Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namaz kılmamanın cezası

mhmt

New member
O zaman tersinde ömür uzar da denebilir mi? Mesela; yaylalı abimiz çok çalıştığı için ömrünü 5 gün daha uzatmış mı oldu?

selametle..

yaylalý

New member
O zaman tersinde ömür uzar da denebilir mi? Mesela; yaylalı abimiz çok çalıştığı için ömrünü 5 gün daha uzatmış mı oldu?

selametle..

Keşke çok çalışabilsek.
Evet, ben öyle anlıyorum. Meselâ siz 15 yıllık ibadet, tâat ve takvânızla benim 30-40 yılda kazanamayacağım neticeyi elde edebilirsiniz. Bunun mümkün olduğunu Kadr Sûresi'nin 3. ayetinin meâli olan "Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır." cümlesinden anlayabiliriz diye düşünüyorum. Kadir Gecesi'ni hakkıyla değerlendirebilen bir mü'min, buna mazhar olamayan bir başka kişiye göre sanki 80 sene daha uzun yaşamış gibi bir neticeye ulaşabilmektedir.
Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?

mhmt

New member
Aslında anlıyoruz ki doğduğumuz gün ile Azraili göreceğimiz gün arası değişmiyor. Bu ara namaz kılana da aynı, ayyaşa da aynı, ateiste de aynı, Efendimize de aynı idi. Belirlenen bir saat var. O saatlar yaşanıyor, her şekilde.

Asıl mesele, bu süre içinde bir Müslüman olarak Dinimizin gereklerini yapmak ile yapmamak arasındaki ya da eksik yapmak arasındaki farktır.

Bir müslüman; 24 saat içinde, 5 vakit namazın yanında, teheccüd namazını da kılsa, gündüzü oruçlu geçirse, o gün bir cenazeye katılsa, hasta ziyaretine gitse, fakirlere yarım etse, mazlumlara destek olsa, bir insana dini anlatsa, ailesi ile ilgilense vs. bunun bir ecri olacaktır.

Yine bir insan; 24 saat içinde, 1 saatlik 5 vakti kılmasa, gezse, geceyi ya da gündüzü "Allah" lafzından bahsetmeden geçirse, bunun karşılığı da ona göre olacaktır.

Birinci insan ile ikinci insan verilen 24 saatlik süre değişmedi. Ama bu sürede yapılanlar değişti. İşte bu yüzden birinin ömrü bereketli oldu, diğerinin ziyanda. Ömrün kısalması ya da uzaması, dediğinize göre budur. (AllahuAlem)

Yazdıklarınızdan bunu anladım.
...

selametle..

Üst Alt