Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Türban Üzerinden Para Kazanmak Günah Değil Mi?

mehmet_16

New member
250 şirket ’türbancı’ oldu pazar 1 milyar YTL’ye çıktı

YILDA 70 milyon adetlik satışın gerçekleştiği eşarp pazarı, 1 milyar YTL’lik hacme ulaştı. Toplam satışların yüzde 85’ini başörtüsü ve türban oluşturdu.

Bu da pazarda, faaliyet gösteren firma sayısının 5 yılda 100 den 250’ye çıkmasını sağladı. Ancak, asıl patlama, fiyatları 700 YTL’ye kadar çıkan saf ipek ve kısıtlı sayıda üretilen özel tasarımlarda yaşandı.

YILDA 70 milyon adetlik satışın gerçekleştiği eşarp pazarı, 1 milyar YTL’lik hacme ulaşınca, Başbakan Tayyip Erdoğan’a, "Sizin çevrenizin taktığı bir başörtüsünün parasıyla, yoksul bir aile, bir ay geçiniyor" diyen DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ı haklı çıkardı. Toplam satışların yüzde 85’inin başörtüsü ve türbandan oluştuğu pazarda, faaliyet gösteren firma sayısı da 5 yılda 250’ye çıktı. Ancak, asıl patlama, fiyatların 400 YTL ile 700 YTL arasında değiştiği saf ipek ve kısıtlı sayıda üretilen özel tasarımlarda yaşandı. Bundan da, Türkiye’nin önde gelen ipek eşarp üreticilerinin yanı sıra, Escada, Emillio, Pucci, Burberry’s gibi dünyaca ünlü eşarp markaları da nasibini aldı.

YILDA 4 EŞARP: Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı Güven’in yaptığı araştırmaya göre, başörtüsünde yaşanan talep artışında, yılda alınan eşarp sayısının yükselmesi de etkili oldu. Tekbir Giyim’in Sahibi Mustafa Karaduman, "Artık, başörtüsü modanın bir parçası haline geldi. Sürekli değişen ve yenilenen modeller, başörtüsü kullanan kadınların da yılda ortalama 4 eşarp satın almasına yol açtı" dedi. Tesettür giyim ve türbanla ilgili yapılan defilelerin, yoğun ilgi görmeye başladığını da söyleyen Mustafa Karaduman, "Düzenlediğimiz defileler, ünlü modacılarınkinden daha fazla ilgi görmeye başladı. Artık, düzenlediğimiz defilelere 3 bin kişi katılıyor. Aşırı ilgi yüzünden defileleri, spor salonu ya da Mydonose Showland gibi büyük mekanlarda gerçekleştirmek zorunda kalıyoruz. Bir yanda tesettürde moda olur mu tartışmaları sürerken, diğer yandan da tesettür modası gün geçtikçe yayılıyor" dedi.

FİYAT FARKI: İpek ve marka eşarplarda yaşanan artış, saten ve sentetik eşarplara da yansıyor. Sentetik eşarpların fiyatı, 5 YTL ile 15 YTL arasında değişirken, bu satenlerde 70 YTL’ye kadar çıkabiliyor. Vakko, Beymen, Aker gibi firmaların ürettiği ipek eşarpların fiyatı ise 50 ile 250 YTL arasında değişiyor. İthal eşarplarda fiyatlar ise asgari ücreti aşıyor. Escada’da 450, Emillio Pucci’de 490, Burberry’s de 600 YTL’yi buluyor. Ayrıca, dantel işlemeleli, boncuklu seçenekleriyle türbanın kaymasını önleyen penye bonelerde de fiyat, 3 YTL’den başlayıp, 10 YTL’ye kadar ulaşıyor. Türkiye’de gerçekleştirilen türban ve başörtüsü satışlarının 600 binini ipek eşarplar oluşturuyor. İpek eşarpları 3 milyon adetle saten eşarplar izliyor. En fazla satılan ise sentetikler oluyor. Türkiye’de gerçekleştirilen eşarp satışları, firmadan firmaya değişiyor.

En fazla türban değil başörtüsü satılıyor

TÜRKİYE’de en fazla eşarp satışı İstanbul’da gerçekleştiğini söyleyen Aker yetkilileri, "Ekonomik refah düzeyi arttıkça kalite arayışı da artıyor. Türkiye’de düşünülenin tam tersine, türbandan çok başörtüsü satılıyor" dedi.

Talep 40 yaş ve üzerinden

TÜRKİYE’de başörtüsüne en fazla talep, 40 yaş ve üzeri kadınlardan geliyor. Türban kullanıcılarının yaşı ise 16’ya kadar düşüyor. Bahar ve yaz aylarında kıyafet ve renk seçeneğinin artması, satışların yüzde 70’inin bu dönemde gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Talep ağırlıklı olarak kırmızı, mor, pembe gibi renklerde ve canlı desenlerde yoğunlaşıyor.

İşte yazıda da görüldüğü gibi Türkiye'de başörtüsü ticarete düşmüş durumda.Firmalar bundan gelir elde etmek için elinden gelenleri yapıyorlar.
İslami firmalar biraz daha ucuza satsa da bunu dini bir gereklilik değil para kazanma aracı, moda olarak görüyorlar.Diğer firmalar da astronomik fiyatlardan satışa sunuyorlar.Sizce bu günah değil midir?Yani başörtüsü üzerinden para yapmak.

Rahmet4

New member
bencede niye günah olsun haram islenmiyorki

mehmet_16

New member
Burada sizin dediğiniz gibi inançsal bir boyutun kalmadığını görüyoruz.Çünkü işi ticarete döken firmalar arasında İslami kuruluşlar da var.

mehmet_16

New member
Markaların isimlerine bakarsak ne kadar İslamcı olmadıklarını görürüz:
Escada, Emillio, Pucci, Burberry’s

Rahmet4

New member
marka yönünü hic düsünmedim bu konuda haklisiniz.

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
Desen Tasarımı yaparak Aile geçimimi sağladım bu bahsedilen pazarda Yaklaşık 6-7 yıldır varım.

Türkiye tüm müslüman ülkelere üretim yapmayı öğrendi Firma sayısı hala 500 e çıkmadı ise düşünülmelidir.

Haram konusuna gelince,

Hadi oradan demekten başka bir şey diyemiyorum. Desen verdiğim firmanın bir tanesi Tüm dünyadaki müslüman bayanların örtü ihtiyacını karşılarken Hıristiyan hanımların başlarını örtmesi içinde üretim yapıyor. Ve bu üretim hiçte az değildir.

mehmet_16

New member
Desen Tasarımı yaparak Aile geçimimi sağladım bu bahsedilen pazarda Yaklaşık 6-7 yıldır varım.

Türkiye tüm müslüman ülkelere üretim yapmayı öğrendi Firma sayısı hala 500 e çıkmadı ise düşünülmelidir.

Haram konusuna gelince,

Hadi oradan demekten başka bir şey diyemiyorum. Desen verdiğim firmanın bir tanesi Tüm dünyadaki müslüman bayanların örtü ihtiyacını karşılarken Hıristiyan hanımların başlarını örtmesi içinde üretim yapıyor. Ve bu üretim hiçte az değildir.

tamam işte sende bu işin içindesin işte.Bu yüzden de türban çok savunuluyor.İnsanların beyinleri yıkanıp.Türbana para veriyorlar.Türban satan firmalar da köşeyi dönüyorlar.

mhmt

New member
! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Bu konuya cevaplarınızı bekliyorum...

bu sadace milletin kafasını bulandırır..
eğer bunda bi sıkıntı varsa bu dinin değil insanlarındir...
yani..orda ki yabancı markaların bu işte para kazanıyor olması..
sadece bizim suşumuz..elin adamı gelir senin ülkende sana bunu çatır çatır satar..baya da zngin olur..bizim müslüman bu markalara gider para verir..sıkıntı bu..bundan para kazanan müslümanlar illaki olacaktır..bunda ne sıkıntı var..sıkıntı yabancı markayı tercih edende...onlara para kazandırıyorsun..ayrıca o istediğini sana zamanla kabul ettirir bu yolla..yani gökkuşağı gibi renklele bi başörtü satar..sende kapandım bana bakmayacklar diye gezersin..aslında sana daha fazla bakan vardır..bunun gibi..konu dağıldı biraz kusura bakmayın...gelelim burdaki sıkıntıya..
konudan bahsederken sanki islama bu sadece dini kullanarak para kazanma amaçlı katılmış bi yalandır gibi yamışınız..bu konunun sadece tek bi yönü savunulur bence...o da.. BU İŞE DEYABANCILAR EL ATTI..ELİN GAVURU SENİN TEPENDE CİRİT ATIYOR..NE ZAMAN AKILLANACAN MÜSLÜMAN...bu anlamı düşündüysen eğer..allah razı olsun..
selametle....

Karababa

Member
Web sitesi
mantolamabursa.tk
Tanıyıp bilmediğiniz Sadece Bir kısım medya dolduruşu ile olayı gördüğünüz kanaatindeyim.
Bahsedildiği kadar firma yok!! Çoğu üretici dahi değildir bu firmaların. Sanırım örtünme ile ilgili bir problem yok. Ama diyorsunuz ki neden fazla para ödeyerek satın alıyorlar.

Bu konuda kocaları ve babaları ilgilendirir. Eğer madden alabiliyorsa Kime ne. Ama sakın Aker,Akel,Birel gibi yerli firmaları tercih etmiyorlar diyorsanız. Düşünmek gerekir.

Bahsedilen gürüh ta dikkati bu konuda yoğunlaştırmaya ve burada bir olay varmış gibi göstermeye gerek yok.
Türkiyede Eşarp ve yazma ile ilgilenen 50 bilemedin 60 firma yaklaşık 250 - 300 marka altında satış yapmakta!

ÇAPANOÐLU

New member
sevgili karababa, tamam, söylediğiniz doğru olabilir
şunu öğrenkmek istiyorum..
VAKKO baş örtüsü üretiyor mu?
Üretiyorsa, bu normal mi?
Ve Vakko türü kaç firma bu işten para yiyor..

T

teslimolan

Guest
Herkez yolunu bulmus iste ... Islerine gelince kar payi islerine gelince faiz.

Rahmet4

New member
vakko ve bunun gíbi yabanci firmalar ne üretmiyorlarki onu üretmesinler onlar islerini bilirler....üretsinler esarplarini biz müslümanlar alacak degilizya... onlar üretiyor diye yerli firmalar üretmiyeceklermi meydani onlarami birakacaklar herkes örtü seciminde özgürdür istedigi markayi alir karababa kardesinde dedigi gibi.bu esarplari anlanlar sorumludur hesabi onlar verecektir uyarmasini siz yaptiniz Allah razi olsun gerisi onlara kalmis.simdiye kadar basörtüsü aldigimda hic markaya bakmadim hep yerli mali sanardim yurtdisinda yasadigim icin hic ilgimi cekmedi uyarilariniz icin tesekkürler zaten aldigim 5-15 bin lira arasi fazlasini vermem acirim o paraya ikiside ayni isi yapmiyormu???

Z

zeynep_hearty

Guest
tamam işte sende bu işin içindesin işte.Bu yüzden de türban çok savunuluyor.İnsanların beyinleri yıkanıp.Türbana para veriyorlar.Türban satan firmalar da köşeyi dönüyorlar.

ben artık emin olmaya başlıyorum siz önyargıyı meslek edindiniz sanırım ...

Üst Alt