Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zaman gazetesinde Esarp reklami

New member
Selamun aleykum verahmetullah,

Bir internet sitesinde gordum sizlerle paylasmak istedim! Haberin nezaman yapildigini bilmiyorum! Boyle ortunme olmaz... Dine egimli bir gaztede olmasi beni uzdu acikcasi!!!

Haber soyle:

Zaman Gazetesi nin ikinci sayfasında dün yayınlanan eşarp reklamı, bazı gazeteler tarafından Türbana alternatif arayışı şeklinde yorumlandı: Türban yavaş yavaş açılıyor mu?
21100.jpg

Zaman Gazetesi nde dün yayınlanan eşarp reklamı, Türbana alternatif arayışı başladı diye yorumlandı. Gazetenin ikinci sayfasının neredeyse tamamını kaplayan reklamı, eşarb firması Arancıa verdi. Reklamda, başını saçın öne dökülen kakülünü açıkta bırakan tarzda örtmüş bir mankenin resmi kullanıldı.
Gazetede Zaman da yayınlanan eşarp reklamı ile ilgili haber bakın nasıl kullanıldı:

"GAZETENİN ikinci sayfasının neredeyse tamamını kaplayan reklamı, eşarb firması Arancıa verdi. Reklamda, başını, askerlerin de sıcak baktığı, saçın öne dökülen kakülünü açıkta bırakan geleneksel tarzda örtmüş bir mankenin resmi kullanıldı.

SLOGANI DA MANİDAR
TÜRKİYE de türban tartışmasının başlamasından önce bilinen, yaygın olarak kullanılan ve toplumun hiç bir kesiminden reaksiyon almayan bu baş bağlama tarzının reklamında, Gençlik güneşi yükseliyor gibi manidar bir slogan da kullanıldı.
LAİK DİRENCİ KIRMAK İÇİN
SİYASETİNİ hoşgörü tezi üzerine kuran Fethullah Gülen in Zaman ındaki bu reklam, türbanı siyasal İslam ın simgesi olarak gören laik kesimdeki direnci kıracak arayışın ilk adımı olarak yorumlandı. Radikal dinci kesimden ne tepki alacağı ise merak konusu oldu."

[Vatan'in haberi!]

Mücahid

New member
Yayınlanan reklamda kullanılacak olan materyali belirlemede yayıncı kuruluşun ne gibi bir inisiyatifi olabilirki.Firma ajansa reklamı hazırlatır yayıncıda yayınlar.Bu bilinmez gibi gazete ve F.Gülen'ide bu reklama ortak etmek bence insafsızlıktır.Dua ile

New member
gazete + tv

gazete + tv

Memlekette sinekten yağ çıkartmak isteyenler o kadar çok ki....

Selam kardes,
Anlamadim. Yani sen simdi boyle kapanma tarzini tasdikmi ediyorsun?
Kendisini dini gazete olarak yansitan bir gazetede boyle seylerin olmamasi gerekir!

Su anda gaztenin neyi temsil etmeye calistigini anlamis degilim sahsen!!!
Ayni problemi Mehtap tv ve Samanyolu tv dede goruyorum.
Ama mesela ozellikle Hilal tv ve sonrada Dost tv de bu problemler yok! Adamlar kucuk ayrintilara dikkat ediyorlar... Sonucta medyanin ulasim alani cok buyuk ve cok guclu. Bu yuzden dikkatli olmamiz gerekir bence.

( Sadece bu 4 kanali tanidigim icin bunlar uzerine yorum yaptim. Obur kanallari tanimiyorum! )

rusen_alp

New member
Selam kardes,
Kendisini dini gazete olarak yansitan bir gazetede boyle seylerin olmamasi gerekir!

Ama mesela ozellikle Hilal tv ve sonrada Dost tv de bu problemler yok! Adamlar kucuk ayrintilara dikkat ediyorlar... Sonucta medyanin ulasim alani cok buyuk ve cok guclu. Bu yuzden dikkatli olmamiz gerekir bence.

( Sadece bu 4 kanali tanidigim icin bunlar uzerine yorum yaptim. Obur kanallari tanimiyorum! )

Benim ne demek istediğimi Mücahid abimiz tam olarak açıkladığı için benim yeni bir açıklama yapmam abes....

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Benim geçmişten hatıralarım var.

15 sene fiilen gazetecilik yaptım.

Gazetemizi Zaman gazetesi matbaasında bastırırdık o zamanlar.

Bazen gazete de bir haber fotoğrafında dikkat çeken bir kadın yüzü (sadece gülümseyen bir kadın yüzü) olduğun da haberi değiştirmemizi isterlerdi ve gazeteyi basmayacaklarını söylerler ve değiştirtirler di.
Yorum sizlerin...

New member
Yayınlanan reklamda kullanılacak olan materyali belirlemede yayıncı kuruluşun ne gibi bir inisiyatifi olabilirki.Firma ajansa reklamı hazırlatır yayıncıda yayınlar.Bu bilinmez gibi gazete ve F.Gülen'ide bu reklama ortak etmek bence insafsızlıktır.Dua ile

Ozaman diyelimki bir banka geldi dini bir gazetede rekmalini yapti ! Ama reklamin bir kosesinde %10 faiz ile yaziyor.... Ne olcak simdi??
Ben konuyu kimseye yuklemiyorumki. Bu tur problemleri gaztenin mudurleri ve artik kimler sorumluysa onlarin gormesi lazim!!! F.Gulen kendisi gelip bastirmiyor ya gazeteyi:) Ama bir yanlis oldumu F.Gulen in ustune kalir, cunku sorumluluk onda, cunku gazete onun!

Selamlar,

ilahiyat

New member
GERÇEKTEN GAZETENİN NEYİ TEMSİL ETTİĞİ BELLİ DEĞİL WAKİT GAZETESİNDE HABER ÇIKTIĞINDA OKUDUM WE GÜZEL Bİ YORUM WARDI KALPLER İSLAMİYETE ISINDIRILMAK İSTEYENLEREMİ YAKLAŞMAYA ÇALIŞIYOLAR YOKSA GAZETENİNSAHİPLERİMİ DEĞİŞTİ BİZİMMİ HABERİMİZ YOK....BİRAZ DAHA DİKKATLİ OLMAYA ÇAĞIRIYORUM SONUÇTA ONLAR BİR TEMSİLCİ temsil ettikleri şeyi iyi bilmeleri gerekiyor...!!!!!

EsLeMNa

New member
Bence olayı direkt kuruma dayandırmak yanlış,bu gazetenin yayınlamadığı ve değiştirilmesini istediği reklamlardan haberdar değilsiniz sanırım..Bu konuda fazla yorum yapmak istemiyorum ve bu tartışmalarada girmek..Ancak bir resim üzerine bir amaçları var demek ne kadar doğru bilemiyorum..Bardağın birazda dolu tarafına bakın..

silent scream

New member

Bazen gazete de bir haber fotoğrafında dikkat çeken bir kadın yüzü (sadece gülümseyen bir kadın yüzü) olduğun da haberi değiştirmemizi isterlerdi ve gazeteyi basmayacaklarını söylerler ve değiştirtirler di.
Yorum sizlerin...

aman kardeşim en güzelini sen söyledin

m_orelyo

New member
Web sitesi
www.fenerbahce.org
Selam kardes,

Ama mesela ozellikle Hilal tv ve sonrada Dost tv de bu problemler yok! Adamlar kucuk ayrintilara dikkat ediyorlar...

Kıyaslama yanlış.
Dini temalı olan Hilal,dost tv.. sadece dindar kitlelere yöneliktir.
Bu kanallar ilmihal kitabı gibi yayın yapmak zorundalar.
Dağ başındaki alimin başına gelen hikayeyi biliyorsunuz değil mi?

Zaman ise genele hitap eden bir gazete.Eşarpı bir kapanma unsuru olarak değil, aksesuar olarak kullananlara yönelik olan reklamı da yayınlayabilir.
Samanyolu,kanal7,tv5 gibi kanallar da başı açık bayanları dizilerde,sunuculukta vs kullanabilir.

Bununla dindar kitlelere model olduklarını öne sürmek yanlış.
İnsanlarda bu kadar bilinç yoksa, zaten o reklam olmasa da günümüz dünyasında kendilerine başka modeller kendine bulmaları zor değil...

Aslında bu yayınlar dindar olmayan geniş kitlelelere model oluyorlar,çok okunup izleniyorlar...
Reklam gayet normal.

Böyle basit mevzulara takılıp kalmayalım arkadaşlar önümüzde daha önemli maçlar var
:7_5_125v:

abrec

New member
bir takım cevreler amaçlarına ulaşıyor bir zamanlar yahudilerin düştüğü duruma bizde düşüyoruz.düşürtülüyoruz.herkes akıllı olsun her sakallıyı yada(sakalsızı) dedesi sanmasın.

New member
Kıyaslama yanlış.
Dini temalı olan Hilal,dost tv.. sadece dindar kitlelere yöneliktir.
Bu kanallar ilmihal kitabı gibi yayın yapmak zorundalar.
Dağ başındaki alimin başına gelen hikayeyi biliyorsunuz değil mi?

Zaman ise genele hitap eden bir gazete.Eşarpı bir kapanma unsuru olarak değil, aksesuar olarak kullananlara yönelik olan reklamı da yayınlayabilir.
Samanyolu,kanal7,tv5 gibi kanallar da başı açık bayanları dizilerde,sunuculukta vs kullanabilir.

Bununla dindar kitlelere model olduklarını öne sürmek yanlış.
İnsanlarda bu kadar bilinç yoksa, zaten o reklam olmasa da günümüz dünyasında kendilerine başka modeller kendine bulmaları zor değil...

Aslında bu yayınlar dindar olmayan geniş kitlelelere model oluyorlar,çok okunup izleniyorlar...
Reklam gayet normal.

Böyle basit mevzulara takılıp kalmayalım arkadaşlar önümüzde daha önemli maçlar var
:7_5_125v:

Selamlar Aurelio kardes,

Simdi senin dedigin gibi ise ozaman tabiiki problem yok! Ama bir kanal/ gazete hem dini hem de dinden uzak olan seyleri ayni anda nasil yayinlar? Bu belirli bir cizgisi olmadigi icinmidir? Ya obur tarafi secersin yada bu tarafi... Dinden taviz vermek yoktur!!!
F.Gulen Hoca nin dindar bir kisi oldugunu sanardim, ama senin dedigine bakilirsa hem dinine bagli, ama bir yandanda dinine bagli degil. Cunku onun kanali/ gazetesi ve onun kanalinin/ gazetesinin yansittigi en basta kendisini ilgilendirir ve anlayisinin (cizgisinin) ne oldugunu yansitir!

Bu yuzden bence Islami temsil etmeyi bir yol olarak secen bir medya kurulusunun, yada herhangi bir yerin "hem bi yandan dini temsil edelim hemde bir yandan dinsiz yada dine bagli olmayanlari temsil edelim" gibi bir anlayisinin olmasi cok buyuk sacmalik olur, hatta bazilari buna iki yuzlulukte der.

Bu gibi kucuk gorunen konularin insanlarda yaratacagi etkilerin farkinda olmamiz gerekir! Bu gazeteyide , tv kanalinida ben bastan beri hep sadece dini bir kanal oldugunu sanardim. Hatta cevremdeki cogu kiside boyle saniyor! Ozaman bu medya kuruluslarinin hangi yolda oldugunu acikca ortaya koymasi lazim, ki insanlarda yanlis anlama olmasin! Hem oyle , hem boyle anlayisi cogu insani cok yanlis yerlere yonlendirebilir!
Benim tek kaygim insanlarimizin dinimizi yanlis algilamalari, yanlis uygulamalaridir! Ben normal bir vatandas olarak bu kaygiyi tasiyorsam, binlerce kisiye birden hitap eden unlu insanlarin bu kaygiyi benden cok paylasmalari gerekir. Boyunlarinin borcudur....

Hersey en dogrusunu Allah bilir. Allah hepimize dinimizi dogru yasamayi nasib etsin insallah...

Selam,

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Umarim hep türk yerlerinden alisveris yapiyorsundur egerki yabanci bir firmadan alisveris yapiyorsan tescilli türk markasi degilse senin anlayisinla sen dininden taviz veriyorsun anlamina gelir

nasilmi bak en avamcasini söyleyeyim su sekilde:

Türkiyede medya önemli bir nokta degilmi

hatta türkiyedeki herhangi bir siyasi noktayi yerinden oynatacak bir güc degilmi

peki bu güc nereden ve nasil geliyor kimler tarafindan

Benim bildiklerim müslüman aleminden gelmiyor peki simdi bir hizmet paketi var ben diyorumki su su su reklamlari alacam

hayir diyorlar secmece karpuz misali secmece reklam yok biz ne koyarsak pakete o olacak

sen diyorsun peki benim istediklerim olacakmi

evet diyorlar ama ekstralarda olacak

T.c. kanunlarina aykiri olmayan her reklam olabilir sansür icermeyen her reklam olabilir

Simdi zaman gazetesi medyanin bir kolu gibi gözüksede medya cokcok agir basiyor

simdi reklami almasa para kazanamayacak isci sayisi azalacak veyahut ürettiklerinden gelen gelir tatmin edici olmayacak ve hizmete bir katkisi olmayacak peki bu durumda sen cebinden para verecekmisin

niye veriyim diyeceksin degilmi diger gazeteler nasil ayakta duruyor diye örnek göstereceksin veyahut kanallari örnek göstereceksin bende diyecemki

avrupadasin fazlasi ile türk marketleri var degilmi

Bunun yaninda yabanci olan marketler var (penny markt,Aldi vs.)

Simdi sen ne kadar ümitkarsin gün gelir türk marketleride bu marketler gibi olur ben sana cevabini söyleyeyim

milyon dolarlari olsun türk marketlerinin bir yabanci marketin on tanesini satin alabilecek olsun barindirmazlar,barindirsalar yükseltmezler yükselirsede indirirler ki bunun örnekleri olmustur

Simdi medya kurulusu türkiyenin kalbi degilmi bu kalp nasil atiyor sence düsündünmü

Gündemimizde hep türkiye söyle sefalette böyle sefalette ,kanal d yi aciyorsun ugur dündar gidiyor haci hocayi basiyor utanmaz sakalindan utan diyede bir alt baslik,sonra diger bir aileye bakiyoruz basi kapali aha basi kapali ise dindardir hemen getir orada küfür hersey bir arada felandi filandi diyor gidiyor simdi televole prg diyorsun kisilere ya kardesim ne kadar bos prg %50 sinden coguna sorsan ne igrenc bir prg diyecek bir bakarsin %50 nin cogu da izlemis bunlar vahim seyler Bugun kurtlar vadisini herkes izler iceride verilen herhangi bir yahudi markasina kimse sesini cikarmaz ama zaman gazetesinde birsey gördümü ya bende hocaefendi böyle dindar bir insan zanederdim yaziklar olsun der hepsi celiski görüyormusun

Demekki hollandada almanyada nasil din,devlet adina kücük düsürücü bir haber yayinlanmiyorsa ayni sekilde bizim medyamizinda böyle olmasi lazimki alinan reklamlari elestirelim yok reklam almayalim biz kücük capta gecinelim dersende kukla gibi oynanmakdan baska hicbirseyin olmaz birilerine birseyi anlatmak istiyorsan Muhammedi bir gönülle yaklas,Mevlana gibi bir ayagini yana at

Eminim birseyleri yasamis insanlar tecrübeli olanlar bunlari bilir yasim kücük olsada sahit oldugum olgularda anlatirken dahi üzülüyorum yoksa keske hersey senin dedigin gibi kolay olsada inan destekleyebilsem ama cok zor bu yolda yürümek icin camurun sicramasinida göze almissin demektir

selametle

New member
Umarim hep türk yerlerinden alisveris yapiyorsundur egerki yabanci bir firmadan alisveris yapiyorsan tescilli türk markasi degilse senin anlayisinla sen dininden taviz veriyorsun anlamina gelir

nasilmi bak en avamcasini söyleyeyim su sekilde:

Türkiyede medya önemli bir nokta degilmi

Eminim birseyleri yasamis insanlar tecrübeli olanlar bunlari bilir yasim kücük olsada sahit oldugum olgularda anlatirken dahi üzülüyorum yoksa keske hersey senin dedigin gibi kolay olsada inan destekleyebilsem ama cok zor bu yolda yürümek icin camurun sicramasinida göze almissin demektir

selametle

Simdilik kisa bir cevap yaziyim... sonra genisletiriz insallah! Bu dedigine bakarsan kardes, ozaman hic bir kanal yada gazete kendi istedgini yapamiyacakmi? Sadece dinime yogunlasmak istiyorum diyip yonelemiyecekmi o tarafa?
Seninde dedigin gibi bazi kanallarda neden bu tur seyler yok diye sorarsin demistin....Evet ozaman o kanallar nasil ayakta duruyor?
Samanyolu tv kadar, belkide daha fazla taninmis, ama sirf dine yonelen kanallarda var... onlar nasil yapiyor bu isi?

Benim tek korkum insanlarin dini yanlis anlamalari/ algilamalari!
Haa boylede oluyormus demekki diyip oyle yasamlarina sokmalari...

Ben yoksa neden bazi firmalara on yargili oliyimki?
Sadece gordugum, algilayip analiz ettigim seyleri hic bir yere bagli olmaksizin aktarmaya calisiyorum!

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Bana izlenme rekori kiran bir tane dini kanal gösterirmisin

bazi kanallar var mahalledeki bakkalin reklamini verir bazi kanallarda firmalarin bu ikisi arasindaki farki anlamak lazim

Zaman gazetesinde olan reklamlari elestirdin cünkü dini bir gazete dedin sonra kanaldaki reklamlarda ona keza merak ettigim bir hususu cevaplandirirsan sohbetimiz insallah genisler

tv de dini kanal disi bir kanala bakiyormusun ve din gazetesi dedigin gazetelerin disinda gazetelri okuyormusun

simdi demissin insanlar dini yanlis aligiliyor

peki o halde gördügün o gazetede herhangi bir yazar islam akidesi disinda bir yazisini gördünmü

Merak ettim son sorumada cevap verirsen

cep telefonu kullaniyorsan markasi ne ögrenebilirmiyim

yelken06500

New member
valla sevgili kardeşim mücahid ,bundan kimi sorumlu tutmak gerektiği açıktır...inan olsun annem babamın yanına gittiğimde bu gazetenin kurucularına ait olan tv kanalında bazen öyle reklamlar çıkıyor ki ben utanıyorum...

Her zorlukta bir kolaylık.,
Her hayırda bir şer,
Her şerde de bir hayır
Vardır…!

bu imzanın bu konuyla ilgisi yoktur inş.

New member
Bana izlenme rekori kiran bir tane dini kanal gösterirmisin

bazi kanallar var mahalledeki bakkalin reklamini verir bazi kanallarda firmalarin bu ikisi arasindaki farki anlamak lazim

Zaman gazetesinde olan reklamlari elestirdin cünkü dini bir gazete dedin sonra kanaldaki reklamlarda ona keza merak ettigim bir hususu cevaplandirirsan sohbetimiz insallah genisler

tv de dini kanal disi bir kanala bakiyormusun ve din gazetesi dedigin gazetelerin disinda gazetelri okuyormusun

simdi demissin insanlar dini yanlis aligiliyor

peki o halde gördügün o gazetede herhangi bir yazar islam akidesi disinda bir yazisini gördünmü

Merak ettim son sorumada cevap verirsen

cep telefonu kullaniyorsan markasi ne ögrenebilirmiyim

Kardes dedigini anliyorum... Senin anlatmak istedigin: Eger ortama ayak uydurmak istiyorsan camur sanada sicrayacak demek istiyorsun, ama benim kafama takilan konu Yelken06500 kardesin degindigi konular gibi seyler!!!
Ben bunu istemiyorum iste... Insanlarin zihninde dini kanal/ gazete gibi gozukupte, dinden uzak seyleri yansitmak insanlari yanlis yonlere cekebilir!!! Yada cikip diyeceksinki: Biz dini kanal/ gazete degiliz.......

Genelde Dini kanal disinda sadece beyaz show a bakiyorum, genelde gazete ve tv pek izlemem/ okumam! Ama internete girerim....her yerde dolasirim. Sadece dini site degil, spor olsun, haber olsun... tel'imde samsung!!!

Senin konuyu cekmek istedigin yer baska bence kardes, cunku senin bana sordugun sorularla benim yaptigim elestiri ayni yonde degil! Buda bu medya kurlusu gibi din isine adanipta boyle acik sacik seyleri yayinlamayanlarda var! Onlarda ayakta duruyor senelerdir!!!!!!!!! Once Allah a dayan, sonra isin tabiiki rast gelir.
Senin sordugun sorulara keske bizde evet musluman marka aliyorum, Muslumanliga bagli bir sey disinda hic bir yere ugramiyorum diyebilsem! Ama malesef insaniz iste... Allah in izniyle Muslumanligimizi korumaya calisiyoruz bu karmakarisik, sapik, camura bulanmis, dinsizligin hat safada oldugu avrupa ortaminda!

Tv - Gazete baglantisina gelince:
Samanyolu tv'nin de F.gulen hocanin kanali olmasi ve ordada acik sacik insanlarin dolasmasinin, o gazetedeki sacma reklamdan dahada kotu oldugunu dusundugum icin Tv yide kattim isin icine!

O gazeteyi pek okumadigim icin bilemicem yazarlarini, ama bir aralar musluman kadinla baska dine mensup biri evleniyodu onu ballandira ballandira yaziyorlardi! Bu iste benim dedigim konuya geliyor gene.............. Insanlar ne dusunur? Ne yapar dini gazetede bunu gorunce???
Benim tek anlatmak istedigim bu!!! Anlamissindir sanirim. Cunku nerdeyse her mesajimda yazdim ;)

Elifnisa

New member

Yorum sizlerin...

devir değişti ,
dün dündür bugün bugündür.
önce saçlarımızı yarısına kadar açarız sonra tamamen açarız atarız başımızdakini... her şey yavaş yavaş sırasıyla... bir anda olmaz.

T

Tanyeri

Guest
devir değişti ,
dün dündür bugün bugündür.
önce saçlarımızı yarısına kadar açarız sonra tamamen açarız atarız başımızdakini... her şey yavaş yavaş sırasıyla... bir anda olmaz.

Bunun tam terside olabilir ablam, önce yarısını kapatırız saçlarımızın, sonra tamamını. Misâlen yani. :)

Üst Alt