Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namazda secde

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

umit2006

New member
seyfullah putkıran,diyorsunuzki;
Üzerinde başka insanların hakkı bulunan kişi, ölmeden önce o kimselerle helalleşmelidir. Nitekim Hz. Peygamber (asv) bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:
“Sizden biriniz bir başkasına haksızlık etmişse, dinar ve dirhem bulunmayan kıyamet gününden önce, yani bugün helalleşsin. Kıyamet günü, haksızlık yapan kimsenin sevaplarından, haksızlık yaptığı kadarı alınır ve haksızlığa uğrayana verilir. Şayet sevabı yoksa, haksızlığa uğrayanın günahlarından alınır, haksızlık yapana yüklenir.” (Buhari)

Görüldüğü gibi, kul hakkıyla ahirete giden kimsenin hali perişanlıktır. Buna göre, herkes hakkını aldığı kimseyle helalleşmelidir.

Şayet helalleşmemişse, salih amellere sarılmak suretiyle Allah-u Zülcelal’in rızasını kazanmaya gayret etmelidir.
Eğer Allah-u Zülcelal’i razı ederse, kıyamet günü Allah-u Zülcelal de hakkını aldığı kişiyi razı ederek onu cehennemden kurtarır.

bakın eninde sonunda kul hakkı bir şekilde ödeniyor,ama şirkden hiç bir şekilde kurtuluş yok,tek bir açık kapı yok!
ama siz ısrarla şirki hafife alıyorsunuz!
Rabbim Allah " şirk dışında dilediğimi bağışlarım " diyor,ama üstelik burda kul hakkından kaynaklanan günahlarında affedilebileceği ( yukarıdaki alıntıda da belirtiliyor! ) belirtildiği halde şirki görmeyip,kul hakkı üzerinde duruyorsunuz!tabiki kul hakkı önemli ama günahları öncelik sırasına koyarsak ilk sırayı şirk alır!üstelik affı kesinlikle mümkün olmayan şirk!!

umit2006

New member
ben;tasavvufun islami kavramların içini boşaltıp içini tasavvufi saçmalıklarla doldurduğunu söylüyorum.bunu sonucuda şirki çok basite indirgiyorsunuz ki daha net bir şekilde şirk tanımı yapamadınız.halbuki Kur'anda şirk ve şirk koşanlar vede sonları açık biçimde belirtilmiş.tasavvufun gözlüğnü çıkarıp sünnet gözlüğü ile vahye bir bakın anlarsınız!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
umit2006' Alıntı:
ben;tasavvufun islami kavramların içini boşaltıp içini tasavvufi saçmalıklarla doldurduğunu söylüyorum.bunu sonucuda şirki çok basite indirgiyorsunuz ki daha net bir şekilde şirk tanımı yapamadınız.halbuki Kur'anda şirk ve şirk koşanlar vede sonları açık biçimde belirtilmiş.tasavvufun gözlüğnü çıkarıp sünnet gözlüğü ile vahye bir bakın anlarsınız!
nediyorsunuz sayın ümit ? hala ne dediğinizi anlamak ile uğraşıyorum ben nerde şirki hafif tanımladım nerde önem vermedim anlamadım.. söyledikleriniz tamamıyla hayal ürünü şahsınız adına üzülüyorum...

gencsofi

New member
Web sitesi
www.seferli.net
yaa arkadaşlar ben hangi konuya girsem tasavvuf/tasavvuf münkiri(tasavvuf karşıtı) kavgasını görüyorum. artık buna bi son verelim.
allaha emanet olun

umit2006

New member
Biz onlara ( salih kişileri temsil ettiği rivayet edilen heykellere,putlara ) sadece bizi Allah'a yaklaştırsınlar diye ibadet ediyorduk. ( saygıda,tazimde bulunuyorduk ) diyordu müşrikler.niyetleri çok halis allah'a daha yakın olmak ama meşru amaca mesru olan yol ve yöntemlerle varılır.

umit2006

New member
gencsofi' Alıntı:
yaa arkadaşlar ben hangi konuya girsem tasavvuf/tasavvuf münkiri(tasavvuf karşıtı) kavgasını görüyorum. artık buna bi son verelim.
allaha emanet olun
tasavvuf bu kavramlara yüklediği anlamları Kur'an ve sünnetle dğiştirmediği sürece bu kavga,tartışma,mücadele devam edecek.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
umit2006' Alıntı:
tasavvuf bu kavramlara yüklediği anlamları Kur'an ve sünnetle dğiştirmediği sürece bu kavga,tartışma,mücadele devam edecek.
tasavvuf sünnet ve kuranı değiştirmez sadece kimi zaman avam anlamaz bu hal ve hareketi , kimi zamanda görmediği için inkar eder, bu yunusun başına da geldi bunda yunus imzam olan şiirde yazmış,

Kadılar mollalar cümle geldiler,
Kitapların hep bir yere serdiler,
Sen bu ilmi kimden aldın dediler,
Bir kamil mürşide varmazsan olmaz.!!!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt