Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dinde Zorlama Yoktur Ama Ceza Vardır

alphan

New member

Eğer kabul ederseniz, bu olur mu?

Maide 38

وَالسَّارِقُ وَالسَّارِقَةُ فَاقْطَعُواْ أَيْدِيَهُمَا جَزَاء بِمَا كَسَبَا نَكَالاً مِّنَ اللّهِ وَاللّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ

Ves sariku ves sarikatü faktau eydiyehüma cezaem bima keseba nekalem minellah vallahü azizün hakim

Hırsızlık eden erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık bir C E Z A ve Allah'tan bir ibret olmak üzere ellerini kesin. Allah izzet ve hikmet sahibidir.

Olmaz !..
Cünkü ben ellerin kesilmesini yukarida verdim.
Kuran in verdigi cezalar acik ve seciktir.
Tartismam.

Ancak siz Kuran da olmayan bir cezayi Allah a isnat ederseniz;
Ayetlerinizi getirin derim.

Dedik ki:
Dinde zor ve tiksindirme yoktur !..

Namaz kilmayana, oruc tutmayana, bu dünya da Kuran in ön gördügü bir ceza yoktur !..

Olursa "Din de zor ve tiksindirme yoktur" ile bir celiski olur ki:

KURAN DA CELISKI YOKTUR !...

alphan

New member
Evet;
Davamiz sen ben davasi degil Allah rizasidir..

O zaman fazlaca münazaraya da gerek yok..
Ki akillar karismasin..

Nezaketinizden dolayi tesekkür ederim.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Olmaz !..
Cünkü ben ellerin kesilmesini yukarida verdim.
Kuran in verdigi cezalar acik ve seciktir.
Tartismam.

Ancak siz Kuran da olmayan bir cezayi Allah a isnat ederseniz;
Ayetlerinizi getirin derim.

Dedik ki:
Dinde zor ve tiksindirme yoktur !..

Namaz kilmayana, oruc tutmayana, bu dünya da Kuran in ön gördügü bir ceza yoktur !..

Olursa "Din de zor ve tiksindirme yoktur" ile bir celiski olur ki:

KURAN DA CELISKI YOKTUR !...

Ben Kur'an da olmayan hangi cezayı Allah'a isnat ettim. Eğer siz de doğru sözlülerdenseniz delilinizi getirin!

Ama diyorsanız bundan başka bir ceza var mı?

Nur 2

Zina eden kadın ve Zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dininde (hükümlerini uygularken) onlara acıyacağınız tutmasın. Müminlerden bir gurup da onlara uygulanan C E Z A Y A şahit olsun.

alphan

New member
Ben Kur'an da olmayan hangi cezayı Allah'a isnat ettim. Eğer siz de doğru sözlülerdenseniz delilinizi getirin!

Ama diyorsanız bundan başka bir ceza var mı?

Nur 2

Zina eden kadın ve Zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dininde (hükümlerini uygularken) onlara acıyacağınız tutmasın. Müminlerden bir gurup da onlara uygulanan C E Z A Y A şahit olsun.

efendim;
Ben kuran da var olan cezayi tartismam.

Bakiniz Kuran da her ceza " Kul hakkini ihlal edene " verilmis..

Yani bu cezalarin "din de zor yoktur" Hükmü le ilgisi yok..

Dinin temeli ibadettir.
Buyrun ibadeti yerine getirmiyene verilen bir ceza gösterin kuran dan..

Hirsizin elini kesin diyen Kuran
Namaz kilmayanini öldürün diyor mu ?..
Zina yapana dayak atin diyen Kuran
Oruc tutmayani dövün diyor mu ?..
Adam öldüreni öldürün diyen Kuran
Umre yapmayani kesin diyor mu ?..

Demiyor !..
Bilin bakalim neden demiyor ?..
Cünkü " Dinde zorlama yoktur " demis.

inanan inanir Inanmiyanin isi Allah a kalmis..Kul a degil..

Vesselam.

alphan

New member

alphan Nickli Üyeden Alıntı

Gönüllrer yanliz Allah a ayandir
Hic bir zor O kapiyi acamaz.
Kul ibadet edecekse gönlünden eder.
Sen ne kadar ceza versen de faydasi yoktur.
Ceza verdigin adam secdeye varir da küfr eder..

Bu mu daha iyi ?..
Islam in istedigi bu mudur ?..
Gayet tabii bu degildir.

"Sen ne kadar ceza versen de faydasi yoktur."

Cezayı veren ben değilim, cezayı emreden Allah (cc)!..

Ben Bu yüzden Sizi Isnat ile itham ettim.
Cünkü ben gördügünüz gibi ibadet ile ilgili bir cezadan söz derken siz " Cezayi veren Allah " dediniz..

Yanlis anladiysam özür dilerim..
Niyetim sizi kirmak degildi..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
efendim;
Ben kuran da var olan cezayi tartismam.

Bakiniz Kuran da her ceza " Kul hakkini ihlal edene " verilmis..

Yani bu cezalarin "din de zor yoktur" Hükmü le ilgisi yok..

Dinin temeli ibadettir.
Buyrun ibadeti yerine getirmiyene verilen bir ceza gösterin kuran dan..

Hirsizin elini kesin diyen Kuran
Namaz kilmayanini öldürün diyor mu ?..
Zina yapana dayak atin diyen Kuran
Oruc tutmayani dövün diyor mu ?..
Adam öldüreni öldürün diyen Kuran
Umre yapmayani kesin diyor mu ?..

Demiyor !..
Bilin bakalim neden demiyor ?..
Cünkü " Dinde zorlama yoktur " demis.

inanan inanir Inanmiyanin isi Allah a kalmis..Kul a degil..

Vesselam.

Evet de,..

Kim o dediklerinizi iddia etti ki?..

Keşke mesajları baştan itibaren okuyup, öyle tiraz etseydiniz.

Ama hala "Dinde zorlama yoktur" emrini tam olarak anladığınızı sanmıyorum...

alphan

New member
Caniniz sagolsun...

Konuyu basindan tekrar okuyacagim..
ayrica itiraz etmis de degilim..

Sadece nacizane fikrimi söyledim..
Namaz gözümün nuru
oruc ise gidamdir.
Kilmayana tutmayana sadece üzülürüm..

radikal

New member
Korku riya ya yol acar..
Riya ile yapilan ibadetin de kabulu yoktur.
Öncelikle hoşgeldin alphan.

Alıntıladığım şu sözlerinde yanılıyorsun. Namazın, haccın ve orucun asla ve kata riyası olmaz.

Fıkhi konularda konuşmak için kulak dolgunluğundan ziyade ilmi temel şarttır. İlmi temeli olan kişide, konuyu her yönü ile ele alır ve bunların sonuçlarına göre yorumda bulunur.

sinang

New member
şuna itirazımız vardır.İslam Allah ile kul arasında vicdani bir alana sığışmayacak kadar geniştir.O aynı zamanda ilahi bir sistemdir,toplumlar ve insanlık için..Adalet düzwn ile sağlanır,Adaleti tammı sağlayacak islam düzenidir.Konuları izah ederken bundan yoksun anlatırsak tebliğmiz yarım kalmış olmaz mı,karseşim.

Ebu CENDELL

New member
Dinde elbette zorlama yoktur(Yalnız Kur’an) diyerek Resulullahı dışlamaya çalışan zındıklarla, Mısırlı Reşat Halife’nin kurduğu “Ondokuzculuk” dininde olanlar, Buhari’de, (Dininden dönüp mürted [kâfir] olanı öldürün) mealindeki sahih hadis-i şerif için, “Bu hadis Kur’ana aykırıdır. Çünkü Kur’anda dinde zorlama yoktur âyeti ile çelişmekte” diyerek Resulullahı suçlamaya kalkıyorlar.

Önce şunu söyleyelim ki, bunlar, kesinlikle Kur’ana inanmıyorlar. İnansalar, Kur’an-ı kerimde Allahü teâlânın, (Onu âlemlere rahmet olarak gönderdim, Beni seven ona tâbi olur. Ona itaat bana itaattir. Onun getirdiklerini alın, yasak ettiklerinden sakının. O kendiliğinden konuşmaz) diye övdüğü Peygamberinde hiç suç ararlar mı?

Bunlar, Buhari’deki bir hadise uydurma diyoruz da diyemezler. Hadis, her bakımdan sahihtir. Çamur at izi kalır diyorlarsa, iyi bilinmeli ki, sadece Buhari’de değil, hiçbir hadis kitabında veya hiçbir Ehl-i sünnet âlimin kitabında uydurma hadis olmaz. Böyle suçlamalar, din düşmanlarının, dini bize ulaştıran eshab-ı kirama ve Resulullaha itimadı sarsmak ve dolayısıyla müslümanları dinden uzaklaştırmak için uyguladıkları hain bir planın maddelerinden biridir.

İslam devleti Hıristiyan ve Yahudilerin ibadetlerine karışmaz. Hiçbir baskı yapılmaz. Bu kaideler, Müslümanların ahlakını ve milli birliğini bozulmaktan muhafaza eder. (Dinde zorlama yoktur) âyeti, başka dinde bulunan bir kimsenin zor ile Müslüman yapılamayacağını ifade etmektedir. (Allah yolunda göç edinceye kadar hiçbir kâfiri dost edinmeyin. Eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın, bulduğunuz yerde öldürün) mealindeki Nisa suresinin 89. âyeti ise, İslamiyet’i kabul ettikten sonra, ondan yüz çevirip mürted olanların öldürülmesi gerektiğini bildirmektedir. Bir gayri müslim, zorla Müslüman yapılmaz.

Düşmanlarla yapılan savaşı ise şahıslar değil, İslam devleti yapar. Bunu da her gayri müslimle değil, insanlara zulmeden zalim krallarla yapar. Müslüman olmaya kimse zorlanmaz. Çünkü Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Dinde zorlama yoktur.) [Bekara 256]

Fert olarak hiç kimse asla öldürülmez. Ama ortada bir devlet varsa, devlet başkanının izni ve emri ile zalim krallara savaş açılabilir. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Eğer sizden uzak durmaz, barış teklif etmez ve ellerini çekmezlerse onları yakalayın, rastladığınız yerde öldürün. İşte onlar için size apaçık yetki verdik.) [Nisa 91]

(Fitne tamamen yok oluncaya kadar onlarla savaşın.)
[Bekara 193, Enfal 39]

(Onları [kâfirleri] bulduğunuz yerde öldürün.) [Bekara 191)

(Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayıp hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı doğru kılar, zekatı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın.)
[Tevbe 5]

(Allah’a ve ahiret gününe inanmayan, Allah ve Resulünün haram kıldığını haram saymayan ve hak dini kabul etmeyen kitap ehli, küçülüp cizye verinceye kadar savaşın.)
[Tevbe 29]

(Yakınınızda bulunan inkârcılarla savaşın; sizi kendilerine karşı sert bulsunlar.)
[Tevbe 123]

(İnandıktan sonra inkâr edip, inkârda aşırı gidenin tevbesi kabul edilmez.) [A. İmran 90]

Sual: Bir ateist, “İslam dininde hoşgörü yoktur. Örneğin zina, hırsızlık gibi suçlara ağır cezalar veriliyor. Müslümanlığı bırakan öldürülüyor. Eğer hak ve mantıklı bir din olsaydı böyle cezalar olmazdı. Dinde zorlama yoktur demeleri yalandır. Öyle olsa idi, Namaz kılmayan, açıktan oruç yiyen ağır şekilde cezalandırılmazdı. Hoşgörülü olmayan bir dine inanmam ben” diyor.Buna nasıl bir cevap vermeli?
CEVAP
Ateist Allah’a inanmaz ki, Allah’ın kanunlarına inansın. Âyete, hadise yani Allahü teâlânın ve Onun gönderdiği Resulünün sözlerine inanmayana ne delil getirilir? Önümüzde delil olarak uçsuz bucaksız koca bir kâinat var. (Bu, kendiliğinden oldu) diyene ne denir? Aynı topraktan çeşitli sebze meyve bitki çıkıyor, kimisi tatlı kimisi acı. Arı yiyor bal yapıyor, yılan yiyor zehir yapıyor. (Bunlar hep kendiliğinden oluyor. Gezegenler, ay, güneş, deniz hepsi kendi kendine oldu) diyene, yani mantıksız birine ne söylenebilir? Bir âyet meali şöyledir:
(Göklerde ve yerde neler var, [ibretle] bakın. Ama inanmayan bir topluma deliller ve uyarılar fayda sağlamaz.) [Yunus 101]
Bir toplumda suç işleyenlerin cezasının verilmesine itiraz edilmez ki? Hoş görülü olmak için zina edeni, hırsızı, eşkıyayı hoş mu görmek gerekir?

Hoşgörü ne demektir? TDK’nin sözlüğünde, (Her şeyi anlayışla karşılayarak olabildiği kadar hoş görme durumu) diye tarif ediliyor. Dikkat ediniz, her şey deniyor. Adam hırsızlık yapacak, namusumuza tecavüz edecek biz hoş göreceğiz öyle mi? Yine TDK’de, Mezhebi geniş ifadesini tarif ederken, (Namus konusunda aşırı hoşgörülü davranan kimse) deniyor.

Domuz çiftliğine gitmiştim, sualdeki ateistin tarifine göre, domuzun çok hoşgörülü bir hayvan olduğunu gözümle gördüm. Dişi domuz pislik yerken, bir erkek domuzla çiftleştiğini gördüm. Diğer domuzlar, gayet hoş görülü, sanki ateist gibi, başlarını döndürüp de bir kere olsun bakmıyorlar. Halbuki bir çok hayvanda bile böyle hoşgörünün olmadığını, dişisine yaklaşana saldırdığını çok kere gördüm.

Her şeyde her zaman hoşgörü olmaz. Sınırsız hürriyet [özgürlük] gibi, sınırsız hoşgörü de çok yanlıştır. Kötüler hoş görülür mü? Suçlular hoş görülürse, toplumun nizamı nasıl sağlanır? Suçun azaltılması için cezaların ağır olması gerekir. İdam cezası kalkınca olaylar azalmadı, aksine daha çok arttı. Amerika ölüm cezasını kaldırmıyor diye suçlamak mantıksızlık olur. Dinin kuralları insanların istedikleri gibi değiştirilirse, o zaman o ilahi bir din olmaz.

İbadetleri yapmayana verilen ceza Müslüman tebaa [vatandaş] içindir. Gayri müslim vatandaş için böyle bir ceza yoktur. İslam devleti Hıristiyan ve Yahudilerin ibadetlerine karışmaz. Hiçbir baskı yapılmaz. Bu kurallar, Müslümanların ahlakını ve milli birliğini bozulmaktan muhafaza eder. (Dinde zorlama yoktur) âyeti, başka dinde bulunan bir kimsenin zor ile Müslüman yapılamayacağını ifade etmektedir. Bir gayri müslim, zorla Müslüman yapılmaz.

Müslümanlar hiçbir zaman, kâfirlerin yaptıklarını yapmazlar. Yani maddi ve manevi kazançlar bahşederek veya müdür, profesör, dekan gibi unvanlar vererek bir insanı Müslüman yapmaya teşebbüs etmezler.

İslamiyet tebliğ edilirken de, hiçbir zorlama ve tehdit yapılmamıştır. Bunlar vesikaları ile doğru yazılmış tarih kitaplarında vardır.

kardeşim bekir seni ve senin gibi düşünen kardeşlerimi sonuna kadar destekliyorum.allah(cc)sizden sonsuz razı olsun .inanın bu gün bu konuya çok ama çok ihtiyacımız var.insanlar okadar at gözlükleriyle bakıyorki bir ayeti kerimeyi bile anlayamayacak kadar cahil ve cühedalar.rabbü zülcelal herkese akıl vermiş ama çoğu bu aklı kullanamıyor ve fitne tohumları serpiyorlar.oysa islam dini ne mükemmel bir dindirki her insan anlasın diye indirilmiştir.ancak ahmak ve kitap yüklü eşekler anlayamaz. kardeşin ebu cendell

hanif_bir_kul

New member
Caniniz sagolsun...

Konuyu basindan tekrar okuyacagim..
ayrica itiraz etmis de degilim..

Sadece nacizane fikrimi söyledim..
Namaz gözümün nuru
oruc ise gidamdir.
Kilmayana tutmayana sadece üzülürüm..

S.A

Namaz oruc ve emredilen ibadetleri yerine getirmeyenler müşrik kafir dir kur'an ın bildirmesine göre. islamda zorlama yoktur inanıp inanmamak gibi özgürlüğü vardır.

tekkelimeyle Rabbim kitabı nur'da kur'an da bildirmiştir emir ve yasaklarını emirlerini uygulayanlar cennete uygulamayanlar cehenneme emde sonsuz hazaba.

şimdi indirilmiş ayetlere Rasüllere itahat etmeyecek emirleri yerine getirmeyecek olanlar bizden değil iyi olanlarda var insanların içinde bunların yapmış oldukları iyiliklerde boşa gitmiştir deniliyor Kur'anda bunca hadis yani bilgi ayet geldikten sonra angi bilgiye söze kitaba ve sözü getiren sağibe inanacaksınız.

onlar sadece eveslerine zana ve atalarının yoluna uyuyorla çünkü atalarını yaşadıkları müşrik yolunda yaşarlarken bulmuşlar onun için şirk koşuyorlar deniyor.

SAYGILARIMLA
hanif

Üst Alt