Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Öldükten Sonra Dirilmek

EHLÝ-SUNNET

New member
Web sitesi
www.dinimislam.com
Öldükten Sonra Dirilmek

İnsanlar öldükten sonra mezara konur.Buradaki halleri, herkesin dünyadayken yapmış olduğu amellere göredir.
Günahkâr Müslümanlar azap (acı) çekebilir.Kâfirler kabir azabı çekerler. Fakat Salih Müslümanlar için kabirde hiç azap olmayabilir.Orası onlar için huzur verici bir yerde olabilir.
İsrafil’in sura üflemesinin ardından Kıyamet koptuktan sonra dünya hayatı bitmiş olacak ve bir tek canlı dahi kalmayacak.
İsrafil’in ikinci kez sura üflemesiyle ise bütün canlılar tekrar dirilecek ve herkes amellerinin hesabını verecek.
Bunun ardından Müslümanlar derecelerine göre Sırat köprüsünü geçerek, (Kevser havuzundaki baldan tatlı, sütten beyaz ve miskten güzel kokan şerbetten içip) Cennet’e gidecekler.
Kâfirler ise Sırat köprüsüne adımlarını atar atmaz, Cehennem’e düşecekler.
Müslümanlardan Cehennem’e düşen dahi olsa, sonunda mutlaka oradan çıkıp Cennet’e girecektir.
Cennet’e giren orada sonsuz olarak kalacaktır.Orada üzülmek, yaşlanmak, hastalanmak ve ölmek yoktur.Akla hayâle gelmeyen güzellikler ve nîmetler vardır.
Cennet ve Cehennem şu anda mevcuttur.Bir Müslüman’ın bunlara inanması farzdır.

karaoðlan

Mesajlari Onaylanacak
Müslümanlardan Cehennem’e düşen dahi olsa, sonunda mutlaka oradan çıkıp Cennet’e girecektir.
cehennemde cennet de içine girenin sonsuza kadar çıkamayacağı yerlerdir!şeytan vesvese vermektedir,cehennemde bir süre yanıp çıkarsınız diye,yahudileri de aynı şekilde kandırmıştı.Yahudileşenlerden olmamak dua ve dileklerimle...

__BODOM

New member
cehennemde cennet de içine girenin sonsuza kadar çıkamayacağı yerlerdir!şeytan vesvese vermektedir,cehennemde bir süre yanıp çıkarsınız diye,yahudileri de aynı şekilde kandırmıştı.Yahudileşenlerden olmamak dua ve dileklerimle...

müslümanlardan cehenneme düşenin ordan nereye gideceğini Allah biilir.
cehennemde sonsuz kalınmayacak bence insan işlediği günahların cezası kadar kalacak

__BODOM

New member
88. Sen Allah ile beraber başka bir ilaha ibadet etme. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. Onun zatından başka her şey yok olacaktır. Hüküm yalnızca O'nundur ve kesinlikle O'na döndürüleceksiniz. kasas suresi

yani cennet cehennemdemi bitecek herşey yok olacak demek mi anlamı?
ben çözemedim. yorumlarsanız sevinirim

vulgata QURAN

New member
88. Sen Allah ile beraber başka bir ilaha ibadet etme. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. Onun zatından başka her şey yok olacaktır. Hüküm yalnızca O'nundur ve kesinlikle O'na döndürüleceksiniz. kasas suresi

yani cennet cehennemdemi bitecek herşey yok olacak demek mi anlamı?
ben çözemedim. yorumlarsanız sevinirim

23/102-103ü oku ondan sonra...
orda ne yazmış bir bak
Allah orda iyilik tartışı hafif gelenler sonsuza kadar cehennemdedir diyor.imanı olmayanlar ifadesi yok.tartısı hafif gelenler ifadesi var.
ya sen yanlış biliyorsun ya da Allah bize yanlış birşey yollamış.
eğer o ayete inanmıyorsan ayeti reddettiğin için imanın gider cennet kapısını bile göremezsin.

__BODOM

New member
peki işlediğimiz günahlar karşısında (bunların bir sonu var) sonsuza kadar cehennemde kalmak bence Allah ın adeletine uymaz. Allah ın rahmeti sonsuzdur

Kim bir iyilik getirirse ona bundan daha hayırlısı vardır. Kim de bir kötülük getirirse, bilsin ki, kötülük işleyenler ancak yapmakta olduklarının cezasına çarptırılırlar. kasas84

KASAS SURESİ 88 i açıklarmısınız yardım ederseniz sevinirim

vulgata QURAN

New member
peki işlediğimiz günahlar karşısında (bunların bir sonu var) sonsuza kadar cehennemde kalmak bence Allah ın adeletine uymaz. Allah ın rahmeti sonsuzdur
KASAS SURESİ 88 i açıklarmısınız yardım ederseniz sevinirim

Allah bize düşünüp öğüt almamız için Kuranı yollamış biz onu kaale almaz onun hükümleriyle hareket etmezsek,biz Allahın cennetini haketmiş olur muyuz?
sende mümin ol ve iyilik tartın ağır gelsin.bu Allaha itaat ettiğinin kanıtıdır.eğer Allaha ve ahiret gününe inanıyorsan peygamberin izindeyim diyorsan iyilik tartın ağır gelir.yok eğer iyilik tartın hafif geliyorsa hiçkimse Allahı kınamasın bu kendi suçumuzdur.

vulgata QURAN

New member
kasas 88 açık bir ayettir.kıyamet günü yaptıklarımızın hükmünü verecektir.yaptığımız her kötülük bizim alehimizde bir delildir eğer iyilik tartımız ağır ise Rabbim bizim küçük günahlarımızı bağışlayacağını Kuranın her yerinde vaadediyor.aksi takdirde insanların cennet yüzü görmesi pek de kolay olmazdı.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
allahin rahmeti genistir gazabi da cok siddetlidir ne sevaplarina güven nede günahlarindan dolayi ümitsizlige düs degilmi canim kardeslerim

__BODOM

New member
süleyman ateş yazmış

Günahsızlar doğrudan cennete giderler. Günahı olanlar için de Allah, kimini dilerse bağışlayıp cennete gönderir. Ama günahı ruhunu iyice karartmış, katılaştırmış olanlar, günah kirlerinden arınmak üzere cehenneme gönderilir. Cehenneme gidenlerden de kiminin suçu hafiftir, tez zamanda günahından arınıp cennete çıkar. Kimi de var ki günah kirinden arınması uzun zamanı alır. Her kul, ne denli günahkâr olursa olsun ve azabı ne kadar uzun sürerse sürsün bir zaman sonra günahından arınıp cennete gider.

Kuran’da cehennem azabı kısır olarak nitelenir. Cennet nimetleri mukimdir. Kısır; sonuçsuz, sürmeyen, devam etmeyen demektir. Mukim ise kalıcı, sürekli anlamına gelir. Bundan cehennem azabının bir gün nihayet bulacağı ama cennetin sonsuzca süreceği anlaşılır. Zira cehennem Allah’ın gazabının, cennet ise rahmetinin görüntüsüdür. Kuran’da ve hadislerde vurgulandığı üzere Allah’ın rahmeti gazabına baskındır. O’nun rahmeti her şeyi kapsamıştır. Bunun içinde elbette günahkârlar da vardır. Onlar da bir gün o sonsuz rahmetin kapsamına alınacaklardır.

Kuran’da cehennem hakkında bir iki yerde hulud ve ebed kelimeleri kullanılırsa da bu sonsuzluk anlamında değil, çok uzun süre anlamındadır. Nitekim çok sağlam binalar için “bu ebediyyen kalır, hiç yıkılmaz” denilir. Bu söz, çok uzun zamanı belirtir. İşte cehennem hakkında kullanılan hulud ve ebed kelimeleri bu anlamdadır.

Zaten 60-70 yıllık bir ömrün tamamı suçla geçmiş olsa bile bu ömrün sahibine bin yıl değil, bir milyon yıl değil, milyar yıl değil, sonsuzca azap etmek Allah’ın rahmetiyle bağdaşmaz. Cenabı Hak, Kuran’da “kötülüğün cezasının, dengi bir kötülük olduğu” ama “iyiliğe verilecek ödülün 10 kat hatta çok daha fazlası olacağı” vurgulanır. Çünkü ceza, adaletin gereğidir. Suça hak ettiğinden fazla ceza vermek zulümdür, Allah zulümden münezzehtir. “Rabbin kullarına zulmedici değildir” (Kaf Suresi). Ama iyiliğe verilecek ödül, rahmetin tecellisidir. Allah’ın rahmetinin sınırı yoktur.

vulgata QURAN

New member
süleyman ateş yazmış

Günahsızlar doğrudan cennete giderler. Günahı olanlar için de Allah, kimini dilerse bağışlayıp cennete gönderir. Ama günahı ruhunu iyice karartmış, katılaştırmış olanlar, günah kirlerinden arınmak üzere cehenneme gönderilir. Cehenneme gidenlerden de kiminin suçu hafiftir, tez zamanda günahından arınıp cennete çıkar. Kimi de var ki günah kirinden arınması uzun zamanı alır. Her kul, ne denli günahkâr olursa olsun ve azabı ne kadar uzun sürerse sürsün bir zaman sonra günahından arınıp cennete gider.

Kuran’da cehennem azabı kısır olarak nitelenir. Cennet nimetleri mukimdir. Kısır; sonuçsuz, sürmeyen, devam etmeyen demektir. Mukim ise kalıcı, sürekli anlamına gelir. Bundan cehennem azabının bir gün nihayet bulacağı ama cennetin sonsuzca süreceği anlaşılır. Zira cehennem Allah’ın gazabının, cennet ise rahmetinin görüntüsüdür. Kuran’da ve hadislerde vurgulandığı üzere Allah’ın rahmeti gazabına baskındır. O’nun rahmeti her şeyi kapsamıştır. Bunun içinde elbette günahkârlar da vardır. Onlar da bir gün o sonsuz rahmetin kapsamına alınacaklardır.

Kuran’da cehennem hakkında bir iki yerde hulud ve ebed kelimeleri kullanılırsa da bu sonsuzluk anlamında değil, çok uzun süre anlamındadır. Nitekim çok sağlam binalar için “bu ebediyyen kalır, hiç yıkılmaz” denilir. Bu söz, çok uzun zamanı belirtir. İşte cehennem hakkında kullanılan hulud ve ebed kelimeleri bu anlamdadır.

Zaten 60-70 yıllık bir ömrün tamamı suçla geçmiş olsa bile bu ömrün sahibine bin yıl değil, bir milyon yıl değil, milyar yıl değil, sonsuzca azap etmek Allah’ın rahmetiyle bağdaşmaz. Cenabı Hak, Kuran’da “kötülüğün cezasının, dengi bir kötülük olduğu” ama “iyiliğe verilecek ödülün 10 kat hatta çok daha fazlası olacağı” vurgulanır. Çünkü ceza, adaletin gereğidir. Suça hak ettiğinden fazla ceza vermek zulümdür, Allah zulümden münezzehtir. “Rabbin kullarına zulmedici değildir” (Kaf Suresi). Ama iyiliğe verilecek ödül, rahmetin tecellisidir. Allah’ın rahmetinin sınırı yoktur.

Kuranı kendiniz açın okuyun ve bir bakınki bütün cennet ve cehennem ayetlerinde bu ikisinin sonsuz veyA ebedi olduğu vurgulanır.
bence siz ve sileyman ateş bu sözlerle müminün 103. ayeti iptal ediyorsunuz.
bir daha düşünün.

ESAT OLCAY

New member
Kuranı kendiniz açın okuyun ve bir bakınki bütün cennet ve cehennem ayetlerinde bu ikisinin sonsuz veyA ebedi olduğu vurgulanır.
bence siz ve sileyman ateş bu sözlerle müminün 103. ayeti iptal ediyorsunuz.
bir daha düşünün.

kardeşim ayeti soylerken öncesine ve sonrasınada bakmak gerekir.Bir müslüman ne olursa olsun cennete giricek çünkü kelimeyi şaadeti inkar etmiyoruz.Ayetin devamını okursan sonsuz cehennemin inkar edenler için olduğunu gorceksin

vulgata QURAN

New member
kardeşim ayeti soylerken öncesine ve sonrasınada bakmak gerekir.Bir müslüman ne olursa olsun cennete giricek çünkü kelimeyi şaadeti inkar etmiyoruz.Ayetin devamını okursan sonsuz cehennemin inkar edenler için olduğunu gorceksin

önce kendin oku....................çünkü ayetin önündekide arkasındaki de farklı birşey söylemiyor.

ESAT OLCAY

New member
kardeşim müslümanların cehennemde kalıcı olarak duracağını hiç bi ayet belirtmiyor.İnkar edenler için bu ayet geçerli.İnkar edenle etmeyen hiç bir olurmu?

vulgata QURAN

New member
kardeşim müslümanların cehennemde kalıcı olarak duracağını hiç bi ayet belirtmiyor.İnkar edenler için bu ayet geçerli.İnkar edenle etmeyen hiç bir olurmu?

elimde 27 tane meal var ve hepsinde de iyilik tartıları hafif gelenler demiş.imanı olmayanlar değil.
ya o meal yazanların hepsi sapıtmış yada siz okumadınız o ayeti?

vulgata QURAN

New member
ve asıl burda hiçbir bilgiye dayanmadan fetva vermeye çalışan sizsiniz kanımca.
tekrar tekrar 23/103ü okuyun.

__BODOM

New member
ve asıl burda hiçbir bilgiye dayanmadan fetva vermeye çalışan sizsiniz kanımca.
tekrar tekrar 23/103ü okuyun.

doğru söylüyorsun çözüm kuran da yazıyor başka yerde değil.

88. Sen Allah ile beraber başka bir ilaha ibadet etme. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. [COLOR="Red[FONT="Arial Black"]"]Onun zatından başka her şey yok olacaktır[/FONT][/COLOR]. Hüküm yalnızca O'nundur ve kesinlikle O'na döndürüleceksiniz. kasas suresi

herşey yok olacak denmiş çok kafama takıldı

vulgata QURAN

New member
ben size apaçık kıyamet ile ilgili ayeti yolluyorum.siz bana Allahın hüküm sahibi olduğunu söyleyen ayeti yolluyorsunuz.Allah tabiki hüküm sahibi bu demek değilki Allah yalnızca inkarcıları cehenneme atacak.

__BODOM

New member
ben size apaçık kıyamet ile ilgili ayeti yolluyorum.siz bana Allahın hüküm sahibi olduğunu söyleyen ayeti yolluyorsunuz.Allah tabiki hüküm sahibi bu demek değilki Allah yalnızca inkarcıları cehenneme atacak.

yanlış anlama ben inatlaşmak için yazmıyorum. herşey yok olacak bölümünü soruyorum şimdi bana Allah ın hüküm sahibi olduğunu ayeti yolluyosun mesajını yollama lütfen

vulgata QURAN

New member
yanlış anlama ben inatlaşmak için yazmıyorum. herşey yok olacak bölümünü soruyorum şimdi bana Allah ın hüküm sahibi olduğunu ayeti yolluyosun mesajını yollama lütfen

bak o kısmın açıklaması:Çoğunun tercih ettiği mânâ budur. Diğer bir mânâya göre, "vech", kastedilen ve yönelinen yön mânâsına olarak O'nun yüzünden, yani O'nun rıza ve hoşnutluğu kastedilen yönden başka, her şey helaktedir demek olur ki, ahiret nimetlerinin fani, geçici olmadığını anlatır. Bir de her şeyin Allah Teâlâ'ya yönelik yüzü, Allah'ın ilmindeki gerçek şekli demek olur ki, her şeyin Allah'a dönüşü bununladır.

Üst Alt