Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Berât kandilinin husûsiyeti

Leila

New member
Müslüman olmadığını söylediğiniz halde bu nazik davranışınızdan dolayı teşekkür ederim tüm forumda bulunan kardeşlerim adına.

Sevgili kardeşler artık bende sizler gibi Müslüman dini kabul ettim elhamdülillah …
Hayırlara vesile olur benim için inşaallah!

Lütfen dua ediniz bana kardeşler .. siz güzel insanların temiz nefeslerin duasına ihtiyacım var.

Bu gece kelime şehadet getirdim 3 defa uzun süredir kendimle bir iç hesaplaşma yaşıyordum
Geçen sene ki Miraç kandilinde …
peygamber Muhammed rüyamda bana geldi 3 kere tekbir 3 kere tekbir dedi titriyordum .. ara ara geldi .. önceleri çok korktum .. ama simdi korkmuyorum ..
Garip şeyler olmaya basladı bende değişimler ..kelimelere dökemeyeceğim şeyler bunlar ..
Her neyse daha sonra

İslam dini okuyup incelemeye basladım yavas yavas gizli tabi ki annem bilmiyor kıyamet kopar belki de .. kimbilir
Bilse evlatlıktan reddeder belki de beni ..

Benim babam turk fakat dinini fazla yaşamıyor namaz gibi falan
annem başka bir dine mensup …

Çelişkiler çelişkiler kafam karma karışık rabbim bana doğru yolu gösterir inşallah!

Hep dualar ediyorum inanınız çekinerek bu siteye uye oldum tepkilerden korktum
Kabul etmezler diye kovulacağımı bile bile uye olmak istedim denemek istedim
Beni aralarına alırlar mı diye çok tesekkür ederim kardeşlere güzel karşıladınız beni

Bazen gidiyim diye düşündüm .. ama sonra kalmaya karar verdim ..

Ve buradayım … şimdilik …

Allah razı olsun sizlerden …

Selam ve dua ile...

Çilekeþ

New member
Sevgili kardeşler artık bende sizler gibi Müslüman dini kabul ettim elhamdülillah …

Lütfen dua ediniz bana kardeşler .. siz güzel insanların temiz nefeslerin duasına ihtiyacım var.

Bu gece kelime şehadet getirdim 3 defa uzun süredir kendimle bir iç hesaplaşma yaşıyordum
peygamber Muhammed rüyamda bana geldi 3 kere tekbir 3 kere tekbir dedi titriyordum .. ara ara geldi .. önceleri çok korktum .. ama simdi korkmuyorum ..
Garip şeyler olmaya basladı bende değişimler ..kelimelere dökemeyeceğim şeyler bunlar ..
Her neyse daha sonra

İslam dini okuyup incelemeye basladım yavas yavas gizli tabi ki annem bilmiyor kıyamet kopar belki de .. kimbilir

Çelişkiler çelişkiler kafam karma karışık rabbim bana doğru yolu gösterir inşallah!

Beni aralarına alırlar mı diye çok tesekkür ederim kardeşlere güzel karşıladınız beni

Selam ve dua ile...

ALLAH GİRDİĞİN HİDAYET YOLUNDA SANA YARDIM ETSİN İNŞAALLAH CANIM DİN KARDEŞİM.ALLAH DİĞER SAPMIŞLARADA DOĞRU YOLU GÖRMEYİ NASİB EYLESİN. İNŞAALLAH.

E

ensar

Guest
Peygamber salallahu aleyhi ve sellem'den kutlaması hakkında sahih bir nakil sabit olmayan ve genellikle islam aleminde ve özellikle de ülkemizde, kutlanan bazı kandil geceleri Bidat`ır
Şimdi ise bu kandil gecelerini tertip üzerine arz edip, onları kutlamanın meşru ve gayrı meşru olması konusunda İslam alimlerinin görüşlerini de zikredelim.

BERAAT KANDİLİ:

Beraat Kandili Şaban ayının ortasında olan geceye denilmektedir. Bu gecenin faziletiyle ilgili bazı rivayetler gelmiştir. Örnek olarak bir kaçını zikredelim.
Hz. AIİ (radiyallahu anh)'dan Allah Rasulu (sallallahu aleyhi ve sellem) şunu demiştir:
"Şaban ayının ortasında olan gece olunca, gecesini ihya eden gündüzünü de oruçlu geçirsin"
Diğer bir rivayet ise şöyledir: Ebu Musa el-Eş'ari (radiyallahu anh)'dan Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle demiştir:
"Şaban'ın ortasında bulunan gecede Allah-u Teala mahlûkatına nazar eder. Müşrik ile cimri müstesna olmak üzerebütün mahlukatını affeder.
Yine başka bir rivayette de şöyledir:
Hz.Aİşe(radiyallahuanha)'dan Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle demiştir:
"Bu gecede Adem oğlundan her doğacak ve ölecek olan yazılır. Ve yine bu gecede onların amelleri yükselir ve rızıkları iner".

Ancak bu rivayetlerde zikrettiğimiz rivayetlerden hiç birisi sahih değildir. İlk rivayet Hz. Ali'nin rivayetidir.
İmam Busiri şöyle der: ,. ••, "Bu rivayetin senedinde İbnu Ebi Sebure vardır. Asıl ismi, Ebu Bekr İbn Abdillah İbn Muhammed İbn Ebi Seburedir. İmam Ahmed İbn Hanbel ve Yahya İbn Ma'İn; bu adamın hadis uyduran bir kimse olduğunu söylediler."Busiri, agec.2s.10

İkinci rivayete gelince, Ebu Musa el-Eş'ari'nindir. İmam Busiri der ki:
"Ebu Musa'ya ait hadisin senedi zayıftır. Bu da Abdullah bin ebi Lehi'a'nın zayıf oluşundandır. Birde Velid bir Müslim'in tedlis yapması söz konusudur.age c.2s.W
Diğer rivayette Hz. Aişe'nindir. Hz. Aişe'nin Ebu Musa'nın rivayetine benzeyen başka bir hadisi daha vardır. İmam Beyhaki, iki rivayeti de Da'vut'ul-Kebir kitabında tahricettikten sonra şöyle der:
"Bu hadisin isnadında ve öncekinde de meçhul olan kimseler vardır. Diğeri birine inzimam edilince biraz kuvvet kazanır." İmam Beyhaki, Ed-Da 'vut't-Kebir (e! yazma)

Bid'at İle İlgili eserinde bu rivayetleri serdeden Ebu Şame akabinde şunu söyler:
'Bu rivayetlerde hususi bir namazın beyanı yoktur. Ancak bu gecenin faziletini belirtmektedir. Geceyi ihya etmek ise bütün senenin gecelerinde olduğu gibi müstehabtır. Mahzur ve münker olan şey. bazı geceleri hususi bir keyfiyette hususi bir namazla tahsis etmek, Cuma, Bayram ve Teravih gibi ve bunu da islamın şiarından olan mezkur ibadetler gibi izhar etmektir.
Ebu Şame el-Baişsu Ala inkari'l-Bida'i ve'l-Havadisi s. 35

BERAAT KANDİLİNDE KILINAN NAMAZ

Aileme Ali ibn ibrahim bu namaz hakkında şöyle der:
•Şaban ayının ortasında geceleyin kılmak üzere ihdas edilen (Uydurulan) onar defa ihlas suresi okumak suretiyle cemaatle kılınan Cuma ve Bayramlardan daha fazla önem verilen yüz rek'atlık elfiye namazına gelince, hakkında ancak ya zayıf ya da uydurma haber ve eser gelmiştir. Kut'ul-Kulub ve Ihyau Ulumu'd-Din sahihlerini zikretmesine veya Salebi tefsirin kadir gecesi olduğunu söylemesine aldanma.'MuhanmedTahirBinAliel-Hindi, Tezk i rai u'l-Mevduat s.45

Hafız İrakı Şöyle der:
'Beraat namazı hakkındaki hadis batıldır Şukayri, Es-Sunenu ve'l-Mubtede'at s. 144
İbnu'l-Cevzi'de: 'Şüphesiz bu hatife uydurma" demektedir
ibnu't-Cev2İ, el-Mevdu'at c.2 s. 127

Şeyhu'l-İslam ibnu Teymiyye de buna benzer söz söylemiştir. İktidau's-Sıtatu'l-Mustakim c. 2 s. 632,639

BU NAMAZIN ÇIKIŞ TARİHİ:

imam Tartuşi şöyle anlatır: "Bana Ebu Muhammed el-Makdİsİ
haber vererek dedi ki: Bu, bizde ilk olarak 448 h. senesinin evvelinde ihdas edilmiştir. Nablus şehrinde İbnu Ebi'l-Hamra adıyla tanınan birisi Beyt'l-Makdise geldi Güzel tilaveti vardı, kalktı ve Mescidi Aksada Şaban ayının ortasında (15'inde) bulunan gecede namaz kıldı arkadan ona birisi uydu ondan sonra bir başkası daha sonra bir diğeri eklendi, neticede namazı bitirinceye kadar kalabalık bir cemaa! oldu. Gelecek sene yine geldi ve arkasında birçok insan bu namazı kıldı. Mescidde bu yayıldı. Böylelikle Mescidi aksa'a ve insanlarının evlerinde bu namaz intişar etti. Daha sonra bir sünnetmiş
gibi günümüze kadar bu namaz devam edegeldi.
Tartuşi, EI-Havadisu ve'l-Bida'u s. 132
Nitekim aynı şekilde bu gecenin İhyası için camilerde mevlit okunmaktadır. Bunun sebebi ise şeytanın bu cahillere amellerini süslü ve meşru göstermesidir.
Bazı kimseler insanların manevi gıdalarınıın tıkadığı İddiasıyla bu yazıyı hoş görmeyebilirler. Ancak bu gibi kimselere Peygamber (sal lallahu aleyhi vesellem)'in Hz. Aişe(radiyallahu anha)'dan gelen sahih bir hadisi şerif i hatırlatmak isteriz.
"Kim bizim üzerinde bulunmadığımız bir ameli işlerse, o amel merduttur' Buharı, Müslim.

Netice itibariyle, sahih dellillere dayanmayan herhangi bir amel manevi bir gıda değildir.
Cenabı Hak cümlemize hakkı hak bilip ona tabi olmayı ve batılı da batıl bilip ondan kaçınmayı nasip eylesin ve bizleri kendi rızasına uygun olan ameller İşlemeyi nasip ve müyesser kılsın.

sinang

New member
Bizde Beraat kandilinde özel bir namaz olduğu rivayetini bilmiyoruz,duymadık,açıklamanız gayet güzel,Allah razı olsun.

Mücahid

New member

Her neyse daha sonra

Selam ve dua ile...

Beratın bereketi bu sanırım...Verdiğiniz haber inanın bizim için adeta müjde niteliği taşımakta.Rabbim ittibanızı kabul etsin.Çıktığınız kutlu yolda sabır ve metaneti dostunuz kılsın.Her zaman yar ve yardımcınız olsun.Dua ile

sonsuzahasret

New member

Her neyse daha sonra

Selam ve dua ile...

Verdiğiniz haber gerçekten bizi çok mutlu etti.Rabbim sizi daima dogrularla karşılaştırsın.sizi etkileyen seylerden anneniz de etkilenip en kısa sürede ona da hidayet nasip olsun insallah
dualarımdasınızz

Üst Alt