Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

***Önemli bir istişare***

__BODOM

New member
o zaman bir soru neden Müslüman ülkeler savaş yoksulluk korku içinde yaşıyor Allah ın bizi Kuranla karanlıklardan aydınlığa çıkarması gerekmezmiydi. demek ki yanlış birşeyler var bana göre en çok işlenen günahta şirk çünkü Allah a teslim olunuyor ama Allah la beraber başka insanlarada teslim olunuyor

Enver Ýstek

metin mete
Bilakis; yazdıkça çamurdan çıkanları görüyoruz, şevkimiz artıyor. Çünkü daha evvel sorduğumuz hiç bir sorunun cevabı gelmedi de. Sukutun da ikrardan gelmesi gerçeğini bilen kardeşlerimiz, sayenizde mezheplerin ne kadar yerinde ve gerekli olduğunu görüyor, anlıyor, müşahede ediyor. İnşaallah yazmaya aynı şevk ve heyecan ile de devam edeceğiz.

Rabbi Zülcelal muvaffak olmayı nasip edecektir inşaallah.

Sevgili metin mete; Resulullah'a (s.a.v.) sizde uyuyorsunuz, ama imam-ı Azam gibi değil, veya İmam-ı Şafi gibi de olmayabilir. Ama sonuçta uyuyorsunuz değil mi ? Uymanız; haddi zatında hanif olma isteğinizi engellemiyor ki, bilakis kuvvetlendiriyor. Çünkü gerçek hanif Rasulullah (s.a.v.) efendimizdir, O (s.a.v.) da, babası İbrahim'den (aleyhisselam) geleni kabul ettiği içindir. Şeriat bir tanedir! Musa'nın (aleyhisselam) şeriatı, İsa'nın (aleyhisselam) şeriatı yada Davut'un (aleyhisselam) şeriatı da vardı, o zamanlarda. Ama sonuçta hepsi de tek ve bir olan Allah'ın (cc) şeriatını anlatıyordu. Bu zamanda da diğer mezhepler yine aynı şeriatı anlatıyor ve yaşanması hususunda insanlara anlatıyor. Anlatmak konusuna karşıysanız, o halde bilinki Resulullah'a (s.a.v.) da Cebrail (aleyhisselam) anlatmıştır. Hatta İbrahim'e (aleyhisselam) de...
Mezhep imamlarının işi de anlatmak, ilimleri nispetinde, İslam'ın daha yaşanası halde olması için bildiklerini ve anladıklarını paylaşmaktır. Bunun neresi şirk ? Yazdıklarımız gerçekten düşünüldüğünde, ama gerçekten düşünüldüğünde anlaşılacaktır.

Allahim Beni Kahretsinki (Eger kitabin disindaki Resule uyuyorsam)Kitabin disindakine uymuyorum!Iste gercek buki Ben Alemlerin Rabbi olan Sahibimiz ve Efendimizin emrettiginden baskasina yüzümü dönmemeye calisiyorumKI?Resulede Allahin emri vakidir Ibrahimin Milletine davet edilmistir..Vallah Radikalim asla ben bulamadim Imamlarin Islami yasanacak sekle getirdigini ancak cok zorlastirdiklarina sahidim.Resule uymamiz Hakkin emridir asla o emre itaat etmezlik yapamayiz Ellhamdülillah,Isimler anmissin ben onlardan beriyim cok Sükürler olsun isimler adina yorum yapmiyorum..

Simdi soruyorsun bunun neresi SIRK;

Iste anlamak istersen en kolay yeri burasi?

Bakin cok kisa bir cevap;Allahin yasasinin üstüne tek bir yasa koyan ciktimi (Ve sende bunu kabul etmis isen)bu sirktir eksilttimi(Vede sende bunu kabul etmis isen) buda sirktir istersen al Furkani bak yasalara sonra deki neresi Sirk?Kim korsa kosun ister adina imam deyin isterseniz XXXXXXXX fark etmiyor....

ademakif

New member
Allah size kitabı detaylandırılmış bir halde indirmişken ondan başka hakem mi isteyeyim? Enam Suresi 114 ...
Rabbinin sözü doğruluk bakımından da, adalet bakımından da tastamamdır. O'nun sözlerini değiştirebilecek yoktur. O işitendir, bilendir.
Yeryüzünde olanların çoğunluğuna uyacak olursan seni Allah'ın yolundan saptırırlar. Onlar ancak zanna uyarlar ve onlar ancak zanla yalan söylerler. 6 Enam Suresi 115,116
Kendilerine okunmakta olan kitabı sana indirmemiz onlara yetmiyor mu? 29 Ankebut Suresi 51

Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra çekişmeye girip fırkalar (mezhepler) halinde parçalananlar gibi olmayın. 3 Ali İmran Suresi 105
Hep birlikte Allah’ın ipine sarılın, fırkalara bölünüp ayrılmayın. 3 Ali İmran Suresi 103

Kuran’ı okuyup düşünmüyorlar mı? 4 Nisa Suresi 82
Ayetlerini iyiden iyiye düşünsünler ve temiz akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. 38 Sad Suresi 29

Haberin olsun, halis din yalnızca Allah’ ındır. O’ndan başkalarını evliyalar edinerek “Biz bunlara yalnız bizi daha fazla Allah’a yaklaştırmaları için kulluk ediyoruz.” diyenlere gelince, Allah tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmünü verecektir. Şu bir gerçek ki Allah yalancı, inkarcı kişiyi doğru yola iletmez. 39 Zümer Suresi 3
Rabbinizden size indirilene uyun. O’ndan başka evliyaların ardına düşmeyin. Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz. 7 Araf Suresi 3
Size ayetlerimizi açıkladık, belki akıl erdirirsiniz. 3 Ali İmran Suresi 118

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Çelişkiye düşmeden cevap verin

Çelişkiye düşmeden cevap verin

Merak ediyorum?..
Allah (c.c.) her şeye sınırsız güç yetirendir!
İnsanları yaratırken yaşayabilmeleri adına onlara hissiyatlar verdi, susayınca onu giderecek bir şeyler aramak, korkunca heyecanlanmak gibi...
Neden kitaplar indirdi ve resuller gönderdi, yarattığı her kula yaşamla ilgili hissiyatlar yüklediği gibi, emirleri ve amellerin şeklini de öğretebilirdi?
Neden herkes traş olurken kendisi olmuyor?
Neden ticaret yapan prosedürü öğreten bir muhasebeci tutuyor?
Kur'an ve sünnetten hüküm çıkarmak için hangi ilimlerin bilinmesi gerekir ve bu ilimleri kaç kişi öğrenebilir, sadece Kur'an diyenler bu ilimleri tahsil ediyor mu?
Ve daha onlarcası....

Enver Ýstek

metin mete
Merak ediyorum?..
Allah (c.c.) her şeye sınırsız güç yetirendir!
İnsanları yaratırken yaşayabilmeleri adına onlara hissiyatlar verdi, susayınca onu giderecek bir şeyler aramak, korkunca heyecanlanmak gibi...
Neden kitaplar indirdi ve resuller gönderdi, yarattığı her kula yaşamla ilgili hissiyatlar yüklediği gibi, emirleri ve amellerin şeklini de öğretebilirdi?
Neden herkes traş olurken kendisi olmuyor?
Neden ticaret yapan prosedürü öğreten bir muhasebeci tutuyor?
Kur'an ve sünnetten hüküm çıkarmak için hangi ilimlerin bilinmesi gerekir ve bu ilimleri kaç kişi öğrenebilir, sadece Kur'an diyenler bu ilimleri tahsil ediyor mu?
Ve daha onlarcası....

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
Rabbim Kuran ı bizlere her konuda açıklayıcı ve rehber olduğunu bildirir.Peygamberimizede
;Maide suresi 49 Sen de aralarında, Allah'ın indirdiğiyle hükmet. Onların keyiflerine uyma. der Yaradan. Bildiğiniz gibi Kuran dan bahsederken nebir eksik nebir fazla diye bahseder bizlere, bu Kitabın yeteceğini hatırlatırcasına. İndirdiğimiz Kuran sizlere yetmiyormu diye kızar adeta Rabbim. Anlamayanlara İNDİRDİĞİM KURAN DAN SORUMLUSUNUZ der. Ama bizler hala görmezden, duymazdan gelip aramızda tartışırız, adeta Rabbim in Kitabının yetmeyeceğini kanıtlamaya çalışarak. Kuran ın zor bir Kitap olduğunu söylemek yada söylemeye çalışmak ki şuanda söylenen o. Rabbim in bizlerin anlamayacağı bir Kitap göndermiş demekle aynıdır. Peygamberimiz bildiğiniz gibi Rabbim den gelen ayetleri önce ezberletmiş daha sonra uzun süre bu şekilde kalırsa kaybolacağı yada değişikliklere uğrayacağı korkusuyla yazdırmıştır. Bunu akıl eden ve acaba Kuran yetmiyeceğini söyleyip bazı konuların Kuran da olmayacağı düşüncesiyle bizlere iman ederken lazım olacağını söyledikleri söz ve davranışları acaba neden yazıya dökmeyi akıl edemedimi dersiniz. Tabiki Haşa, Peygamberimiz Rabbim in verdiği hikmet yani ilimle bunu asla unutacak değildir. Peki nedir bu Peygamberimize saygısızlık. Kendisinin sağlığında yazdırmadıklarını 150-200 yıl sonra yazılanların doğruluk derecesini bilmeden, çok doğru diye adlandırdıkları yol anlamına geldiği söylenen, ama kime yada kimlere çıkan yol olduğu belli olmayan tarikatları nasıl iyi gösterebiliriz. Ayrılıkta ,bölünmede hayır vardır sözlerinin bırakın Kuran felsefesine uymasını hiçbir aklın ve mantığın kabul etmeyeceği bir düşüncenin ürünüdür. İşte bu düşünce tarikat zihniyeti ve düşüncesidir. Artık bu sözleri bırakalımda Peygamberimiz mekanında Rahat uyusun. Kuran dada söylediği gibi.Furkan Suresi 30 ayet; Ey Rabbim! Benim toplumum bu Kuran' ı devre dışı tuttular.Artık aklımızı başımıza devşirmemizin zamanı geldi ve geçiyor. Boş sözlerle vede Kuran a yapılan saygısızlıklarla onun yetersizliğini tartışmakla geçirdiğimiz boş zamanları telafi etmeli ve Kuran ın her soruna açıklık getirecek güçte olduğunu görmeliyiz. Bunu söyleyen Rabbim ve Peygamberimiz. Hesap günü geldiğinde her birimiz teker teker hesap vereceğiz onun için başkalarının sözlerine iman etmek yerine, Kuran a iman edelim bence sanıya uymayalım. Rabbim Kuran dan sorumlusunuz diyorsa bırakın boş lakırdıları gelin Kuran ilmine, girin Kuran kapısından görün bakın nasıl aydınlık ve herşey var. Yok diyenlere sorun ne yokmuş sorsunlar bakalım. Soracakları şeyi söyleyeyim. Kuran dışın da öğrendiklerini ve onların Allah emri sandıklarından vede Kuran da bulamayınca nasıl bakkkkk yok işte diyerek feveran ettiklerini göreceksiniz. Anlamayanlara sözüm yok, bizim görevimiz bıkmadan anlatmak. RABBİM E EMANET OLUNUZ KARDEŞLERİM.
[/FONT][/FONT]

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Yanlış anlamayalım

Yanlış anlamayalım

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
Rabbim Kuran ı bizlere her konuda açıklayıcı ve rehber olduğunu bildirir.Peygamberimizede;Maide suresi 49 Sen de aralarında, Allah'ın indirdiğiyle hükmet. Onların keyiflerine uyma. der Yaradan. Bildiğiniz gibi Kuran dan bahsederken nebir eksik nebir fazla diye bahseder bizlere, bu Kitabın yeteceğini hatırlatırcasına. İndirdiğimiz Kuran sizlere yetmiyormu diye kızar adeta Rabbim. Anlamayanlara İNDİRDİĞİM KURAN DAN SORUMLUSUNUZ der. Ama bizler hala görmezden, duymazdan gelip aramızda tartışırız, adeta Rabbim in Kitabının yetmeyeceğini kanıtlamaya çalışarak. Kuran ın zor bir Kitap olduğunu söylemek yada söylemeye çalışmak ki şuanda söylenen o. Rabbim in bizlerin anlamayacağı bir Kitap göndermiş demekle aynıdır. Peygamberimiz bildiğiniz gibi Rabbim den gelen ayetleri önce ezberletmiş daha sonra uzun süre bu şekilde kalırsa kaybolacağı yada değişikliklere uğrayacağı korkusuyla yazdırmıştır. Bunu akıl eden ve acaba Kuran yetmiyeceğini söyleyip bazı konuların Kuran da olmayacağı düşüncesiyle bizlere iman ederken lazım olacağını söyledikleri söz ve davranışları acaba neden yazıya dökmeyi akıl edemedimi dersiniz. Tabiki Haşa, Peygamberimiz Rabbim in verdiği hikmet yani ilimle bunu asla unutacak değildir. Peki nedir bu Peygamberimize saygısızlık. Kendisinin sağlığında yazdırmadıklarını 150-200 yıl sonra yazılanların doğruluk derecesini bilmeden, çok doğru diye adlandırdıkları yol anlamına geldiği söylenen, ama kime yada kimlere çıkan yol olduğu belli olmayan tarikatları nasıl iyi gösterebiliriz. Ayrılıkta ,bölünmede hayır vardır sözlerinin bırakın Kuran felsefesine uymasını hiçbir aklın ve mantığın kabul etmeyeceği bir düşüncenin ürünüdür. İşte bu düşünce tarikat zihniyeti ve düşüncesidir. Artık bu sözleri bırakalımda Peygamberimiz mekanında Rahat uyusun. Kuran dada söylediği gibi.Furkan Suresi 30 ayet; Ey Rabbim! Benim toplumum bu Kuran' ı devre dışı tuttular.Artık aklımızı başımıza devşirmemizin zamanı geldi ve geçiyor. Boş sözlerle vede Kuran a yapılan saygısızlıklarla onun yetersizliğini tartışmakla geçirdiğimiz boş zamanları telafi etmeli ve Kuran ın her soruna açıklık getirecek güçte olduğunu görmeliyiz. Bunu söyleyen Rabbim ve Peygamberimiz. Hesap günü geldiğinde her birimiz teker teker hesap vereceğiz onun için başkalarının sözlerine iman etmek yerine, Kuran a iman edelim bence sanıya uymayalım. Rabbim Kuran dan sorumlusunuz diyorsa bırakın boş lakırdıları gelin Kuran ilmine, girin Kuran kapısından görün bakın nasıl aydınlık ve herşey var. Yok diyenlere sorun ne yokmuş sorsunlar bakalım. Soracakları şeyi söyleyeyim. Kuran dışın da öğrendiklerini ve onların Allah emri sandıklarından vede Kuran da bulamayınca nasıl bakkkkk yok işte diyerek feveran ettiklerini göreceksiniz. Anlamayanlara sözüm yok, bizim görevimiz bıkmadan anlatmak. RABBİM E EMANET OLUNUZ KARDEŞLERİM.
[/FONT]

Değerli Arkadaşım;
Belki söylediklerimiz aynı yere çıkıyor ama nüanslar var. Tabii ki Kur'an da her şey var. Haşa, aksine bir iddia olamaz. Benim kastettiğim şey "tarikatsiz olmaz" iddiası da değildir. Şunu tebarüz ettirmeye çalışıyorum. Allah, Peygambere vahyile Kuran'ı verdi, O, sünnetleri ile Kuran'dan alamadıklarımızı gösterdi ve İslam'a hizmet eden alimler de sünnetten idrak edemediklerimize yada ihtilafa düştüklerimize belli ilimler dahilinde yollar gösterdiler. Hepsi bu kadar. Şimdi; bugün "Ben herhangi bir mezhep imamının içtihatlarına ihtiyacım yok, meseleleri kendim çözebiliyorum/çözerim" diyene kim ne diyebilir. Ama milyonlarca insanın böyle bir şansı yok, bunlar hazır, kotarılmış cevazlarla hayatlarını devam ettiriyorlar. Bilakis, bu işler bir mürşit olmazsa olmaz diyenlere katılmıyorum. Tarikat ve tasavvuf yolunun derin ve mukaddes manalarını yaşayan birisine gıbta ile bakarım ama bu bakış o kişi veya kişilerin Allah'a taat ve ibadetlerinin hatırınadır. Bu gün tarikat muamelatlarının ne hale geldiğini tarafsızca inceleyenler üzülerek görüyorlar ki, iş yolundan çıkmış. Ancak bu olayları hizipsel metoda dökersek, bu tarzla teati edersek, herkes iddiasını ispat adına murad etmediklerini de yazıyor. Allah razı olsun. Selam

yelken06500

New member
s.a kardeşlerim aslında iki tarafta iyi niyetli(iki tarafdan kasıt ayrılmış iki taraf değil iki farklı yola yönelmiş iki tarafdır..
acizane dine yöneldiğim(yöneltene şükürler olsun) ilk zamanlar aklıma gelmekte sürekli ! hangi tarikata girdiğim sorulurdu.nurculardan mısın?kadiri mi?süleymancı mı? vb. gibi.

sanki imanı veren kalbe ilhamı veren yüce ALLAH(CC) DEĞİLMİŞ GİBİ SAN Kİ BUNLARDAN HERHANGİ BİR TARİKATA BAĞLI OLAMAYAN DEĞİŞEMEZ DOĞRU YOLA GİREMEZ GİBİ...
ya da bu zaman da bir müride bağlanmayanın dinden nasibi olamaz şeklinde düşüncelerin belirginleştiği kafalara sahip kardeşlerimizden.onların bu tutumunu horladığım veya mesnetsiz bulduğum için değil aslında bu tavrın dinin bölünmüşlüğü fikrine kapılan insanların ekmeğine yağ sürmek olduğunu düşündüğümden çoğu kez üzülmüşümdür.
vel hasıl kur'an yapmamız ve yapmamamız gereken hareketleri bildirmektedir.sadece mutlak dua ve hiç düşünmez misiniz mealindeki ayet-i kerime 'ye sarılarak ve akabinde bu din alimlerinin geliştirdiği ve birbirleriyle kıyaslandığında zıtlık değil örtüşen icdahatlerini(zaten sünetti seniyeye uygunluğu bakımından onlar arasında zıtlık bulunmaması gerekir) bağlayıcı ve aksiyona yönelik olarak tasdik ederek imanımızı ve itikadımızı düzeltmeye çalışmak doğru olacaktır.
bu noktadan hareketle birbirimize körü körüne fikirlerimizi ve şahsi düşüncelerimizi empoze etmek birbiimizin kusurlarını aramak yerine daha araştırmacı davranmamız ve dua yı yani ALLAH(ZUL CELAL-I VEL İKRAM)dan isteği elden bırakmamamız gerektiğini gözardı etmemek gerektiğini belirtmemiz acizane görevimiz.

ayrıca dergahların ve tarikatların asıl amacı; ilim ehli yetiştirmek ve de nefsin iradesinden kendisini kurtarması için kişilere tavsiyeler ve öğütler veren yer olduktan sonra bunda ne gibi bir mahzur bulunabilir ki ?
ALLAH(CC)her şeyin doğrusunu bilir.

Enver Ýstek

metin mete
Selamün Aleyküm,
Gönderilmiş elçilere selam olsun.
Evrenlerin Rabbi olan ALLAH'a övgüler olsun.
Saffat 181-182
Cok hassas oldugunuz anlar vardir iste bugünde benim böyle bir anim(Aslinda her seferinde ayni oluyorum)Yine Alemlerin Rabbi olan Sahibimiz ve Efendimizin Kitabini okumaya calisiyorum.Ne mümkün okumak her satirinda agliyorum Gönlümdekileri yaziya dökmek mümkün degil,Ne yazacagimi dahi bilemiyorum.
Öyle bir Furkanki her seferinde ya ögüt,ya bir ültimatom,ya bir müjde,ya imanimizi tazeleyen kelimeler tutami,ya yol veya kendi ic dünyamiza isiklar tutan yeni ufukler acan mucize.Her seferinde bir öncekini ararken yeni seylerin beynimize acilimi veya bizim onlarca kez okumamiza ragmen göremedigimiz(Bazan körüz,sagariz ya)o müthis heceler...Mesela Meryem 12 dün beni yere vurdu;
"Yahya, kitaba iyice sarıl." Çocuk yaşta kendisine bilgelik vermiştik.
Bugün hala etkisindeyim Insallahu Teala,biz ne kadarda nankörüz diyorum cünki biz hakkiyla acaba Yahyaya söylenen bu hitabtan ne kadar ögüt aliyoruz?Mechul...

Enver Ýstek

metin mete
Bugün Tekrar döndüm bu hitabi ararken kendime bictigim görev acaba neydi?
Necm 31-32 takiliyor kafama;
Göklerde ve yerde ne varsa ALLAH'ındır. Kötülük işleyenleri yaptıklarından dolayı cezalandıracaktır ve güzel davrananları da ödüllendirecektir.
Onlar, büyük günahlardan ve kötülüklerden kaçınırlar, yalnız küçük suçlar işlerler.Rabbinin bağışlaması engindir.Sizi topraktan yaratırken ve annelerinizin karınlarında cenin (fetus) durumundayken sizi iyi bilmektedir. Öyleyse kendinizi (övüp) temize çıkarmayın. O, erdemlileri iyi bilir.
Öyle bir beni mesgul ettiki sormayin?Devam ettim baktim sonunda neler var Inanirmisinizki Seriatini buldum Rahmanin;
Gördün mü o yüz çevireni?
Ender olarak ve pek az verdi.
Gizemlerin bilgisine mi sahiptir ki (geleceği) görüyor?
Ona Musa'nın öğretisi hakkında bilgi verilmedi mi?
Ve sözünü gerçekleştiren İbrahim'in?:
Ki hiçbir kimse bir başkasının günah yükünü taşımaz,
İnsan için ancak kendi çalışması vardır.
Ve onun çalışması da yakında görülecektir.
Sonra kendisine ödülü tam olarak verilecektir.
Son varış Rabbinedir.
33-42
Ne güzel bir varis diyorum gözlerim dolu Allahim bizleri utandirmasin,Boynu bükük olanlardan eylemesin,Burnu yerde sürünenlerden uzak eylesin Resulün sikayetine muhattab eylemesin;

Enver Ýstek

metin mete
O'dur seni güldüren ve ağlatan.
O'dur öldüren ve dirilten.
O'dur iki çifti yaratan; erkeği ve dişiyi...
Atıldığı zaman bir damlacık meniden.
O'na aittir tekrar yaratmak.
O'dur Zengin eden, yoksul yapan.
O'dur Şira galaksisinin Rabbi.
O'dur helak eden eski Ad halkını,
Semud'du da bırakmadı,
Ve ondan önce Nuh'un halkını da; onlar çok zalim ve çok azgın kimselerdi.
Yıkılıp batırılmış olanlar (Sodom ve Gomora), en bayağılardı.
Onları örten örttü.
O halde Rabbinin hangi nimetlerinden kuşkulanırsın?
43-55
Bakiyorum yine bam telime basildi agliyorum cünki kuskulanmak kim ben kimim,VE Secde ediyorum bom bos bir alanda;Sükürler olsun nimetlerine verdigine verecegine ben senden Raziyim yalvariyorum Rabbim sende benden Razi ol Insallahu Teala....
Bu, eski uyarıcılardan bir uyarıcıdır.
Kaçınılmaz olan yaklaşmıştır.
ALLAH'tan başkası onu kaldıramaz.
Bu sözü mü tuhaf karşılıyorsunuz?
Gülüyorsunuz da ağlamıyorsunuz?
Ve aylak aylak oyalanıyorsunuz?
Haydi ALLAH'a secde edin, kulluk edin.
56-62..
Allhu Ekber,Buyrun SECDEYE (Ister dagda olun ister bayirda) buyrun SECDEYE SECDEYE SECDEYE...

Enver Ýstek

metin mete
İbrahim Tek Başına Bir Ümmetti

İbrahim Tek Başına Bir Ümmetti

Gerçek şu ki, İbrahim (tek başına) bir ümmetti; Allah'a gönülden yönelip itaat eden bir muvahhiddi ve o müşriklerden değildi. (Nahl Suresi, 120)

Hz. İbrahim, Allah'ı herşeyin üzerinde tutan, sadece O'nun rızasını gözeten, O'na içten bağlı olan, yalnızca Allah'tan korkup sakınan ve Allah'a güvenip dayanan bir peygamberdir. Çok sayıda insanı karşısına aldığı, onlar tarafından öldürülmek, hatta ateşe atılmak istendiği halde, imanından kaynaklanan cesareti ve tevekkülü sayesinde Allah'ın dinini hakim kılmak için yaptığı mücadelesinde çok kararlı olmuştur.
Tüm iman sahiplerinin de, Hz. İbrahim'in bu üstün ahlakına özenmeleri ve tek başına kalsalar da Hz. İbrahim gibi tevekküllü, cesur, kararlı, samimi, teslimiyetli ve iradeli olmaları gerekmektedir. Bunun için öncelikle yapılması gereken ise, bir ve tek olan Rabbimize gönülden teslim olmak, sadece O'ndan korkup, O'nu dost edinmektir. Çünkü bir mümin, dünyanın herhangi bir yerinde inkarcı bir topluluğun içinde, tek başına da kalsa Allah'ın rızasını kazanma şevki ve isteği, onu daima hayırlı davranışlarda bulunmaya, ibadetlerini yerine getirmeye, din ahlakını eksiksizce yaşamaya ve Kuran ahlakının bir gereği olarak insanlara din ahlakını tebliğ etmeye yöneltir. Allah'ın her zaman yanında olduğunu, her an onu koruyup desteklediğini bilmenin verdiği güç ile hareket eder. Kim Hz. İbrahim ile aynı ahlakı gösterir, Allah'a aynı sadakat ve teslimiyetle bağlanırsa, Hz. İbrahim gibi "tek başına bir ümmet" kuvvetinde kılınmayı umabilir.

İyilik yaparak kendini Allah'a teslim eden ve hanif olan İbrahim'in dinine uyandan daha güzel dinli kimdir?..(Nisa Suresi, 125)

Üst Alt