Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zeka Soruları

..:naz:..

New member
Evet sevgili kardeşlerim, abilerim, ablalarım, akranlarım diyorum ki bu başlık altındada zeka soruları soralım birbirimize :eek: güzel olur kanaatindeyim :cool:

başlık benim ve ilk olduğu için öncelikle ben sorayım ilke özel kolay olsun bakalım ;)

Bir kabilede kadınlar; pazartesi, salı, çarşamba günleri...

Erkeklerse; perşembe, cuma, cumartesi günleri yalan söylemektelermiş.

Diğer günlerde ise doğruyu söylemektelermiş.

Kadın "dün yalan söylüyordum" demiş.Erkek, "ben de" demiş.

Soru: Bugün günlerden ne?

buda çok mu kolay oldu neee :p

ibrahim571632

New member
bugün Perşembe ; çünkü kadın dün(çarşamba) yalan söylüyordum demekle doğru, Erkekte bende demekle yalan söylemiş :) i

New member
yaa hemenn tebrikler abiler :23_28_100

bi tane daha soruyum o zaman :3_3_5v:

Elimdeki çiçeklerin ikisi hariç hepsi papatya, ikisi hariç hepsi gül ve ikisi hariç hepsi karanfil olduğuna göre elimde hangi çiçekten kaç tane bulunmaktadır???

kolay gele...;)

ibrahim571632

New member
1 papatya, 1 karanfil ve 1 gül mü??

bitanede ben soriim:):)

12 tane bilyeniz var. bilyelerden bir tanesi farklı (ağır veya hafif, bilmiyoruz)

3 tartı hakkınız var. Hangi bilyenin farklı olduğunu bulabilir misiniz?

Aslında bayağı bi kolay ama hadiii olsun:):)

B

beyaz_ýþýk

Guest
ilk önce 12 bilye'yi 4 eşit gruba ayıyırız sırayla ölçeriz bilye'leri.1 tartı işleminde agır olan grubu buluruz.agırı bulunca kendi içinde yine 2 gruba böleriz 2şerli oldu şimdi.2 nci tartıyla yine agır olanı bulluruz.geriye kalan 2 bilye'yide 2 ye ayırıp son kalan tartıya koyarız ve agır olanı buluruz

bir padişahın kızı varmış....

bu kıza da iki talipli varmış....

padişah bu iki talip li arasında secim yapmak için at yarışı duzenlemeye karar vemiş....

ve şaart olarak ta kimin atı ikinci gelirse kızımı ona vericem demiş...

peki o zaman bu yarış nasıl yapılmış ve ikinci olan kızı nasıl almış?

yani atlardan ikinci gelen nasıl belli olmuş...

sonuçta her yarışın bir birinci vardır dimi? ama burda öenmliolan ikinci olmak bu yarış nasıl yapılır?

!!!Yerinde söz söyleyen, özür dilemek zorunda kalmaz.!!!

lotus

New member
Atlarını değiştirerek olabilir mi:)

NUAYMAN

New member
hadi bakalım bunu bilin

bir varmış bir yokmuş ülkenin birinde bir padişah varmış padişah birgün on tane kuyumcu cağırarak hepsine birer kilo altın külce vermiş ve bu altınlardan her kuyumcudan eşit olarak onar tane altın top yapmalarını istemiş.kuyumcular külceleri alarak ayrılmışlar bir süre sonra kuyumculardan birinin cırağı padişahın yanına gelerek padişahım benim ustam yaptığı altın topların her birinden on gram calıyor demiş padişah tamam evladım demiş gerisini ben hallederim sen kimseye bir şey söyleme demiş ve cırağı göndermiş.tamda o sıralarda padişah kendine başvezir arıyormuş ve başvezir adaylarını toplayarak on kuyumcunun yaptığı on'ar adet altın topları göstererek bu kuyumculardan bir tanesi yaptığı her altın topta on gram calmıştır.bu altın topları sadece bir kez tartma hakkınız var tek seferde tartarak bulan kişi benim başvezirim olacaktır demiş...
hadi bakalım kolay gelsin

a l p e r

New member
Soru çok iyiymiş sevdim. Keşke cevabını kolaydan bulmak yerine düşünseydim :((( Çözemeyeceğim bir şey değilmiş (saat itibari ile işin kolayına kaçtım...)

ibrahim571632

New member
1.keseden 1 altın,2.keseden 2 altın,3.keseden 3 altın,4.keseden 4 altın,5.keseden 5 altın,6.keseden 6 altın,7.keseden 7 altın,8.keseden 8 altın,9.keseden 9 altın,10.keseden 10 atın alırız.altını tarttığımızda hepsinin 10ar gram olduğunu düşünürsek 550 gram olması lazım.ama diyelimki altınları tarttık ve sonuç 547 gram çıktı.o zaman üçüncü keseyi veren kuyumcu eksik tartmıştır zira üçüncü keseden üç altın aldık ve eksiğimiz de 3 gram.eğer 8 gram eksik olursa 8.keseyi veren kuyumcudur ondan da 8 altın almıştık.öz olarak diyebiliriz ki kaç gram eksik çıkarsa o sayı kadar altın aldığımız keseyi veren kuyumcu altınlardan 1'er gram çalmıştır.

Tebrik ederim bukadar zor bi soruyu nereden buldun güzel kardeşim

düşündüm düşündüm bulamadım.En iyisi kopya çekiiim dedim.:) googledan aradım-taradım zor oldu ama buldum.

Çatladım meraktan ,demek Merakın fazlası iyi değil demekle doğru söylemişler.

Merak edenlere:)

New member
Bu Doktor Kim?

Bu Doktor Kim?

Bir arabayla baba ve oğul geziye çıkıyorlar.Yolda kaza geçiriyorlar baba olay yerinde can veriyor,cocuğu hastaneye ameliyata alıyorlar doktor çocuğun yüzüne bakıyor ve bu benim oğlum diyor. Bu doktor kim?

yine kolay ama olsun....:)

New member
Olay bi otelde geciyor...
Geceyi otelde gecirecek olan dedektif odayı tuttuktan sonra yan odada kimin kaldığını merak ediyor ve resepsiyoniste soruyor.
Resepsiyonist:"bir savcı,bir hakim bir de avukat efendim" diyor.
Dedektif odasına cıkıyor ve tam içeriye girmek üzereyken hakim, savcı ve avukatın odasına oda servisi elemanının gidiğini fark ediyor. İkisi de odalarına giriyorlar ve aniden "yapma ali" diye bir ses geliyor ve hemen ardından da bir el silah sesi...
Dedektif hemen hakim,savcı ve avukatın odasına giriyor. Odada servis elemanı kanlar içinde yerde ve ölü, silah cesedin yanına atılmış, hakim,savcı ve avukat ayakta cesede doğru bakıyorlar ve dedektif arada hiç bir konuşma gecmeden katili hemen teşhis ediyor ve götürüyor.

Soru: Dedektif katilin kim olduğunu hemen nasıl anladı?

talha_

New member
bu üçü üç tane siparis ister...siparişleri odaya getiren eleman iki kisiye dağıtır ve üçünçü kişi olan aliye siparisini vermek üzereyken ali istediiği siparisin gelmediğini,yanlış siparisin geldiğini görünce dayanamaz vurur servis elemanını...

aksama kadar o kadar davaya bakmıştır ali.aksama kadar kafasının tası atmıştır..(ali hakim gibi bir kanaat olustu içimde..nerden anladın demeyin dedektif hissi işte..)birde telefonda siparis verirken de iki kere tekrarlamıstır ne istediğini..

dedektif içeri girince bi bakar iki kisinin ellerinde siparis var ama alinin elinde yok..siparişini almadan silahını cekip vurmus ve silahını yere atmış...!yani alinin eli boşmuş..dedektif böylece anlamış katilin kim olduğunu..!

bu arada ali hakim,yapma ali diyen avukat,diğeri de savci...!

dedektif de talha_:D işe alındım mı..!:p

Z

zeynep_hearty

Guest
odada yalnızca bir erkek mi var?diğerleri bayanmı?...selam ve dua ile..

talha_

New member
olsun yanıla yanıla yanılmamayı öğreneceğiz....!
(güzel cümle kurmayı öğrendim simdiden):p

bir daha soru bekliyoruz...!:)

New member
Mahkum Ne Yapmıştır?

Mahkum Ne Yapmıştır?

Bir kral, idama mahkum bir adama iki kağıt verir. Bir kağıtta HAYAT,diğer kağıtta ÖLÜM yazmaktadır. Bu halk önünde gerçekleşecektir. Hayat kağıdını seçerse kurtulacak diğerini seçerse ölecek ama bir süre sonra kral iki kağıdada ölüm yazdırır ve mahkumda bundan haberdar olur.

Mahkum kurtulmuştur ama ne yaparak?

NUAYMAN

New member
ölüm yazılı kağıdın bir tanesini hızlı bir şekilde cekip yutmuştur ve demiştirki yuttuğum kağıt benim cektiğimdir eğer kalan kağıtta hayat yazıyorsa ben ölümü cekmişimdir yok eğer ölüm yazıyorsa o zaman ben hayatı cekmişimdir demiş..

bildimmi ehu :D

talha_

New member
şöför ne cevap vermiş...!

şöför ne cevap vermiş...!

Einstein' ın bir günü çok yoğunmuş.Sonunda çok yorulmuş ama sırada bir konferansa gidip izafiyet teorisini açıklaması lazımmış.:cool:

Şoförüne ben çok yorgunum kılık değiştirelim sen benim gibi görün izafiyet teorisini açıkla ben de arka koltuklarda biraz kestireyim demiş.Her gittiği yerde şoför de onu dinlediği için soför de artık anlattıklarını ezberlemiş.Şoför kabul etmiş.

Konferansa gitmişler.Gerçek Einstein arka koltuklarda uyurken şoförü Einstein'ı aratmayacak şekilde anlatıyormuş.

Ama o da ne?Birden birisi Einstein'ın bileceği ama kendisinin bilemeyeceği bir soru sormuş.
:(
Şoför bu sorudan cevap vererek nasıl sıyrılmış?

Üst Alt