Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sizce, İslam Ümmetinin en önemli sorunu nedir?

Asya

New member
evet bilim dışılık cevabı cehalet olarak algılana dabilir.
bence ilginç bir yaklaşım.bodom arkadaş açarsa ne demek istediğini anlayabiliriz.

T

teslimolan

Guest
ümmetin En önemli Sorunu Kuran -i Kerim- I Okumamak Anlayamamak özümseyememek .islam Ahlakiyla Yetişememek..birlik Olamamak.

Allah razi olsun aynen bende onu yazicaktim. Tek kilavuzu terkedip kelimelerle bölünmek sorun bence budur. Önce insan vardi sonra insan sagci kelimesini buldu ayrildi solcu kelimesini buldu ayrildi radikal kelimesini buldu ayrildi alevi kelimesini buldu ayrildi safi kelimesini buldu ayrildi daha eklenecek cok sey cikar. Inanlari ayiran kelimelerdir.

radikal

New member
Sanki bu forumda bulunan sinekler (sinek kadar beyni ile ) fazla vızıldıyor gibi. Bundan böyle benimle muhatap olma demekten kasıt ne olabilir acaba ?

E

Enes.

Guest
Bunu Konuyu Bediüzzaman Said Nursi cok iyi anlatmişdi

HUTBE-İ ŞÂMİYE

Hamd ve salâttan sonra: Ey bu Cami-i Emevîde bu dersi dinleyen Arap kardeşlerim! Ben haddimin fevkinde, bu minbere ve bu makama irşadınız için çıkmadım. Çünkü size ders vermek haddimin fevkindedir. Belki içinizde yüze yakın ulema bulunan cemaate karşı benim misalim, medreseye giden bir çocuğun misalidir ki, o sabî çocuk sabahleyin medreseye gidip, okuyup, akşamda babasına gelip, okuduğu dersini babasına arz eder. Tâ doğru ders almış mı, almamış mı? Babasının irşadını veya tasvibini bekler. Evet, bizler size nispeten çocuk hükmündeyiz ve talebeleriniziz. Sizler bizim ve İslâm milletlerinin üstadlarısınız. İşte, ben de aldığım dersimin bir kısmını, sizler gibi üstadlarımıza şöyle beyan ediyorum:

Ben bu zaman ve zeminde, beşerin hayat-ı içtimaiye medresesinde ders aldım ve bildim ki: Ecnebîler, Avrupalılar terakkide istikbale uçmalarıyla beraber; bizi maddî cihette kurun-u vustâda durduran ve tevkif eden, altı tane hastalıktır. O hastalıklar da bunlardır:

Birincisi: Ye'sin, ümitsizliğin içimizde hayat bulup dirilmesi.

İkincisi: Sıdkın hayat-ı içtimaiye-i siyasiyede ölmesi.

Üçüncüsü: Adâvete muhabbet.

Dördüncüsü: Ehl-i imanı birbirine bağlayan nuranî rabıtaları bilmemek.

Beşincisi: Çeşit çeşit sarî hastalıklar gibi intişar eden istibdat.

Altıncısı: Menfaat-i şahsiyesine himmeti hasretmek.

Bu altı dehşetli hastalığın ilâcını da, bir tıp fakültesi hükmünde, hayat-ı içtimaiyemize, eczahane-i Kur'âniye'den ders aldığım "altı kelime" ile beyan ediyorum. Mualecenin esasları onları biliyorum.

Isterseniz devamini söyleyin kardeslerim...

rumeysa_sy

New member
HEPSİ..demek istiyorum..Çünkü gerçektende HEPSİ..ama özellikle HALİFEMİZİN OLMAMASI...!!

mhmt

New member
Ben anket şıklarını okuyunca şoka girdim.

İmansızlık şıklarda yok. :confused:
İnanamıyorum.
Başımıza öyle bir dava açılmış ki ,bütün dünyayı kazansak onu kaybetsek boştur.
İmansız insan için şıklardaki her şey tehlikelidir. İmanlı insan için hiç biri tehlikeli değildir.

Hem Tefrika var da ifrat niye yok

olmamı ya..ifratta almış başını gidior..allah ıslah etsin bizi..
iman.evet..şıkka eklensin katıldım sana;)
selametle..

yolcu

New member
bizim birbirimize duyarsız olmamız enn büyük yanlışımızdır

gelincik tarlasý

New member
Ben anket şıklarını okuyunca şoka girdim.

İmansızlık şıklarda yok. :confused:
İnanamıyorum.
Başımıza öyle bir dava açılmış ki ,bütün dünyayı kazansak onu kaybetsek boştur.
İmansız insan için şıklardaki her şey tehlikelidir. İmanlı insan için hiç biri tehlikeli değildir.

Hem Tefrika var da ifrat niye yok

Bak kardeşim sana imanın anlamını hatırlatayım:
Allah'in varligina, birligine, tereddütsüz inanmak ve Hz. Muhammed'in (asm) peygamber oldugunu ve bize bildirdigi seylerin hepsinin hak ve dogru bulundugunu, hiçbir sübhe duymadan kabûl ve tasdik etmektir.
Dolayısıyla imansız biri zaten müslüman olmuyor.Bizim tartıştığımızsa Müslüman ümmetinin eksiklikleri sanırım sizin yaptığınız şıklardaki """cahiliyet""" kısmına uygun oluyor.
sağlıcakla...

Enver Ýstek

metin mete
İslam Ümmetinin en önemli sorunu imandır. Şöyle foruma dahi bir bakılsa imani meselelerde ne kadar çok vartada olan olduğunu görürsün.

İman başka İslam başkadır.

Evet Ümmetin en büyük sorunu imandır. İmanın kalelerine ilişiliyor. Doğru ile yanlış ayırt edilemez halde.

Sevgi deger kardesim,Iman ettigimiz seylerde celiski varsa tabiki ilisilecek bundan dogal ne var?

gelincik tarlasý

New member
İslam Ümmetinin en önemli sorunu imandır. Şöyle foruma dahi bir bakılsa imani meselelerde ne kadar çok vartada olan olduğunu görürsün.

İman başka İslam başkadır.

Evet Ümmetin en büyük sorunu imandır. İmanın kalelerine ilişiliyor. Doğru ile yanlış ayırt edilemez halde.

Siz hiç imanı OLMAYAN MÜSLÜMAN gördünüz mü??????Ben görmedim :)

mhmt

New member
Sizce imanı şıkka eklemem doğru mu???????İyi düşünün bakalım.

Cehalet
Tefrika
Fukaralik
Sorumsuzluk ve Samimiyetsizlik
Nefse Kulluk
itikad
Hepsi

bu şıklar derince bi incelendiğinde hepsinin birbiriyle balantılı olduğu belli dğilmi?? zaten bu yüzden hepsi şıkkını koydunuz heralde..iman ise..bunların hepsinin oluşum kaynapı olduğu için koyulabilir dedim..anket sizin..istemem koymam derseniz koymayın canım..aaa:)
selamete sagıderğer kardeşim...allaha emanet ol..

Üst Alt