Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Resulullahı yalanlayanlar

berguzar

New member
Peki metin abi sorunuza cevap vereyim ve konuya makyajdan devam edeyim.Hac ibadeti sırasında eşinizle havlet olamazsınız fakat ibadetiniz bittikten sonra her zamanki gibi eşiniz yine sizin helalinizdir..Fakat makyaj için aynı şey geçerli değildir..Makyaj yapabilirsiniz emri olmadığı gibi makyaj yapamazsınız emri de yoktur peki neden?Çünkü o zaman insanların makyaj yapma hevesi yoktu da ondan.. Nerden biliyorsunuz, o zaman siz yaşıyormuydunuz. Ama inandığınız hadisler arasında şunlara rastlayabilirsiniz, Peygamberimiz süse ve güzel kokuya önem verirdi ve ibadet yapılacak yerlere böyle gitmesini önerirdi, hafızam beni yanıltmıyorsa böyle bir hadis okumuştum. Ancak siz şimdi hani hadisleri saymıyordunuz dersiniz diye kendi açıklamamı yapayım. Kuranda hakkında hüküm olmayan sünnet konusunda ille de erkek çocukları sünnet ettiren mantık, kuranda yine hakkında bilgi olmayan makyaj konusunda neden bu kadar katı peki?

"Ya Resulallah dolmakalemle gözümün altına boya sürdüm nasıl gözüküyorum" sorusu asr-ı saadet için ne kadar saçma ise bir müslümanın makyaj yapma sebebi de o kadar saçmadır.. Bu sizin şahsi düşüncenizdir, benim nezdimde diğer makyaj yapan bütün kadınlara saçmalıyorsunuz deme hakkını size hiçbir şey vermez....Bakımlı olmak bambaşka birşeydir..Geçenlerde bana sünnet olmak ile ilgili bir ayet yazmıştınız hatırlıyorsanız..Acaba bu ayet makyaj yapmayı da kapsayabilirmi???

"Onları mutlaka saptıracağım, muhakkak onları boş kuruntulara boğacağım, kesinlikle onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar (putlar için nişanlayacaklar), şüphesiz onlara emredeceğim de Allah'ın yarattığını değiştirecekler" (dedi). Kim Allah'ı bırakır da şeytanı dost edinirse elbette apaçık bir ziyana düşmüştür.(Nisa 119)

Sizin bizim doğru yoldan saptığımızı bilmeniz için insan değil de farklı bir varlık olmanız gerekir değil mi?

Hepiniz Allaha emanet olasınız...

Enver Ýstek

metin mete
Peki metin abi sorunuza cevap vereyim ve konuya makyajdan devam edeyim.Hac ibadeti sırasında eşinizle havlet olamazsınız fakat ibadetiniz bittikten sonra her zamanki gibi eşiniz yine sizin helalinizdir..Fakat makyaj için aynı şey geçerli değildir..Makyaj yapabilirsiniz emri olmadığı gibi makyaj yapamazsınız emri de yoktur peki neden?Çünkü o zaman insanların makyaj yapma hevesi yoktu da ondan..

"Ya Resulallah dolmakalemle gözümün altına boya sürdüm nasıl gözüküyorum" sorusu asr-ı saadet için ne kadar saçma ise bir müslümanın makyaj yapma sebebi de o kadar saçmadır..Bakımlı olmak bambaşka birşeydir..Geçenlerde bana sünnet olmak ile ilgili bir ayet yazmıştınız hatırlıyorsanız..Acaba bu ayet makyaj yapmayı da kapsayabilirmi???

"Onları mutlaka saptıracağım, muhakkak onları boş kuruntulara boğacağım, kesinlikle onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar (putlar için nişanlayacaklar), şüphesiz onlara emredeceğim de Allah'ın yarattığını değiştirecekler" (dedi). Kim Allah'ı bırakır da şeytanı dost edinirse elbette apaçık bir ziyana düşmüştür.(Nisa 119)

Baris sana tekrardan bir soru;Makyaj Allahin yarttigini degistirmekmi yoksa?

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Sizin bizim doğru yoldan saptığımızı bilmeniz için insan değil de farklı bir varlık olmanız gerekir değil mi?

Estağfurullah Sevgili Bergüzar haşa benim ne haddime!..Ben sadece size bu ayeti makyajla alakası olabileceğini düşündüğüm için verdim..Kişisel tercihler kişileri bağlar..Ben sadece yapılmaması yapılmasından daha uygun olduğunu belirtmeye çalışıyorum..Bu konuda otorite değilim..Sadece ayeti bu şekilde yorumluyorum...

Mücahid

New member
İnsanlar nasıl inanırsa öyle yaşar,nasıl yaşarsa o şekilde ölür,nasıl öıürse öylede haşredilir" vesselam.İnançlar tercihleri tercihlerde mecburiyetleri doğurur.Her tercihin doğurmuş olduğu mecburiyete dair ödenmesi gereken bedeller vardır.Bunlar bazen menfi bir netice bazende müsbet netice olarak çıkar mükellefin karşısına.Ama sözün özü arkadaşlar tesettürün illet ve hikmetini kavramayan yada kabul etmeyen veya ayeti farklı algılayan bir müslümana makyaj konusunda dayatma yapamazsınız.Tesettürün hikmetine dair minik bir tefekkür sizi bu konuda netleştirecektir.Dua ile

berguzar

New member
Sevgili mücahird:

Tesettürden kasıt başörtüsü ise buna katılmıyorum. Allahın murat ettiği şey cinsiyetimizi, cazibemizi değil insan kimliğimizi ön plana çıkarmaktır. Ben bunu başım açıkta sağlayabiliyorum çok şükür.

VE yine üzülerek makyajıma takarak diğer söylemlerimi buhar ediyorsunuz....

Mücahid

New member
Değerli bergüzar hiç kimsenin tercihlerine takmak gibi bir tarzım yoktur,bilinmesini isterim.Amacım takılmak üzere olan kardeşlerime bi açılım sağlamaktı.Nede güzel söylemişsiniz Allah ın murad ettiği cazibeden önce insanı meta olmaktan çıkarıp kimlik ve şahsiyet yüklemektir diye.Peki makyaj bu tesbitin neresinde duruyor :) Selametle

berguzar

New member
Değerli bergüzar hiç kimsenin tercihlerine takmak gibi bir tarzım yoktur,bilinmesini isterim.Amacım takılmak üzere olan kardeşlerime bi açılım sağlamaktı.Nede güzel söylemişsiniz Allah ın murad ettiği cazibeden önce insanı meta olmaktan çıkarıp kimlik ve şahsiyet yüklemektir diye.Peki makyaj bu tesbitin neresinde duruyor :) Selametle

Makyaj bu tespitin neresinde. Sen traş oluyorsan, saçını başını tarıyorsan, kendine çeki düzen veriyorsan, uzadığında tırnaklarını kesiyorsan, makyajda orada duruyor, bakım yani kısaca....

Mücahid

New member
O halde KUŞ uçar uçakta uçar.Kuş uçaktır diyebiliriz.Makyaj yapmayan kadın bakımsız kadındır yani sizin mantıkla :) Ayrıca erkeğin yaptığı bakımın cinsellikle bi alakası olabilirmi onuda merak ettim.Kıyaslarınız hayli enteresan olmaya başladı :) Selametle

berguzar

New member
O halde KUŞ uçar uçakta uçar.Kuş uçaktır diyebiliriz.Makyaj yapmayan kadın bakımsız kadındır yani sizin mantıkla :) Ayrıca erkeğin yaptığı bakımın cinsellikle bi alakası olabilirmi onuda merak ettim.Kıyaslarınız hayli enteresan olmaya başladı :) Selametle

Çok haklısınız, cinsellik deyince sadece aklınıza kadın geldiği için başka türlü düşünmeniz beklenemezdi zaten...

Mücahid

New member
diyemeyiz mücahit kardeş. senin mantık önermen bundan öteye geçemiyor. uçak havadadır. uçak uçar. kuşda havada olduğu için uçan yaratıktır. önerme bu şekilde doğruyu bulur.

İslamcı ben o önermenin hatalı olmasının farkına varamıyacak bi kapasitede değilim ama siz maalesef mesajdan anladığınızı ortaya koydunuz.Benim onu örnek vermem sayın bergüzarın hatalı mantığına binaen di bi tekrar göz atarsan fark edeceksin umarım.Selametle

Mücahid

New member
Çok haklısınız, cinsellik deyince sadece aklınıza kadın geldiği için başka türlü düşünmeniz beklenemezdi zaten...

Kullanmış olduğunuz ifadeden dolayı özür dilemenizi istirham ediyorum sayın bergüzar.Bu tarz bi hakaret haddiniz değildir.Biz neyin cinsellik olduğunu bilecek kadar yaşadık,okuduk ve gördük hamdolsun.

berguzar

New member

Sevgili mücahid:
Sen beni aklı kıt biri sandın galiba, birde benden özür bekliyorsun öyle mi. Bak yazdığını buraya bir daha büyük harflerle asıyorum, iyi bak, oku ve düşün ben ne yazmışım diye...

Ne de güzel söylemişsiniz Allah ın murad ettiği cazibeden önce insanı meta olmaktan çıkarıp kimlik ve şahsiyet yüklemektir diye.Peki makyaj bu tesbitin neresinde duruyor...

Asıl bu cümlen için, benim makyajı sırf erkekleri cezbetmek için yaptığımı ima ederek bana bir özür borcu olan ve helallik alması gereken sensin.
Eğer dersen ben bunu demek istemedim, o zaman açıkca ne demek istediğini yazacaksın, yok bunu dedim diyorsan sözünün ardında duracaksın....

Z

Zippo

Guest
sayın bergüzar öncelikle makyaj yapmaktaki amacınız nedir..eve karşımı güzel görünmek yoksa dışarıya karşımı..dışarda nefsi bi bakışa sebeb olmanın sonuçlarını gayet iyi biliyorsunuz sanırım..tümden gelim teorisi vardır..tek yegane değil herşeyiyle ele alın hak dilini..

selametle

Mücahid

New member
Sevgili mücahid:
Sen beni aklı kıt biri sandın galiba, birde benden özür bekliyorsun öyle mi. Bak yazdığını buraya bir daha büyük harflerle asıyorum, iyi bak, oku ve düşün ben ne yazmışım diye...

Ne de güzel söylemişsiniz Allah ın murad ettiği cazibeden önce insanı meta olmaktan çıkarıp kimlik ve şahsiyet yüklemektir diye.Peki makyaj bu tesbitin neresinde duruyor...

Asıl bu cümlen için, benim makyajı sırf erkekleri cezbetmek için yaptığımı ima ederek bana bir özür borcu olan ve helallik alması gereken sensin.
Eğer dersen ben bunu demek istemedim, o zaman açıkca ne demek istediğini yazacaksın, yok bunu dedim diyorsan sözünün ardında duracaksın....

Sayın bergüzar anlatmak istediğimi saptırmak istiyorsunuz ama buna izin vermiyeceğim.Haklısınız sanal alemde şahsiyetlerin ve kişiliklerin istismarı çok kolay olduğu için nasıl bir şahsiyet sahibi olduğumu bilmeniz imkansız o yüzden ima ettiniz dediğiniz konuyu açığa kavuşturayım.Ben asla anladığınız tarzda bi niyetle imada bulunmadım.Makyaj yapmanız yada yapmamanızda beni pek ilgilendirmiyor.Beni ilgilendiren tek şey olan la olması gerekeni birbirinden ayırmak ve zihinlerde istifham oluşturmamak.Şimdi esas konuya dönelim makjajı neden sakıncalı bulduğumu anlatayım öncelikle.Süslenmek güzel görünme yada güzel olmayanı güzelleştirme olarak nitelenebilecek makyajın hangi kaygı ile yapıldığı kadar kim ve ne için yapıldığıda önemlidir.Bir kadın eşi için yapar başkadır.Dışarı çıkarken yapar bu başkadır.Anlatmaya çalıştığım şudur Din zinayı yasaklarken yaklaşmayın emrini kullanmıştır.Yapmayın değil.Yani yaklaşmamak yapmaya götürebilecek her türlü yoldan uzak kalmak değilmidir.Bizim değerlendirmemiz makyajın yapılış mantalitesi zinaya yaklaştıran araçlar dan vesilelerden olma ihtimali,karşı ciinsi etkilemesi bakımından doğuracağı tepkinin zinaya götürme endişesidir.Yoksa beni hiçmi hiç ilgilendirmiyor yaptığınız makyaj...Bu arada unutmadan çok güzel demogoji yapıyorsunuz,bu kadar demogoji yapabilmek her akıllının karı değildir.Sözün özü ben sizi aklı kıt yerine falan koymadım.Lütfen bu konuyu daha fazla uzatmayın zira can sıkıcı olmaya başladı.Biliyorum ki anlatmak istediklerim karşıdakinin anladığı ile sınırlıdır.Selametle

berguzar

New member
Anlatmaya çalıştığım şudur Din zinayı yasaklarken yaklaşmayın emrini kullanmıştır.Yapmayın değil.Yani yaklaşmamak yapmaya götürebilecek her türlü yoldan uzak kalmak değilmidir.Bizim değerlendirmemiz makyajın yapılış mantalitesi zinaya yaklaştıran araçlar dan vesilelerden olma ihtimali,karşı ciinsi etkilemesi bakımından doğuracağı tepkinin zinaya götürme endişesidir..

Ey inanmış iman eden makyaj yapan kadınlar:

Bakın makyajınızdaki esas amaç neymiş, gördünüz mü?
Kusura bakmayın ama şu cümleyi kurmak zorunda bıraktınız ya beni helal olsun. Kendi yakın akrabası dışındaki bütün kadınları cinsel obje olarak gören bir zihniyetten daha başka ne beklenir...

ARAF - 32 De ki: "Allah'ın kulları için çıkardığı süsü, güzel, temiz ve tatlı rızıkları kim haram etmiş?" De ki: "Dünya hayatında onlar, inananlar için de var. Kıyamet gününde ise yalnız inananlar içindir onlar." Bilgiden nasipli bir topluluk için biz, ayetleri böyle ayrıntılı kılıyoruz.

Mücahid, bu konuyu kapatalım ve benim makyaj dan bahsettiğim o yazımda diğer konuları konuşalım ya da bırak biz seninle konuşmayalım. Ne olur ne olmaz, ben makyaj yapıyorum ya, bilmeden seni günaha filan sokarım....

Mücahid

New member
bak senin durumun nasıl bide ona bak. ayetlerin anlamlarını değiştirerek yaşıyan kimmiş. sen diyorsunki zinayı yapmayın değil yaklaşmayın demiştir diyorsun. senin yapmaktan öte yaklaşmayın. yapmak zaten günah. günaha ve kötülüklere yaklaşmayın diyor. yani hiç bulaşmamış olun o kötülüğe. zinayı yaklaştıran araçları sen benden daha iyi bilirsin kardeş. bilirizki bakımlı olmak farklı, cinsel obje olmak farklı. aradaki farkı anlamayanlar istediği gibi davransın.

yani müslüman bu kadarmı aç!!! bir makyaj yaptı diye hemen zina yapma gereksinimi duysun. yada böyle bir ihtiyaç duysun. bu mudur sizin anlayışınız.
Selamun aleykum
İslamcı kardeşim tartışma adabında muhatab olduğun kişi ile tartışmalısın şimdi sizinki hariçten gazel okumaya benzedi.Muhatabı olmadığın tartışmada neden yer alıyorsun? Mesajıma yaptığın yorum gibi eğer Kurandan anlayışı ile amel ediyorsan vah ki vah..İstirhamım mutab olmayınız zira değilsiniz.Teşekkür ederim

berguzar

New member
Selamun aleykum
İslamcı kardeşim tartışma adabında muhatab olduğun kişi ile tartışmalısın şimdi sizinki hariçten gazel okumaya benzedi.Muhatabı olmadığın tartışmada neden yer alıyorsun? Mesajıma yaptığın yorum gibi eğer Kurandan anlayışı ile amel ediyorsan vah ki vah..İstirhamım mutab olmayınız zira değilsiniz.Teşekkür ederim

Selam sevgili mücahid:

Sıkışınca hep bunu yapıyorsunuz, yani insanları 3. durumuna düşürüyorsunuz ki bu ne kadar tartışma adabına uygun bilmiyorum. Burası açık bir forum, biz seninle bu konuyu yüz yüze ya da int. ortamında msn de konuşmuyoruz, bak burda herkesin okuyabileceği, herkesin birşeyler yazabileceği bir platformda konuşuyoruz, kaldıki senin kurduğun makyaj ilgili tesbitin bir beni değil herkesi bağlıyor. Bu yüzden de herkes burada müdahil olabilir ve olabilmelidir.

Mücahid

New member
Hani şu bahsettiğin şeytan var ya inan o kadar zorluyor ki islamcı ona gem vurmak ne kadar zormuş meğer.Adımıza yakışanı yapalım cihad şu an ona gem vurabilmek imanımız bu yönde.Allah a emanetsiniz kırdıysak affola.selametle

Üst Alt