Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Romantizmin dindeki yeri nedir?

mhmt

New member
romantizm ŞEYTANIN bir oyunumudur??
mümkünse dini çerçevede
cevaplarınızı istirham ediyorum..?
allah razı olsun..

abrec

New member
romantizim kadınların bir oyunudur.

Emir Hattab

New member
Web sitesi
www.google.com.tr
3XI_romantizm.JPG

Harun Yahyanın Bu konuyla ilgili Kitabının Önsözü

Z

zeynep_hearty

Guest
izim ler beni hep ürkütmüştür..aşırıcılık anlamı taşıyor bence romantizim duygularda sınırsızlık anlamı taşıyorki buda islam anlayışına terstir.. selam ve dua ile...

tuana

New member
romantizm bir saçmalıktır.sevgi,saygı,aşk diye kavramlar vardır fakat romantizm bir beyin yıkamadır.

Enver Ýstek

metin mete
Selam;bence Romantik yani güzel bir seymi degilmi?Bence güzel cünki romantik olmak her seyi hayal olarak yasamak nasil bazan karimiza(burada sevgili demiyorum haramlardan kacmak gerek)ki ben yilinin alti ayini disarda geciren biri olarak bes cocukla ancak cok kisa sürelerde bas basa beraberce alis veris veya bir aksam yemegi yiyebiliyorum tabiki bunlarda agir konularla degilde daha ucuk konusma yapmak isterim.Cünki insan ancak sevdigi kisiye karsi daha yumusak daha sevecen daha bir hassas oluyor hele hasret cekmek gibi bir konu mevzu ise.Düsünün alti ay aradan sonra kalkip verdigim paralari ne yaptin nasil alis veris yaptin veya cocuklar nasil iyimi dertleri ne demektense o güzelim alti ayi cok güzel yasamaya bakarim kirmadan her konusmanin bir digerine göre daha tatli olmasi icin elimden geldigi kadar güzellestiririm(CÜNKI BANA ÖYLE DAVRANILMASINI ISTERIM)gerci sert konusma yapmak adetim degildir.bence romantiklik güzel birsey ama sizin dediginiz konular tam acilmadigi icin dini yön olarak konusmuyorum.Ama gercek olarak insanin helaline nasil davranmasi gerekiyorsa öyle ama benimki biraz fazlami acaba?Ben seviyorum seviliyorum özlüyorum özleniyorum o nedenle yasim kirküc olsa dahi cocuk gibiyim,kim ne derse desin.....

ÇAPANOÐLU

New member
romantizim kadınların bir oyunudur.

Zaten vaz ettiğiniz dinde kadın aynı zamanda bir şeytandır değil mi? Yapmayın Hak aşkına, anlaşamayın, uyuşamayan, şiddete maruz kalan türk insanının en büyük sıkıntısı zaten sevgisizlik, buna birde, yanlış din anlayışını, sevgisizliği ve insansızlığı ekleyerek yazık etmeyin.
MÜSLÜMAN ELİNDEN VE DİLİNDEN EMİN OLUNANDIR..
peki, hadi uygulayın bu emri..
Sünnet isteyene işte taş gibi sünnet.. Ama, istibrayla uğraşmaktan (küçük şeylerle) bu tip büyük olaylara vakit ayıramayan müslümanlar, aynı zamanda dünyanın en kaba insanı olabiliyor yeri gelince.. Nasıl oluyorsa..

yelken06500

New member
romantizm; bir kişiye, bir düşünceye veya geniş manada bir olguya akli yorumu yok sayarak veya akli melekeleri gözardı ederek duygusal olarak bağlanmaktır...(bekir bey için)

bunu kadın,erkek ayırımına tabi tutmak pek akılcı değildir...her ne kadarsa kadınlar duygusal olarak daha önde dursada ,kuşkuculuk yönlerinin baskınlığıyla ikili ilişkilerde erkeklerin mantıksalığına yaklaşırlar...

düşünce, fikir babında ise; şu anda ülkemizde olaylar karşısında sokaklara dökülen ve tvlerde tartışma programlarında sloganların etkisiyle ve ortamın kışkırtmasına kapılarak yapılan toplu hareketler ve fikirlerinin tartışılmazlığını baskıcı bir tutumla anlatamaya çalışan kitleleri örnek olarak görebiliriz.bunlar öyle bir noktaya gelirler ki bir marş bir slogan akıllarını durdurur ve duygusallığın yönlendirmesine kapılıp çevrsindeki farklı düşünceleri görmesine engel olur...

sinang

New member
Okumadık lakin şahsi fikrimiz ki hiç bir - izm in dinde özellikle islamda gereksinimi yoktur,yeride....

sanem

New member
Romantizmle ilgili bir konuda yazılan yazıların çoğunun romantik olmadığını görüyoruz, esasında bir kelimenin sonunda - izm- oldu diye o kavram bize yabancı değildir,olmamalıdır da zira romantizm güleryüzdür, kaba davranmamaktır, kibar olmaktır, kırmamaktır ,eşine bir gül verebilmektir, sevgiyi canlı tutmaktır. Sakın bunlar bize yabancı demeyin...!

Enver Ýstek

metin mete
Romantizmle ilgili bir konuda yazılan yazıların çoğunun romantik olmadığını görüyoruz, esasında bir kelimenin sonunda - izm- oldu diye o kavram bize yabancı değildir,olmamalıdır da zira romantizm güleryüzdür, kaba davranmamaktır, kibar olmaktır, kırmamaktır ,eşine bir gül verebilmektir, sevgiyi canlı tutmaktır. Sakın bunlar bize yabancı demeyin...!

Sanem kardes biz dinde yeri yok diye 300 yil matbayi sokmadik ülkemize,ne haber...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Romantizm bir 18 yüzyıl akımı. Duyguyu akıldan, hayal gücünü de eleştirel çözümlemeden üstün tutarak edebiyatın, felsefenin, siyasetin özellikle de resmin görünümünü köklü değişikliğe uğratan bir akım. Duyguların coşkunlukla, zaman zaman zahiri gerçeği gölgelemesi.

Bu manada din ile nasıl bir ilişkisi olur diye düşünürsek, imani konularla, (ki iman da somut deliller taşımaz, insan görmediğine inanır) bir takım ilişkiler kurulabilir belki.

Tasavvufun cezbe hali ile belki ilşişiklendirilebilir. Ancak, romantizmin dini konularda hiç bir şekilde malzeme edilmediği de bir gerçek. Bu nedenle tam tamına dini eylemlerde bir yere koymak mümkün değil gibi görünmekte.

Ancak bazı romantik hallerin dini hallere çok da ters olmayacağı görülebilir. Ve bunların tamamı bir ekzesiz. Ben romantizmin İslam ile aykırı bir hali var mı, pek rastlamadım.

En doğrusunu Allah (c.c.) bilir. Sürçi lisan ettikse affola...

Enver Ýstek

metin mete
Romantizm bir 18 yüzyıl akımı. Duyguyu akıldan, hayal gücünü de eleştirel çözümlemeden üstün tutarak edebiyatın, felsefenin, siyasetin özellikle de resmin görünümünü köklü değişikliğe uğratan bir akım. Duyguların coşkunlukla, zaman zaman zahiri gerçeği gölgelemesi.

Bu manada din ile nasıl bir ilişkisi olur diye düşünürsek, imani konularla, (ki iman da somut deliller taşımaz, insan görmediğine inanır) bir takım ilişkiler kurulabilir belki.

Tasavvufun cezbe hali ile belki ilşişiklendirilebilir. Ancak, romantizmin dini konularda hiç bir şekilde malzeme edilmediği de bir gerçek. Bu nedenle tam tamına dini eylemlerde bir yere koymak mümkün değil gibi görünmekte.

Ancak bazı romantik hallerin dini hallere çok da ters olmayacağı görülebilir. Ve bunların tamamı bir ekzesiz. Ben romantizmin İslam ile aykırı bir hali var mı, pek rastlamadım.

En doğrusunu Allah (c.c.) bilir. Sürçi lisan ettikse affola...

Alsana dinde Romantizim;

Z

Zippo

Guest
anlamadığım hayatta yaptığımız en küçük şeyler de bile bi özen yada kaygısını güttüğümüz davranışlar en küçük bi öğünü bile geçiştirirken türlü zahmet yada zaman kaygısı güderken sevdiğimizi söylediğimiz kişiye küçük bi jest maddiyatı yada manevi boyutu yersiz olsada bunun adına bi şekil de romantizm diyoruz..kalbimizi yada yada nefsimizi yalanlamaktan öteye geçermi bu..eğer attığınız bir adım kadar değeri yoksa sevdiğiniz kişinin o zaman sevgi sözcüğünün içimizdeki değerini tartışmak gerekiyo..bencesi bu sizcesi izm den öteye geçmiyosa bilmiyorum

yelken06500

New member
evet bir kelimenin anlamı ancak bu kadar hiçe sayılarak savunulurdu ...sen tutacak sevgiline ,eşine vs ilişkilerine karşı şehvi duygularını masum göstermeye çalışacaksın ama iş dini mevzulara gelince insanların duygularını veya yaşayışlarını aba altından sopa gösterir gibi kötüleyeceksin....tamam belki onlarda hatalı olabilir ama ortada benim kötüm masumdur gibi abuk bir durum var...neyse boşuna akılın tatile çıkarıldığını söylemiyoruz...selametle

Z

Zippo

Guest
evet bir kelimenin anlamı ancak bu kadar hiçe sayılarak savunulurdu ...sen tutacak sevgiline ,eşine vs ilişkilerine karşı şehvi duygularını masum göstermeye çalışacaksın ama iş dini mevzulara gelince insanların duygularını veya yaşayışlarını aba altından sopa gösterir gibi kötüleyeceksin....tamam belki onlarda hatalı olabilir ama ortada benim kötüm masumdur gibi abuk bir durum var...neyse boşuna akılın tatile çıkarıldığını söylemiyoruz...selametle

hiçe sayılan sözler sizin anlam kargaşanızda mahsur kalmış anlaşılan..ne yani şehvi ne demek şehvi bir annenin cocuğunu sevmesi şehvi sizin arabanızı yıkamanız şehvi bayanların temizlik tutkusu şevhi ama sevgiline yada eşine bi tatlı söz bi buse farklı bi şehvi..dini mevzulara girince farklılık mı var farkı gözeten hangi yorumun altında kalmış..insan olmanın bedeli insanlıktan uzaklaşmak sanırım sizin tuhaf deyimlerinizden bunlar cıkıyo..sevgiyi,saygıyı,nefreti,hayatı hiçe sayalım sadece nefes alalım sizin erdemleriniz altında..

selametle

Üst Alt