Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bu tişört hakkında ne düşünüyorsunuz?

sagopa_kolere

New member
105255750qa3.jpg

sizce bu tişörtü giymek günahmıdır?

ibrahim571632

New member
Bir açıdan hangi dinin mensubu olursak olalım birbirimizin varlığına saygı duyalım fikri penceresinden bakılırsa bir mahsuru yok gibi görünüyor.Hele dünyanın adım adım dinler savaşına yürüdüğü şu dönemde çok anlamlı bir adım.Tabiki en doğrusunu Yüce Rabbimiz bilir.
Bence asıl soru biz gibi acaba onlarda bu hassasiyete sahipler mi???

Bu arada diğerlerinde işaret edilen istikamet dört hatta altıyı bulurken BUL'un ortasına nakşedilen hilal kimin aranması gerektiğini hemde dosdoğru yönü işaret ederek gösteriyor değil mi??

Allahu Ekber...

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Biz "Rabb olarak Allah'dan, din olarak İslâm'dan, peygamber olarak da Muhammed (s.a.s)'den razıyız" (Buhârî, İlim, 29, İ'tisam, 3; Müslim, İman, 56, Fedail, 134-136; Tirmizi, İlim, 10).

elyasaa

New member
Web sitesi
www.siyerinebi.com
Biz "Rabb olarak Allah'dan, din olarak İslâm'dan, peygamber olarak da Muhammed (s.a.s)'den razıyız" (Buhârî, İlim, 29, İ'tisam, 3; Müslim, İman, 56, Fedail, 134-136; Tirmizi, İlim, 10).

Doğru söze ne hacet...
- "Dinler arası dayanışma" slaganın simgeleştirilmeye çalışılmış hali.

mukatta

New member
İstanbul İslam şehridir.Bu tshirt İslam şehrinin/İslamın diğer dini kültürlere ne kadar saygılı olduğunu gösterir.Hiç bir sakıncası yok.
6 köşeli yıldız, Hz.Süleymanın mührü, Hz.Davut'un yıldızı olarak geçer.İkisi de bizim peygamberlerimizdir.6 köşeli yıldızın bugün bize siyonist İsrail i hatırlatması üzücüdür.Aslında sembolün hiç bir günahı yok.(Hatta bu sembol hak peygamberlerin sembolü olduğu için İsrail bayrağının yakılması da hoş değildir.)
Haç ise bizim onaylamadığımız bir sembol.Yani Hz.İsa'nın haçla ilgisi yok o çarmıha gerilmedi.Ama dediğim gibi bu tshirti giymenin bir sakıncası bence yok.

SaraX

New member
Istanbul bildigimiz gibi cogu Dinlere ve cogu tarihlere tanik olmustur,
bunun icin bence bu tisörtün üzerinde doslugun,
sevginin ve dinlerin birlestigi yerleri gösteren bir isaret anlamina geliyor,
günümüzde artik din savaslari cogalmaya basladi ve bunun icinde
bir isaret gibi görünüyor,doslugun isareti...

Black

New member
benim ilmi bilgim yok ama şunu söleyebilirim ki giyinirken önce erkek erkek gibi kadında kadın gibi olurmu diye bakarım çünki hadisde geçer sonra fitneye sebeb olurmu diye bakarım acaba çokmu aykırı gibi veya insanların dikkatini çokmu çeker gibi içinde bulunduğumuz zaman ve toplum bu tişörtü gayet normal karşılacayacktır. ve kimsede aa sen müslüman değilmisin gibi bir düşünceye kapılmayacaktır. giyimin üstüne çokta fazla düşünmeye gerek yok herhalde azicane fikrimdir saygılar.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
benim ilmi bilgim yok ama şunu söleyebilirim ki giyinirken önce erkek erkek gibi kadında kadın gibi olurmu diye bakarım çünki hadisde geçer sonra fitneye sebeb olurmu diye bakarım acaba çokmu aykırı gibi veya insanların dikkatini çokmu çeker gibi içinde bulunduğumuz zaman ve toplum bu tişörtü gayet normal karşılacayacktır. ve kimsede aa sen müslüman değilmisin gibi bir düşünceye kapılmayacaktır. giyimin üstüne çokta fazla düşünmeye gerek yok herhalde azicane fikrimdir saygılar.

Cok enteresan türkiyeden bahsediyorsun degil mi?

Black

New member
Cok enteresan türkiyeden bahsediyorsun degil mi?

:D evet ben türkiyeden bahsediyorum aslında haklısın türkiyenin neresinde giyildiğinede bakar. dedim ya fesata sebep olmayacaksa giyilir buna insan kendi karar verebilir. oturduğu muhite göre çevresindeki insanlara göre mesela doğuda bir ilde sporcuları tayt giydikleri için dövenler oldu. onların doğu illerinde taytla dolaşması ayrı bir saçmalık sen erkekmisin diyerek kavga edenler ayrı bir saçmalık afrikada mont giyerseniz günah işlemiş olabilirsiniz. ankara kızılayda şalvarla dolaşırsanız günah işlemiş olabilirsiniz buna insan biraz kendi karar vermeli.

NUAYMAN

New member
bize etleri haram kılınan hayvanların etinden açlıktan ölmeyecek kadar yenmesine izin verilmiştir.
işte bu konuyada bu gözle bakarsan,üstüne giyecek bir şeyin yoktur giyebilirsin, taki o yazıyı kapatacak bir boya veya başka bir örtü bulana kadar.

tamam biz onlara dostluğumuzu gösterelim iyi niyetimizi bilsinler... ama onlar bize imrensin,özensin biz onlara değil...

Elifnisa

New member
bugun filistinde, afganistanda, ırakta vb.. müslüman ülkelerinde müslüman çocukları canice katleden pkk yı besleyip ülkemde vatanımda bir çok anayı,babayı, evladı göz yaşı içinde bırakan kişilere ne saygım olur nede onlara iyi niyet bildiririm. biz onlara ders verelim iyi niyetimizi gösterelim hiç diyemem... ne o tişörtü giyerim nede giyene iyi gözle bakarım. tek din İslamdır. benim peygamberimi tanımayan, dalga geçen insanlara ne diye ilgi göstereyim. hepsine lanet okurum. onlara karşı ne dialoğum olur nede hoşgörüm.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Ilk insan Adem a.s. di ve o türk degildi. Kabil habili öldürdü fakat bu diger ademden olan insanlari kötü yapmadigina göre etnik olarak ayrimcilik bir müslümanin isi degildir. Gaye eger Allah rizasi ise, gaye eger ahiret ise tüm kavime lanet okumakta bir müslümana yakismaz. Bunlar benim sahsi görüsümdür. Bugün imanin kimde yüksek oldugunu bilmiyorsak bu tisörtü giyen bir müslüman kardesinede kin beslemek hos gözükmez. Lakin kin kalpte kalir yaptirimi isnanin kendisine dokunmasindaki ihtimali büyüktür. Müslüman HIRS yapmaz azmederki, HIRSINDA nefsine yenik düsmesin. Bugün olan filistin 14 asir öncede yasanmisti. Hüseyinlerin kelleleri vurulmus, zeydlere onca iskenceler edilmisti. Mübarek Efendimiz dahi nice zorluklarla karsilasmisti. Bunlar olacak lakin Üstad Bediüzzaman ne diyor

“İslamiyet güneş gibidir, üflemekle sönmez. Gündüz gibidir göz yummakla gece olmaz. Gözünü kapayan yalnız kendine gündüzü gece yapar”
“ İlim ve fennin hükmettiği İstikbalde, ancak bütün mesailini ilme tespit ettiren Kur’an hükmedecektir.”
“ Evet Ümitvar olunuz. Şu istikbal inkılabatı içerisinde en yüksek gür sada İslamın sadası olacaktır.”

Bu durumda asla ama asla teröristlere baktigin gözlükle müslüman kardesinede bakma, bu benim kendi kendime tavsiyemdir ki buradada dile getirmis olayim Hucurat 9-10 da ne diyor bakalim

Ve in taifetani minel mü'minınaktetelu fe aslihu beynehüma fe im beğat ıhdalüma alel uhra fe katilületı tebğıy hatta tefıe ila emrillah fe in faet fe aslihu beynehüma bil adli ve aksitu innellahe yühıbbül müksitıyn
(Eğer müminlerden iki gurup birbirleriylevuruşurlarsa aralarını düzeltin. Şayet biri ötekinesaldırırsa, Allah'ın buyruğuna dönünceye kadarsaldıran tarafla savaşın. Eğer dönerse artık aralarınıadaletle düzeltin ve (her işte) adaletli davranın.Şüphesiz ki Allah, âdil davrananları sever.)

Ayetin devami su sekilde geliyor

İnnemel mü'minune ıhvetün fe aslihu beyne ehaveyküm vettekullahe lealleküm türhamun

(Müminler ancak kardeştirler. Öyleysekardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkunki esirgenesiniz.)

Sen sahislarin yaptiklari ile, o sahislarin bulunduklari örfü,ahlaki,dini karistirmissin, Kavramlari karistirmissin insaallah bu yazi ilk kendi nefsime sonrasinda sizede yardimci olur....

Son düzenleme:

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Kafirlerin kendine degil küfürlerine olmali bizim savasimiz. Sayet tüm savaslarda küfre karsidir. Ankebut 46 da söyle diyor yaradan Ve la tücadilu ehlel kitabi illa billetı hiye ahsenü illellezıne zalemu minhüm ve kulu amenna billezı ünzile ileyna ve ünzile ileyküm ve ilahüna ve ilahüküm vahıdüv ve nahnü lehu müslimun

(İçlerinden zulmedenleri bir yana, ehl-i kitapla ancak, en güzel yoldan mücadele edin ve deyin ki: Bize indirilene de, size indirilene de iman ettik. Bizim ilahımız da sizin ilahınız da birdir ve biz Ona teslim olmuşuzdur.)

Ben sunu ögrendim tam anlamiyla..... Kimse yahudi ve Hristiyanla diyalog halinde olma zorunlulugu yok fakat onlara Lanet okumayada hakki yok. Ben bu davranisi Kurani bir davranis görmüyorum. Islam yahudilere ve hristiyanlara lanet oku demiyor. Eger Sahis olarak fikir beyan edeceksek bunuda ayetlerle ispatlayacaksak lütfen dikkatli olalim cünkü sahsi görüsleri ayete göre uyarlayip tasdik ettirmek, islam adina belli zararlar verebilir. Kimseye vermesede nefsimize verir en azindan...

Bugün en güncel olarak nasilki biz, pkk adina tüm kürtlere lanet okumuyorsak ki hic bir hakkimiz yoktur lanet okumaya , yine hakkimiz yoktur herhangi bir kürt kardesimizi pkk ile esdeger tutmaya, o halde herhangi bir zalim insan icinde tüm kavme lanet okumayada hakkimiz olmadigini bilenlerdenim.

Sanirim anlatmak istedigim zor bir husus degil....

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Bilmukabele kardeşim.

Dinler arası dialog adı altında yapılna bu işler malesef dialogun yanlış anlaşılmasına sebep olmuş. Camiiden ayakkabı çalınsa namaz batıl olmaz.

Hem her hakkın her bir işi hak olmayabilir. Hak olan dinler arası dialog çatısı altında yapılan böyle icraatlara bakıp dinler arası dialoga şer demek isabet olmaz.

Muhabbetle

benim bildigim diyalog elbiseyle olmuyor. Öyle olsaydi Avrupadaki en az 10 cesit farkli giyinmis bir insanin ayni yerde egitim gördüklerini ve yine orada yemek yediklerini ve yine selamlastiklarini görmezdim.....

(Yoksa benmi söylenen durumu yanlis anladim?)

Son düzenleme:

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Bende zaten bu tisört ile savunulan seyin diyalog olabilecegini katiyyen savunmuyorum. Ama bu tisörtün yapimininda diyalog mensei altinda ya da diyalog murad edilerek yapildigina yine inanmiyorum. Sanirim ayni seylerden bahsediyoruz:)

Diyalog bir cesit iletisim demektir. Iletisim ise din sembollerini üzerinde tasiyarak gerceklesebilecek bir hususolmadigini vurgulamak istedim. Lakin bölümüm iletisim olunca bir tisört ile iletisim ne kadar olumlu olur diye hesap ettim 3 lü iletisimleri düsündüm. Yarari olmaz aksine zarari olur....

Enver Ýstek

metin mete
105255750qa3.jpg

sizce bu tişörtü giymek günahmıdır?

Kah biri cikar derki Üc dinin kültür sehri,Kah cikar biri derki hos görü.....Demekki bükemedigi bilegi öpmek yerine dejeresyonu bükemedigi bilegin ayaklarina nahos yaptira biliyor..Allah bu Millete bir Musa(Selam Resul/Resullere olsun) versede su despotlari bir bir teshir etse Bir Ibrahim(Selam resul/Resullere olsun)verse Baltayi büyük puta taksa,Bir Isa(Selam Resul/Resullere olsun)Önceyi (Hak olani)tastik etse,Bir Muhammed(Selam Resul/Resullere olsun)verse Bir büyük inkilabla kendimize getirse diye dua etmekten kendimi alamiyorum...

Üst Alt