Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tevbe Suresi

• Konbuyu başlatan aktifus
  • Başlangıç tarihi

ÇAPANOÐLU

New member
İşte ben de onu söylüyorum. Allah aşkına o kadar Kur'an mealcisi gitmiş ayeti "Kahretme" manasında kullanmış sen "Mahkum eder manasında" kullanmışsın.

Allah aşkına o kullandığın lugati söylede bizde ihya olalım. Alim olalım. ;)

Sevgili CCCCCC kardeşim, bakın size alimlik için can atan biri..
6 aylık yolu 60 günde alacağına da kefilim..
vatana millete hayırlı olur inş..

yýldýz

New member
TEVBE suresi 30. ayet
Yahudiler, “Üzeyr, Allah’ın oğludur” dediler. Hıristiyanlar ise, “İsa Mesih, Allah’ın oğludur” dediler. Bu, onların ağızlarıyla söyledikleri (gerçeği yansıtmayan) sözleridir. Onların bu sözleri daha önce inkâr etmiş kimselerin söylediklerine benziyor. Allah, onları kahretsin. Nasıl da haktan çevriliyorlar!

Bu ayette Allah onları kahretsin diyen kimdir?
Saygılar

çeviride Anlam tam verilmemiş olabilir. Allah Teala Resülallah(s.a.v.) efendimizden önce, sonra ve o döneme kapsayacak şekilde hitap etmiş olabilir. Mesih inancı önce başladı ve halen devam ediyor. Geniş zamana hitap eden bir tavır gibi gözüküyor. Doğrusunu Allah Teala bilir. Dilimize yapılan çevirilerde tam olarak anlam vermek bazan zor oluyor.

Abd

New member
Allah onları mahkum etsin şeklinde bir çeviriyi edip yüksel mealinden başka bir yerde görmedim. edip yükselin herkesten ayrışma hastalığının bir sonucumu acaba diye düşünüyorum. burda neden bir yanlışlık aranıyor onu anlamadım. bir sürü meale ve tefsirlere baktım ALlah onları mahkum etsin diye bir çeviri göremedim.

Abd

New member
4- Onları gördüğün zaman, görünüşleri hoşuna gider. Konuşurlarsa sözlerini dinlersin. Onlar, dikilip dayanmış kütükler gibidir. Her gürültüyü kendi aleyhlerine sanarlar; onlar gerçek düşmandır; onlardan sakın. ALLAH onları kahretsin; nasıl da çevriliyorlar!/münafikun

buyrun hemde edip yüksel mealinden. aynı ifade.

katelehümullah: Allah onları kahretsin (münafikun)

katelehumullah: Allah onları mahkum etsin (tevbe)

yýldýz

New member
tevbe suresi
30- Yahudiler: "Üzeyir Allah'ın oğludur" dediler; Hıristiyanlar da: "Mesih Allah'ın oğludur" dediler. Bu, onların ağızlarıyla söylemeleridir; onlar, bundan önceki inkar edenlerin sözlerini taklid ediyorlar. Allah onları kahretsin; nasıl da çevriliyorlar?

Hazırlayan: Ali Bulaç

;)

ÇAPANOÐLU

New member
Buda Ahemt bakinin meali,

Yahudiler: “Üzeyr, Allah’ın oğludur”, dediler... Nasara da: “Mesih, Allah’ın oğludur”, dediler... Bu onların kendi (Bi-) ağızlarının sözüdür... Daha önce kafir olanların sözüne benzetme yapıyorlar... Allah onları öldürsün!.. Nasıl da (Hak’dan) çevriliyorlar!.

Abd

New member
o ahmed bakinin sitesinde ama hasan gülerin meali.

katele kelimesi genelde öldürmek anlamına geliyor. kahretmekte yakın bir anlam.

aslında sorun burda bu kelimeyi kimin söylediğiydi. kuranda benzer ifadeler var. doyurucu bir cevap göremedim.

yýldýz

New member
ZÜMER SURESİ
23- Allah, kelamın en güzelini ikizli, ahenkli bir kitap olarak indirdi.(1)
Ondan Rablerine saygısı olanların derileri ürperir. Sonra derileri de, kalpleri de Allah'ın zikrine karşı yumuşar. İşte bu Allah'ın rehberidir. Allah, onunla dilediğini doğru yola çıkarır. Her kimi de Allah şaşırtırsa, artık ona doğru yolu gösterecek yoktur.

Bu size cevap olabilir mi üstad?
Kuran-ı Kerim' de Allah Teala' dan başkasının sözünün geçmediğine inanıyorum. ;)

Yalnız bu "ikizli" sözü kafama takıldı. Bunu da ben çözemedim. Biraz daha okumak gerek sanırım.

ÇAPANOÐLU

New member
ZÜMER SURESİ
Ondan Rablerine saygısı olanların derileri ürperir. Sonra derileri de, kalpleri de Allah'ın zikrine karşı yumuşar. İşte bu Allah'ın rehberidir. Allah, onunla dilediğini doğru yola çıkarır. Her kimi de Allah şaşırtırsa, artık ona doğru yolu gösterecek yoktur.

Bu size cevap olabilir mi üstad?
Kuran-ı Kerim' de Allah Teala' dan başkasının sözünün geçmediğine inanıyorum. ;)

Yalnız bu "ikizli" sözü kafama takıldı. Bunu da ben çözemedim. Biraz daha okumak gerek sanırım.

yere hapsederek öldürmek; قتله صبرا

Zaten bütün sıkıntım, arabçayı iyi bilmeyen insanlarla tartışmaya girmemdir, arabçada bir kelime onlarca manaya gelmektedir, bakın, yukarıda (Katelehu sabra) kelimesi ni manaya geliyor, YERE HAPSEDEREK ÖLDÜRMEK (YERE MAHKUM EDEREK ÖLDÜRMEK).. Bunun örnekleri çoktur ama dediğim gibi iş tafsılata girince biliyorum kavgalar havada uçuşacak ve yine olan bize olacak, nasılsa karşı tarafın dokunulmazlığı var, artık KUR'AN dediğim için ceza yemem, uyarı görmem ve banlanmam inanın çok zoruma gidiyor, çünkü bu cezalar bana gibi gözüksede aslında savunduklarımadır..

Abd

New member
yere hapsederek öldürmek; قتله صبرا

Zaten bütün sıkıntım, arabçayı iyi bilmeyen insanlarla tartışmaya girmemdir, arabçada bir kelime onlarca manaya gelmektedir, bakın, yukarıda (Katelehu sabra) kelimesi ni manaya geliyor, YERE HAPSEDEREK ÖLDÜRMEK (YERE MAHKUM EDEREK ÖLDÜRMEK).. Bunun örnekleri çoktur ama dediğim gibi iş tafsılata girince biliyorum kavgalar havada uçuşacak ve yine olan bize olacak, nasılsa karşı tarafın dokunulmazlığı var, artık KUR'AN dediğim için ceza yemem, uyarı görmem ve banlanmam inanın çok zoruma gidiyor, çünkü bu cezalar bana gibi gözüksede aslında savunduklarımadır..

eh sonunda öldürmek olmuyormu? sadece mahkum etme manasını alırsanız eksik olur arapçayı iyi bilmeyenhlerden bahsediyorsunuz evet iyi bilmiyorum ama onlarca meal ve tefsire baktım o kadar insandamı bilmiyor.

hatice_aslan

New member
header3my4gd.jpg

Çok güzeldi

mhmt

New member
TEVBE suresi 30. ayet
Yahudiler, “Üzeyr, Allah’ın oğludur” dediler. Hıristiyanlar ise, “İsa Mesih, Allah’ın oğludur” dediler. Bu, onların ağızlarıyla söyledikleri (gerçeği yansıtmayan) sözleridir. Onların bu sözleri daha önce inkâr etmiş kimselerin söylediklerine benziyor. Allah, onları kahretsin. Nasıl da haktan çevriliyorlar!

Bu ayette Allah onları kahretsin diyen kimdir?
Saygılar

sn aktifus...bunun gibi çok ayet var..
bakın:

FATİHA:
2- Hamd o âlemlerin Rabbi,

3- O Rahmân ve Rahim,

4- O, din gününün maliki Allah'ın.

5- Ancak sana ederiz kulluğu, ibadeti ve ancak senden dileriz yardımı, inayeti. (Ya Rab!).

6- Hidayet eyle bizi doğru yola, O kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; o gazaba uğramışların ve o sapmışların yoluna değil.

7- O kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; o gazaba uğramışların ve o sapmışların yoluna değil.

EN'ÂM SÛRESİ
(2) O öyle bir Rab'dır ki, sizi çamurdan yaratmış, sonra (her birinize) bir ecel tayin etmiştir. (Kıyametin kopması için) belirlenmiş bir ecel de onun katındadır. Siz ise hâlâ şüphe ediyorsunuz.

YÛNUS SÛRESİ
(56) O diriltir ve öldürür; ancak ona döndürüleceksiniz.

HÛD SÛRESİ
(105) O gün geldiği zaman Allah'ın izni olmadan hiçbir kimse konuşamaz. Onlardan mutsuz (cehennemlik) olanlar da vardır, mutlu (cennetlik) olanlar da.

AL'i İMRAN
3-4- O, sana kendisinden öncekileri tasdik edip doğrulayan bu kitabı hak ile indirdi. Daha önce insanlara hidayet olarak Tevrat'ı ve İncil'i de yine O indirmişti.. Evet bu Furkan'ı da O indirdi. Gerçek şu ki, Allah'ın âyetlerini inkâr edenler içinçetin bir azap vardır. Allah çok güçlüdür, intikamını alır.

AL'i İMRAN
6- Sizi, rahimlerde dilediği gibi şekillendiren O'dur. Kendisinden başka tanrı olmayan, şan, şeref ve hikmet sahibi olan O'dur.

AL'i İMRAN
7- Sana bu kitabı indiren O'dur. Bunun âyetlerinden bir kısmı muhkemdir ki, bu âyetler, kitabın anası (aslı) demektir. Diğer bir kısmı da müteşabih âyetlerdir. Kalblerinde kaypaklık olanlar, sırf fitne çıkarmak için, bir de kendi keyflerine göre te'vil yapmak için onun müteşabih olanlarının peşine düşerler. Halbuki onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez. İlimde uzman olanlar, "Biz buna inandık, hepsi Rabbimiz katındandır." derler. Üstün akıllılardan başkası da derin düşünmez.

bunlar gibi daha niceleri var..burda Allah bunları demiyor denebilir mi??
arapçadan türkçeye geçişte bu sıkıntılar olmuştur..yada bu Allahın kendine özgü hitap tarzıdır..allahüaglem..
selametle..

yýldýz

New member
sn aktifus...bunun gibi çok ayet var..
bakın:

FATİHA:
2- Hamd o âlemlerin Rabbi,

3- O Rahmân ve Rahim,

4- O, din gününün maliki Allah'ın.

5- Ancak sana ederiz kulluğu, ibadeti ve ancak senden dileriz yardımı, inayeti. (Ya Rab!).

6- Hidayet eyle bizi doğru yola, O kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; o gazaba uğramışların ve o sapmışların yoluna değil.

7- O kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; o gazaba uğramışların ve o sapmışların yoluna değil.

EN'ÂM SÛRESİ
(2) O öyle bir Rab'dır ki, sizi çamurdan yaratmış, sonra (her birinize) bir ecel tayin etmiştir. (Kıyametin kopması için) belirlenmiş bir ecel de onun katındadır. Siz ise hâlâ şüphe ediyorsunuz.

YÛNUS SÛRESİ
(56) O diriltir ve öldürür; ancak ona döndürüleceksiniz.

HÛD SÛRESİ
(105) O gün geldiği zaman Allah'ın izni olmadan hiçbir kimse konuşamaz. Onlardan mutsuz (cehennemlik) olanlar da vardır, mutlu (cennetlik) olanlar da.

AL'i İMRAN
3-4- O, sana kendisinden öncekileri tasdik edip doğrulayan bu kitabı hak ile indirdi. Daha önce insanlara hidayet olarak Tevrat'ı ve İncil'i de yine O indirmişti.. Evet bu Furkan'ı da O indirdi. Gerçek şu ki, Allah'ın âyetlerini inkâr edenler içinçetin bir azap vardır. Allah çok güçlüdür, intikamını alır.

AL'i İMRAN
6- Sizi, rahimlerde dilediği gibi şekillendiren O'dur. Kendisinden başka tanrı olmayan, şan, şeref ve hikmet sahibi olan O'dur.

AL'i İMRAN
7- Sana bu kitabı indiren O'dur. Bunun âyetlerinden bir kısmı muhkemdir ki, bu âyetler, kitabın anası (aslı) demektir. Diğer bir kısmı da müteşabih âyetlerdir. Kalblerinde kaypaklık olanlar, sırf fitne çıkarmak için, bir de kendi keyflerine göre te'vil yapmak için onun müteşabih olanlarının peşine düşerler. Halbuki onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez. İlimde uzman olanlar, "Biz buna inandık, hepsi Rabbimiz katındandır." derler. Üstün akıllılardan başkası da derin düşünmez.

bunlar gibi daha niceleri var..burda Allah bunları demiyor denebilir mi??
arapçadan türkçeye geçişte bu sıkıntılar olmuştur..yada bu Allahın kendine özgü hitap tarzıdır..allahüaglem..
selametle..

Selamün Aleyküm.
İSRA SURESİ
61- Hani, meleklere: "Adem'e secde edin" demiştik. İblis'in dışında (hepsi) secde etmişlerdi. Demişti ki: "Bir çamur olarak yarattığın kimseye ben secde eder miyim?"

62- Demişti ki: "Şu bana karşı yücelttiğine bir bak; andolsun, eğer bana kıyamet gününe kadar süre tanırsan, onun soyunu -pek az dışında- kuşkusuz kendime bağlı kılacağım.

63- Demişti ki: "Git, onlardan kim sana uyarsa, şüphesiz sizin cezanız cehennemdir; eksiksiz bir ceza."

64- "Onlardan güç yetirdiklerini sesinle sarsıntıya uğrat, atlıların ve yayalarınla onların üstüne yaygarayı kopar, mallarda ve çocuklarda onlara ortak ol ve onlara çeşitli vaadlerde bulun." Şeytan, onlara aldatmadan başka bir şey vadetmez.

65- "Benim kullarım; senin onlar üzerinde hiçbir zorlayıcı gücün (hakimiyetin) yoktur." Vekil olarak Rabbin yeter.

"senin onlar" bu kelime atılınca,

65- "Benim kullarım; üzerinde hiçbir zorlayıcı gücün (hakimiyetin) yoktur." Vekil olarak Rabbin yeter.

İngiliceden dilimize yapılan çevirilerde de böyle hatalar görmüştüm. Bu tür hatalar cümleyi bozuyor. Konuşma akışına göre mantıklı çeviri yapılmadığı için bu durum oluşuyor.

Yalnız önemli bir durum var. Allah Teala' nın bazı yerlerde sanki başka bir kişi hitabı olarak
"Allah Rahmandır." gibi ifadeler kullanılması, İnsanlara belirli bir ahlak düzeyini öğretmek ve sanırım bir hikmeti var. "Ha işte değişikliği buldum." diye kim diyecek diye düşünülmüş olabilir. :) ;)
Doğrusunu Allah(c.c.) bilir.

ZÜMER SURESİ
Ondan Rablerine saygısı olanların derileri ürperir. Sonra derileri de, kalpleri de Allah'ın zikrine karşı yumuşar. İşte bu Allah'ın rehberidir. Allah, onunla dilediğini doğru yola çıkarır. Her kimi

genckaptanx77

New member
Sizce Allah diyen kim..._?

Sizce Allah diyen kim..._?

TEVBE suresi 30. ayet

s.a arkadaşlar. bi ayet arıyordum ve burda buldum ve bütün yorumları da okudum. sadece bu cevabı yazmak için üye oldum buraya. ilim bilgim yok.arapçam yok.umarım vereceğim cevap sizi tatmin eder. ayetlerde geçen allah lafzını söleyen aracı melektir.orada çok büyük edep ve saygı vardır.allah lafsını ayetlerden çıkarırsanız . kuranda şöle yazacaktı ve bizde namazda her defasında şöle diyecektik herşeyi biz yapmışız gibi. (sümme haşa allah bizi affetsin) ben yaptım ben rahimim ben rahmanım ben kahredeceğim. ben ben benn hep ben yazacaktı. anlayan için burda çok büyük saygı ve olağan üstü bi durum var.allah (c.c )birdir...resullullah (s.a.v) son peygamberdir cebrail (a.s) vahiy meleği 4 büyk melekten biridir.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
TEVBE suresi 30. ayet

s.a arkadaşlar. bi ayet arıyordum ve burda buldum ve bütün yorumları da okudum. sadece bu cevabı yazmak için üye oldum buraya. ilim bilgim yok.arapçam yok.umarım vereceğim cevap sizi tatmin eder. ayetlerde geçen allah lafzını söleyen aracı melektir.orada çok büyük edep ve saygı vardır.allah lafsını ayetlerden çıkarırsanız . kuranda şöle yazacaktı ve bizde namazda her defasında şöle diyecektik herşeyi biz yapmışız gibi. (sümme haşa allah bizi affetsin) ben yaptım ben rahimim ben rahmanım ben kahredeceğim. ben ben benn hep ben yazacaktı. anlayan için burda çok büyük saygı ve olağan üstü bi durum var.allah (c.c )birdir...resullullah (s.a.v) son peygamberdir cebrail (a.s) vahiy meleği 4 büyk melekten biridir.

Biraz daha açıklarmısınız, ne demek istiyorsunuz ve ayet size göre ne demek istiyor?

genckaptanx77

New member
~ allah bizim öle konuşmamızı ve allah ı insanlara aktarırken öle konuşmamızı istiyor....allah bizim nasıl konuşmamız gerektiğinide aslında bildirmiş oluyor. anlamak lasım.

genckaptanx77

New member
~ bütün ayetlerin gönderilmesi ne şekilde istemisse o şekilde gelmiştir. allah birdir. kendini anlatıyor. ...

Üst Alt