Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Romantizmin dindeki yeri nedir?

yelken06500

New member
şehvi kelimesinin ne için kullanıldığı yazıda belli...bunu anlamamak için iyi niyetli olmamak gerekir...dini konulardada yanlış yaklaşımlar olabileceğini de belirttik ama okumamışsın...orada söylediğimiz, bizim yanlışımız masumdur mantığının sakatlığıdır...bunun neresi tuhaf?

hayır anlamanız gereken şudur!

sevgiyi,saygıyı,nefreti,hayatı daha da geniş tanımlarsak her türlü düşünsel ve duygusal refleksleri neyi baz alarak yapıyoruz...

Z

Zippo

Guest
neyimi baz alarak yapıyoruz insan olmanın verdiği alışkanlığın altında yatan tüm evrensel kaygıların dışında sadece insan olduğumuz için yapıyoruz..nasıl yaratılanı sev yaratandan ötürü diyebiliyosak yanı başındakini de bu yüzden sevmenin dışında abes kaçan ahlak dışı dinsel veya betimsel izdüşümün soyut olmaktan ziyade somut olanın duyguların ve beynin hükmettiği kısaca seviyosan ve seviliyosan layık olmak için yapıyoruz..

masum olmayan nedir günümüzde bunun rant olarak kullanılmasının dışında nedir yanlış olan dinsel acıdan tek bir yanlışı varmıdır..eğer bulursanız uygulamak kati görevimiz olacaktır..maslowun ihtiyaçlar hiyerarşisi vardır bunların başında sevgi ve aitlik gelir temel ihtiyacların dışında..helalini sevebiliyosan ve bunu yüceltebiliyosan bundan daha güzel ne olabilirki..uzatmanın da manası yok kanısındayım anlaşılıyosunuz ve anlatabiliyorum sanırım..

selametle

yelken06500

New member
evet uzatmamak gerekir anlıyorsanız kastediğimiz hümanizm veya hümanizme romantik bakış açısı değil...ama tabii maslowun insanların bir ihtiyacını karşılamadan diğer ihtiyaqçlarını karşılayamayacağı ve bu nedenle gelişemeyeceği konusu da biraz maddeci yaklaşım öngörüsünden kaynaklanıyor...islamı anlayabilseydi bu teoremini küçümserdi tıpki islamı temel kaynak kabul edip hayatlarına aksettiren müslümanlar gibi...selametle

Z

Zippo

Guest
ihtiyaclar hiyerarşisi islamiyeti tasdikler niteliktedir..felsefedeki yanılgılarda dini tetikler..herkes farklıdır düşüncesiyle vardır..değişmek veya değiştirmek yapay irade ürünü dışında betimseldir.sanırım uzlaştık

selametle

Q

qwert

Guest
bence romantizim karı koca arasında yaşniyosa guzel fakat daha evlenmemiş iki sevgili arasındaysa tehlikeli cunku birbirini seven iki insanin birbirine cok yaklaşmasi olasi

Enver Ýstek

metin mete
bence romantizim karı koca arasında yaşniyosa guzel fakat daha evlenmemiş iki sevgili arasındaysa tehlikeli cunku birbirini seven iki insanin birbirine cok yaklaşmasi olasi

Bence o dedigin cinsellikle ilgili anlayacgin Kurt/Kuzu hikayesi.Bizimki Mahreminle oldugu icin üzerimize almiyoruz...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Romantizm aslında hep yanlış yahut tek yönlü algılanmış. Sadece ve sadece karşı cinsler arası ilişkilerde ki bir tarz gibi. Daha geniş çerçevede bakabilirsek, din içinde belki başka ilintiler bulunabilir...

Q

qwert

Guest
cinsellik şeytanın bi oyunu bunu hepimiz biliyoruz romantizimde bunu tetikleyebilir demek istemistim yanlis konustugumu dusunmuyorum aman sen uzerine alınma

Q

qwert

Guest
ayrica kisiden kisiye degisebilir dinimizdede sevgiyle alakalı hicbiseyin gunah oldugunu sanmıyorum iste eyerki öle sınırlı mesafeli sevgi çerçevesinde iki insanin arasında olan bi duygu paylasımı... :):):)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
cinsellik şeytanın bi oyunu bunu hepimiz biliyoruz romantizimde bunu tetikleyebilir demek istemistim yanlis konustugumu dusunmuyorum aman sen uzerine alınma

Belki muradınız, bu söylediğiniz söz değil ama açmak lazım. Zira cinsellik şeytanın bir oyunu değil, Allah'ın bir lütfu, helal olmak kaydı ile.

Acaba şöyle mi demek istiyoruz. Romantizm şeytanın kullandığı bir silah, bir çok yerde olabileceği gibi, insani ilişkilerde de. Olabilir mi?..

Q

qwert

Guest
ya anlamıyosunuz beniii off bende onu diyorum helalse olur tabi değilse şeytanın oyunu üff neyse kapatalım bu konuyu ben bisi demedim :(

bekir

sadece bir kul
Yönetici
ya anlamıyosunuz beniii off bende onu diyorum helalse olur tabi değilse şeytanın oyunu üff neyse kapatalım bu konuyu ben bisi demedim :(

Sayın qwert, stres olmanıza gerek yok ki. Burası bir paylaşım platformu. Herkes anlayana kadar soracak veya yazacak. Bakın evet, aynı noktaya gelebildik. Yazmasak olmayacaktı.

Selamla

Q

qwert

Guest
tamam bekir sagol :)ben su sıra cok sitresliyim buraya bile yanısıdı

Enver Ýstek

metin mete

ayrica kisiden kisiye degisebilir dinimizdede sevgiyle alakalı hicbiseyin gunah oldugunu sanmıyorum iste eyerki öle sınırlı mesafeli sevgi çerçevesinde iki insanin arasında olan bi duygu paylasımı...

Iste asil meselede bu;Eger bir araci(TV,Radio,DVD)dogru kullanirsaniz cok yararli yoksa cok sakincalidir.Bizde diyoruzki Mahremiyet icerisinde Romantizm cok harika bir seydir.Cinsellik mahremiyet icerisinde oldugu sürece güzel disinda ise ne kadar vahim sonuclarinin yaninda Dini konumunuda iyi analiz etmek gerekir diye düsünüyorum...

Ikincisinde o kadar güzel aciklamaniz varki tebrikler...

yelken06500

New member
Romantizm aslında hep yanlış yahut tek yönlü algılanmış. Sadece ve sadece karşı cinsler arası ilişkilerde ki bir tarz gibi. Daha geniş çerçevede bakabilirsek, din içinde belki başka ilintiler bulunabilir...

kesinlikle romatizm kelimesinin sadece tek yönlü anlaşıldığı bazı yazılardan açıkça anlaşılıyor...aslında bütün konular için müslümanların ortak bakış açısı ''hikmet''olmalıdır...

doğaldır ki insan türünün yani insanlığın türemesi için cinsel hareketler olacağı gibi insanların aralarındaki insani duygu kabiliyelerini geliştirebilmesi içinde, duygusal yaklaşımlar,bunun yanında da hayatı birbirleri için içinden çıkılmaz hale getirmemek içinde düşünsel pratikler gerekir...bunları; anlayışımızı, ilahi adaleti ve hukuku gözeterek yapılabileceğimiz de rasul-ü ekremin mübarek hayatlarından bakılarak görülebilir...

tabii bunlar sadece insanlar arasındaki ikili ilişkilerle örneklendirilerek kısıtlanamaz(gerçeği bütün bir toplum hayatı bireyselden türeyerek meydana gelsede ,başlangıç olarak konum seçemediğimiz için halihazırda ki maydana gelmiş toplumlar üzerinden giderek söylüyoruz).genel çerçevede de ele alındığında bütün bir yaşam boyunca karşılaşılabilecek bütün durumlar için bakış açısını romantik bir yaklaşım üzerine kurmak çok tehlikeli ve ilahi uyarıları anlamaktan uzaklaştırıcı nitelikte olabilir...müslümanlar tepkisel reflekslerini ilahi adalet,şefkat ve merhamet gibi akli ve duygusal melekeler geliştirmelidir...

barbie

New member
romantiklik böyle birini çok sevince oluyo abartmadığın sürece hoş birşey üff Allah kimseyi aşkla sınamasın herkes sevdiğine kavuşsun bana nasip olmadı başkalarına olsun:(

yelken06500

New member
ihtiyaclar hiyerarşisi islamiyeti tasdikler niteliktedir..felsefedeki yanılgılarda dini tetikler..herkes farklıdır düşüncesiyle vardır..değişmek veya değiştirmek yapay irade ürünü dışında betimseldir.sanırım uzlaştık

selametle

muhakkak kimseyi bir düşünce çerçevesine çekmek gibi bir kaygımız yok...doğrularda yalındır muğlak olanlarsa anlaşılmaz her yana çekilebilir herkez kendi menfaati tarafına çekebilir....biz safımızı muğlak olanlardan yana tutmamamız gerektiği anlayışında hareket ediyoruz...ihtiyaçlar hiyerarşisi tanımsaldır...yok sayılabilirde varlığıyla harekette edilebilir...her batılın batıllığının göstergesi kanıtlar doğru olandır....yoksa o yanlış fikirler var diye doğru varolmaz...bu sadece kıyasta kolaylık sağlar...uzlaştınız...

Üst Alt