Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gusül ile ilgili yardım ihtiyacım var

mümin86

New member
S.a arkadaşlar.

Mahsuru yok ise bir konuda birşey danışmak ve bilgilenmek istiyorum eğer yanlış bölüme açtıysam affola:)

Ben gusul abdest i konusunda biraz takıntılıyım bir büyüğüm din konusunda bilgisine güvendiğim kişi bana önce guls abdestini al çıkarkende normal abdest alırsın demişti şimdide internetde peygamber efendimiz(s.a.v) in gusl abdestini alışı ile ilğili yazılar okudum ve takıldım.

Bu konularda çok ince ayrıntısına kadar kafaya taktığım için sizden yardım istiyorum yoksa sürekli içimde birşey yanlış yapıyorsun olmadı diye şeyler geçiyor.. ayrıntılar şunlar mesela ilk önce abdest alın yazmışlar gusl etmeden önce, ben önce gusul emi niyet edeyim yoksa normal abdest için niyet edeyim? normal abdest e niyet edip abdesti alıp sonra tekrar gusl e niyet edip gusül alsam olurmu.

Yoksa ilk başka gerekli temizlikleri yaptıkdan sonra bir kere gusul abdesti niyeti alıp o abdest ile normal namaz abdesti alıp sonrada niyet etmeden gusul abdestinimi alayım.

Arkadaşlar birde çok ince düşündsüğüm ve takıntılı olduğum için içimden sen yanlış niyet ediyorsun diye şeyler geçiyor mesela ben böyle niyet ediyorum doğrumu?. ilk önce euzu besmele çekiyorum sonrada niyet ettim ALLAH rızası için gusül abdestini almaya diyorum doğrumudur bu?.

Neyse yardımcı olabilirseniz bu garibanı mutlu edersiniz çevremde soracak kimsemde çok fazla yok. Allah yardım edende etmeyende razı olsun.:)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Değerli kardeşim, bu konu teferruatla ilmihallerde zikredilmiştir. Size öz olarak şöyle yardımcı olalım.

Niyet edin, abdest ve gusl etmeye.
Namaz abdestinizi ve peşine gusl abdestinizi alınız.

KaYnUkA

New member
s.a kardeşim

Guslün farzları, ağzı, burnu ve bütün vücudu birer kez yıkamak üzre üçtür.

güsl için;

Gusletmek isteyen kimse önce besmele çekerek gusle niyet eder.(niyet ettim ALLAH rızası için güsl abdesi almaya)

Sonra herhangi bir pislik olmasa bile avret yerlerini ve uyluklarını yıkar

Ellerini bileklerine kadar yıkar ve üzerinde yapışıp kurumuş bir şey varsa onları temizler.

Sonra sağ avucu ile ağzına bolca su alarak iyice çalkalar; bunu üç defa tekrar eder; oruçlu değilse suyun boğazına ulaşmasını sağlar.

Sonra yine sağ eli ile burnuna üç defa su çekerek iyice temizler.

Bundan sonra namaz abdesti gibi bir abdest alır.

Şayet yıkandığı yere su toplanıyorsa, ayaklan, abdest alırken değil gusülden çıkarken yıkar.

Abdest aldıktan sonra, önce başına, sonra sırayla sağ ve sol omuzlarına üçer defa su döker.

Her defasında vücudun her tarafını iyice oğuşturur. Hiçbir yerinin kuru kalmaması için dikkat eder. Bunun için saçlarının, sakallarının diplerine, küpe delikleri, oyluklar ve kaş diplerinin ıslanmasına, göbeğinin içine
suyun ulaşmasını sağlar.

Eğer vücudunun bir yerinde, herhangi bir yaradan dolayı ilaç veya sargı varsa ve fazla su bunlara zarar verecekse, bunların üzerinden suyu hafifçe geçirmekle yetinir; bu da zarar verirse sadece eliyle üzerini mesheder.

inşallah faydalı olur...
selamla....

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Her amelde niyet önemlidir.

Niyetiniz Halis bir şekilde Allah rızası için olmalıdır. Guslde ise bu daha bir önem taşır.

Örnek vermek gerekirse, kirlenmiş bir bedene sahipsiniz ve bu kirden kurtulmak için temizlenmek ve rahatlamak için banyo yapmayı düşündünüz, hazır banyoya girmişkende gusl alayım dediniz.

Şimdi buradaki niyet kirlerden kurtulmak, yapılan eylem gusl abdesti almak oluyor.

Ancak ve ancak o banyoya Allah rızası için gusl abdesti alma niyetiyle girmeniz durumunda gusl abdestine niyet etmiş olursunuz.

Enver Ýstek

metin mete
Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda; Yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi. Sıvazlayınız: başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüp iseniz temizlenin(Yikanin). Eğer hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz ayak yolundan geldi ise, ya da kadınlara dokunduysanız, ve de su bulamamışsanız: Temiz bir toprakla yüzünüzü ve ellerinizi sıvazlayın. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Umulur ki; şükredersiniz.

5- Maide Suresi 6

Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüp iken de -yolculuk hali müstesna- yıkanıncaya (gusül edinceye, boy abdesti alıncaya) kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculuktaysanız, biriniz ayak yolundan gelmiş, yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız, temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi sıvazlayın. Allah affedici, bağışlayıcıdır.

4- Nisa Suresi 43

Gusul ne icin lazim?Namaz icin yani Namaza kalkinca Cünüp isek yikanmak gerekir.Öncesinde veya sonrasinda ayette bir sey yok yani sadece yikanin deniyor.Eger su bulamadiysaniz Teyemmüm ile bunu ifa etmemiz gerekiyor.Simdi bir soru daha her banyo Gusülmüdür?Hayir zaten böyle bir sartta yok Ayetlerde,Sadece namaza kalkinca deniyor öyleyse insan namaza kalktiginda eger cünüpse Yikanacak niyet belli temizlik ve ardindan namaz.Vahyin güzelligi burda sanirim...

Su ayetide eklemekte yarar var sanirim;

Maide/6:…. Allah, size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat O, sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Gusul ne icin lazim?Namaz icin yani Namaza kalkinca Cünüp isek yikanmak gerekir.Öncesinde veya sonrasinda ayette bir sey yok yani sadece yikanin deniyor.Eger su bulamadiysaniz Teyemmüm ile bunu ifa etmemiz gerekiyor.Simdi bir soru daha her banyo Gusülmüdür?Hayir zaten böyle bir sartta yok Ayetlerde,Sadece namaza kalkinca deniyor öyleyse insan namaza kalktiginda eger cünüpse Yikanacak niyet belli temizlik ve ardindan namaz.Vahyin güzelligi burda sanirim...

Yani namaz kılmayacaksanız ve cünüp iseniz gusletmenize gerek yoktur (!)

Namaz kılacağınız bir zamana kadar pis pis gezebilirsiniz.(!)

Süphanallah !

Enver Ýstek

metin mete
Yani namaz kılmayacaksanız ve cünüp iseniz gusletmenize gerek yoktur (!)

Namaz kılacağınız bir zamana kadar pis pis gezebilirsiniz.(!)

Süphanallah !

Ayetleri özellikle vermistim,Acaba sizde baska ayetmi varda Biz Kuranda bulamiyoruz?Yoksa siz Allahin unuttugunu sandiginiz bir eksigimi ek yapiyorsunuz?

Enver Ýstek

metin mete
Yook, da, bu zamana kadar boşu boşuna bi sürü yıkanmışız da... Ona üzüldüm.

Namaz icin kalkmiyormuydun yoksa?Eger delil saglam degilse en azindan diye bilirsin Metin Mete verdigin delil yetersiz veya saglam degil.Yok eger Allahin verdigi ayet yetmez diyorsan o baska benim sözüm olmaz o zaman not;Eger angarya(Ayetin disinda baska seyler icin) olarak görüyorsan o baska.Ama Allahin istedigi tam olarak ayette acik degil apacik ister angarya de ister Yeter bana de bu senin tercihindir...

Enver Ýstek

metin mete
Yok... :mad: Namaza yeni başladım da... :4_6_202v:

O zaman Allah devamina erdirsin diyerek Dua edelim sayin Bekir...Eger hala angarya görüyorsan ayetleri bir kez daha okumani tavsiye ederim.Bu bir Tebyin isidir ama beyyine saglam olmali yoksa havadan gelen Gercekle toz olurmus...Not;Yeni basladigina gör daha öncesini sen hic sayma...

mümin86

New member
Her birinize ayrı ayrı teşekkrü ederim Allah razı olsun arkadaşlar.

Ben şu şekilde alıyorum doğrumudur. Kusura bakmayın biraz fazla soru sordum ama :)

İlk önce bayoya girip belirli yerleri kesinlikle temizliyorum yıkıyorum vücudumdaki, daha sonrada euzu besmele çekip niyet ettim ALLAH rızası için gusul abdestini almaya diyorum daha sonra üç kere ağıza su sağ el ile su verip gargara yapıp üçkerede buruna su çekip veriyorum sonrada ilk önce başımı yıkıyorum sonrada önce sağ omuza sonrada üç kere sol omuzuma su verip ovalıyorum sonrada tüm vücut. çıkarkende normal namaz abdesti alıp çıkıyorum bu doğrumudur arkadaşlar.

Enver Ýstek

metin mete

Ben şu şekilde alıyorum doğrumudur. Kusura bakmayın biraz fazla soru sordum ama :)

İlk önce bayoya girip belirli yerleri kesinlikle temizliyorum yıkıyorum vücudumdaki, daha sonrada euzu besmele çekip niyet ettim ALLAH rızası için gusul abdestini almaya diyorum daha sonra üç kere ağıza su sağ el ile su verip gargara yapıp üçkerede buruna su çekip veriyorum sonrada ilk önce başımı yıkıyorum sonrada önce sağ omuza sonrada üç kere sol omuzuma su verip ovalıyorum sonrada tüm vücut. çıkarkende normal namaz abdesti alıp çıkıyorum bu doğrumudur arkadaşlar.

Seninkide oldukca teferuatlarla donanmis,Yani Allahin emri cok acik ve net;

5/6 - Ey iman edenler! SALAT/Namaz için kaltığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar (
مرفق ) ellerinizi yıkayın . Ve baş (رأس)larınızı , Ve ayak(رجْل )larınızı topuk (الكعب)larınıza kadar mesh(edin) . Cünüp (oldu) iseniz taharetlenin. Hasta/Rahatsız olduysanız, yada seferde/yolculukta iseniz, yada gaytadan gelmiş iseniz yada kadınlara dokunmuş iseniz, su bulamamış iseniz, hoş(na-hoşluk barındırmayan) bir toprağa teyemmüm edin. Yüzlerinizi ve kollarınız dahil ellerinizi onunla meshedin. Allah size bir güçlük çıkarmak istemiyor, velakin, sizi tahir(pisliklerden arındırmak)etmek ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini tamamlamayı diliyor.

Cünüp iseniz TAHARETLENİN ( فَاطَّهَّرُوا ) bu kısım ilgi çekicidir neden? : Cünüp iseniz yıkanın ( غَسُول= yıkamak/yıkanmak), yada temizlenin ( نظف =temizlenmek) demiyor Allah (C.C.). فَاطَّهَّرُوا TAHARETLENİN diyor!!!​
Oysa: 4/43. ayette ise Yüce Allah: cünüp iken, yıkanmamızı ( غَسُول ) yani gusletmemizi istiyor.​
4/43 Ey müminler sarhoşken ne dediğinizi bilinceye kadar ve de cünüpken - yolculuk hali dışında- yıkanmadıkça namaza yaklaşmayınız. Eğer hasta ya da yolcu iseniz veya içinizden biri helâdan gelmiş ise ya da kadınlara dokunmuşsanız da bu durumlarda su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm ediniz, temiz toprağı yüzünüze ve ellerinize sürünüz. Hiç kuşkusuz Allah bağışlayıcıdır, affedicidir.

Kur'an kendi kendini tefsir eden/açıklayan bir Kitap olduğundan, bizlere cünüplükten sonra yıkanmanın ayrıntılarını veriyor. Yani önce, cinsel ilişkiden mütevellit bir takım kirlenmeleri tahir edecek ve sonra gusledeceğiz yani yıkanacağız.

Z

zeynep_hearty

Guest
saygıdeğer Metin Mete merakımı mazur görün lakin samimi bir gönülle size sormak istediğim bişey var... farzedelim kişi cünüp sabah uyandığında cünüp olduğunu unutarak alışılagelmiş bir şekilde günlük duşunu alıyor lakin bunu gusul abdesti olsun diye değil, günlük olarak yaptığı bir eylem olarak yapıyor şu halde almış olduğu bu duş ile namaz kılabilirmi? zira ayeti kerimlerde niyettende bahsedilmiyor ...selam ve dua ile...

Z

zeynep_hearty

Guest
İzninizle diğer bir sorum ise, kadınlara dokunmaktan kasedilenin cinsi münasebet olduğunu nereden anlıyoruz?? şu halde ben kadınlara dokunmaktan tokalaşmayı anlayabilirim??...(ayeti hiç araştırmadan yanlızca mesajınız doğrultusunda sorduğum bir sorudur)selam ve dua ile...

KaYnUkA

New member

kardes dogru ama tam degıl...
bak simdi;

Gusletmek isteyen kimse önce besmele çekerek gusle niyet eder.(niyet ettim ALLAH rızası için güsl abdesi almaya)

Sonra herhangi bir pislik olmasa bile avret yerlerini ve uyluklarını yıkar

Ellerini bileklerine kadar yıkar ve üzerinde yapışıp kurumuş bir şey varsa onları temizler.

Sonra sağ avucu ile ağzına bolca su alarak iyice çalkalar; bunu üç defa tekrar eder; oruçlu değilse suyun boğazına ulaşmasını sağlar.

Sonra yine sağ eli ile burnuna üç defa su çekerek iyice temizler.

Bundan sonra namaz abdesti gibi bir abdest alır.

Şayet yıkandığı yere su toplanıyorsa, ayaklan, abdest alırken değil gusülden çıkarken yıkar.

Abdest aldıktan sonra, önce başına, sonra sırayla sağ ve sol omuzlarına üçer defa su döker.

Her defasında vücudun her tarafını iyice oğuşturur. Hiçbir yerinin kuru kalmaması için dikkat eder. Bunun için saçlarının, sakallarının diplerine, küpe delikleri, oyluklar ve kaş diplerinin ıslanmasına, göbeğinin içine
suyun ulaşmasını sağlar.

Eğer vücudunun bir yerinde, herhangi bir yaradan dolayı ilaç veya sargı varsa ve fazla su bunlara zarar verecekse, bunların üzerinden suyu hafifçe geçirmekle yetinir; bu da zarar verirse sadece eliyle üzerini mesheder.

aynı bu seklılde alırsan ınsallah allah kabul buyurur...

Enver Ýstek

metin mete
saygıdeğer Metin Mete merakımı mazur görün lakin samimi bir gönülle size sormak istediğim bişey var... farzedelim kişi cünüp sabah uyandığında cünüp olduğunu unutarak alışılagelmiş bir şekilde günlük duşunu alıyor lakin bunu gusul abdesti olsun diye değil, günlük olarak yaptığı bir eylem olarak yapıyor şu halde almış olduğu bu duş ile namaz kılabilirmi? zira ayeti kerimlerde niyettende bahsedilmiyor ...selam ve dua ile...

Sevgi deger Zeynep hanim.Cok enteresan bir soru sormussunuz.Ayeti okursaniz Namaza kalktiginizda veya Ona yöneldiginizde.Sizin sorunuz oldukca manidar unutarak Dus alsa?Demekki namaz kilmak yok adamin aklinda ama kilmaya karar vermis ise önce Gusletmesi gerekir diyor ayet yanlismi anlamisim acaba ayeti?Niyet nedir Zeynep hanim?Bakiniz ayet gayet apacik diyorki Namaza kalktiginizda!!Yani insan önce bir seye hükmetmis ve namaz kilmak istemistir bir tür niyet degilmidir?

Enver Ýstek

metin mete
İzninizle diğer bir sorum ise, kadınlara dokunmaktan kasedilenin cinsi münasebet olduğunu nereden anlıyoruz?? şu halde ben kadınlara dokunmaktan tokalaşmayı anlayabilirim??...(ayeti hiç araştırmadan yanlızca mesajınız doğrultusunda sorduğum bir sorudur)selam ve dua ile...

Sevgi deger Zeynep hanim;insanimizdaki yanilgi sudurki bir ayetin icindeki bir tek harf veya kelimeyle hükmü icra ettigini sanisina kapilmadir.Evet nedir bu dokunma?
أَوْ لَامَسْتُمُ النِّسَاءَ= [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Yada kadınlara dokunmuş iseniz. مس [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]dokunmak/temas..... acaba hangi anlamda kullanılmış. Birine/bir şeye parmakla dokunmak mı? Yoksa cinsel temas mı? şu ayetleri inceleyiniz ve[/FONT] مس [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]kelimesinin hangi anlamda kullanıldığını görünüz:[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]2/80, ((2/236-237)), 3/24, 3/120, 6/17, 7/20, 7/73, 7/88, 7/201, 8/68, 10/12, 10/21, 10/107, 11/10, 11/64, 11/113,
17/83, 12/88, 15/54, 16/53, 17/67, (21/83), 24/14, 21/46, 26/156, ((33/49)), (38/41,) 41/49-50-51, 50/38, (70/21)[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Dokunma/temas kelimesi mecaz (cinsel birleşme) anlamında kullanıldığı çok açık olmasına rağmen, imam! şafi bunu reel manadaki dokunma olarak yorumlamış. Yani; abdestli bir şekilde yolda yürürken, çok hafif şekilde gayri ihtiyari bir kadının parmağı/eli sizin elinize/kolunuza dokunduğunda/çarptığında/sıyırdığında otomatik şalterin attığı gibi abdestiniz bozulur!!! yukarıdaki ayetlerde mecaz olarak kullanıldığı açıktır. Hele 2/236-237 ve 33/49 ayetlerinde güneş kadar belirgin/açıktır.[/FONT]

2/236-Size; kadınları, kendilerine dokunmadan/TeMaS(cinsel ilişki) kurmadan yada onlara bir mehir takdir etmeden boşamanızda günah yoktur. yalnız, onları (dünya metaı ile) faydalandırın. Eli geniş olan hâline , eli dar olan da haline göre ve güzellikle faydalandırmalıdır. Muhsin olanların üzerine hak (doğruca yapılması gereken) olan budur.

2/237-Şayet, kendilerine dokunmadan/TeMaS(cinsel ilişki kurmadan) önce onları boşar ve mehri de kesmiş bulunursanız, o taktirde borç, o kestiğiniz miktarın yarısıdır. Ancak kadınlar veya nikâh akdini elinde bulunduran kimsenin bağışlaması müstesna. Sizin bağışlamanız ise takvaya daha yakındır. Aranızdaki fazileti unutmayın muhakkak ki Allah, tüm amellerinizi hakkiyle görmekte.

Acaba simdi sormak gerekir Kuran tek basina size neden yetmiyor?Gercekten Kurana vurulan her mesele kendiliginden cözülmüs ama dis temasa gecilen her konu kaoslarda her guruba göre heder olmustur....Ama velakin dersenizki baska bir ayette bu konu söyle o zaman delille söylerseniz hem bizi aydinlatmis hemde mutmain olusumuza sebeb oldugunuzdan sizlere mütesekkir kalirim...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Not;Eger Bekir kardes gibi namaza yeni baslamis biri icin ise zaten bunlar daha önceki hayati icin deger teskil etmez.Ama bu günki hali ile mecburdur Gusletmeye..

Namaz kılmadığım halde, cünüplükten kurtulmak için aldığım gusullerde kullandığım suları, ziyan ettiğim için, israftan dolayı da bir vebalim olur mu acaba sayın mete?

Üst Alt