Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bugün İnanmayı Denedim

• Konbuyu başlatan kompLeks
  • Başlangıç tarihi
K

kompLeks

Guest
Evet bugün inanmayı denedim. birazcık da old_preacher'in yazdıklarından etkilendim. deist olduğum için zaten Allah'ın varlığına inanıyorum. fazladan bir de son peygamberin dediklerine inanmam gerekiyor. tamam ona da inanırım dedim. zaten daha önce müslüman olduğum için bir dönem inanıyordum yani iman ediyordum. bir daha ederim. ilk önce kelime-i şahadet getirdim. eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abdühü ve resuluhü. dedim. sonra la ilahe illallah dedim. sonra namaz kılayım dedim. ama unutmuşum kılmayı kılamadım. sonra tekrar çalışır kılarım dedim. oruç tutmayı ramazanda yaparım dedim. kurbanı da bayramında keserim dedim. hacca gidemem zaten. ne kaldı geriye zekat verme işlemi kaldı. onu yapmam için çevremde zekat verecek birilerini bulmam gerekiyor. onu da araştıracak vaktim yok. ki iman etmesem de sene içerisinde yardım ettiğim kişiler oluyor zaten. iman etmek adına başka ne yapayım dedim. kapanayım dedim. muallak bir konu olduğu için kapanmayı erteledim. kapanmasam da olur dedim. islamın 5 şartı değil sonuçta. sonra yaptığım her şeyi sorgulamaya başladım. dün yaşadığım hayat bana anlamsız gelmiyordu. kendi adıma iman etmek ile etmemek arasındaki farkı sorgulamaya başladım. dünkü yaşantımla bugünkü imanımı karşılaştırdım. çoğu insani şeyi zaten kendimde erdem olarak barındırıyorum. çevremde sevilen güleç ve mutlu birisiyim. yardım etmeyi ve iyilik yapmayı seviyorum. gıybet etmeyi sevmiyorum. hak yiyenleri hiç sevmiyorum. haksızlık karşısında hiç bir şey yapamazsam sinirimden ağlayabilirim. duygusalımdır. duygusal bir filme kaptırırsam kendimi ağlarım. çocukluğumu düşünürken bazen duygulanır ağlarım. bilerek kimseyi kırmamaya ve kötülük yapmamaya çalışırım. iyi olmaya çalışırım. kötülük yapınca huzursuz oluyorum. iyilik yapınca mutlu oluyorum. çevremdeki kimse deist olduğumu bilmiyor. deist olduğumu söylesem de inanmazlar zaten. kesin sen deist değilsin müslümansın derler :) o kadar iyilik yapıyorum ama hiç birinin karşılığında cenneti istemiyorum. ben karşılıksız yapıyorum. cennet bana çok anlamsız geldi. sonra daha da derin düşüncelere daldım. neden deist olduğumu sorgulamaya başladım bu sefer. geçmiş değildi sebep. tartıştığım insanlar da değildi. tarihi kaynaklar da değildi. o zaman beni iman etmekten alıkoyan şey ne diye düşündüm. mantığımdı cevap. iman etmemek için tek sebebim buydu. kuranın yazılışı, meali, islam tarihi, incilin değiştirilmesi, yahudilik falan filan. bunların hepsi hikayeydi benim için. tek gerçek mantığım. durmadan soru soruyorum kendime. keşke bir tane daha peygamber gönderse. ben olsam gönderirdim. hatta ara ara kıyamete kadar sürekli peygamber gönderirdim. yani binlerce peygamber gönderdiysem biraz daha gönderirdim. en azından şuan bir peygamber gelse şuan bu tartışmaları yapıyor olmazdık. veya peygamber göndermese bile son peygamberi daha uygun bir dönemde gönderirdim. mesela son peygamber bizim dönemimiz de gönderilmiş olsa daha güzel olurdu. en azından matbaa var kamera var internet var. tüm dünyaya büyük bir hızla yayılırdı islam. sorularımızı burada tartışmazdık. peygambere sorardık. mezhepler oluşmazdı. çok daha güzel olurdu. amaç inanmak ise eğer. ben olsam namazı orucu zorunlu kılmazdım. amaç inanmaksa düşünce de inansın. düşüncede iman etsin. kötülük yapmasın, iyilik yapsın. güzel bir ahlak sahibi olsun yeter. insanlığı daha ileri taşısın, insanlığa yararlı olsun yeter. çalışarak üreterek iman etsin. yağtığı iyi ve kötü işlerle cennete veya cehenneme gidileceğine karar verilsin.

sonra duraksadım tekrar düşünmeye daldım. kıyameti kopardım beynimde. herkes hesaba çekildi. kimisi cennete kimsi cehenneme gitti. peki ya sonra. sonsuz hayat. e sonra. sonrası yok mu? cennettekiler sonsuza kadar ne yapacak orada. cehennemdekiler sonsuza kadar ne yapacak oarada. şuan ne cehennem korkutuyor beni ne de cennet cezbediyor. ikisi de anlamsız geliyor. varsa da ikisini de istemiyorum. belirsizlik bana daha anlamlı geliyor. belirsizliğe katlanabiliyorum. belirsizlik beni huzursuz etmiyor. ya varsa? varsa da hesabım belli. mantığım kabul etmiyor. herşeyi bilen birine hesap vermek de saçma geliyor bana. sanki son bir kez kendimi kurtarmak için hesaba çekiliyorum.

anladım ki inanmak amelde değil düşünce de bitiyor. e amel ederek neyi kandıracağım. düşünce de inanmadığım allahı mı? düşünce de inanıyorsam amel ederek kime neyi ispatlayacağım. agnostikim artık.

soru sormayın bana çünkü bilmiyorum hiç birinin cevabını. evren nasıl oluştu bilmiyorum. dünyada hayat nasıl başladı bilmiyorum. belirsiz hepsi ben de. belirsizlik bende boşluk yaratmıyor. belirsizliğe katlanabiliyorum. belirsizlik huzursuz etmiyor beni. bilmemek de huzursuz etmiyor. düne göre daha huzurluyum.

ama iyilik için çalışıyorum. insanlığı daha da ileriye taşımak için çalışıyorum. ben doğrularımla huzurluyum. tartışmak istemiyorum artık kimseyle. son kez bu foruma yazdığımı düşünüyorum. kalın sağlıcakla...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İhlas, kalbin saf olması, çıkar ve şöhret amacı güdmemek, içten, riyasız, samimi sevgi ve bağlılık demektir.

İhlâs; bir kalp hareketi ve ruhanî davranıştır. Kalp temizliğinin ve sağlamlığının bir delilidir. Yalnız Allah'ın rızasını arayan bir niyettir. Kişinin bütün varlığı ve benliği ile Allah'a kulluk etmesi ve bu kulluğu yaparken ondan başkasını düşünmemesidir.

İhlâs, kalbi garaz şüphesi ve zan eğriliğinden temiz tutmaktır.

İhlâsta Hakkın rızâsı talep edilir, yapıları işlerde, riya, gösteriş, menfaat ve şöhret gayesi güdülmez.

İhlâs, kalp sağlamlığının bir delilidir.

Cenâb-ı Hakk'ın rızası ihlâs ile kazanılır. Bazen ihlas ile söylenmiş bir tek kelime ile kişi kurtuluşa erer ve Cenab-ı Hakk'ın rızasını elde edilebilir. Bazan bir tek adamın irşadı, bin kişinin irşadı kadar Allah rızasına sebep olur.

Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurur: "Ben Cebrail'den ihlâsın ne olduğunu sordum. Şöyle cevap verdi: Ben de Aziz ve Celil olan Allah'a: "İhlâs nedir?" diye sordum o şöyle buyurdu: "İhlas benim bir sırrımdır. Onu kullarımdan sevdiğim kimselerin kalbine koyarım."

Yazdıklarınızda samimi olduğunuzu düşünüyorum, ciddi bir ihlas seziyorum ve nihayette iyi bir kul olacağınızı düşünüyor, temenni ediyorum.

Selim

New member
De ki; O Allah bir tektir.Allah eksiksiz, Samed'dir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir Doğurmadı ve doğurulmadı O 'na bir denk de olmadı. (112/1-2-3-4)

De ki; Allah katında tek din İslam'dır (3/19)

Ahirete inanmayanlara gelince; biz onlara kendi yaptıklarını süslemişiz, böylece onlar, körlük içinde şaşkınca dolaşırlar. (27/4)

İşte onlar; en kötü azab onlarındır ve ahirette de en büyük kayba uğrayanlardır. (27/5)

Ve şüphesiz, ahirete inanmayanlar için de acı bir azab hazırlamışızdır (17/10)

Allah celle celaluhu iman nasip eylesin.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] [/FONT]

sinang

New member
dünya imtahan dünyası zaten amellerimiz bizi cennete kavuşturmaktan uzak.ama amel-iman bir bütündür.imanımızı amellerimizle korumalıyız.cennet bir ihsanı ilahidir.hak hukuk mevzuna girsek kaybederiz.Allah bizleri son nefeste müslüman biri olarak alsın.amin.süremiz ölmedikçe vardır.

gozcelik

New member
"İnsanlık için çalışmak ve iyi bir insan olmak" yeterli değil gibi geliyor bana. Çünkü niyetler önemlidir der dinimiz, değil mi? Siz insanlık adına iyi bir şey yapma niyetiyle bir fakire yardım ederseniz niyetiniz gerçek olur ve insanlık adına iyi bir şey yapmış olursunuz. Ama Allah'ın rızasını kazanmak için bir fakire yardım ederseniz, kazanacağınız şey -Allah kabul ederse- Allah'ın rızası olur.
Bir amca muhabbet ortamında sormuştu. "Adam gavur ama elektriği bulmuş. Tüm insanlar yıllardır o gavur sayesinde geceleri önünü görüyor, medeniyet o gavur sayesinde sıçradı. Şimdi böyle iyilik ve faydası dokunmuş bir kişi hiç gavur diye cehenneme gider mi?"
Mantıklı bir soru aslında ama sorunun cevabı "o gavur"un niyetinde. Tabii ki kimse kmin nereye gideceğini bilemez. Ama "o gavur" dediği elektriği bulurken "Allah rızası için insanlığa bir faydam dokunsun" diye mi çalışıyordu, yoksa "Şanım yüzyıllarca hatırlansın, ünlü olayım, para kazanayım" diye mi çalışıyordu. Eğer niyeti ikincisi ise elde edeceği şey de sadece bu değil midir? En azından benim gözümde Allah rızası için bir çocuğun başını seven bir insanının cennete gitme ihtimali daha yüksektir.

Selim

New member
"İnsanlık için çalışmak ve iyi bir insan olmak" yeterli değil gibi geliyor bana. Çünkü niyetler önemlidir der dinimiz, değil mi? Siz insanlık adına iyi bir şey yapma niyetiyle bir fakire yardım ederseniz niyetiniz gerçek olur ve insanlık adına iyi bir şey yapmış olursunuz. Ama Allah'ın rızasını kazanmak için bir fakire yardım ederseniz, kazanacağınız şey -Allah kabul ederse- Allah'ın rızası olur.
Bir amca muhabbet ortamında sormuştu. "Adam gavur ama elektriği bulmuş. Tüm insanlar yıllardır o gavur sayesinde geceleri önünü görüyor, medeniyet o gavur sayesinde sıçradı. Şimdi böyle iyilik ve faydası dokunmuş bir kişi hiç gavur diye cehenneme gider mi?"
Mantıklı bir soru aslında ama sorunun cevabı "o gavur"un niyetinde. Tabii ki kimse kmin nereye gideceğini bilemez. Ama "o gavur" dediği elektriği bulurken "Allah rızası için insanlığa bir faydam dokunsun" diye mi çalışıyordu, yoksa "Şanım yüzyıllarca hatırlansın, ünlü olayım, para kazanayım" diye mi çalışıyordu. Eğer niyeti ikincisi ise elde edeceği şey de sadece bu değil midir? En azından benim gözümde Allah rızası için bir çocuğun başını seven bir insanının cennete gitme ihtimali daha yüksektir.

İman etmeyenin amelleri boşa gitmiştir. İman şartlarıda ayrıca bellidir.

İsterse hergün dünyayı doyuracak kadar sadaka versin.. İman etmezse ebedi Cehennem'dedir , ayetlerle sabittir, inkar eden kafir olur.

Rablerini inkar edenlerin işleri, fırtınalı bir günde, rüzgarın şiddetle savurduğu küle benzer; yaptıklarından hiçbir şey elde edemezler. İşte bu uzak sapıklıktır. (İbrahim 18)

Ey inananlar! Allah’a itaat edin, Peygambere itaat edin; amellerinizi boşa çıkarmayın.(Muhammed 33)

K

kompLeks

Guest
İman etmeyenin amelleri boşa gitmiştir. İman şartlarıda ayrıca bellidir.

İsterse hergün dünyayı doyuracak kadar sadaka versin.. İman etmezse ebedi Cehennem'dedir , ayetlerle sabittir, inkar eden kafir olur.

Rablerini inkar edenlerin işleri, fırtınalı bir günde, rüzgarın şiddetle savurduğu küle benzer; yaptıklarından hiçbir şey elde edemezler. İşte bu uzak sapıklıktır. (İbrahim 18)

Ey inananlar! Allah’a itaat edin, Peygambere itaat edin; amellerinizi boşa çıkarmayın.(Muhammed 33)

selim;

cennete gitmek için ne yapmak lazım ya da cehenneme gitmemek için?

K

kompLeks

Guest

cennete gitme ihtimalimizi nasıl arttırırız ya da cehenneme gitmeme ihtimalimizi?

M

mehmet_87

Guest
şimdi de kendini iyilik meleği melaike gibi anlatmaya başladı..senin neren iyi..buraya 178 tane mesaj atmışsın çoğu münafıklıkla dolu..bundan başka iki tane daha nickin varmış..musa ve hrstyn diye..bu nickleri görsem ya hristiyan ya yahudidir derim..ne yahudisin ne hristiyan..aklınca milleti kandırıyorsun..geçende missılgına başını açmayı sevgilisiyle yolda dolaşmayı öğütlüyordun..gözünün önündeki kuranı bırakıp muhammedi dağa gönderdiler ona okuma yazma öğrettiler gibi bir senaryo uyduruyorsun..eski mısırın mu kıtasıyla bağlantılı olduğu gibi bir efsaneye inanıyorsun..senmisin iyi şimdi..
ayrıca edisonun elektriği bulması örneğini veren arkadaş..allahın kul hakkına ne kadar önem verdiğini biliyorsundur..dinimizde gavurda olsa kul hakkı yemek haram..edison ömrü boyunca çalışmış çabalamış sonunda almış istediğini..allah bence kafirde olsa kuluna hakkını verir..ne kadar çalışıyorsa karşılığını verir..

radikal

New member
selim;

Kompleks, cennete gitmek için sadece iman etmek lazım. Cehenneme gitmemek için de sadece ve sadece "iman" etmek lazım.

Aldığınız kararı aslında desteklerim. Yeterki samimi olarak sorgulamalarınıza küfrsüz devam edin. Yani, küfr oluşturan söz ve tavırlardan kaçınmaya özen gösterin, doğru yolu kendiliğiniz ile bulmanız an meslesidir. Sadece, samimi olun yeter.

Samimiyet, İslam'ın özüdür. Bu birikiminde sizde olduğu görünüyor. Ha gayret !

anonim

New member
Bir amerikali dedi ki, “ Biliyormusun sizde niye psikologa gitmek yaygin degil, hatta yadirgarsiniz da?” – Cunki sizde her kes psikolog, tanimadiginiz insanlarin bile derdini dinler ona zaman ayirirsiniz. Bizde iletisim daha yuzeyseldir” Hayret icinde dinledim cunki toplumdan biri olmama ragmen bunu fark etmemisdim. Bunu duydugumda ulkemin insanini bir daha sevdim. Simdi bakinca degil bu konuda genel forumda da kompleks diye arkadasin problemleri sorunlari ile bu kadar insanlarin ilgendigini gordugumde bir daha hatirladim.Diger toplumlarda psikologa gitmek yaygin bir haldir. Gidersin derdini anlatirsin psikolog da para karsiliginda dinler:)

M

mehmet_87

Guest
bizi ilgilendirmez kompleksin dertleri sorunları..buraya gelip islam hakkında yalan yanlış şeyler yazıyor..burda insanlar dinini savunuyor sadece..

Selim

New member
selim;

Cennet'e gitmekten asıl gaye Allah'ın Rızasının cennet'te olmasından dolayıdır.

Cennet'e gitmek için de yapılması gereken ilk şeyin İman olduğunu hepimiz biliyoruz. İman yeter mi? İlk bakışta yeter ama onu cehennem'e girmemesine yetmiyebilir. İman, Amel ve İhlas. İşte bu üçlü insanı cennete sokar cehennemden muhafaza eder.
Kelime-i şehadet getirerek imanlı olursun, Amel yapabilmek için ilim öğrenirsin. İş ihlas'a gelince işte burada takva devreye girer bu da tasavvuf ehli olan tarikat-ı aliyye sayesinde kazanılır. İnsan tarikatı aliyyeye girmeden ihlaslı olamaz mı? Olur.. ama bir mum'un ışığını düşünün birde güneşin ışığını.. siz kıyas edin.

Tefsir de şöyle geçiyor. Küfür ehli cehennem'e girerken Allah c.c. durun diye seslenecek. İnsanlar duracak.Şu yalanladığınız ateşi görüyor musunuz? Şimdi girin bakalım yalanladığınız ateşe buyuracak. İnsanlar feryad ederek Ya Rabbi bizi tekrar dünyaya gönder buyuracak. Allah celle celaluhu Dünya hayatı bitti, hem tekrar gönderdim diyelim ne yapacaksınız deyince. İnsanlar Ya Rabbi artık biz gerçekleri gördük..(firavunda gördükten sonra iman etti ama ne fayda) ayet'lerine iman edecez, Peygamberlerine itaat edecez diyecekler. Allah c.c. yalan söylüyorsunuz sizi tekrar dünyaya göndersem yine aynı şeyleri yapacaksınız buyuracak ve cehenneme gönderecek onları.

Başka bir yerde de şöyle geçiyor.. Bazı insanları Allah celle celaluhu öyle bir sorgu suale çekecek ki.. İnsanlar hani şu vaad edildiğimiz cehennem oraya girsekte rahatlasak diyecekler. Düşünün Allah celle celaluhu onları cehenneme girmekten beter edecek, Ayeti kerim'ede de "sığnakları cehennem olacak" buyuruyor.

İnsan soğuk havada dışarı çıkmak için kalın giyinmeye başlar. neden? Üşümesin diye hazırlık yapar. Peki sonu olanla sonu olmayanın kıyas bile edilmediği sonsuz hayata hazırlık yapılmaması akıl yönünden ne kadar doğru olur?

Bakın Allah celle celaluhu Peygamberlerine mucize vermiş ki ona tabii olacak kişilerin kalpleri yatışsın İman muhafaza olsun diye. Aynı şekilde Evliya yani Allah celle celaluhu Peygamber varisi kıldığı Dostlarına (evliyalara) da keramet ihsan etmiştir. Niçin? Kalpler yatışsın iman muhafaza olsun için. Günümüzde de kerametler mevcuttur araştırmanızı tavsiye ederim.
Allah c.c.İstese ne mucize gösterirdi ne de keramet ama Allah c.c. bizleri bizden daha çok düşünüyor. İnsan ne yapıyor yok ben illa cehenneme gireceğim der. Allah c.c.da buyur gir der.. bu kadar basit.

K

kompLeks

Guest
iman, amel ve ihlası biraz açalım mı? kelime-i şahadet getirince iman etmiş oluyoruz. namaz kılınca, oruç tutunca vs. amel etmiş oluyoruz. peki ya ihlas. ihlastan biraz bahsetmişsiniz ama tam olarak kavrayamadım. kelime-i şahadet getirsek, oruç tutsak, namaz kılsak, zekat versek, kurban kessek,hacca gitsek ama ihlas olmasa cennete gidemez miyiz? ihlas tam olarak ne?

Selim

New member
İhlas samimiyet demektir. Takva'nın ölçüsüde budur. Allah celle celaluhu yakınlık derecesidir takva.

İki kişi yan yana namaz kılıyor varsayalım. Biri Rabbini görür gibi, diğeri ise kalıbı orda aklı başka yerde.. Rabbini görür gibi namazını kılan daha ihlaslıdır. Ya da kurban kesen iki kişi düşünün, biri et için biri Allah rızası için kesiyor. Ayet'te "Sizin kurbanlarınızın etleri ve kanları değil, ancak takvası Allah'a ulaşır" buyuruyor..İhlas da kibir hased bulunmaz.

İhlaslı olmayan cennete gidemez mi sorusu, çok zor bir fıkıh sorusu olmuş, bilmediğim birşeye de yorum yapamıyorum. Bir kaç ayet yazalım.

O cennet; biz, kullarımızdan takva sahibi olanları (ona) varisçi kılacağız (19/63)

De ki: "Bu mu daha hayırlı, yoksa takva sahiplerine va'dedilen ebedi cennet mi? Ki onlar için bir mükafat ve son duraktır" (25/15)

(O gün) Cennet takva sahiplerine yaklaştırılır (26/90)

Moderatör tarafında düzenlendi:
K

kompLeks

Guest
peki iman ediyoruz ama takva sahibi olamıyorsak, bunu ihlasla yapamıyorsak ne olacak? belki hep iman edeceğiz ama ömrümüzün sonuna kadar ihlasla iman etmeyeceğiz. ozaman ne olacak?

Selim

New member
Olamıyorsakta olmaya çalışmak gerekir, en azından o yolda ölmek Rabbimizin fazlı keremiyle mümkündür.

Misal namaz da 10 derece vardır. 1 derece alan var 10 derece alanda var. Zaten 1 derecenin aşağısı namazın kabul olmadığı anlamına gelir. Ameller de böyledir yani derece derece. Kişinin takvasına göre derece yükseliyor.

Hiç kabul edilmeyecek takvası yoksa zaten bu kişi münafıklık yolundadır. Çünkü yaptığı ibadeti ne için yaptığını bilmiyor ya da inanmıyor.

İnsan yaptığı ibadetin bilincinde olup, Allah rızası için yapsa bu zaten ihlastan kaynaklanır.
İmanı zayıf olanın ihlası da elbette zayıftır, o ihlası arttırmak için manevi hale yönelmesi ve zikrin çoğalmasına bağlıdır. Ayette belirtildiği gibi "kalbler ancak Allah'ı anmakla huzura kavuşur." (rad 28) Onun için çok zikir yapılması gerekir.

Dİpnot: bir önceki mesajdaki ayetleri başka bir yerden kopyaladığım için sorun oldu, kusura bakmayın.

old_preacher

New member
kimisi ölene kadar namazını kılar, her türlü ibadetlerini yerine getirir ama bunu sadece yapmış olmak için, cennete gidebilmek için yapıyorsa, gerçekten Allah'a şükranlarını sunmak ya da önünde eğilmek içinden gelmiyorsa samimi değildir. hoca geçinen kimilerinin bu ülkede insanlara neler yaptığını, nelere karıştığını maalesef biliyoruz.

kimisi de biraz daha tembeldir, misal içki içiyordur, ibadetlerini aksatır fakat gerçekten Allah'ı çok sever, sürekli iyilik yapar, ibadet ettiğinde bunu cennete gidebilmek için değil, Allah ın sevgisni kazanmak için, gerçekten içinden geldiği için yapar. elbette ibadetlerini tam olarak yerine getirmesi en güzelidir. (bunu söylerken ''arada içki, kadın falan olur dünyaya bir kere geliyoruz sonuçta, biraz yaşayalım sonra tövbe ederiz'' tarzı bir mantaliteyi savunuyor değilim.)

dikkat edilecek olursa birinci durumdaki insanın nihai amacı ''maddi ve bedensel'' dir, cezadan kaçınma ve mükafatı kazanma düşüncesi hakimdir. ikinci duruma baktığımızda ise amaç ''Allah ın sevgisini kazanmak''tır ve manevi, ruhani bir amaçtır. doğru olan amaç da budur çünkü bizi diğer yaratıklardan ayıran şey, Allah tarafından bahşedilmiş ruhumuzdur, insan olmamızın sebebi budur, amacımız da elbette bu yönde olmalıdır. olayları ''mükafat ya da ceza'' ya indirgemek insanı samimiyetten ve anlamdan uzaklaştırır, yaptıklarını zorla yapıyormuş gibi hissetmesine sebep olur ve sonunda anlamını yitirir.

yani diyeceğim o ki, ''işte yapman gerekenler şunlar, şu dünyada dişini azcık sık da öbür tarafta sonsuza dek rahat et'' yaklaşımı gerçek müslümanlık değildir, samimi de değildir ve kimin nereye gideceğini bizler bilemeyiz. ''şunu yapan cennete gidecek, şunu yapan cehenneme'' şeklinde konuşmalar yapmamızın doğru olmadığı kanaatindeyim...

ayrıca;

''Eğer yasaklandığınız günahların büyüklerinden uzak kalırsanız, diğer kötülüklerinizi örteriz ve sizi nimet ve bereket dolu bir varış yerine ulaştırırız.'' Nisa Suresi-Ayet 31

mavigece

New member
sayın komplex arkadaşım herşey niyette bitiyor..ilk başlığı açarken yazmışsın ben iyilik yapmayı seviyorum..duygusalım gıybeti sevmiyorum filan diye öyle değilmi?

yanlış mı okudum yoksa?NİYET!

senin niyetin ne..önemli olan bu!.
önemli olan senin fiziksel olarak namaz kılman oruç tutman hacca gitmen değil!bunu gerçekten isteyerek Allaha inanarak yapman!

yoksa sen bunları inanmayarak ya da istemeyerek ya da gösteriş olsun diye yaptıktan sonra hiç bir anlamı yok!

peygamber asıl bu devirde gönderilseydi kameralar çekseydi onu o zaman inançsız kalmazdı vs diyosun...buna sen karar veremezsin..haşa sen yaratıcımısın?...dünyayı insanları sen mi yarattın bizim rızkımızı senmi veriyosun?..Hayır!...

yüce Allah zaten son gönderdiği peygamberde ve kur'anı kerimde mesajını tamamlamış ve bize ayetler aracılığı ile bunu bildirmiştir...senin haberinmi olmadı?bulunduğun yerde kitapçımı yoktu?ya da internetten ya da televizyondan duymadınmı?..duymadım demek gibi bir şansın yok sanırım..

inanmak ya da inanmamak sana kalmış inanırsan gerçek bir kalp ile o zaman kazananlardan olursun...niye bu böyle ben kabul etmiyorum cennet karşılığında pazarlıkmı edicez gibi muhabbet etmeyi anlamsız buluyorum..

Yüce Allah'ın kuralı bu !ölünce iki seçeneğin var cennet ya da cehennem!...cehennem demek herkes aynı şekilde işkence görücek demek değil..onunda katmanları var..dünyadaki ameline göre cezalandırılacaksın demek...ama en hafifine bile bizim dayanacak gücümüz yok..öyle bi yer yani bu...inkarda ısrar ediyosan seni senden başkası döndüremez!

cennette aynı şekilde herkes en en ennnn güzel yerinde olucak gibi bi şey söz konusu değil dünyada ne kadar Allah rızası için hareket ettiysen derecen o kadar olucak...

ya sen bir kulsun :) bunu bu şekilde tartışıyo olmak bile aslında komik...sen ölümüne engel olabilirmisin ya da yaşlanmanı durdurabiliyomusun?HAYIR! eeee :))))..sen bir kulsun..bi çaresin yemek yemesen uyumasan hastalınırsın..hepimiz gibi bir insansın!hepimiz aciziz!bir anda seni amansız bi hastalık ya da doğal afet yakalasa Allahtan başka kim kurtaracak seni?bir düşün önce!

Allah senin kurallarına göre değil sen Allah'ın kurallarına göre yaşamak durumundasın..zorundasın demiyorum dikkat edersen..durumundasın!

Allahın rahmetide merhametide hazineside bol!...bunuda unutmamak gerekir!

Üst Alt