Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ne dinliyorsunuz?

esmer

New member
Kıraç-Dokunmayın Ağlarım....

Bakmayın Güldüğüme dokunmayın ağlarım...
Çaresizim içime akar tüm gözyaşlarım...
Kıyılara vurmuşum
boşluğa savrulmuşum
kendime el olmuşum
dokunmayın ağlarım....

Ben aşk mıyım? günah mıyım? sevap mıyım?
İçim yanar bir garip araftayım..
Bir yangının külüyüm
dinmiyor ki böyle
Sanki mahşer günüyüm
dokunmayın ağlarım...

Kıyılara vurmuşum
boşluğa savrulmuşum
Kendime el olmuşum
dokunmayın ağlarım...

mesafe

New member
sinemde gizli yaramı kimse bilmiyor
hiç bir tabip şu yarama melhem olmuyor
boynu bükük bir garibim yüzüm gülmüyor
gönlüm hep seni arıyor neredesin sen...

Araþtýrmacý

New member
Ben de Bedia Akartürk'ü yeniden keşfettim bu aralar. Ne kadar hissederek, duygulu okuyor parçaları. Özlem, hasret temalarının en güzel şekilde işlendiği "Bayramdan Bayrama" türküsünü ondan dinlerken duygulanmamak mümkün değil:

Gurbeti mesken mi tuttun
Gittin beni de unuttun
Yoksa baska yar mi buldun
Bir selam gönder bari
Bayramdan bayrama

Ne yazarsin ne çizersin
Yollar irak der geçersin
Gel desem de gelemezsin
Cemalin göster bari
Bayramdan bayrama

Deyin vefasız yarime
Belki de çıkmam yarına
Arada gel mezarıma
Bir fatiha oku bari
Bayramdan bayrama

mesafe

New member
Koklamaya sakindigim gül vurdu
Güvendigim sigindigim el vurdu
Icim döktüm sazimdaki tel vurdu
Tükendim..

Dokunma bosuna dokunma yaram cok
Dokunma merhemle ilacla aram yok

Gül yerine can sundugum yar vurdu
Yazin günes vurdu kisin kar vurdu
Yikildikca gurur vurdu ar vurdu
Tükendim...

Dokunma bosuna dokunma yaram cok
Dokunma merhemle ilacla aram yok

muhacir_b

New member
s.a
kardeşlerim biraz uyanalım ne yaptığımıza bakalım.bomba evet kendi kardeşini maf etme bombası.ya bu forumda ayet hadis ve fıkıhlar var biraz ne konuştuğumuz ane yaptığımıza dikkat edelim.şeytanın azenlarının ne işi var forumda.biraz aklı selim olalım.yazık yazık ümmet ümmet diye ağlayan peygamberin emanetine geröekten yazık ediyoz.resulallahın veda hutbesini bir daha gözden geçirin .birde şeytanın allah resuluyla konuştuğu sözleride hatırlayın yerde medine hatta eyub ensarinin evinde onlarıda gözden bir geçirin ve hayatınıza çeki düzen verin ve dua edin inş

esmer

New member
s.a
kardeşlerim biraz uyanalım ne yaptığımıza bakalım.bomba evet kendi kardeşini maf etme bombası.ya bu forumda ayet hadis ve fıkıhlar var biraz ne konuştuğumuz ane yaptığımıza dikkat edelim.şeytanın azenlarının ne işi var forumda.biraz aklı selim olalım.yazık yazık ümmet ümmet diye ağlayan peygamberin emanetine geröekten yazık ediyoz.resulallahın veda hutbesini bir daha gözden geçirin .birde şeytanın allah resuluyla konuştuğu sözleride hatırlayın yerde medine hatta eyub ensarinin evinde onlarıda gözden bir geçirin ve hayatınıza çeki düzen verin ve dua edin inş

Aleyküm selam cennetlik kardeşim,sorun nedir?

muhacir_b

New member
benim sorunum değil kardeşim sizin sorununuz .ben sadece hatırlattım.cennet o kadar ucuz değil kardeşim ki ben cennete gireyim.ilk önce siz geçersiniz en son ben inş.ben sadece veda hutbesi ve eyyub el ensarinin evindeki şeytanı lanenin hilelerini bir daha gözden geçirmeyi tavsiye ettim.siz burda müzik dinliyosunuz örneğin ama bu islamı çirkin gösteryo.dışarda insanlar diyorki bir islam konulu forumda müziğin ne işi var diye alay ediyolar.altından kalkamayacağınız yüke girmeyin.nefsiniz alındıysa özürdilerim hakkınızı helal edin ama bu ayetli hadisli bir forumda gizli şirkleri içeren müzikleri paylaşyosunuz.inş başkasının imanının gitmesine sebeb olmassınız.ve son nefeste imanla göçmeyi nasip eder rabbim.hakkınızı helal edin.

mhmt

New member
Bazen TESTERE filminin müziğini dinliyorum..

selametle..

sýyah_

New member
bu konuyu asya başlatmış ne konuşmuş ama, radikal kardeşimiz erdal güney dinliyorum demişti ya ben kimdir nedir hadi bi dinliyim demiştim hala dinliyorum salkımdasını, bu saatten sonra müzik anlayışımızda değişmeye başladı artık, bu forum bütün ne var ne yoksa değiştiriyormu nedir kültürümü zevkimi

Selim

New member
Her ne kadar konu dışıda olsa, bir Müslümanın şarkı türkü vs dinlememesi gerekir.
Hocalarımız hep der, Müzik nefsin gıdası, Kur'an ruhun gıdasıdır. Müzik ruhun belasıdır,belası..

Aslında ilahide pek dinlelemek gerekir(kasideler hariç tabiki)
Efendi hazretlermiz der; İlahiyle şeriat yaşanmaz, ancak Edep ve amel ederek şeriat yaşarsın. Örneğin camiye sağ ayakla girildiğini bilinmesi edeptir, bunu uygulaması ise ameldir, her ikisi bir arada şeriat olur yani edep+amel=şeriat'tır.

Bazı aktarımlar yapalım;
Hz. Ali (a.s) Resulullah'tan (s.a.a) şöyle nakletmiştir: "Ümmetimden bir grup maymunlaşacak; bir grup da domuzlaşacak (bu hayvanların sıfat ve özelliklerini kazanacaklar). Diğer bir grup yere batacaklar, bir grup ise şiddetli fırtınalara müptela olacaklar. Bu belalara yakalanmalarının sebebi, içki içmeleri, ipek elbise giymeleri (erkekler için) ve şarkıcı kadınlara ve müzik aletlerine ilgi duymalarıdır."
(Ed-Dürr-ül Mensur, C.2, S.324)

Allah Resulü'nden şöyle nakledilmiştir: "Müzik-şarkı, zinaya götüren bir merdiven gibidir."
(Bihar-ül Envar, C.79, S.247)

İmam Cafer-i Sadık şöyle buyurmuştur: "Müzik-şarkı Allah Azze ve Celle'nin ateş (azabı) vaad ettiği şeylerdendir. Zira şöyle buyurmuştur: "İnsanlardan öyleleri vardır ki, bilgisizce Allah'ın yolundan saptırmak ve onu bir eğlence konusu edinmek için sözün lehv (boş ve amaçsız) olanını satın almaktadırlar. İşte onlar için aşağılatıcı bir azap vardır." (Lokman, 6)

(Yani Caferi Sadık radıyalllahu anh Lokman suresinin 6.ayetini müzik hakkında olduğunu tefsirliyor)

(Bir zaman gelecek, zina, içki ve mizmarı [çalgıyı] helal sayanlar çıkacaktır.) [Buhari]

sýyah_

New member
Saygıdeğer bekir bey nasıl dinlediniz bu müziği (Gün batımı, grup kızıllaşıyor, hafifçe Kitaro - The Silk Road) beni bağlasalar dinlemem doğrusu ne kadar zevkler renkler tartışılmaz densede bu sizin dinlediğiniz müzik beni daha çok rahatsız etti. Tam sırası gelmişken sorayım konuyla ilgili Selim beyin mesajı dikkatimi çektide, ben şöyle biliyorum bir erkeğin erkek müziği dinlemesinde veya bir kadının kadın sesiyle söylenen müzik dinlemesinde bir sakınca yok diye biliyorum. Ama Selim beyin yazdıklarında Buharinin belirttiği "helal sayanlar çıkacaktır" diye belirtmiş. Bu durumda aşırıya kaçmadan erkek olarak erkek sesiyle olan müzik dinlecekmiyiz yoksa müzik konusunu hayatımızdan çıkaracakmıyız.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
:) Eyvallah sıyah kardeşim, saygı ile karşılıyorum.

Bazen, bazı şeylar hoş gelir insana, yine aynı şeyler bazen hor gelir. Bunlar insani fıtrat halleri, melek olamadığımızdan...

Müzik dinlemek ve icra etmek.

İçerik, zaman ve mekan kavramları çerçevesinde mübahtan harama bir çizginin üzerindedir. Duruma göre değişir. Uzun bir konu. İslamForum'un bir köşesinde saklıdır ama bir ara bulup çıkaralım inşallah.

Selim

New member
Ayrıca Lokman suresi 6.ayetini İbni Mesud (r.a.) müzik hakkında nail olduğunu yemin ederek belirtmiştir.

(İçkilere başka isim verilerek içilir. Çalgılarla eğlenirler. Allahü teâlâ, onları yere batırır, domuz ve maymun haline getirir.) [İbni Mace]

(Suyun otu büyüttüğü gibi, şarkı, oyun ve eğlence kalbde nifakı büyütür.) [Deylemi]

(Cenab-ı Hak, zurna, gırnata, ud, def gibi bütün çalgı aletlerini, cahiliyet döneminde tapınılan putları kaldırmamı emretti.) [İ.Ahmed]

(Gözün zinası [harama] bakmak, kulağın zinası [haram şeyleri] dinlemektir.) [Müslim]

İslamiyet teslimiyet gerektirir, cep telefonlarımıza dahi müzik koymayalım Allah Rızası için.
Ehli sünnet cemaatlerinden bir karış ayrılan, İslam halkasını boynundan çıkarmış olur (Ebu Davud)

Hangi Ehli sünnet alimi müzik hakkında olumlu fetva vermiştir?

Arabesk şarkıların çoğu kafir yapar. Bir şarkıyla insan kafir olur kardeşlerim, evliysen nikahın düşer, zannedersin hanımın, ama evde 7 kat yabancı vardır haberin olmaz. Allah Rızası için itikadımızı koruyalım.

Üst Alt