Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nedir şu Evliyalar Masali?..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

abdullahadem

New member
Kardeşim insanlar içinde zaman zaman öyle kullar gönderilmeli ki dini yeniden canlandırmak için yardımcı olsun.Bunlar müceddid imamlar,evliyalar,alimler vb. dir.Hepsi Rasulullah ın yaşadığına çok benzer şekilde yaşamıştır.Kuran da onlar için hakemdir onlar Kuranı anlatmaya çalışmışlardır.Kendilerine değilde kurana bağlanın demişlerdir.Anlayamadıysanız ALLAH TEALA HAZRETLERİ HEPİMİZE HİDAYET VERSİN.
Vesselam...

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
abdullahadem' Alıntı:
Kardeşim insanlar içinde zaman zaman öyle kullar gönderilmeli ki dini yeniden canlandırmak için yardımcı olsun.Bunlar müceddid imamlar,evliyalar,alimler vb. dir.Hepsi Rasulullah ın yaşadığına çok benzer şekilde yaşamıştır.Kuran da onlar için hakemdir onlar Kuranı anlatmaya çalışmışlardır.Kendilerine değilde kurana bağlanın demişlerdir.Anlayamadıysanız ALLAH TEALA HAZRETLERİ HEPİMİZE HİDAYET VERSİN.
Vesselam...

Peki, anladım diyelim, hidayete talip olalım..
Fakat,
size bir iki küçük sual..

1- Bu özel gönderilen kullar, diyelim dünyanın en güzel yemeklerinden yediler, içtiler, peki, sizin karnınız doyar mı bu durumda..

2- Eğer bunlar gerçekten Kur'an için mesai de bulunmuşlarsa, umulur ki, vazifelerini yapmışlar ve kendilerini kurtarmışlardır, peki, sizin payınız nedir bu durumda..

3- Bunların kendilerini kurtarmaları, sizin, İslama karşı olan sorumluluğunuzu ortadan kaldırır mı, yani, onların ilmi ve ibadetleri, size ne kadar fayda sağlar..

4- Peygamber gibi yaşarlar... diyorsunuz.. Onlar peygamber gibi yaşadılar diyelim, siz eğer Peygamber gibi yaşayamıyorsanız, bunların yaşayışlarının size ne faydası olacaktır..

5- Bu zamana kadar hiç bir mezhep imamının, yada evliyanın.. Ölen bir mensubu için.. Bu adam beni çok seviyordu, bari onun yerine mezarına ben yatayım da hesabını ben vereyim.. demiş mi ya da deme şansı var mı?

6- Siz resmen HAK deyicilerin HIK deyicisi durumundasınız a dostum.. Eğer, Firavun gibi yaşıyor ama Musa gibi inanmaya çalışıyorsanız.. bunun faydasını göremezsiniz..

7- Nuh (as) sulara kapılan oğluna üzülünce, Allah şöyle uyarmıştı onu.. O senin evladın olsa da, SENİN EHLİNDEN değildir... Yani, bir peygamber bile oğlunu kurtaramazken, siz hangi evliyanın sizi kurtaracağı fikrini savunabilirsiniz..

bence bu kadar yeterli.. Arif olan anlamalı.. dualarımla

Aysegul

New member
THE_HAFIZ' Alıntı:
Peki, anladım diyelim, hidayete talip olalım..
Fakat,
size bir iki küçük sual..

1- Bu özel gönderilen kullar, diyelim dünyanın en güzel yemeklerinden yediler, içtiler, peki, sizin karnınız doyar mı bu durumda..

2- Eğer bunlar gerçekten Kur'an için mesai de bulunmuşlarsa, umulur ki, vazifelerini yapmışlar ve kendilerini kurtarmışlardır, peki, sizin payınız nedir bu durumda..

3- Bunların kendilerini kurtarmaları, sizin, İslama karşı olan sorumluluğunuzu ortadan kaldırır mı, yani, onların ilmi ve ibadetleri, size ne kadar fayda sağlar..

4- Peygamber gibi yaşarlar... diyorsunuz.. Onlar peygamber gibi yaşadılar diyelim, siz eğer Peygamber gibi yaşayamıyorsanız, bunların yaşayışlarının size ne faydası olacaktır..

5- Bu zamana kadar hiç bir mezhep imamının, yada evliyanın.. Ölen bir mensubu için.. Bu adam beni çok seviyordu, bari onun yerine mezarına ben yatayım da hesabını ben vereyim.. demiş mi ya da deme şansı var mı?

6- Siz resmen HAK deyicilerin HIK deyicisi durumundasınız a dostum.. Eğer, Firavun gibi yaşıyor ama Musa gibi inanmaya çalışıyorsanız.. bunun faydasını göremezsiniz..

7- Nuh (as) sulara kapılan oğluna üzülünce, Allah şöyle uyarmıştı onu.. O senin evladın olsa da, SENİN EHLİNDEN değildir... Yani, bir peygamber bile oğlunu kurtaramazken, siz hangi evliyanın sizi kurtaracağı fikrini savunabilirsiniz..

bence bu kadar yeterli.. Arif olan anlamalı.. dualarımla

1. sorunun cevabı: Onlar ancak ibadetten mahrum kalmamak için yiyip içerler..Onlar bizler gibi nefsimizin her istediği şeyden yiyip içmezler...Çünkü bilirlerki nefis denen yaratık Allahın emirlerine düşmandır...Çok yemek çok uyumakta kalbi öldürdüğü için yaşamlarını ona göre yaşarlar

2. sorunun cevabı:Onlar sabahlara kadar uyumayıp dünyanın başka ucundaki hoclardan ders öğrenmeye çabalıyorlarsa bir tek sebebi vardır insanlara bilgilerinden istifade ettirmek...Yaşam tarzını şeytanın değil Allahın istediği gibi yaşamaya teşfik etmektir...

3.sorunun cevabı:Hiç kimsenin ibadeti hiç kimseye fayda sağlamaz...Din alimlerinin ibadeti onları ilgilendirir...Ama ibadet ederken peygamber efndimizin yolundan gitmek mecburiyetindedirler...Ve ibadetlerin ayrıntılarını insanlara aktarmak...İnsanların kalplerini diri tutmaktadırlar...Ve bunun bize değil zararı aksine yararı olmaktadır...

4.sorunun cevabı:İşte bu çok güzel bir soru çünkü herşey burda düğümleniyor...Onlar yaşam tarzlarıyla bizlerin islamiyetten kopmamızı önlüyorlar...Mesela bir alim hiç dedikodu yapmıyor,hiç maleyani konuşmuyor,düzenli ibadet ediyor ve Allah'ın emirlerini sohbet olarak sürekli size sunuyorsa...O sizin için çok güzel bir örnek demektir...Sizin sürekli keninizi sorgulamanızı dolayısıyla günahlara düşmenize engel teşkil eder

5.sorunun cevabı: Yine bu soruda ahiretle alakalı bir soru...Ahirette Allah dostları kendilerine tabi olan insanlar içinde sorumludurlar...Bu çok çok uzun bir konu...Herkes kendi hesabını kendisi verecek...

6.sorunun cevabı: Bu soruda ne dedğiğini anlayamadım ama alim ve evliyalara değer verenlere hak düşmanı demek bana çok komik geliyor...Çünkü biz onları Allah için seviyoruz...

7.sorunun cevabı:Nuh peygamberin oğlu inanmamış...Bizdende inanmayan birini evliyalar değil hiç kimse kurtaramaz onu...Fasık olmakla kafir olmak birbirinden farklı şeylerdir...Bunları birbirine karıştırmayalım

tahsiye72

New member
..

..

evliya öğreticidir eğitmenden hiçbir evliya senin iddia ettiğin şeyleri yapmaz vede beklemez öğrencileri ise onu Allah dosu bilerek onun gibi yaşamaya gayret eder mürşid sevgisini verende allahdır insan mürşidini Allah dost olarak görür ve sever

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
7.sorunun cevabı:Nuh peygamberin oğlu inanmamış...Bizdende inanmayan birini evliyalar değil hiç kimse kurtaramaz onu...Fasık olmakla kafir olmak birbirinden farklı şeylerdir...Bunları birbirine karıştırmayalım

Arada bir az da olsa şu doğruları söylemeniz ve anlamanız var ya, bendenizi gerçekten heyecanlandırıyor, diyorum, bu insan bazı şeylerin farkında değil de onun için bazı önemsiz şeyleri vahyin önüne geçiriyor, ama, gerçeklere ulaştığında herşey başka olacaktır.. inşallah diyerek, dualarda bulunuyorum

Aysegul

New member
THE_HAFIZ' Alıntı:

Arada bir az da olsa şu doğruları söylemeniz ve anlamanız var ya, bendenizi gerçekten heyecanlandırıyor, diyorum, bu insan bazı şeylerin farkında değil de onun için bazı önemsiz şeyleri vahyin önüne geçiriyor, ama, gerçeklere ulaştığında herşey başka olacaktır.. inşallah diyerek, dualarda bulunuyorum

Bu demek oluyorki bizlerden farzları bilipte yapmayan yada yapamayan insanlara (fasıklara) peygamberlerin,evliyaların Allah izin verdiği müddetçe savunacağına şefaat edeceğine inanıyorsunuz?

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
Aysegul' Alıntı:
Bu demek oluyorki bizlerden farzları bilipte yapmayan yada yapamayan insanlara (fasıklara) peygamberlerin,evliyaların Allah izin verdiği müddetçe savunacağına şefaat edeceğine inanıyorsunuz?

Sevgili Hanfendi, Allahaşkına, yarım saatlığına bile olsa, bir kararda duramaz mısınız, bakın, önceki alıntıladığım yorumunuz ne kadar isabetli idiyse, aha bu yorumunuz bir o kadar küfür ve şirk kokuyor.. Yapmayın böyle, pişmiş aşa soğuk su katılmaz, Allahın tek hakim ve hükümdar (Eleysellahu bi ehkemil hakimin) olacağı bir yerde, O'na nasıl yardımcılar ve ortaklar koşabilirim. Bu fikirlerden Allah'a sığınırım.. Lütfen kendi akidesizliğinize beni ortak tutmayın, Allah şahit, hayatımda O'na kimseyi asla şirk koşmadım, Koşmadan ölmemi nasip eyler inş.. dualarımla

chamdali

New member
Aysegul' Alıntı:
Fasık olmakla kafir olmak birbirinden farklı şeylerdir...Bunları birbirine karıştırmayalım

Yunus 33: Böylece Rabbinin sözü o fasık kimseler üzerinde (şöyle) gerçekleşmiştir ki: 'Onlar şüphesiz iman etmezler.'

Tevbe 84: Onlardan ölen birinin namazını hiç bir zaman kılma, mezarı başında durma. Çünkü onlar, Allah'a ve elçisine (karşı) küfre saptılar ve fasık kimseler olarak öldüler.

Secde 18: Öyleyse, iman eden kimse, fasık olan gibi olur mu? Bunlar eşit olmazlar.

Fasık kavramı da maalesef Kur'ani içeriğinden uzaklaştırılan kavramlarımızdan. Üstteki ayet mealleri bu konuda fikir verebilir.

Selamlar!

Aysegul

New member
THE_HAFIZ' Alıntı:
Sevgili Hanfendi, Allahaşkına, yarım saatlığına bile olsa, bir kararda duramaz mısınız, bakın, önceki alıntıladığım yorumunuz ne kadar isabetli idiyse, aha bu yorumunuz bir o kadar küfür ve şirk kokuyor.. Yapmayın böyle, pişmiş aşa soğuk su katılmaz, Allahın tek hakim ve hükümdar (Eleysellahu bi ehkemil hakimin) olacağı bir yerde, O'na nasıl yardımcılar ve ortaklar koşabilirim. Bu fikirlerden Allah'a sığınırım.. Lütfen kendi akidesizliğinize beni ortak tutmayın, Allah şahit, hayatımda O'na kimseyi asla şirk koşmadım, Koşmadan ölmemi nasip eyler inş.. dualarımla

Ya ne şirki beyefendi sizin alıntı yaptığınız konunun ucu buna dayanıyor...Ya hiç şirk olurmu...Şirk olsa Allahu Teala keramet hazinesinden onlara ne diye ilim ve keramet versin...Ne diye onların başlarına binbir türlü bela ve musibet göndersin fakirlik içinde yaşatsın?Allah izin vermedikçe hiç kimse hiç kimseye şefaat edemez ama bir zaman gelecekki Allah'u Teala bazı kullarına önce peygamberlerine şefaat hakkı verilecektir...Aşırı günahkar insanları yaptıkları şeylerden dolayı savunan peygamberler veliler olacak...Cehennemimi boylamak istiyorsunuz...Kur'ancı olalım o zaman nerde bu dini uygulama şekli hani nerde kendi aklımlamı dini uygulayacam ben anlamadığımı kime soracam

THE_HAFIZ

Mesajlari Onaylanacak
chamdali' Alıntı:
Yunus 33: Böylece Rabbinin sözü o fasık kimseler üzerinde (şöyle) gerçekleşmiştir ki: 'Onlar şüphesiz iman etmezler.'

Tevbe 84: Onlardan ölen birinin namazını hiç bir zaman kılma, mezarı başında durma. Çünkü onlar, Allah'a ve elçisine (karşı) küfre saptılar ve fasık kimseler olarak öldüler.

Secde 18: Öyleyse, iman eden kimse, fasık olan gibi olur mu? Bunlar eşit olmazlar.

Fasık kavramı da maalesef Kur'ani içeriğinden uzaklaştırılan kavramlarımızdan. Üstteki ayet mealleri bu konuda fikir verebilir.

Selamlar!

Sevgili kardeşim,
verdiğiniz bu bilgiler yarım kalan meselemi tamamlamıştır, o güzel yüreğine sağlık, eşsiz paylaşımın için, dualarımla

isimsiz

New member
kuranı kerimi herkes kendi kafasına göre yorumlarsa sizin gibi ...islamiyeti cahil cuhelanın yorumlarına bırakmış olursunuz....bırakında alim dediğimiz kişiler yorumlasın.....

iki harf öğrenmişsiniz iki ayet ezberlemişsiniz müfessirlik yapmayın.....madem alimseniz doğru düzgün kimseyi aşağılamadan karalamadan izahat yapın değilseniz dil uzatmayın....en azından saygı göstermiyorsanız karalamayın....

bu konuyu kapatıyorum.....

Aysegul

New member
Fasık:Farzları kabul eden ve bile bile yerine getirmeyen günahkar kimse

Kafir:Farzlara,Allaha inanmayan kimse

diye biliyorum...Günahı çok olan insanlara peygamber Efendimiz şefaat edecek diye biliyorum...(kul hakkı dışındaki günahları)...En iyisini Allah'u teala bilir...Benim inancım bu yönde

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt