Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir sorum var...

hüzün kovan kuþu

New member
Web sitesi
www.herkul.org

Çilekeþ

New member
Kendi istegiyle ölmek şehitlik olmaz. Ötenazi gibi bişi olur. Din insanın kendine zarar vermesini yasaklar.

Çilekeþ

New member
Ben yeniyim video'uda görmedim valla :) ama anlattıklarına kıyasla öyle bir yorum yaptım helgrind. Selametle

B

beyaz_ýþýk

Guest
Inithar Kardeşim...... Dinimizde Boyle B,r şeyi Bile Bile Kendini Oldurmeyi Desteklemez..bir Kere Terörü Desteklemez...bir Insan Canina Kiymak En Buyuk Gunahtir....cinayet Işlemiş Gibi Olursun.....savaş Başka Bir Olay ...savaştada Bu Yok....

Selametle................

rusen_alp

New member
şehit kısaca Allah yolunda can veren kişidir. bu insanlar müslüman ve Allah için can vermişlerdir. öyle savaşlar vardır. intihar gibi algılanabilir.şimdi siz hangi cüretle intihat ettiğini ifade ediyorsunuz...bizler gibi sıcacık yatağında onlar da yatardı emin olun.bunlar şehittir.

hüzün kovan kuþu

New member
Web sitesi
www.herkul.org
ama şimdi ben kesin olarak bir şey ogrenmek istiyorum bu güne kadar hep intihar bılıyordum ama bu forumdakı arkadaslarında bos olmadıgını bılıyorum o yuzden ıkıleme dustum...

B

beyaz_ýþýk

Guest
Hastalık ve dünya sıkıntılarından kurtulmak için ölümü istemek caiz değildir. Fakat dindeki fitneler sebebiyle ölüm istenebilir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Ölümü istemeyin! Çünkü bir kişi iyi ise, yaşadıkça iyiliği artar. Kötü ise, hatalarından dönüp doğru yola gelebilir.) [Buhari]

(Sıkıntılardan dolayı ölümü istemeyin! Dayanamayan, "Ya Rabbi, hakkımda yaşamak hayırlı ise, yaşamayı, ölmek hayırlı ise, ölümü nasip et!" desin!) [Buhari]

Düşmanın her türlü işkence ve tecavüzüne maruz kalacağını bilen kimsenin kendini ve yakınlarını öldürmesi caiz değildir. Zorla tecavüze uğrayan günah işlemiş de olmaz. Ayrıca düşman elinde ölen şehid olur. Şehid olan kimse, ölüm acısını duymaz.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Şehid, ölüm acısı duymaz, kabirde üzülmez, kıyametin dehşeti, hesap, mizan, sırat onu rahatsız etmez, doğruca Cennete gider.) [Beyheki]

Genel olarak imansız veya imanı zayıf olan intihar eder. Müslüman, intiharı düşünmez. Çünkü intihar, bir çare, bir kurtuluş değil, aksine tarifi imkansız azaplara kendini atmak demektir.

Ölüm acısı çok şiddetlidir
İntihar etmek, küfre yakın çok büyük günah olduğu için, ölürken dayanılmaz acılara maruz kalınır. Ölüm acısı, sanıldığı gibi bir an değildir. İntihar edince ahirette de daha büyük acılara girilir. Ahiret sıkıntıları dünya sıkıntıları gibi değildir. Çok ağırdır. Dünya sıkıntılarına dayanamayıp intihar eden, ölüm acısına ve ahiret sıkıntılarına nasıl dayanır? İntihar eden, dirilene kadar intihar acısını duyar. Kendini öldürmek, başkasını öldürmekten daha büyük günahtır.
Kur’an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
(Kendinizi öldürmeyiniz!) [Nisa 29]

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
(Bir şeyle canına kıyana, Cehennemde onunla azap edilir.) [Buhari]

(İple boğazını sıkarak intihar eden, boğazı sıkılarak azap görür. Herhangi bir bıçakla intihar eden, Cehennemde bıçaklanarak azap görür.) [Buhari]

Bir kâfir, uyku hapı içerek veya narkozla her tarafı uyuşturulduktan sonra da ölse, çok şiddetli olan ölüm acısını duyar. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Ölüm meleğini görmek, bin kılıç darbesinden daha şiddetlidir.) [Ebu Nuaym]
(Ölüm acısı çok şiddetli ise de, ölümden sonraki acılara göre çok hafiftir.) [İ.Ahmed]

Dirilene kadar ölüm acısı duyulur. (İ.Evzai)

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
(Ölmek felaket değil, öldükten sonra başına gelecekleri bilmemek, tedbirini almamak felakettir.)

Narkozlu hasta, ameliyat acısını duymadığı gibi, salih mümin de kurşun yağmuruna tutulsa, vücudu dilim dilim dilinse ölüm acısını duymaz. Hz.Yusuf’un güzelliği karşısında kendinden geçen kadınlar, ellerini kestikleri halde farkına varamadılar. Ölüm meleğinin güzel suretini gören mümine Allahü teâlâ acı duyurmaz. İntihar etmek çok büyük günah ise de, intihar eden kâfir olmadığı için cenaze namazı kılınır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(İntihar etmiş olsa da, her müslüman ölünün cenaze namazını kıl!) [Deylemi]

Bizde, Tanzimat’tan sonra tek tük intihar olayları görülmeye başladı. Müslümanların çok olması intiharın yaygınlaşmasını önlemiştir. İntihar kelimesi, Tanzimat’tan önce yazılan lügatlarda bile yoktu. Dinsizliğin ve inanç zayıflığının intihar üzerindeki etkisi büyüktür. Avrupa’da, hayat standardı yüksek olan yerlerde, intihar oranı daha yüksektir. Bu oran, kuzeye gidildikçe artıyor. Avrupa’daki intihar oranı Türkiye’dekinden 15-20 kat daha fazladır. Mesela Fransa’da 100 bin kişiden 44’ü intihar etmektedir. İntiharda Türkiye en alt sıralardadır.

Eskiden İstanbul’da yıllarca kalmış olan araştırmacı Fransız Dr. A. Bayer diyor ki:
(Batı ülkelerinde insanların yalnız kalması, hayattan nefret etmeye, hatta intihara yol açmaktadır. Halbuki Müslüman Türkler arasında hiçbir zaman bu hâle tesadüf edilmez; medeni sayılan milletlerde çok sık görülen intiharı onlar bilmez. Müslümanlar, Allah’ın kendilerine bahşettiği varlığa tecavüzün, Allah’a karşı gelmek olduğuna inandıkları için, intiharı düşünmezler. Bunun için, intihar eden hiçbir İslam âlimi yoktur.)

Maalesef şimdiki bazı gençler, Avrupa'nın her türlü kötülüğüne özeniyorlar. İntihar etmek de bunlardan birisidir.

B

beyaz_ýþýk

Guest
şehit kısaca Allah yolunda can veren kişidir. bu insanlar müslüman ve Allah için can vermişlerdir. öyle savaşlar vardır. intihar gibi algılanabilir.şimdi siz hangi cüretle intihat ettiğini ifade ediyorsunuz...bizler gibi sıcacık yatağında onlar da yatardı emin olun.bunlar şehittir.

savaş başkadır.......gidip avrupanın göbeginde bomba patlamak başkadır.....kendini oldurmekle sehit merdebesine ulaşılamaz...once savaşirsin...başka bir umudun kalmaz....
dusman her yeri ve seni ele gecirmişdir...ayrı konu bilirsinki bu adamlar olunce gerisi gelmeyecek canına kıy demiycem ...cunku allah c.c. dan umudunu kesmiş olursun.....
Allah c.c. umud kesmek kufre dusmek imansız olmektir....Hiç kmse kendi istegiyle ölemez...

Müþtak

New member
Şimdi bu soruya net bir cevap verebilmek için ilgili bir ayet varmı bilmiyorum .Fakat Kuran'ın bir çok ayetinde ''onlar akletmezler mi,akıllarını kullanmazlarmı'şeklinde uyarılar var.Bizde aklımızı kullanarak Peygamberimizin hayatına bakalım.Onun hayatında bu tür bir olay vuku bulmuşmudur?..

rusen_alp

New member
savaş başkadır.......gidip avrupanın göbeginde bomba patlamak başkadır.....kendini oldurmekle sehit merdebesine ulaşılamaz...once savaşirsin...başka bir umudun kalmaz....
dusman her yeri ve seni ele gecirmişdir...ayrı konu bilirsinki bu adamlar olunce gerisi gelmeyecek canına kıy demiycem ...cunku allah c.c. dan umudunu kesmiş olursun.....
Allah c.c. umud kesmek kufre dusmek imansız olmektir....Hiç kmse kendi istegiyle ölemez...
Allah'dan ümidi kesmek sizin de söylediğiniz gibi en büyük günahlardan bir tanesi, fakat burada kişinin kendi canını kıymaktan ziyade yapılan zulme dur deme iştiyakı daha fazla, niye kendini öldürsün ki, bu işgalcilere karşı bir şey yapabilmenin arayışı içinde ve en sonunda vucuduna bombaları saraka düşmanın önüne yürüyor, burada onlara zarar verme kastı daha büyük, buna intihardır demek, bu insanların ruhlarına karşı yapılan büyük bir işkence olduğunu düşünüyorum, ulubatlı hasan'da istanbul surlarına çıkarak sancağı dikmiştir, sonuç itibarıyla vücudu delik deşik olmuş, şehit olmuştur, aklında bir gram zeka bulunan insan anlar ki, ulubatlı hasan bu surlara çıkarsa vücuu ok yağmuruna tutulacak, şimdi bu intihar mı oluyor, bana göre kardeşim bu bir intihar değildir, senin dediğini doğru bile kabul etsek, Peygamber Efendimiz bir hadislerinde " ameller niyetlere göredir " diye buyurmuştur, O halde insana çok ters gelen bir eylem olabilir, fakat bunu yapan kişi samimi bir inançla yapmışsa yine o ameli , kişiyi düzlüğe çıkarabilir.
Daha güzel günlere....

Müþtak

New member
beyaz_ışık kardeş konuyu araştırıp güzel izah etmiş..Allah razı olsun...

B

beyaz_ýþýk

Guest
Allah'dan ümidi kesmek sizin de söylediğiniz gibi en büyük günahlardan bir tanesi, fakat burada kişinin kendi canını kıymaktan ziyade yapılan zulme dur deme iştiyakı daha fazla, niye kendini öldürsün ki, bu işgalcilere karşı bir şey yapabilmenin arayışı içinde ve en sonunda vucuduna bombaları saraka düşmanın önüne yürüyor, burada onlara zarar verme kastı daha büyük, buna intihardır demek, bu insanların ruhlarına karşı yapılan büyük bir işkence olduğunu düşünüyorum, ulubatlı hasan'da istanbul surlarına çıkarak sancağı dikmiştir, sonuç itibarıyla vücudu delik deşik olmuş, şehit olmuştur, aklında bir gram zeka bulunan insan anlar ki, ulubatlı hasan bu surlara çıkarsa vücuu ok yağmuruna tutulacak, şimdi bu intihar mı oluyor, bana göre kardeşim bu bir intihar değildir, senin dediğini doğru bile kabul etsek, Peygamber Efendimiz bir hadislerinde " ameller niyetlere göredir " diye buyurmuştur, O halde insana çok ters gelen bir eylem olabilir, fakat bunu yapan kişi samimi bir inançla yapmışsa yine o ameli , kişiyi düzlüğe çıkarabilir.
Daha güzel günlere....

ulubatlı hasanı bu ornege koymanızı yakıştıramadım kardeşim....

koskoca savaşta...o hasan mucahit...ve onun arakdaşları bire bir savaşmıştır...o surlardaniceri yuzbintane akıncı girmiştir.....bire bir savaş..allah icin savaş....ama bu dediğiniz değil.......

osmanlı bie istilaya ugradıgında hangi turk cıkıp intihar saldırısı yapmış...bun insalar zavallılıar kandırılmıştır.....

hangi aklı başında cecen komutan bir askerini tek başına bir yere gondermiştir......bu intihar eytlemin oldugu ulkelere baktıgınız zaman........
muslumanlıgı ne kadar yaşıyorlar caba..........

bu gun turkıyede bomba patlatanlar pkk lılar da şehit o zaman..onlarında bir amacı var............

ama ben sun biliyorumkli onlar musluman değiller....

cunku musluman insan canına kıymaz...efendimiz zamanında boyle olaylar olmamıştır....

dikkat ederseniz efendimiz taşlanmış..ashabı işkencelere ugramış........kovulmuşlar...ama savaşlar dısında ozel bir olum olmamış..gidip kimseyi gece yarısı bogazından bıcaklamamışlar.............

dinde boyle bir şey yoktur.......

bomba patlatacagına.....gidersin savaşırsın ..adam akıllı olursun..........

A

abdirabbih

Guest

koskoca savaşta...o hasan mucahit...ve onun arakdaşları bire bir savaşmıştır...o surlardaniceri yuzbintane akıncı girmiştir.....bire bir savaş..allah icin savaş....ama bu dediğiniz değil.......

osmanlı bie istilaya ugradıgında hangi turk cıkıp intihar saldırısı yapmış...bun insalar zavallılıar kandırılmıştır.....

hangi aklı başında cecen komutan bir askerini tek başına bir yere gondermiştir......bu intihar eytlemin oldugu ulkelere baktıgınız zaman........

bu gun turkıyede bomba patlatanlar pkk lılar da şehit o zaman..onlarında bir amacı var............

cunku musluman insan canına kıymaz...efendimiz zamanında boyle olaylar olmamıştır....

dikkat ederseniz efendimiz taşlanmış..ashabı işkencelere ugramış........kovulmuşlar...ama savaşlar dısında ozel bir olum olmamış..gidip kimseyi gece yarısı bogazından bıcaklamamışlar.............

Allah razı olsun abim...
islamda terör yoktur...

B

beyaz_ýþýk

Guest
bizler mutevazı olup topraklarımız işgal eden milletle suyumuzu paylaştık esir dusen askere en iyi muamleyi yaptık...efendimizde oyle yaptı...peki ne oldu islamıyet yayıldı..kardeşlik cogaldı...

siz herkesle iyi gecinceksinizki....islamın guzellği anlaşılsın...

rusen_alp

New member

Size göre insan savaşması da intihar, evinde otursun, ne olur ne olmaz, şaşkın bir kurşun kendine gelir ölür mölür ne gerek, insan dünya nimetlerinden faydalansın dursun, mal mülk uğruna yaşasın, ne gerek var, bu dünya için birşeyler yapmak varken niye başka amaçlar uğruna can versin....

A

abdirabbih

Guest
Size göre insan savaşması da intihar, evinde otursun, ne olur ne olmaz, şaşkın bir kurşun kendine gelir ölür mölür ne gerek, insan dünya nimetlerinden faydalansın dursun, mal mülk uğruna yaşasın, ne gerek var, bu dünya için birşeyler yapmak varken niye başka amaçlar uğruna can versin....

beyaz ışık kardeşimin yaptığı yorumları bir kez daha okuyun sevgili kardeşim.. bende okudum ama sizin anladığınız gibi bir mana çıkaramadım

Üst Alt