Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir mezhepsiz namazı nasıl kılar ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yelken06500

New member
namazın nasıl kılınacağı hakkında mezhepten kardeşlerimizin bir sorunu olduğunu düşünmüyorum ...

peki.....

ya mezhepsizim diyen kardeşlerimiz nasıl kılıyor? meraka şayan bir konu ...

elyasaa

New member
Web sitesi
www.siyerinebi.com
her ne olursa olsun mezhepsizim diyen kardeşlerimizde mutlaka ki mezhebe mensup insanlardan görmüş oldukları şekilde kılıyorlardır herhalde. ee tabi hal böyle olunca bunu kendilerine mal ederek MEZHEPSİZİM diyebiliyorlar.

Ebu Zerr

New member
Genel de mezhepsizim diyenler, büyük oranda hanbeli mezhebine yakındırlar...Kutubu Sitte'deki hadisler ile amel eder, dört mezhebe tabi olmayan biri...Bu da kuran ve hadis ile amel edildiğini gösterir...Dolayısıyla kendisini bir mezhebe atf etmeyen bir müslüman, hadis ile amel ediyor olması münasebetiyle hadis mezhebindendir ki bu da yanlış bir tutum değildir ya da yanlış bir mezheb değildir...Sahihi Buhari ile amel eden bir müslümanı mezhebsiz diye nitelemek de doğru değildir, esasen hiç bir müslüman da mezhebsiz değildir...

Ama, bazı mezhebsizler var ki müslüman mahallesinde salyangoz satıyorlar...

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Kuran-ı Kerim vardır ve hadis-i şerifler vardır

Kuran-ı Kerim asırdan asıra günümüze kadar gönülden gönüle ve kalpten kalbe gelmiştir,hadis-i şeriflerde Kuran-ı Kerim'in uygulanış esaslarının uygulama bilgileri olduğu için onlarda aynı şekilde Allah'ın koruması ile günümüze gelmekte,doğru hadis-i şerifi bulmak 2 şekilde olur

1/ Kuran-ı Kerim ile karşılaştırmak
2/ İnsan'ın vicdanına yani kalbinde ki Allah'ın nuruna sorması Vicdan her zaman doğruyu söyler

Hadis-i Şerif'ler Resulullah'ın bir müslümanın amel yaparken ona örnek olması,bir sahabenin gelerek ''Ey Allah'ın Resulu bu durumda ne yapmam lazım gelir ?'' sorusuna cevap vermesi,Resulullah'ın bir amel yapan insanı onu uyararak doğruyu göstermesi ile ve ümmetin içinde ki bir durumla ilgili herkeze meselenin gerçek boyutunu söylemek için hutbe vermesi ile olur,işte hadis-i şerifler böyle oluşur ve müslümanlar birbilerine bunları öğütlüyorlar,bu hadis-i şerifler ile amel ediliyor,baba oğluna,genç müslüman arkadaşına,annesi kızına,akrabasına ve birbirini tanıyan müslümanlar şu şekilde ki Resulullah'ın belirttiği şekilde hayatlarını yaşıyorlar idi

Resulullah Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Din,nasihatten ibarettir.''

hadis-i şerifler sonra Cami usul şeklinde toplanıyor ve insanların zihinlerinden dürüst alimler tarafından müslümanlara geliyor ve gelmeye de devam edecek,alimlerin hata yapma ihtimalini düşünen bir insan şu hadis-i şerifi okusun

6018 - Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Allah benim sözümü işitip belleyen, sonra da onu benden (başkasına) ulaştıran kimsenin yüzünü Kıyamet günü ağartsın. Zira nice ilim taşıyıcılar vardır ki, alim değildir. Nice ilim taşıyıcıları ilmi, kendinden daha alim olana taşırlar."

yani burada hadis-i şerifler bütünlük halinde müslümana ulaşır çok şükür elhamdülilah,ancak onları anlamamak ya da anlayamamak bütün sorun.

dinde Kuran-ı Kerim ve hadis-i şeriflerden başka hiç bir şey yokken din mevzusu neden bu kadar uzatılıyor ?

Enver Ýstek

metin mete
Ey alaycilar alayi size soru siz kime göre namaz kiliyorsunuz biliyormusunuz?Sakin atalarinaza göre oldugunu söylemeyin?Isbat edecekseniz hemen beyyinelerinizle yazi yoksa;......

yelken06500;Dinlemeye bile cesaretin yok...

rusen_alp;aylardir istermisin diyorum eger isteseydin hemen yaz derdin ama ....

miniksercen;O senin hüsnü kuruntundur..Bilgini biraz tazele...

elyasaa;Hehehehe bir sen biraz insaf sahibisin ama yinede tam degil...

Ebu Zerr;Senin iftirandan Allaha sigindim...

Serhan Eğeryılmaz;Haydi oradan...

Not;Abese siresini okumanizi tavsiye ederim gerci sizler asla tavsiyeyi görmezsiniz cünki Alemlerin Rabbi tam 55 ayette direk 200 ayette dolayli akla davet etmesini ragmen anlamamakta direndiginize göre...

Enver Ýstek

metin mete
Icinizde kim cevap yazacak iftiracilardan kimse yokmu?

KAC GÜNDÜR BAKMIYORUM BU NE DIYE DELI SACMASIDIR DIYE AMA SIZLER ANCAK DALGA GECERSINIZ YAHUDIDEN SÜRYANIDEN CALDIGINIZ NAMAZLA....buyrun anlatin alaycilar alayi....

Ebu Zerr

New member
Metin Mete ağabey niye kızdınız anlamadım, mevzu sizle ilgili değil, ama siz hem atlamışsınız...Sizin bir mezhebiniz var mezhebsiz değilsiniz müsterih olun, biz biliyoruz, hatta baklayı da en nihayet çıkarmışınız, erken bir finalite oldu doğrusu!!! Yahudi'den, süryani'den çaldık öyle mi sen ne zaman gördün yahudi ya da süryani müslüman gibi namaz kılsın...Doğru dğru hint kuraniyyuncularının da namazı müslümanınkine benzemez...

Ey alaycilar alayi size soru siz kime göre namaz kiliyorsunuz biliyormusunuz?Sakin atalarinaza göre oldugunu söylemeyin?Isbat edecekseniz hemen beyyinelerinizle yazi yoksa;......

Icinizde kim cevap yazacak iftiracilardan kimse yokmu?KAC GÜNDÜR BAKMIYORUM BU NE DIYE DELI SACMASIDIR DIYE AMA SIZLER ANCAK DALGA GECERSINIZ YAHUDIDEN SÜRYANIDEN CALDIGINIZ NAMAZLA....buyrun anlatin alaycilar alayi....

Enver Ýstek

metin mete
Metin Mete ağabey niye kızdınız anlamadım, mevzu sizle ilgili değil, ama siz hem atlamışsınız...Sizin bir mezhebiniz var mezhebsiz değilsiniz müsterih olun, biz biliyoruz, hatta baklayı da en nihayet çıkarmışınız, erken bir finalite oldu doğrusu!!! Yahudi'den, süryani'den çaldık öyle mi sen ne zaman gördün yahudi ya da süryani müslüman gibi namaz kılsın...Doğru dğru hint kuraniyyuncularının da namazı müslümanınkine benzemez...

Icinizde kim cevap yazacak iftiracilardan kimse yokmu?KAC GÜNDÜR BAKMIYORUM BU NE DIYE DELI SACMASIDIR DIYE AMA SIZLER ANCAK DALGA GECERSINIZ YAHUDIDEN SÜRYANIDEN CALDIGINIZ NAMAZLA....buyrun anlatin alaycilar alayi....

Varsa delilin koy ortaya yoksada konusmada adam sanalim ha ben iftiraciya cevap yazacak degilim delilini getir..

kevni-kavseyn

New member
Ya pardon ama aradaki hüsumeti pek anlayamadım.Sui zanda da bulunmak istemiyorum.Açılan konuyla atışmalarınızın manası açıklar mısınız.Özellikle metin mete.
Cahilliğime verin.Ama özelse kusuruma bakmayın.
Selam ve dua ile.

miniksercen

New member
Elhamdülilah müslümanim ... Namazimi Kuran ve Sünnet isiginda kiliyorum. Hanefi mezhebine mensub birisiyim.
Imami Azam büyük Müctehidlerden olup Kuran isiginda ve Sünnetullaha uygun olmayan herseyi redd etmisdir .

Mezhepsiz olmanin bir avantaj oldugunu düsünmüyorum.
Hüsnü zan etmek ise Su-i zan etmekden daha hayirlidir !

Kuran isiginda namaz kilan sizler , kime göre namaz kiliyorsunuz? kuranda namaz seklini Allah[c.c.] aciklamismidir ?
Evet simdi Allah Resulunun Sünnetini ortaya koyarak onu nasil kildiysa bizlerde öyle kiliyoruz diyeceksiniz ? farkimiz ne ? bizlerde Resulu Ekrem nasil namaz kilmis ise öyle namaz kiliyoruz!

yani sizin bir mezhebe uymus olmaniz neyi kayb ettirir ?Kurana aykirimi hareket etmis olursunuz? Sünetemi ?

Mezhep yanlisdir
Mezhepe uyanlarda yanlis yoldadir
öylese mezhepe uymayacaksin : )

Aristo mantigi kullanmayalim lütfen.
[Gercekler acidir .
Biberde acidir.
Öyleyse biber gercektir ]

Imami Azam Ebu Hanifenin su sözünü yine hatirlatarak cevabimi vermis oluyorum...

" Eger bilmediklerimi ayagimin altina alsaydim basim göge degerdi "

Selam ve dua ile...

Enver Ýstek

metin mete
Elhamdülilah müslümanim ... Namazimi Kuran ve Sünnet isiginda kiliyorum. Hanefi mezhebine mensub birisiyim.
Imami Azam büyük Müctehidlerden olup Kuran isiginda ve Sünnetullaha uygun olmayan herseyi redd etmisdir .

Mezhepsiz olmanin bir avantaj oldugunu düsünmüyorum.
Hüsnü zan etmek ise Su-i zan etmekden daha hayirlidir !

Kuran isiginda namaz kilan sizler , kime göre namaz kiliyorsunuz? kuranda namaz seklini Allah[c.c.] aciklamismidir ?
Evet simdi Allah Resulunun Sünnetini ortaya koyarak onu nasil kildiysa bizlerde öyle kiliyoruz diyeceksiniz ? farkimiz ne ? bizlerde Resulu Ekrem nasil namaz kilmis ise öyle namaz kiliyoruz!

yani sizin bir mezhebe uymus olmaniz neyi kayb ettirir ?Kurana aykirimi hareket etmis olursunuz? Sünetemi ?

Mezhep yanlisdir
Mezhepe uyanlarda yanlis yoldadir
öylese mezhepe uymayacaksin : )

Aristo mantigi kullanmayalim lütfen.
[Gercekler acidir .
Biberde acidir.
Öyleyse biber gercektir ]

Imami Azam Ebu Hanifenin su sözünü yine hatirlatarak cevabimi vermis oluyorum...

" Eger bilmediklerimi ayagimin altina alsaydim basim göge degerdi "

Selam ve dua ile...

Su an ben sordum getir o nerede varsa delilini?Hangi beyyinen varsa sonrada ben sana yazayim nerede´n aldiginizi...

Enver Ýstek

metin mete
Ya pardon ama aradaki hüsumeti pek anlayamadım.Sui zanda da bulunmak istemiyorum.Açılan konuyla atışmalarınızın manası açıklar mısınız.Özellikle metin mete.
Cahilliğime verin.Ama özelse kusuruma bakmayın.
Selam ve dua ile.

Eger bu konulara hic girmediyseniz sadece izlemenizi tavsiye ediyorum..Benim kimseye husumetim olamaz Cünki Kuran bana olmamasi gerektigini söylüyor.Manasi sadece cikmazda olanlarin hüsnü zannidir sanirim.Buyursun kardeslerim aciklasinlar sekilsel namazi nereden bulduklarini ve nasil uyguladiklarini hatta ögretilerini aldiklari sahsiyetlerin nereden cikardiklarini ben bunu istiyorum...

Ebu Zerr

New member
Varsa delilin koy ortaya yoksada konusmada adam sanalim ha ben iftiraciya cevap yazacak degilim delilini getir..

Halen anlamış değilim Metin Mete ağabey!!!
Sana ne oldu da alındın!!!
Bu konu altında sana iftira atan mı oldu (kendim için diyorum...)???
Senin adın geçmez, şanın geçmez, durup durmadık yere iftira atıyorlar mış diye bir feveran içerisindesin...
yarası olan gocunur...

Enver Ýstek

metin mete
Halen anlamış değilim Metin Mete ağabey!!!
Sana ne oldu da alındın!!!
Bu konu altında sana iftira atan mı oldu (kendim için diyorum...)???
Senin adın geçmez, şanın geçmez, durup durmadık yere iftira atıyorlar mış diye bir feveran içerisindesin...
yarası olan gocunur...

Biliyorum burasi bir Ehli sünnet forumu yani biz saygili olalim dedikce üzerime geliyorsunuz hergün ayni cigirtkanlik simdi diyorumki acin eteginizdekileri dökün nasil kiliyorsunuz bende yazayim size nasil kiliyorsunuz nereden ögrendiler diye birde ben yazayim ha ne bu insan biraz terbiyeli olmali arsizlik yaparak nereye kadar hani senin su varya icinden cikamadinmi attigin su hint hikayesi acin bir görelim hep siz soracak degilsiniz ben soruyorum NEREDEN ÖGRENDINIZ/ÖGRENDILER buyur bekliyorum hint filozofu kardesim..

islamci

New member
arkadaşlar bu konuyu açmanızdaki sebebi anlamış değilim. herkes mezhebini bilsin. herkes safını bilsin ayrılalım bumu. biz birleştirelim diyoruz siz ayırmaya çalışıyorsunuz. lütfen hareketlerinizi bir değerlendirin. bizden olmayanı yada bizim gibi namaz kılmayanı biz kabul etmeyiz mi diyorsunuz. aynen ebu leheb gibi neden zengin biri peygamber olmadı demek gibi sizin yaptığınız. neden bizim tarafımızdan çıkmadı dedi yahudiler o yüzden inanmadılar ve inanmak istemediler peygamberimize( hristiyanlarda aynı keza) sizde sizin gibi kılmayanlara karşımısınız. ya birşey soracam hepiniz bir olan Allah(c.c.) a inanmıyor musunuz ?

yelken06500

New member
kişi kendinden bilir işi demişler sevgili metin

şimdi sen ayetin neresine bakıp nasıl namaz kılacağına karar verdin.

şimdi hırsın gözünden çıkıyor ama seni azdırmamak için birde yazdığın şeylere bakıyorum cevaptan çok i. dalaşına çevirmişsin işi.

gerçi herzaman ki huyun ama ben biliyormusun ama sana mailden yazmıştım okusaydın seni biraz anlatmaya çalıştık .

sen kendinin ne halde olduğunu bilmiyorsun .

çünkü aklınla bir şeyleri hal ettiğini sanıyorsun benim sana yazdığım çamura batmak lafzını sen bize söylemeye çalışmışsın ama yine cevap yok.

o baktığın kur'andan hiç mi ders almazsın.

alırsında yeryüzünde büyüklenerek yürümeyin mealindeki ayeti kerime senin için ne ifade ediyor.

şimdi eğer nasıl namaz kıldığınızı açıklamazsanız siz bütün kardeşlerinize karşı müfteri olursunuz hemde bu namazı bugünkü halinde kılınmasına görevi gereği aracı olan peygambere(sav)

eğer maksadınız boş tartışmalara girmekse lütfen cevap yazmayın.

Enver Ýstek

metin mete
arkadaşlar bu konuyu açmanızdaki sebebi anlamış değilim. herkes mezhebini bilsin. herkes safını bilsin ayrılalım bumu. biz birleştirelim diyoruz siz ayırmaya çalışıyorsunuz. lütfen hareketlerinizi bir değerlendirin. bizden olmayanı yada bizim gibi namaz kılmayanı biz kabul etmeyiz mi diyorsunuz. aynen ebu leheb gibi neden zengin biri peygamber olmadı demek gibi sizin yaptığınız. neden bizim tarafımızdan çıkmadı dedi yahudiler o yüzden inanmadılar ve inanmak istemediler peygamberimize( hristiyanlarda aynı keza) sizde sizin gibi kılmayanlara karşımısınız. ya birşey soracam hepiniz bir olan Allah(c.c.) a inanmıyor musunuz ?

Islamci sen karisma bu ise bunlarin derdi bilgi paylasimi degil bunlar kendilerine eglence ariyorlar...

yelken06500

New member

sevgili islamcı bu konun açılma nedeni bellidir.eğer aklınca senin sırtını sıvazlamaya çalışan metinin mezhepten kardeşlerimize yazdığı alaycı yazıları okusaydın belki anlayabilirdin.

ayrıca bizim mezhep ve başka islami hiç bir konuda tefride düşecek yazımız yoktur.dahası birleşip tek vücud tevhid(ALLAH(CC) bir)gibi din ve dinin hitap ettiği cemaati müslimin de yek vücud olmasına yönelik yazılarımızı da bulabilirsin.

burası bir forum buraya girenlerin hepsi islami olarak belli bir donanıma (bilgisi olmayanlar da olabilir istisnalar kaideye uyar)sahip veya bu bilgileri elde etmeye çabalayan kardeşlerimizdir.

eğer siz kendiniz tek vücud olarak birleşmeyi görev ettiyseniz inanın çok bu yolda çok diken var.vazgeçmeyiniz lütfen!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt