Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zeka Soruları

NUAYMAN

New member
talha kardeş bu sorduğun soruyu benim şoförüm bile bilir daha zor sorular sor lütfen...:)

mhmt

New member
ne sorum var.. ne cevabım.. bende başka bişi var:)
ahh ahh.. bi kitap vardı zamanında abim aldı götürdü.. olaydı sorardım size:D:p

selametle..

..:naz:..

New member
Kum Saati

Kum Saati

Elinizde sadece zaman ayarlayıcı olarak 2 tane kum saati vardır. Bunlardan biri 7 dakikalık, diğeri de 11 dakikalıktır.

Yapmayı düşündüğünüz deney tam 15 dakika sürmektedir. Eğer zamanı uzatırsanız veya kısaltırsanız deneyde istediğiniz verimi alamamaktasınız.
Bu iki kum saatini kullanarak bu deneyin zaman ayarlamasını nasıl yaparsınız?

talha_

New member
:rolleyes:7 dakikalık saati iki kez kullanırız etti 14 sonra da içimizden 60 a kadar sayarız....:D:D

a l p e r

New member
Elinizde sadece zaman ayarlayıcı olarak 2 tane kum saati vardır. Bunlardan biri 7 dakikalık, diğeri de 11 dakikalıktır.

Yapmayı düşündüğünüz deney tam 15 dakika sürmektedir. Eğer zamanı uzatırsanız veya kısaltırsanız deneyde istediğiniz verimi alamamaktasınız.
Bu iki kum saatini kullanarak bu deneyin zaman ayarlamasını nasıl yaparsınız?

En sevdiğim soru cinslerinden bir soru. Hatırladığım kadarıyla Tomb Raider ve Silent Hill de buna benzer bulmacalar vardı :)

şimdi, 11 dakikalık saat ile 7 dakikalık saati ters çeviririz. 7 dakikalık bitince 11 dakikalık olanda 4 dakika kalmış olur. biten 7 dakikalığı ters çeviririz. 4 dakika sonra 11 dakikalık bitmiş olur 7 dakikalıktan da 4 dakika geçmiş olur. 7liği hemen ters çeviririz ki geçen 4 dakika tekrar geçsin. Böylece 11 + 4 = 15 olur :)

Bir tatil kampında cüzdan çalınmıştır. Cüzdanı çalan X, Y, Z, T
ve U adlı kişilerden birisidir. Bu kişiler sorgulamalarında aşağıdaki
üçer önermeyi yapmışlardır.
X:
(1) Cüzdanı ben çalmadım.
(2) Hayatımda hiçbir şey çalmadım.
(3) Cüzdanı T çaldı.
Y:
(4) Cüzdanı ben çalmadım.
(5) Benim kendi cüzdanım var.
(6) U, cüzdanı kimin çaldığını biliyor.
Z:
(7) Cüzdanı ben çalmadım.
(8) Bu kampa gelmeden önce U'yu tanımıyordum.
(9) Cüzdanı T çaldı.
T:
(10) Ben suçlu değilim.
(11) Cüzdanı U çaldı.
(12) X beni suçlarken yalan söylüyor.
U:
(13) Cüzdanı ben çalmadım.
(14) Cüzdanı Y çaldı.
(15) Z beni çocukluğumdan beri tanır.

Sonra anlaşıldığına göre, her kişinin yaptığı üç önermenin
ikisi doğru biriyse yanlıştır. Bu durumda cüzdanı kim çaldı ?
Not: Soru Tubitak'tan alınmadır.
-------------------------

Bir şöför işvereni evinden ofise getirmek için her gün sabah saat 8'de ofisten yola çıkıyor, evinden alıyor ve 9'da ofise geri geliyor.Yalnız bir gün adam sabah 7:30 da ofise doğru yürüyüşe çıkıyor, şöför adamı yoldan alıp ofise geldiğinde saat 8:50'yi gösteriyor.
Adam kaç dakika yürümüştür?

a l p e r

New member
ve aleyküm selam

55 dakika doğru :) (Gerçekten kafa karıştıran şaşırtıcı zor bir soruydu. Açıkçası bu kadar kısa zamanda bir kerede doğru cevap verilmesini beklemiyordum...)

Ancak cüzdanı t çalmamış :) suçladığımız kişi 2 doğru bir yanlış kuralına aykırı düşmeyen olacaktır...

esselamun aleyküm ve rahmetullah

talha_

New member
X;

1) CÜzdani Ben Çalmadim.(d)
(2) HayatimdahİÇbİr Şey Çalmadim(d)
(3) CÜzdani T Çaldi(y)

T ;
1) Ben SuÇlu Degİlİm(D)
(2) CÜzdani U Çaldi (y)
(3) X Benİ Suclarken Yalan SÖylÜyor.(D)

U ;

1) CÜzdani Ben Calmadim (D)

ALPER KARDEŞ BEN BU KADAR BULABİLDİM gerisine kafam karıstı..d doğru,y yanlıs önermeyi vurgulamakta...!

soruyu çözmekte iddialı olan kardesler bunları göz önünde bulundurursanız size büyük ölçüde yardımcı olur...!bunlarda benim ifadelerim;

talha_;

1)cüzdanı x çaldı...!
2)t suçlu değilim derken doğru söylüyor..!
3)saçmaladığımın farkındayım..!

talha_

New member
ve aleyküm selam

55 dakika doğru :) (Gerçekten kafa karıştıran şaşırtıcı zor bir soruydu. Açıkçası bu kadar kısa zamanda bir kerede doğru cevap verilmesini beklemiyordum...)

alper kardes su an elimde bir tarayıcı olsa da çözmeye çalıstığım kağıdı sana göstersem...!ev ofis çizdim..x=v.t ordan 30v=x dedim..sonra ertesi sabah ki yürüyüse geçip a dakkada arabayla götürürse 80-a dakkada yürümüstür filan dedim...baktım çıkmıyo..hasılıvelkelam kağıt doldu..:mad:

sonra tekrar dikkatlice okuyunca söför 8 çıkıp 8:50 geçe getiriyorsa 25 dakka arabaya binmis..80-25 dedik ordan 55 çıktı...:)

maşallah deyinde nazar değmesin alper kardeşim..!selametle:eek:

a l p e r

New member
Maaşaallah :)

Hırsız sorusunu ise şu mantıkla çözmek çok kolay oluyor. Herkes iki doğru bir yanlış cevap veriyorsa, suçlu olmadığını iddia edip birini gösteren kişi suçsuzdur. Çünkü suçsuzluğu yalan ise gösterdiği kişi de yalan olur. O halde suçsuzluğu yalan olamaz ki bu da çelişkidir...

Yani, kişi gösteren muhakkak suçsuzdur. Birini suçlamayan tek kişi de Y olduğuna göre olay çözülüyor ;) Hırsız Y

ebedi

New member
bunlarda benden kolay ama olsun:)
Adamın biri bir tilki, bir piliç, ve bir çuval mısırı önlerindeki nehrin bir yakasından öteki yakasına geçirecekmiş. Adam kayıkta yanında yanlız bir şey taşıyabiliyormuş. Eğer tilki ile piliç yanlız kalırlarsa, tilki piliçi yer. Eğer piliç ile mısır çuvalı yanlız kalılarsa, piliç mısırı yer. Bu durumda adam bütün bunları karşı kıyıya nasıl taşır?

3 cocuğum var.Birincisi benim yaşımın ilk rakamı yasındadır.İkincisi benim yaşımın ikinci rakamı yasındadır. Üçüncüsü bu iki rakamın toplamı yaşındadır. Hiçbirinin yaşı aynı olmadığına göre ve hepimizin yaşları toplamı 45 ise benim yaşım kaçtır.

Bazı aylar 31 günden olşur, peki hangi aylar 28 günden oluşur

bulun bakalım:p

NUAYMAN

New member
bunlarda benden kolay ama olsun:)
Adamın biri bir tilki, bir piliç, ve bir çuval mısırı önlerindeki nehrin bir yakasından öteki yakasına geçirecekmiş. Adam kayıkta yanında yanlız bir şey taşıyabiliyormuş. Eğer tilki ile piliç yanlız kalırlarsa, tilki piliçi yer. Eğer piliç ile mısır çuvalı yanlız kalılarsa, piliç mısırı yer. Bu durumda adam bütün bunları karşı kıyıya nasıl taşır?

cevap:
ilk önce piliç karşıya gecer sonra tilkiyi karşıya gecirirsin yanlız karşıya geçtiğinde piliç kayığa tekrar alınır ters istikamete bırakılır ve cuval alınarak karşıya bırakılır tekrar piliç alınarak karşıya gecilir bütün ekibi karşıya gecirmiş olursun..

talha_

New member
3 cocuğum var.Birincisi benim yaşımın ilk rakamı yasındadır.İkincisi benim yaşımın ikinci rakamı yasındadır. Üçüncüsü bu iki rakamın toplamı yaşındadır. Hiçbirinin yaşı aynı olmadığına göre ve hepimizin yaşları toplamı 45 ise benim yaşım kaçtır.

birincisi 2,ikincisi 7,ücuncüsü 9,sende 27 yasındasın..!

Üst Alt