Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zekat verirken "Bu benim zekatımdır" demek gerekir mi?

gozcelik

New member
Burada bir yanlış anlaşılma var.

Bir tek evi olan/alan için yaşam ihtiyacı olması manasında o ev için zaten zekat yoktur.

Yatırım için alınan 2. evin kazancından, yani o evden elde kazancın zekatı verilecektir. Evin satılması durumunda satılan evin kaç liradan satılmış ise zekatı verilir. İki evi olan bir şahıs, ikinci evini kiraya vermiş ve bu kira ile geçiniyorsa; Bu ikinci evin bedeli olan (250.000 TL) üzerinden zekat vermekle yükümlü değildir. Bu evin gelirinden zekat vermekle yükümlü olur. Ancak sırf kira geliri üzerinden zekat mükellefi olunabilmesi için , bu gelirinden elde ettiği para ihtiyaçlarına harcandıktan sonra elinde zekat için nisap miktarı para kalıyorsa bu da (80.18 gr altın değeridir) bunun üzerinden zekat vermekle yükümlü olur. Eğer kira geliri o kişinin zaruri ihtiyaçlarında harcanarak para artmıyor veya artan para bu miktara ulaşmıyorsa zekat vermekle yükümlü değildir.

Ben yine kafa karışıklığında kaldım. Şimdi ben ihtiyacım dışında ikinci bir ev aldım diyelim. Bunun kira getirisi birikip gerekli miktara ulaştığında zekatını veririm, bu konuda sıkıntı yok. Yeni kazancın zekatı verilmiş oluyor. Ama her geçen yıl, evin değerinden de zekat vermem gerekecek mi? Gerekmeyecekse niye "her yıl zekat tekrar verilir" deniliyor? Teşekkürler.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Hayır, her geçen yıl evin değerinden bir zekat vermiyorsunuz, evi satarsanız o paranın zekatını veriyorsunuz. Her yıl zekat, o evin kira geliri ve diğer gelirleriniz toplamından harcamalarınız düştükten sonra kalan zekat verilecek sınırda ise verilir.

A

adam

Guest
Eksik anlatmaktan ve anlattığımın eksin anlaşılmasından Allah'a (cc) sığınıyorum.
Bekir abi Allah (cc) sizden razı olsun, eksiğimizi tamamlamış oldunuz.
gozcelik kardeşim, sizde hakkınızı helal edin, eksik anlamanıza ve kafa karışıklığı yaşamanıza sebep vermiş olduk, istemeden de olsa. Ama güzel bir muhabbet oldu sayenizde.

gozcelik

New member
Eksik anlatmaktan ve anlattığımın eksin anlaşılmasından Allah'a (cc) sığınıyorum.
Bekir abi Allah (cc) sizden razı olsun, eksiğimizi tamamlamış oldunuz.
gozcelik kardeşim, sizde hakkınızı helal edin, eksik anlamanıza ve kafa karışıklığı yaşamanıza sebep vermiş olduk, istemeden de olsa. Ama güzel bir muhabbet oldu sayenizde.

Rica ederim ne demek. Benden yana helaldir. Asıl siz helal edin. Bilgi vermek, öğretmek güzel şey.
Bilgi verenlerden Allah (cc) razı olsun.

K

kompLeks

Guest
sayın bekir;

rica etsem benim sorularıma da cevap verir misin? cevap verirken kendinizi zorunlu hissetmeyin ama. gerçekten istiyorsanız cevap verin. ben müslüman olduğum için zekatın nasıl verilmesi gerektiğini merak etmiyorum. aklımdaki binlerce çelişkiden belki bir tanesinin silinmesi ümidiyle soruyorum.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
sayın bekir;

rica etsem benim sorularıma da cevap verir misin? cevap verirken kendinizi zorunlu hissetmeyin ama. gerçekten istiyorsanız cevap verin. ben müslüman olduğum için zekatın nasıl verilmesi gerektiğini merak etmiyorum. aklımdaki binlerce çelişkiden belki bir tanesinin silinmesi ümidiyle soruyorum.

Buyurun, elden geldiğince inşaallah.

K

kompLeks

Guest
sayın radikal;

izin verirseniz ben de bir kaç soru sormak istiyorum zekatla ilgili.

diyelimki kira öder gibi taksit ödeyerek 1o sene içerisinde ev sahibi oldum. ve diyelim ki bu evin ilk taksidini ödemeye başladığımda, evin değeri 2oo milyar olsun.

1) ilk taksidi ödemeye başladığım sene zekat vermek zorunda mıyım?

2) 1o sene sonunda evin tamamen sahibi olduğumda, evin ilk taksidini ödemeye başladığım seneki değeri üzerinden mi zekat vereceğim, yoksa 1o sene sonundaki değeri üzerinden mi?

3) her hangi bir sene içerisinde evimin değerini nasıl belirleyeceğim.

4) ev sahibi olduğum sene mi zekat vermeliyim yoksa ev sahibi olduğum günden itibaren 365 gün içerisinde mi zekatımı vermeliyim?

ben bunları sormuştum. bir kısmına cevap aldım. anladıklarımı aktarayım sonra tekrar sorayım.

anladığım kadarıyla 1. ev ihtiyaç olduğu için değeri ne olursa olsun bunun zekatını vermek zorunda değiliz. ancak 2. evi satın alırsak ve kiraya verirsek; evin değeri üzerinden değil, kira geliri üzerinden zekat veriyoruz. kira geliri 80,18 gramdan az ise zekat verme zorunluluğu kalkıyor. doğru mu anlamışım?

ihtiyaç sayılan demirbaşlar zekata tabi değiller. bunların dışındakilerin 1/40 ı zekata tabi. doğru mu anlamışım?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
ben bunları sormuştum. bir kısmına cevap aldım. anladıklarımı aktarayım sonra tekrar sorayım.

anladığım kadarıyla 1. ev ihtiyaç olduğu için değeri ne olursa olsun bunun zekatını vermek zorunda değiliz. ancak 2. evi satın alırsak ve kiraya verirsek; evin değeri üzerinden değil, kira geliri üzerinden zekat veriyoruz. kira geliri 80,18 gramdan az ise zekat verme zorunluluğu kalkıyor. doğru mu anlamışım?

ihtiyaç sayılan demirbaşlar zekata tabi değiller. bunların dışındakilerin 1/40 ı zekata tabi. doğru mu anlamışım?

Bir ayrıntıyı kaçırmayalım. Kira geliri ve varsa diğer gelirlerin toplamından yaşam için kullanılan giderler çıktıktan sonra 80.18 gram altından fazla paranız varsa onun zekatı veriliyor.

K

kompLeks

Guest
sayın bekir;

diyelim ki 1o tane evim var. ama hiç birinden kira gelirim yok ve diğer gelirlerim 80,18 gram altından az. ozaman zekat vermek zorunda olur muyum?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
sayın bekir;

diyelim ki 1o tane evim var. ama hiç birinden kira gelirim yok ve diğer gelirlerim 80,18 gram altından az. ozaman zekat vermek zorunda olur muyum?

Olmazsınız, o evler ev olarak kaldıkça ve bir gelir elde etmedikçe zekat vermezsiniz, zira zekat verecek bir paranız da olmaz.

K

kompLeks

Guest
yani elim de nakit para tutarsam ve bu para 80,18 gramdan fazlaysa zekat farz oluyor. ama trilyonum da olsa elimde nakit para ya da değerli mücevher bulundurmadığım sürece zekat farz değil. yani elimdeki nakdin tamamını demirbaş veya taşınmaz mülke çevirirsem zekat farz olmamış oluyor. iyiymiş...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
yani elim de nakit para tutarsam ve bu para 80,18 gramdan fazlaysa zekat farz oluyor. ama trilyonum da olsa elimde nakit para ya da değerli mücevher bulundurmadığım sürece zekat farz değil. yani elimdeki nakdin tamamını demirbaş veya taşınmaz mülke çevirirsem zekat farz olmamış oluyor. iyiymiş...

Zekat hukuku çok geniştir, sizin sorduklarınıza sadece cevap verebilmeye çalıştım ama yukarıda ki ifadenizden dolayı söylemek lazım, sadece nakit, değerli maden değil, ticari emtia da zekata tabidir. Gayrimenkulde farklı bir durum var. Ama elinizde ki nakdi demirbaşa çevirseniz, yani yatırım diye 10.000 TL lik demirbaş alsanız bunu satana kadar size hiç bir faidesi olmayacağı gibi satarken yarı fiyata kadar bile satamayacağınızı düşünürseniz hiç cin bir fikir sayılmaz.Yine, trilyonlar kazandınız ve zakat vermemek için gayrimenkul aldınız, kiraya da vermediniz, yattınız üstüne zekat vermemek için :) emin olun vereceğiniz zekatın 4-5 katını zarar edersiniz. Hesaplayın ama tabii ki siz bilirsiniz... :)

K

kompLeks

Guest
Zekat hukuku çok geniştir, sizin sorduklarınıza sadece cevap verebilmeye çalıştım ama yukarıda ki ifadenizden dolayı söylemek lazım, sadece nakit, değerli maden değil, ticari emtia da zekata tabidir. Gayrimenkulde farklı bir durum var. Ama elinizde ki nakdi demirbaşa çevirseniz, yani yatırım diye 10.000 TL lik demirbaş alsanız bunu satana kadar size hiç bir faidesi olmayacağı gibi satarken yarı fiyata kadar bile satamayacağınızı düşünürseniz hiç cin bir fikir sayılmaz.Yine, trilyonlar kazandınız ve zakat vermemek için gayrimenkul aldınız, kiraya da vermediniz, yattınız üstüne zekat vermemek için :) emin olun vereceğiniz zekatın 4-5 katını zarar edersiniz. Hesaplayın ama tabii ki siz bilirsiniz... :)

sayın bekir;

zarar edip etmediğimizi bir hesaplayalım isterseniz. 2oo milyar nakitim var. bunun zekatı 5 milyar. bu parayı yastık altında tuttuğum sürece her sene zekat vere vere zaten eriyecek. ama 2oo milyara bir ev satın alsam ve öylece beklesem hem param erimiyor, hem de evin fiyatı gün geçtikçe zaten değer kazanıyor. 1o sene boyunca yastık altında tutup sürekli zekat vere vere param eriyeceğine, ev alıp 1o sene beklesem hiç birşey yapmasam o ev zaten kendini ikiye katlar. sonra gerekirse evi satar ve istediğim tasarrufu yine yaparım.

ya da şöyle yaparım. 2oo milyarımla bir ev alırım ve 80,18 gramdan daha düşük fiyata kiraya veririm. diyelim ki evi 7 milyar kiraya versem, gelirim 80,18 gram altından daha az olduğu için zekat vermem gerekmiyor. bu yukarıdaki yatırımdan daha mantıklı bir yatırım oldu. hem evin değeri gün geçtikçe değer kazanıyor ve param erimiyor hem de helalinden bir gelirim oluyor.

matematiksel olarak zarar etmeyeceğim kesin.

ha diyorsunuz ki zekat vermemek için bu kadar uğraşırsan hesap kitap yaparsan, vereceğin zekatın 4-5 katını zarar edersin. peki bu zarar nasıl olacak? trafik kazası mı geçireceğim, tüm paramı hastane masraflarına mı yatıracağım, deprem olacak evim mi yıkılacak ya da buna benzer şeyler olacak ve zarar mı edeceğim? zarar edeceğim kesin mi yani? . yok konuyu maneviyata bağlayıp zekatın 4-5 katını başka şeylerden zarar edersin dersen ben de bu kesin mi derim? hiç bir zaman zarar etmediğim görülürse ne diyeceksiniz peki? 4-5 katını zarar edeceğim şeklinde bir kural var mı? yani zarar edenlerin hepsi zekat vermediği için mi zarar etti? zekat vermedikleri için mi insanların evi depremde yıkıldı? zekat vermedikleri için mi insanlar trafik kazasında can ve mal kaybına uğruyorlar? zekat vermedikleri için mi insanlar tedavisi çok ağır hastalıklara yakalanıyorlar? zekat verenlere birşey olmuyor mu? hastalanmıyorlar mı? kaza geçirmiyorlar mı? tabiki zekat verenler de hastalanır, kaza geçirir. şunu yapmamak ve söylememek gerek: ''zekat vermemek için allem etti kullem etti sonunda kaza geçirdi, şirketi battı, ocağı söndü ve sair...'' bunu söylememek gerek. bunu söylerseniz eğer; zekat veren birisinin de şirketi batar, ocağı söner, hayatı kararırsa ve sair inanmayan birisi de ne der tahmin edin artık. zarar etmeyi zekata bağlamayalım lütfen.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
sayın bekir;

zarar edip etmediğimizi bir hesaplayalım isterseniz. 2oo milyar nakitim var. bunun zekatı 5 milyar. bu parayı yastık altında tuttuğum sürece her sene zekat vere vere zaten eriyecek. ama 2oo milyara bir ev satın alsam ve öylece beklesem hem param erimiyor, hem de evin fiyatı gün geçtikçe zaten değer kazanıyor. 1o sene boyunca yastık altında tutup sürekli zekat vere vere param eriyeceğine, ev alıp 1o sene beklesem hiç birşey yapmasam o ev zaten kendini ikiye katlar. sonra gerekirse evi satar ve istediğim tasarrufu yine yaparım.

Sayıb kompLeks
200 milyarı yastık altında tutarsanız, evet, erir ama 200 milyarı kimse yastık altında zaten tutmaz.
200 milyarlık evi zekat vermemek için boş tutmaktansa, kiraya verip, yıllık getirisi 10 milyar olsa 250 milyon zekat verirsiniz, 9 milyar 750 milyonu size kar kalır. Eviniz boş durduğu için harap da olmaz, 5 yıl sonra da değeri yine artacaüı kadar artar. Üstelik evin zaruri giderlerinin bir kısmıda sırtınıza kalmaz
.

ya da şöyle yaparım. 2oo milyarımla bir ev alırım ve 80,18 gramdan daha düşük fiyata kiraya veririm. diyelim ki evi 7 milyar kiraya versem, gelirim 80,18 gram altından daha az olduğu için zekat vermem gerekmiyor. bu yukarıdaki yatırımdan daha mantıklı bir yatırım oldu. hem evin değeri gün geçtikçe değer kazanıyor ve param erimiyor hem de helalinden bir gelirim oluyor.

matematiksel olarak zarar etmeyeceğim kesin.

Türkiye kiraları birbirine yakın, bizim buralarda 200 milyarlık ev yıllık 10 milyar getirir. Bunu düşük fiyatla kiraya verseniz zarar edersiniz. Zira yukarıda ki örnekte olduğu gibi 10 milyara kiraya vermek, sizin hesabınıza göre zekatı verilse de 2 milyar 750 milyon karlı. Hem zekatı da fukaraya vereceksiniz.

ha diyorsunuz ki zekat vermemek için bu kadar uğraşırsan hesap kitap yaparsan, vereceğin zekatın 4-5 katını zarar edersin. peki bu zarar nasıl olacak? trafik kazası mı geçireceğim, tüm paramı hastane masraflarına mı yatıracağım, deprem olacak evim mi yıkılacak ya da buna benzer şeyler olacak ve zarar mı edeceğim? zarar edeceğim kesin mi yani? . yok konuyu maneviyata bağlayıp zekatın 4-5 katını başka şeylerden zarar edersin dersen ben de bu kesin mi derim?

Kesin mi? O Allah'ın takdiridir, ben kesin diyemem ama bir manada (maddi yada manevi) zarar olacağını kesinlikle söyleyebilirim.

Bakın, yukarıda sizin verdiğiniz örnekte, 250 milyon zekat için, 2 milyar 750 milyonu teptiniz. Bu rakkam vereceğiniz zekatın tam 11 katıdır. Bu bir örnektir, farklı rakamlar, farklı sonuçlar da getirebilir tabi ki ama rahat eden vicdan her zaman 250 milyon zekata değer...

hiç bir zaman zarar etmediğim görülürse ne diyeceksiniz peki? 4-5 katını zarar edeceğim şeklinde bir kural var mı? yani zarar edenlerin hepsi zekat vermediği için mi zarar etti? zekat vermedikleri için mi insanların evi depremde yıkıldı? zekat vermedikleri için mi insanlar trafik kazasında can ve mal kaybına uğruyorlar? zekat vermedikleri için mi insanlar tedavisi çok ağır hastalıklara yakalanıyorlar? zekat verenlere birşey olmuyor mu? hastalanmıyorlar mı? kaza geçirmiyorlar mı? tabiki zekat verenler de hastalanır, kaza geçirir. şunu yapmamak ve söylememek gerek: ''zekat vermemek için allem etti kullem etti sonunda kaza geçirdi, şirketi battı, ocağı söndü ve sair...'' bunu söylememek gerek. bunu söylerseniz eğer; zekat veren birisinin de şirketi batar, ocağı söner, hayatı kararırsa ve sair inanmayan birisi de ne der tahmin edin artık. zarar etmeyi zekata bağlamayalım lütfen.

Zekat malı temizler. İçine istenmeden karışan haramları arındırır. Zarar, ziyanın tek sebebi zekat değildir, Allah'ın emridir, insan, Müslüman'ım demekle bela ve müsibetlerden kurtaramaz. Allah inananları ailesi, malı ve canı ile muhakkak sınayacaktır.

K

kompLeks

Guest
sayın bekir;

kiraya verince gelen gelir üzerinden 250 milyon vermek o kadar da önemli bir külfet değil. o konuda haklısınız. ama 2oo milyarlık evi olanla 2oo milyar nakiti olan aynı kefede değil. burası kesin. biri 250 milyon zekat veriyor diğeri 5 milyar. üstelik az zekat verenin toplamda daha çok mal varlığı var. bana mantıksız geliyor.

peki şöyle olsa; diyelim ki trilyonum var ama elimde hiç nakit para bulundurmuyorum. bütün paramı gayrimenkula yatırıyorum ev, apartman alıyorum diyelim. ve bunlarıda kiraya veriyorum diyelim. zekat verebilecek kadar da geliri çok olsun diyelim. kazandığım tüm gelirimle tekrar birşeyler satın aldım ve elimde nakit para bırakmadım. yani gelirim gani gani fazla olsa bile, gelirimle sürekli ev alarak ya da demirbaş alarak elimde nakit para bırakmazsam ozaman da zekat verme zorunluluğum ortadan kalkıyor. yani elimde nakit para olmadığı sürece zekat vermem gerekmiyor. öyle değil mi?

bunu cevapladıktan sonra şu soruma da cevap alabilirsem çok sevinirim; zekatı yeni bir yıla geçmeden önce mi vermemiz lazım? yani yıl sonu olan 31 aralıktan önce mi vermemiz lazım yoksa gelirimiz olduktan sonra 365 gün içinde mi vermemiz lazım? yani 12 eylül de zekat verecek gelirim olduysa bir sonraki 12 eylüle kadar mı zekat vermem gerekiyor?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
sayın bekir;

kiraya verince gelen gelir üzerinden 250 milyon vermek o kadar da önemli bir külfet değil. o konuda haklısınız. ama 2oo milyarlık evi olanla 2oo milyar nakiti olan aynı kefede değil. burası kesin. biri 250 milyon zekat veriyor diğeri 5 milyar. üstelik az zekat verenin toplamda daha çok mal varlığı var. bana mantıksız geliyor.

Sayın kompLeks;

Ama burada ki mantığın altında çalışmaki çalıştırmak, boş durmamak ve insanlığa faydalı olmak mantığını görmek lazım ve sonuçta o 200 milyarlık yatırım maksatlı ev 10 yıl sonra 600 milyar olsa, evi bir gün satınca o 600 milyarın zekatının verileceğini gözden kaçırmayalım.

peki şöyle olsa; diyelim ki trilyonum var ama elimde hiç nakit para bulundurmuyorum. bütün paramı gayrimenkula yatırıyorum ev, apartman alıyorum diyelim. ve bunlarıda kiraya veriyorum diyelim. zekat verebilecek kadar da geliri çok olsun diyelim. kazandığım tüm gelirimle tekrar birşeyler satın aldım ve elimde nakit para bırakmadım. yani gelirim gani gani fazla olsa bile, gelirimle sürekli ev alarak ya da demirbaş alarak elimde nakit para bırakmazsam ozaman da zekat verme zorunluluğum ortadan kalkıyor. yani elimde nakit para olmadığı sürece zekat vermem gerekmiyor. öyle değil mi?

Yok, o gayrimenkullerden aldığınız geliri direkt tekrar gayrimenkule veya başka bir şeye harcayamazsınız, zekatını verdikten sonra ancak...

bunu cevapladıktan sonra şu soruma da cevap alabilirsem çok sevinirim; zekatı yeni bir yıla geçmeden önce mi vermemiz lazım? yani yıl sonu olan 31 aralıktan önce mi vermemiz lazım yoksa gelirimiz olduktan sonra 365 gün içinde mi vermemiz lazım? yani 12 eylül de zekat verecek gelirim olduysa bir sonraki 12 eylüle kadar mı zekat vermem gerekiyor?

Evet, kazanç, kazancın edildiği bir yıldan sonra veriliyor.

K

kompLeks

Guest
sayın bekir;

Ama burada ki mantığın altında çalışmaki çalıştırmak, boş durmamak ve insanlığa faydalı olmak mantığını görmek lazım ve sonuçta o 200 milyarlık yatırım maksatlı ev 10 yıl sonra 600 milyar olsa, evi bir gün satınca o 600 milyarın zekatının verileceğini gözden kaçırmayalım.

zaten boş durmayınca daha az zekat veriyorum ve daha çok kazanıyorum. boş durunca daha çok zekat veriyorum ve param günden güne eriyor. hangisi daha makbul daha çok zekat vermek mi, daha az zekat vermek mi? yani daha az zekat vererek ekonomiye daha çok can katıyoruz; daha fazla zekat vererek ekonomiye darbe vurduğumuz gibi paramız da günden güne eriyor.

Yok, o gayrimenkullerden aldığınız geliri direkt tekrar gayrimenkule veya başka bir şeye harcayamazsınız, zekatını verdikten sonra ancak...

peki diyelim ki 2oo milyarım var ve 2oo milyarlık ev almak istiyorum. bu 2oo milyar bana bir yerden gelir olarak gelmiş. ve bunun 5 milyar zekatı var. dediğinize göre 2oo milyarlık gelirim olduğu için ilk önce 5 milyar zekatımı verip sonra ev almam lazım. ozaman da 195 milyarım kalıyor ve bu parayla ev alamıyorum ve ev fiyatları her geçen gün daha da artıyor. ev alamadığım için paramı bekletiyorum ve ev alma umudumu seneye bırakıyorum. ama seneye ev fiyatları 2 ye katlandığı için var olan param yine bir ev almaya yetmiyor ve param günden güne eriyor ve hiç bir zaman da ev sahibi olamayacağımı anlıyorum. mutsuzluk sıkıntı alıp başımı gidiyor.

bekir' Alıntı:
Evet, kazanç, kazancın edildiği bir yıldan sonra veriliyor.

yani 365 gün içinde verilir diyorsunuz. peki ben zekat vermeyi son güne bırakırsam ne olacak. ve son gün param yoksa ne olacak. dalgaya alıyormuşum gibi düşünmeyin ama bu sefer gecikme faiziyle birlikte mi ödeyeceğim?

bu kısım bir yana bir de şöyle bir sualim olacak. 365 gün içerisinde gelirim sürekli değişiyorsa. hangi günkü gelirim üzerinden zekat vereceğim? yani diyelim ki bugün 2oo milyarım var ve buna tahakkuk eden 5 milyar zekatı 365 gün içerisinde vermem lazım. ertesi gün 250 milyarım oldu diyelim ozaman benim vereceğim zekat değişecek mi? ya da tam tersi oldu diyelim ertesi gün zarar ettim ve 1oo milyarım kaldı diyelim. ozaman vereceğim zekat ne olacak? 365 gün içerisinde servetimi 1o katına, 2o katına da çıkartabilirim; tam tersi tüm servetimi batıradabilirim. yani 365 günün sonunda ilk günkü zekatımı verecek durumda da olamayabilirim, kat be kat verecek durumda da olabilirim. ozaman ne olacak?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
sayın bekir;

peki diyelim ki 2oo milyarım var ve 2oo milyarlık ev almak istiyorum. bu 2oo milyar bana bir yerden gelir olarak gelmiş. ve bunun 5 milyar zekatı var. dediğinize göre 2oo milyarlık gelirim olduğu için ilk önce 5 milyar zekatımı verip sonra ev almam lazım. ozaman da 195 milyarım kalıyor ve bu parayla ev alamıyorum ve ev fiyatları her geçen gün daha da artıyor. ev alamadığım için paramı bekletiyorum ve ev alma umudumu seneye bırakıyorum. ama seneye ev fiyatları 2 ye katlandığı için var olan param yine bir ev almaya yetmiyor ve param günden güne eriyor ve hiç bir zaman da ev sahibi olamayacağımı anlıyorum. mutsuzluk sıkıntı alıp başımı gidiyor.

Etmeyin bunu lütfen :) Ben size 195 milyarlık ev bulurum... :) :)

yani 365 gün içinde verilir diyorsunuz. peki ben zekat vermeyi son güne bırakırsam ne olacak. ve son gün param yoksa ne olacak. dalgaya alıyormuşum gibi düşünmeyin ama bu sefer gecikme faiziyle birlikte mi ödeyeceğim?

İnsan kendini bilir, halini bilir...
Zekat müessesesi banka veya maliye gibi çalışmaz, varsa var, yoksa yok...
Vicdani ve insani bir görevdir zekat, zorlayıcı değildir...

bu kısım bir yana bir de şöyle bir sualim olacak. 365 gün içerisinde gelirim sürekli değişiyorsa. hangi günkü gelirim üzerinden zekat vereceğim? yani diyelim ki bugün 2oo milyarım var ve buna tahakkuk eden 5 milyar zekatı 365 gün içerisinde vermem lazım. ertesi gün 250 milyarım oldu diyelim ozaman benim vereceğim zekat değişecek mi? ya da tam tersi oldu diyelim ertesi gün zarar ettim ve 1oo milyarım kaldı diyelim. ozaman vereceğim zekat ne olacak? 365 gün içerisinde servetimi 1o katına, 2o katına da çıkartabilirim; tam tersi tüm servetimi batıradabilirim. yani 365 günün sonunda ilk günkü zekatımı verecek durumda da olamayabilirim, kat be kat verecek durumda da olabilirim. ozaman ne olacak?

01 Ocak 2011 Elinizde 100 milyar zekata tabii mal ve para var. 31 Aralığa 2011 kadar 100 milyarın zekatını ver.
01 Ocak 2012 Elinizde 150 milyar zekata tabii mal ve para var. 31 Aralık 2012 kadar zekatı ver.

(Bakın bu arada zekatı verilen mal nasıl yılda yüzde elli büyümüş :) )

Son düzenleme:
K

kompLeks

Guest
sayın bekir;

bu konu uzar gider. siz cevap verdikçe ben sorarım. özünde zekat vicdanı birşeyse ben şöyle yapardım:

2oo milyarım varsa ve önce zekatımı verip sonra ev alamayacak duruma düşeceksem önce evimi alırım, sonra kiraya verip gelir elde edersem zekat verip vermemeyi düşünürüm. çevremde gerçekten ihtiyacı olan birisi olduğunu düşünürsem ona paramı hibe etmem. varsa kullanmadığım eşyam ihtiyacı olduğunu düşündüğüm birine veririm. bunu yapmam için 2oo milyarım olmasına da gerek yok. onunla denk olsam bile bunu yaparım.

zekat verme konusuna yani para verme konusuna gelince. 2oo milyarım var diye birine 5 milyar hibe etmem. ama 5 milyar borç verebilirim. işini kursun düzenli bir geliri olsun, üretime katılsın diye. daha sonraları yavaş yavaş öder borcunu. bunu üretime katılabilecek birine yaparım. bu şekilde ekonomi sürekli gelişir ve herkes üretime katılırsa bir süre sonra kimse zekat almaya ya da vermeye gerek duymaz. çok zor durumdaysa gerekirse 3o yıl beklerim borcunu ödemesi için. ama hibe ettiğimi söylemezdim. geri vermeyeceğini düşünmesin diye. sürekli üretme ihtiyacı duysun ve tembellik yapmasın diye. gerekirse geri ödemesin sorun değil. ama ben bu anlamda zekat vermem.

siz bana 195 milyarlık ev alabilirsiniz belki. ben 9o milyara da ev alabilirim. ama ben belkide 250 milyarlık evi 2oo milyara düşürdüm. ben o evde rahat edeceğimi, o çevrede ve o semtte mutlu olacağım. belki de amacım ev almak değil komşu almak. ben o evi istiyorum. sizin alacağınız 195 milyarlık evi değil.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Sayın KompLeks

İslam'a uymayan birisi için tabii ki siznki de bir yol. Ben de size, sizin sorduklarınızdan çok soru çıkartırım, gerçekten bitmez. Evet, bitirelim...

Üst Alt