" ayetinden jeolog farklı anlıyor. Yerin sarsıntısın önlüyor, diyor. Doktor farklı anlıyor. Dağlarda deplanan ilaçlar olmasa arzda hayat kalmaz diyor. Bak çoğrafyacı farklı anlıyor, dağlar olmasa arz sabit durmazdı diyor. Bak metaoroloji uzmanı dağlar olmasa dünyada tek damla yağmur olmazdı diyor.

Tek bir ayetten bu kadar farklı meslek erbabı farklı ve doğru manalar çıkartabiliyor. Demek Kur'an her kesime ayrı hitab ediyor.

Hem Kur'an bütün manalarının gözükmesini istiyor. Demek bu arzuyu sağlayabilecek tek şey farklı meslek, cemaat erbablarıdır. Zira, tek ayetteki hadsiz manayı tek bir zeka kendi kabiliyetince anlar. Sairlerini "algıda seçicilik" kaidesince görmez, göremez. Pekçok manalar kaybolur. Kur'an'ın gönderiliş hikmeti akim kalır.

Demek Mezhebleri, tarikat gibi meslekleri red etmek Kur'anın manalarının gizlenmesini istemek anlamındadır. Niyet bu olmasada bu anlamdadır.

Muhabbetle

Duha bir uzay arastirmasi yapan insanin Yasinden anladigi Evrenlerin bana ne yarari var?Ama Yasin bu sekiliylede bana gerekeni yani Allaha nasil iman etmemi en güzel sekilde anlatmiyormu?Mesela bana diyorki Bu Kitab diriler icindir diyor(Yasin 70)yetmedimi ben anlamiyormuyum bunun ölülere olmadigini?Rükunlarda degisiklik olmuyor anlayis bakimindan ama ayetin verdigi beni kurtulusa iletmek ise yeterli degilmide illaki kendime baska bir efendi arayayim,Allah bosunami diyorki Alim olanlar benden daha ziyade korkarlar?Ama o Hükmünde ortak istemiyor ne yazikki.Dünya ilimlerinide iktiva eden bir Kitabtan alimler daha iyi yararlanirlar ama kendilerine iman bizlere hizmet olarak sunmak sartiyla yani bize ikinci bir efendilik taslayarak degil,cünki Allah hükmünde ortak istemiyor...

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Duha , Kardeşim ben Allah Teala Hazretlerinin Kuran-ı Kerim’de belirttiği şu ayeti bilen adamım :’’Biz size apaçık ayetler gönderdik.’’ Ben biliyorum Allah’ın ayetlerinin apaçık halde olduğunu ve insanların bazılarının bozgunculuk için ayetlerin anlamlarını eğip bükmeye çalıştıklarını da biliyorum , Allah’ın gönderdiği ayet hakkında ihtilafa düşen adamlardan , içlerinde ya 1 doğru vardır ya da 2 tarafta sapıktır , İslam’ı bilen adam Allah’ın ayeti hakkında tartışmaz. Allah Resulu Buyurdu :’’Kuran hakkında tartışmak küfürdür.’’ Kuran-ı Kerim apaçık ayetlerden ibarettir doğru insanlar için , geçmişte ki Müslümanlar da bu gerçeklerin yanında olmuşlar ise ne mutlu onlara , kardeşim Müslümanlara Allah’ın nuru nesilden nesile geçer , ben sanmıyorum biliyorum ki Kuran-ı Kerim’i doğru anlamak isteyen insan onu bir kere okuyuşta anlar , Kuran-ı Kerim ilimini zorlaştırmayın , Allah Kuran-ı Kerim’de buyurdu :’’Allah her kulu ile bir perde arkasından konuşur.’’ Allah’ın Resulu Muhammed Mustafa buyurdu :’’Kolaylaştırın , zorlaştırmayın ,sevindirin , nefret ettirmeyin.’’ Bir insanın Kuran-ı Kerim ilimine kavuşması mümkündür , Allah’a yakın olan adam yapar. Allah Kuran-ı Kerim’de buyurdu :’’Allah kendi yolunda olanların işlerini kolaylaştırır.’’ Sözü her Müslüman eder yeter ki ettiği söz Allah'ın yolunda doğru söz olsun . Kimse dinimizde Resulullah kadar veya daha yüksek yetki sahibi değildir, Muhammed Mustafa dışında ki diğer Muhammed Mustafa’nın yolunda ki Müslümanlar Muhammed Mustafa’nın varisleridir Allah Resulu Muhammed Mustafa buyurdu :’’Alimler Peygamberlerin varisleridir.’’ Kardeşim sen zaten bana tabi olma Allah’ın elçisi Muhammed Mustafa’ya tabi ol , çünkü bende Muhammed Mustafa’ya tabiyim , saçmalamayalım , bana tabi olmayı derken , bir kardeşime öğretebileceğim bir hadis-i şeriften söylemiştim , bir kardeşime bir ayet veya Hadis-i Şerif öğretirsem burada ben değil Allah’ın Resulu Muhammed Mustafa konuşur . Evet bilen ile bilmeyen bir değildir. Önce Allah sonra Allah'ın elçisi Muhammed Mustafa bilir , bende bilebiliyorsam bilirim. Sen sadece 1 ayet ile değil 6666 ayet ile Muhammed Mustafa’ya tabi ol , din büyüklerimiz Allah’ın Kuran-ı Kerim’inden ve ondan sonra Resulullah’ın hadis-i şeriflerinden başka bir şeyi araya koymamışlardır , benim dediklerimin hangisi çürük ? Ulema’ya katılmak için bir diploma gerekiyor mu ? Ulema’da olanların diplomalarımı varmış ? Ben Ulema diye bir yer görmüyorum , he geçmiş din düyüklerimin güzel sözleri var ise o sözler bana yardımcı olur , benim esas aldığım kaynak önce Kuran-ı Kerim ve sonra da Hadis-i Şeriflerdir. Medya soytarısı hocalar kimlerdir ? Neden isim vermiyorsun ? Mezhep denen bir şey de yoktur , din büyüklerimiz içinde İman’ının nuru ile Peygamber Efendimizden , Peygamber Efendilerimizden Hulefa-i Raşidin'den ve Sahabelerimizden sonra öne çıkmış insanlarımız Müslümanlara yardımcı olmuşlar . Alim denince en başta benim aklıma Muhammed Mustafa gelir . Kardeşim ben Mezhep’e girmem ama o imamların ilimlerinden faydalanırım , çünkü onlar benim Müslüman kardeşlerimdir. Bölünmelere karşı Allah Resulu Muhammed Mustafa Allah’ın lutufu ile bize şu hadis-i şerif’i buyurmuştur

52 - Imam Malik'e ulastigina gore, Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) sunu soylemistir: "Size iki sey birakiyorum. Bunlara uydugunuz muddetce asla sapitmayacaksiniz: Allah'in Kitab'i ve Resulunun sunneti".
Muvatta, Kader 3, (2, 899).

Benim gibi Mezhepsizlerden İslam’a zarar değil ancak Fayda gelir . Geçmiş büyüklerimizde Müslüman bende Müslümanım , bende onlarda doğru insanlar isek ayetleri aynı manada anlarız .

Metin Mete , Kardeşlerim bir de kelimelerinizi yazıyorsunuz onun yanına parantez içinde anlamını da yazın , Her Müslüman Kuran-ı Kerim’i anlayabilir , Allah Kuran-ı Kerim’de buyurdu :’’Biz gerçeği öğrenmek isteyenlere Kuran-ı Kerim’i indirdik.’’ Salih insanlar anlar Kuran-ı Kerim’i doğruyu görmek isteyen her insan Kuran-ı Kerim’i aynı anlamda anlar. Kardeşim ben dedim mi Mezhep imamlarının sözlerini dinlemeyin diye ? Ben dedim ki İmam-ı Ebu Hanife’nin adını bir Mezheb’in kurucusu olarak söylemeyin , İmam- Ebu Hanife’de bizim Müslüman kardeşimizdir . Müslümanlar birbirlerinin yardımcısıdır . Sen nereden biliyorsun benim ve diğer Müslümanların Kuran-ı Kerim’in tümünü anlamayacağımızı ? Allah’tan bir söz mü aldın ?

Bekir , her Müslüman her salih insan gerçeği öğrenmek üzere Kuran-ı Kerim okur ise aynı anlamı anlarlar , onlar aralarında tartışmazlar . Kuran-ı Kerim’i en mükemmel hali ile Muhammed Mustafa uygulamıştır . Allah Peygamberi Muhammed’e öğretir , Muhammed Mustafa’da bir sahabesine öğretir , Sahabe’de başka bir Müslümana öğretir , sonra yüzyıllar boyunca Allah Kelamı Müslümanların arasında dilden dile gönülden gönüle gelir , sonra Ahmet Mehmet isminde ki gerçek Müslüman hoca olanlar bu bilgiyi de başka bir Müslüman’a aynı ulaşım şekili ile öğretir , burada öğreten Allah’tır , diğer bütün insanlar öğrenenlerdir. ‘’Tahrif ‘’ ne demektir ? Kuran-ı Kerim Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın aracılığında gelmiştir .

Duha , bir tarikat biliyorum Nakşibendi Tarikatı , bu tarikat hakkında Allah bana öğretti ki Allah’ın elçisi Muhammed Mustafa buyurdu ‘’Halka arif gereklidir , Arife’de ateş gereklidir.’’

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ulemadan Fetvalar

Ulemadan Fetvalar

ULEMADAN FETVALAR

Allah’ın gönderdiği ayet hakkında ihtilafa düşen adamlardan , içlerinde ya 1 doğru vardır ya da 2 tarafta sapıktır

ben sanmıyorum biliyorum ki Kuran-ı Kerim’i doğru anlamak isteyen insan onu bir kere okuyuşta anlar , Kuran-ı Kerim ilimini zorlaştırmayın ,

Allah Kuran-ı Kerim’de buyurdu :’’Allah her kulu ile bir perde arkasından konuşur.’’

bende bilebiliyorsam bilirim.

benim dediklerimin hangisi çürük ? Ulema’ya katılmak için bir diploma gerekiyor mu ?

Ulema’da olanların diplomalarımı varmış ? Ben Ulema diye bir yer görmüyorum , he geçmiş din düyüklerimin güzel sözleri var ise o sözler bana yardımcı olur , benim esas aldığım kaynak önce Kuran-ı Kerim ve sonra da Hadis-i Şeriflerdir.

Mezhep denen bir şey de yoktur , din büyüklerimiz içinde İman’ının nuru ile Peygamber Efendilerimizden Hulefa-i Raşidin'den ve Sahabelerimizden sonra öne çıkmış insanlarımız Müslümanlara yardımcı olmuşlar . Alim denince en başta benim aklıma Muhammed Mustafa gelir .

Kardeşim ben Mezhep’e girmem ama o imamların ilimlerinden faydalanırım , çünkü onlar benim Müslüman kardeşlerimdir.

Benim gibi Mezhepsizlerden İslam’a zarar değil ancak Fayda gelir . Geçmiş büyüklerimizde Müslüman bende Müslümanım , bende onlarda doğru insanlar isek ayetleri aynı manada anlarız .

Kardeşlerim bir de kelimelerinizi yazıyorsunuz onun yanına parantez içinde anlamını da yazın , Her Müslüman Kuran-ı Kerim’i anlayabilir

Allah Kuran-ı Kerim’de buyurdu :’’Biz gerçeği öğrenmek isteyenlere Kuran-ı Kerim’i indirdik.’’ Salih insanlar anlar Kuran-ı Kerim’i doğruyu görmek isteyen her insan Kuran-ı Kerim’i aynı anlamda anlar.

Kardeşim ben dedim mi Mezhep imamlarının sözlerini dinlemeyin diye ? Ben dedim ki İmam-ı Ebu Hanife’nin adını bir Mezheb’in kurucusu olarak söylemeyin , İmam- Ebu Hanife’de bizim Müslüman kardeşimizdir . Müslümanlar birbirlerinin yardımcısıdır . Sen nereden biliyorsun benim ve diğer Müslümanların Kuran-ı Kerim’in tümünü anlamayacağımızı ? Allah’tan bir söz mü aldın ?

Her Müslüman her salih insan gerçeği öğrenmek üzere Kuran-ı Kerim okur ise aynı anlamı anlarlar , onlar aralarında tartışmazlar .

Kuran-ı Kerim’i en mükemmel hali ile Muhammed Mustafa uygulamıştır . Allah Peygamberi Muhammed’e öğretir , Muhammed Mustafa’da bir sahabesine öğretir , Sahabe’de başka bir Müslümana öğretir , sonra yüzyıllar boyunca Allah Kelamı Müslümanların arasında dilden dile gönülden gönüle gelir , sonra Ahmet Mehmet isminde ki gerçek Müslüman hoca olanlar bu bilgiyi de başka bir Müslüman’a aynı ulaşım şekili ile öğretir , burada öğreten Allah’tır , diğer bütün insanlar öğrenenlerdir.

‘’Tahrif ‘’ ne demektir ? Kuran-ı Kerim Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın aracılığında gelmiştir .

Bir tarikat biliyorum Nakşibendi Tarikatı , bu tarikat hakkında Allah bana öğretti ki Allah’ın elçisi Muhammed Mustafa buyurdu ‘’Halka arif gereklidir , Arife’de ateş gereklidir.’’

Bilgilendik, Allah Razı Olsun

Enver Ýstek

metin mete
Metin Mete , Kardeşlerim bir de kelimelerinizi yazıyorsunuz onun yanına parantez içinde anlamını da yazın , Her Müslüman Kuran-ı Kerim’i anlayabilir , Allah Kuran-ı Kerim’de buyurdu :’’Biz gerçeği öğrenmek isteyenlere Kuran-ı Kerim’i indirdik.’’ Salih insanlar anlar Kuran-ı Kerim’i doğruyu görmek isteyen her insan Kuran-ı Kerim’i aynı anlamda anlar. Kardeşim ben dedim mi Mezhep imamlarının sözlerini dinlemeyin diye ? Ben dedim ki İmam-ı Ebu Hanife’nin adını bir Mezheb’in kurucusu olarak söylemeyin , İmam- Ebu Hanife’de bizim Müslüman kardeşimizdir . Müslümanlar birbirlerinin yardımcısıdır . Sen nereden biliyorsun benim ve diğer Müslümanların Kuran-ı Kerim’in tümünü anlamayacağımızı ? Allah’tan bir söz mü aldın ?

Benim ne haddime ama o vermis;

17- Şüphesiz onu toplamak ve okutmak bize düşer.
18-O halde biz onu okuduğumuzda sen de onun okunuşunu izle.
19- Sonra onu açıklamak da bize düşer.

Kıyamet Suresi 17,18,19

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Bekir , yazdığım yazım doğru ise Allah'tandır , yanlış ise benim nefsimdendir , birimiz birimizin sözünü dinliyorsa yöneten ve yönetilen daima birbirine yardımcı olmalıdır , çünkü yönetici de hata edebilir , biribirimize yardım etmeliyiz

Ebu Bekir Sıddık halife olduğu zaman Muhammed Mustafa'nın ümmetine şöyle buyurdu :''Benim yaptığım hatalarda beni uyarınız.''

Metin Mete , benim de Peygamberlerinde Allah'ın sözünü değiştirmeye yetkileri ve güçleri yoktur , münafıklar , kafirlerler ve müşrikler haricinde insanların Kuran-ı Kerim hükmünü değiştirmeye niyetleri de yoktur. Allah'tan aldığımız sözler Kuran-ı Kerim ayetleridir ve Resulunun sünnetleridir , Evet Kuran-ı Kerim'i okutturmak Allah'ın Rahmetinin işidir , sen şuna bak Allah Kuran-ı Kerim'i günümüzde hangi kuluna okutturuyor ve yaşattırıyor

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bekir , yazdığım yazım doğru ise Allah'tandır , yanlış ise benim nefsimdendir , birimiz birimizin sözünü dinliyorsa yöneten ve yönetilen daima birbirine yardımcı olmalıdır , çünkü yönetici de hata edebilir , biribirimize yardım etmeliyiz

Ebu Bekir Sıddık halife olduğu zaman Muhammed Mustafa'nın ümmetine şöyle buyurdu :''Benim yaptığım hatalarda beni uyarınız.''

Evet, inşallah Serhan Kardeş, inşallah çok iyi olacağız. Daha, daha, daha çok paylaşıp, daha çok öğreneceğiz hep beraber. Yanlışlarımızı düzelteceğiz birbirimizin ve eksiklerini tamamlayacağız. Koruk üzüm olurmuş sabırla... Beni de "koruk" sayın... Sevgi ve selamlarımla...

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Bekir , İslam'da kimse kimseden üstün değildir , biz beraberiz Allah'ın izni ve yardımı ile birbirimizden öğreneceğimiz çok şeyimiz var İnşallah

Duha , Müslüman adam yalan söylemez , ben demişsem İmam-ı Azamdan daha iyi olurum diye yanlış söylemişimdir , dedi isem de alıntı yaparak ıspatla , benim ve diğer bütün gerçek Müslümanların lideri Muhammed Mustafa'dır , ben ne isem İmam-ı Azamda odur . Ben ilim adamı isem Müslüman bir alim isem , İmam-ı Azam'a gerek kalmadı demem , çünkü oda bende gerçek Alim isek aynı şeyleri söyleriz , İmam-ı Azam değerli bilgiyi Resulullah'tan benden önce öğrendi ise onun dediğini yapalım ve bu işi ameli yapanın yanında ve arkasında olalım

Ben Mezhepsizim Muhammed Mustafa'da mezhepsiz idi Muhammed Mustafa Allah'ın Kuran-ı Kerim'ine göre yaşıyordu ve kendi sünnetine göre , benim sözlerimi Kuran-ı Kerim ile karşılaştır Muhammed Mustafa'nın hadis-i şerifleri ile karşılaştır doğrucu isen sonra da burada yaz de ki Serhan sen burada yalan söylemişsin veya hata yapmışın diye tabi ben bu kötülükleri yaptı isem , ben çok biliyorum demedim ama bilmiyorumda demedim az çok bilgim vardır Elhamdülillah , benimde Müslüman kardeşlerimden öğreneceğim bilgiler vardır , şöhret olurdu diyorsun bu zamanda İlim var mı ? İlimi olan insana git sor de ki ''Sen Serhan Eğeryılmaz'ın ilimini biliyormusun ? '' diye eğer bilmiyorsa bu konunun yazılarını okut , sonra da bu soruyu sorduğun ilimli adamın hayatına bak , nasıl yaşıyor hayatını İslamcamı yoksa değil mi ? Ben diyorum ki bana uymayın önce Kuran-ı Kerim'e uyun sonra da Muhammed Mustafa'nın hadis-i şeriflerine uyun , söylermisin Duha buda mı YALAN ? Yalan dersen bil ki yalancı olan sensin . Çok konuşma böyle kötü kötü , bu alemde bir tek büyük Alim var oda Muhammed Mustafa'dır , işte ben bu ilimi söylüyorum , ben diyorsam ki tam Müslüman insan ilk önce Kuran-ı Kerim'e ondan sonra Muhammed Mustafa'ya uyacak , ben bunu diyorsam Muhammed Mustafa'nın en yakınları gibiyimdir . Benimle beraber bu gerçeği söyleyen diğer Müslümanlarda böyledir.

Üst Alt