Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Erkeklerin Saçini Uzatmasi Caiz Midir?

Asya

New member
merak ettiğim bir konu.bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olursa Allah razı olsun.erkeklerin sakal ve bıyık olmaksızın kadına benzer bir şekilde saç uzatması dinimizce caiz midir?

ÇAPANOÐLU

New member
merak ettiğim bir konu.bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olursa Allah razı olsun.erkeklerin sakal ve bıyık olmaksızın kadına benzer bir şekilde saç uzatması dinimizce caiz midir?

şimdi hadislere dayanarak bu konuda sayfalarca yorum yapılacaktır, ayetlere göre haram ve helal belirleme yetkisi Allah'a aittir, bu konuda bir yasaklama yoktur, bu kişinin isteğine bağlıdır, ister uzatır ister kısaltır.. Ama, helale haram demek haddi aşmak olur ki, bundan Allah'a sığınmak agerek..

Maide Suresi 87 Ey iman sahipleri! Allah'ın size helal kıldığı şeylerin temiz ve güzel olanlarını haramlaştırmayın; azıp sınırı aşmayın; Allah azıp sınırı aşanları sevmez.

Maide Suresi 3 Şunlar size haram kılınmıştır: Boğazlanmayarak ölmüş hayvanın eti, kan, domuz eti, üzerine Allah'tan başkasının adı anılmış, boğulmuş, vurulmuş, yuvarlanmış, süsülmüş, canı üzerineyken yetişip kestikleriniz müstesna olmak üzere canavar tarafından yırtılmış ve dikili adak taşları üzerinde boğazlanmış hayvanlar ve bir de fal oklarıyla kısmet paylaşmanız... Bütün bunlar birer sapıştır. Küfre batmış olanlar bugün dininizden ümitlerini kestiler. Artık onlardan korkmayın, benden korkun! Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam'ı/Allah'a teslim olmayı seçtim. Şu da var ki, her kim ciddi bir açlıkla yüz yüze gelir de günaha kaçmak maksadı olmaksızın onlardan yemek zorunda kalırsa, elbette Allah Gafûr ve Rahîm'dir.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Ebu Hüreyre'den rivayet edilen bir hadiste şöyle buyrulmaktadır:

“Rasulullah (s.a.v.), kadın elbisesi giyen erkeğe ve erkek elbisesi giyen kadına lanet etti." İbni Ebi Müleyke'den: Dedi ki: Aişe'ye:

“Kadın nalın (erkek ayakkabısı) giyebilir mi? diye sorulduğunda: Allah Rasulü erkekleşen kadınlara lanet etmiştir." buyurdu. Abdullah b. Amr'dan rivayet ediliyor ve diyor ki:

"Ben Rasulullah (s.a.v.)'in; erkeklere benzeyen kadınlar bizden değildir dediğini işittim." İbni Abbas'tan rivayet edildiğine göre:

“Nebi (s.a.v.) erkeklerden kadınlaşanlara ve kadınlardan da erkekleşenlere lanet etti ve; onları evlerinizden çıkarın dedi." İbni Abbas diyor ki;

“Nebi (s.a.v.) falan kişiyi, Ömer de falan kişiyi çıkardı.” Başka bir lafızla hadis şöyledir:

"Allah Rasulü kadınlara benzemeye çalışan erkeklere ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlara lanet etmiştir."

C

c0ld

Guest
geçmişe bakacak olursak bunu gayri müslimlerden farklı kılınmak için yapıldığı görülmektedir..hem saç uzatılmış hemde küpe takılmıştır ama günümüzde bu sadece batıya özentinin mahsulu gibi görünüyo

Asya

New member

“Rasulullah (s.a.v.), kadın elbisesi giyen erkeğe ve erkek elbisesi giyen kadına lanet etti." İbni Ebi Müleyke'den: Dedi ki: Aişe'ye:

“Kadın nalın (erkek ayakkabısı) giyebilir mi? diye sorulduğunda: Allah Rasulü erkekleşen kadınlara lanet etmiştir." buyurdu. Abdullah b. Amr'dan rivayet ediliyor ve diyor ki:

"Ben Rasulullah (s.a.v.)'in; erkeklere benzeyen kadınlar bizden değildir dediğini işittim." İbni Abbas'tan rivayet edildiğine göre:

“Nebi (s.a.v.) erkeklerden kadınlaşanlara ve kadınlardan da erkekleşenlere lanet etti ve; onları evlerinizden çıkarın dedi." İbni Abbas diyor ki;

“Nebi (s.a.v.) falan kişiyi, Ömer de falan kişiyi çıkardı.” Başka bir lafızla hadis şöyledir:

"Allah Rasulü kadınlara benzemeye çalışan erkeklere ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlara lanet etmiştir."

yani sonuç?

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk

Yani saçını kestirmemesi caizmi? Zira saç uzar ki ihram esnasında saç kestirilmez. Bu esnada saçı uzatmak caiz:)
Erkeğin kadına, Kadının erkeğe benzemek niyeti ile yaptığı (savaş vesair bir durum hariç)Her türlü fiili hareket yanlıştır.
Allah rasulü Hira dağında inzivada iken saçını 2 yıl süre ile kestirmemiştir. Uzayan Saçının rahatsızlığını gidermek için kulaklarının önünden ve arkasından örmüştür.
Dileyen Allah rasulunun her hareketini sünnet belirler. o kendi hevasından yapmamıştır.

yýldýz

New member

Lüt kavmine benzeyenlere diyebiliriz. Yalnız bu durum biraz farklı. Görünüş olarak da insanların gözüne kötü görünmemek gerekiyor. Derli toplu olmak gerekiyor. Bazı hadislerde de geçiyordu sanırım. Saçın sakalın düzgün görünmesi gerekiyor. Bu konularda ayet varmı bilmiyorum.
Aşırı giderek insanların gözüne fazla batmamakda gerekiyor.

steepstone

New member
arkadaşlar,

Bence hiç konu edilmemesi gereken bir soru bence. Saç uzatmak caiz midir?

Ya o zaman Kot pantoon giymek caiz midir? Künye takmak caiz midir? koku sürmek cazi midir?

Birde saç ne kadar uzarsa uzundur? bir de bu var?

Arkadaşlar biraz İslamiyetin özünü anlamlıyız. Buraları aştık mı? bence hayır.en iyi ben biliyorum diyen bile eksiktir. Çünkü daha egosuna hakim olamamıştır.

sinang

New member
Bilidiği üzere Resulullah Ve Ashabi Müşriklerin Zitti Hareket Ediyordu Bu Konuda..ama şu An Gelenekler Arka Plana Itildi Ve Ferdiyetçiklik ön Plana Alindi.saç Uzatmanin Sünnet Olmayacağini Biz Düşünüyorum.

steepstone

New member
sünnet????

bu konu diğer bir oturumda tartışılıyor

Sence doğru ise sorun yok. içinde bulundugun toplum bunu tuhaf karşılamıyorsa sorun yoktur

Ben dinimizin buna sınır getirdiğini düşünmüyorum

ÇAPANOÐLU

New member
sünnet????

bu konu diğer bir oturumda tartışılıyor

Sence doğru ise sorun yok. içinde bulundugun toplum bunu tuhaf karşılamıyorsa sorun yoktur

Ben dinimizin buna sınır getirdiğini düşünmüyorum

Biricik dinimiz sınır getirmiyor elbette, zaten sıkıntı dinin getirdikleri değil ki a dost, din adına birilerinin getirdikleri ve götürdükleridir sıkıntı..
Siz bunu iyi kavramışsınız, tebrik ediyorum.

steepstone

New member
ÇAPANOĞLU arkadaşım teşekkür ederim.

Sıkıntının, ne zaman körü körüne kabul etmek, yerine yorumlayıp kabul edersek, o zaman çözülmeye başlayacağını düşünüyorum.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
şekle önem vermicez diye bir şey yok, sahabe efendimiz , yüzük konusunda soruyor takabilirmiyiz diye onun üzerine efendimiz evet diyor
bunun üzerine soruluyor, peki yüzüğümüz nasıl olsun altın haram, efendimiz gümüş olsun iznini veriyor sahabeler soruyor üstüne taş koyabilirmiyiz, efendimiz olur diyor, bunun üzerine sahabler soruyor , taşın üstüne nokta koyabilirmiyiz diye , bunun üzerine efendimiz hayır diyor bu bizim adetimiz değildir diyor.. çünkü bunu o zamanlarda gayrı müslim yapardı... düşünün efendiler resulullah nekadar ince bir düşüncede. onun için örnek alalım bazı şeyleri, nefsi müdafa yapmıyalım... nefsi korumayalım...

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
eger erkegin amaci disari güzel görünüp belli sünnet disi hareketlerde olacak ise dine uyarli olmayip dinsizlik amaciyla yapildigi icin caiz olmama noktasina gelebilir

steepstone

New member
Yine birilerinden duyulan sözler ve yine şekilcilik.

Lütfen Yüce Dinimizin özünü önce önemseyelim.

Enver Ýstek

metin mete
eger erkegin amaci disari güzel görünüp belli sünnet disi hareketlerde olacak ise dine uyarli olmayip dinsizlik amaciyla yapildigi icin caiz olmama noktasina gelebilir

Selam,Seyfullah birakta onada biz karar verelim benim sacim cok uzun ve kendime yakisiyor diye oldukca uzatirim ve nihayet öyle neden ters ben Almanyada yasiyorum ve buradaki halk hic gocunmuyor ve beni hicte kadinsimiyorlar yani hala sulanan olmadi:p simdi ben dinsizmiyim?Tr de ve diger Islam ülkelerindede aynen böyle oldu kimse bana sulanmadi neden dinsizlik yani simdi ben sacim uzun oldugu icin dinsizmiyim dogdugumdan(yani annemler adak nedeni ile uzatmislar) beri sacim uzundu halada öyle askerde kesecekler diye burada yaptim kestirmedim ve seviyorum saclarimi uzunlugu dört parmak daha olursa boyumun yarisi kadar.(boyum 1,78)Allaha emanet ol.

ÇAPANOÐLU

New member
Valla bu iş şekil-şimal ile olsaydı, En gür sakal bırakan, en uzun sarık takan ve en uzun ve kaliteli cübbe giyen Ebu Cehil ile.. Günümüzde Sünnete uygun giyim tarzını taklit ettiklerini zanneden din adamları arasında görüntü olarak ne fark vardır..
Yahu bırakın kim kendini nasıl rahat ve huzurlu addediyorsa öyle giyinsin, öyle yaşasın..
Giyim-kuşam-saç-sakal ile dinin ne alıp veremeyeceği olabilir ki?..
Bu arada,
her ne kadar saçım uzun değilse de..
ne sakal ve ne bıyığa prim vermiyor ve görüntü olarak hiçte bir din adamına benzemiyorum..
Zaten din adamı olmayıda tuhaf buluyorum ya..
İnsan dininin görevlisi, hadimi olabilir, adamı falan değil..

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Selam,Seyfullah birakta onada biz karar verelim benim sacim cok uzun ve kendime yakisiyor diye oldukca uzatirim ve nihayet öyle neden ters ben Almanyada yasiyorum ve buradaki halk hic gocunmuyor ve beni hicte kadinsimiyorlar yani hala sulanan olmadi:p simdi ben dinsizmiyim?Tr de ve diger Islam ülkelerindede aynen böyle oldu kimse bana sulanmadi neden dinsizlik yani simdi ben sacim uzun oldugu icin dinsizmiyim dogdugumdan(yani annemler adak nedeni ile uzatmislar) beri sacim uzundu halada öyle askerde kesecekler diye burada yaptim kestirmedim ve seviyorum saclarimi uzunlugu dört parmak daha olursa boyumun yarisi kadar.(boyum 1,78)Allaha emanet ol.

ne bu hiddet ne bu celal

demir

New member
yuhh be

yuhh be

hocam hala birilerinin bu konuyu tartışmasını hem de böyle bir oturum da tartışmasını anlamıyorum yani..
çapanoğlu kardeşim iyiki varsın..sayende katlanabiliyorum yazılanlara..
söylediğin herşeye katılıyorum..ekstra birşeyler yazmayı gereksiz görüyorum kendi adıma ve başkaları adına..

Üst Alt