Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Müslüman kadın neden kuma istemez

asilnur

New member
doğru diyorsun bir anlık sinirle bak bıraktık dayalı döşeli evi kumaya görüyormusun:))

latife bir yana Allah kimsenin başına getirmesin...
Evet beni güldürdünüz Allah da sizii güldürsün kardeşim.:D

Evet Allah korusun büyük konuşmakdan da korkuyorum ama bu mesele hanımlar arasında acı bir mesele herkes korkuyor malesef ama bence korkmamak lazım kapıyı yüzüne kapatırsın olur biter...

radikal

New member
Evet kardeşim önce bir empati yapalım siz kadın olun ve eşinizi paşlaşın :Nasıl?OLdumu?Yapabilirmisiniz?Yapamzsınız?
Ben de yazının başına katılmadım.Sonuna katılıyorum.Çünkü bu konuda eğer nikah akdinde böyle bir konu açıkça konuşulmamış ise ve mücahid kardeşimin dediği şartları da erkek oluşturmuş ise, dört kadına kadar nikah altına alabilir.
Ama zaten günümüz hayatında bırakın dört kadını, bir kadının bile hak ve hukukuna riayet etmekte acz kalıyor insan. Her ne kadar evli olmasamda etrafımda çokca örnekler görüyorum.
İnsanın fıtratında var olan sevdiğini paylaşmama hali, elbette eşi için daha şiddetlidir. Nikah öncesinde de ben kabul ederim diyen kadını bulmak bence çok zordur.

New member
Vallah ben cok esliligin hukumlerini kaldirabilecegimi sanmiyorum... O yuzden bu konuyu hic aklimdan bile gecirmiyorum...
Bence bu devirde erkekte kadinda bunu kaldiracak gucte degiller!

ayyþe

New member
tek eşlilik en iyisi;)
burdan kadın dırdırından şikayet eden arkadaşlara sesleniyorum.tekiyle baş edemeyip 2.sinimi istiyorsunuz?:)şaka bi yana,
bırakalım bunları şimdilik bi kenara başa gelmeyince bişi anlaşılmaz.
biz elimizde olan eşlerimizin kıymetini bilip,onları mutlu edelimki kendimiz mutlu olalım ve en önemlisi Rabbim mutlu olsun.

asilnur

New member
(en önemlisi Rabbim mutlu olsun)Arkadaşlar bu kelime uygunmu sizce ben tereddütte kaldım Ayşecim Rab mutlu olurmu?

M.Sýddýk

New member
Eşin salih bir kuldur, tek gayesi rıza..
O kadar ki, rusen_alp’in bahsettiği gibi gözü mankenlere takılmayan..
O mankenlerin göründüğü televizyonu hiç mi hiç açmayan..
Hatta ve hatta o televizyonu evinde istemeyecek kadar takva sahibi..
Eşini diğer kadınlarla kıyaslamayan..
Nasibi ne ise ona razı olan..
Sokağa çıktığında gözü sadece yolunda olan..
Hanımını çarşıya pazara göndermeyen,
Odun kırdırıp, kömür taşıtmayan,
Ve böylece eşini ‘ayriyeten’ yormayıp,
Hakkı olanı istediğinde ‘yorgunum’ cevabını almayan..
Her hangi bir sebepten ötürü yemek yapamadığı için sofraya sadece çorba getirdiğinde ya da
‘Bugün kahvaltılık yesek nasıl olur?..’ dediğinde hanımı..
‘Olur tabi sultanım, senin canın sağ olsun..’ diyebilen..
Ama tabi bu yemek yapmama durumunun bir mazereti olmalı ve çok sık olmamalı...
Böylece hanımını utandırmayıp, burnundan solutmayan..
Ve yine hakkı olanı istediğinde, ‘başım ağrıyor’ cevabının muhatabı olmak durumunda kalmayan..
Gönlü hoş olduğu içinde, gereksiz heveslere zaten kapılmayan..
Kulluğu ve işi dışında kalan vakitlerde, eşine ve çocuklarına ‘yeterince’ vakit ayırabilen..
Mülayim mi? mülayim, gönlü güzel bir efendi…

Bir hanım var, dul.. Güzel mi? güzel.. Saliha mı? saliha..
Allah için yaşıyor.. Bakacak kimsesi de yok..
Rızkını temin etmek için, dışarı çıkması şart..
E dul, e bide güzel.. Kimse rahat bırakmıyor..
O gönlü güzel efendi, o hanıma, evinde yapıp, geçimini sağlayabileceği bir iş bakıverir..
Eşe-dosta sorar, sordurur..
Az-çok araştırır, bulamaz mı?
Hanımına der, ‘Böyle böyle, beni biliyorsun..
Nefsim için değil, Allah rızası için bu kadını nikahıma almayı ‘düşünüyorum’, ne dersin?..’
Hanımına düşen söz, tabi ki ‘hay hay.. ‘ olmalı..
Asıl zor olanın böyle bir eşi paylaşmak olduğunu bilse de,
Allah rızası için, he demeli..

Ne demişler, şeriatın kestiği parmak acımaz.. :rolleyes:

Sayın Kardeşim

Bu konuda, ifade ettiğiniz her şeye noktası virgülüne dahi müdahale etmeden el hakk doğru diyorum. Ve merak ediyorum şu ifadeye "Hanımına düşen söz, tabi ki ‘hay hay.. ‘ olmalı" ifadenize hala itiraz eden bayan varmı acaba?

T

Tanyeri

Guest
Sayın Kardeşim

Bu konuda, ifade ettiğiniz her şeye noktası virgülüne dahi müdahale etmeden el hakk doğru diyorum. Ve merak ediyorum şu ifadeye "Hanımına düşen söz, tabi ki ‘hay hay.. ‘ olmalı" ifadenize hala itiraz eden bayan varmı acaba?

Çok değil, o yazdıklarımın peşi sıra gelen bir iki mesaja bakarsanız, olduğunu görürsünüz... :)

berguzar

New member
Merhaba Arkadaşlar:
Sevgili Tanyeri: Aşağıdaki cümlene katılmıyorum, eğer bu bir haksa tek taraflı bir hak değildir, iki tarafında hakkıdır,bunu belirlemekte fayda var.

Ve gelelim konuya:
Dürüstçe şunu söyleyim, sizin söylediğiniz şartlarda çok eşliliğin günümüzde gerçekleşmesi mümkün değildir. Bunun sınırını Allah zaten Kuranda belirlemiştir ancak Kurana uygun yaşanmadığı sürece bu konuda diğer bazı konular gibi amacından saptırılmıştır. Günümüzde erkekler maalesef bir çoğu aç tavuk gibiler, ne ellerindekiyle yetinmeyi biliyorlar, ne de gizli kapaklı yine ellerindekiyle yetinmeyi biliyorlar, istiyor da istiyorlar.
Maalesef günümüzde çok eşlilik cinsel hayat için isteniyor, hiçbir erkek filanca yerde dul ihtiyaç sahibi bir hanım var, onu nikahlayım, o da zorluktan kurtulsun, bende Allahın rızasını kazanayım derdinde değil. Bana şimdi bunu nerden biliyorsun diye soranlarınız olacaktır, kendimden biliyorum. Ben dul bir hanımım ve ihtiyaç sahibiyim, ancak böyle bir teklifle hiç karşılaşmadım bugüne kadar, fakat çok ama aklınızın alamayacağı kadar çok çirkin tekliflerle karşılaştım inanan olduklarını söyleyen erkeklerden... Tek amaçları sadece cinsellik... Üzgünüm ama maalesef durum bu...
Hepiniz Allaha emanet olasınız...

asilnur

New member
Merhaba Arkadaşlar:
Sevgili Tanyeri: Aşağıdaki cümlene katılmıyorum, eğer bu bir haksa tek taraflı bir hak değildir, iki tarafında hakkıdır,bunu belirlemekte fayda var.

Ve gelelim konuya:
Dürüstçe şunu söyleyim, sizin söylediğiniz şartlarda çok eşliliğin günümüzde gerçekleşmesi mümkün değildir. Bunun sınırını Allah zaten Kuranda belirlemiştir ancak Kurana uygun yaşanmadığı sürece bu konuda diğer bazı konular gibi amacından saptırılmıştır. Günümüzde erkekler maalesef bir çoğu aç tavuk gibiler, ne ellerindekiyle yetinmeyi biliyorlar, ne de gizli kapaklı yine ellerindekiyle yetinmeyi biliyorlar, istiyor da istiyorlar.
Maalesef günümüzde çok eşlilik cinsel hayat için isteniyor, hiçbir erkek filanca yerde dul ihtiyaç sahibi bir hanım var, onu nikahlayım, o da zorluktan kurtulsun, bende Allahın rızasını kazanayım derdinde değil. Bana şimdi bunu nerden biliyorsun diye soranlarınız olacaktır, kendimden biliyorum. Ben dul bir hanımım ve ihtiyaç sahibiyim, ancak böyle bir teklifle hiç karşılaşmadım bugüne kadar, fakat çok ama aklınızın alamayacağı kadar çok çirkin tekliflerle karşılaştım inanan olduklarını söyleyen erkeklerden... Tek amaçları sadece cinsellik... Üzgünüm ama maalesef durum bu...
Hepiniz Allaha emanet olasınız...
Evet BERGÜZAR MALESEF ÇOK HAKLISIN şu anda neşriyatlar yada TV ler olsun iştahı fazlasıyla kabarttığı için erkekler sadece cinsel amaçlı istiyorlar.ALLAH rızasını gözeten erkekde zaten Allahı düşünmekten ona fırsat bulamıyor....

T

Tanyeri

Guest
Merhaba Arkadaşlar:

Bu noktada hak, tek taraflı değildir doğru ama üstünlük erkeğindir diye biliyorum, yanlışsa düzeltin. Adaletli olmak gerek, öyle olduktan sonra bu konuda da, başka konularda da sıkıntı yaşanmaz.

Ayriyeten yine bu noktada erkek kadından farklı yaratılmıştır.
Mesela erkeğin eşine yaklaşmasının haram olduğu vakitler vardır.
Erkeğin böyle durumlarda zinaya düşme tehlikesi varsa, ikinci eşi düşünebilir.
Eşler arasında adaleti sağladıktan ve rızıklarını temin ettikten sonra kimsenin söyleyecek bir şeyi olmamalı. Allah’ın yasak etmediğini hâşâ biz yasak edecek değiliz.

Fakat günümüzde bir çok erkek sadece asgari ücret için, günde belki 8-10 saat çalışmak zorunda. Aldığının yarısını ev kirasına verenlerde yine çoğunlukta. Ek iş yapanlar bile var. Ay sonunu getirebilene ‘aferin’ denecek durumdayız. Bugün bir kadının bile geçimini sağlamak, hakkını ödemek zor yani. Hâl böyle iken ikinci eşi düşünebilecek durumda değil bir çok erkek.

Kötü olan şeyler, insanların nefislerine uymasından dolayı ortaya çıkar, dinimize mâl edilmemelidir.. Dinimiz güzel olan, güzele getiren ne ise onu emreder..

Selametle..

ebalser

New member
Söylediklerize biraz hak veriyorum birazda vermiyorum.Erkeğin ikinci kadını almasına alt yapı oluşturacak bazı sebepler vardır bunun birincisi kadının çocuğu olmuyordur alabilir, ikincisi kadın rahatsızdır eşine bazı konularda yardımcı olamıyordur alabilir , üçüncüsü ise erkek evine dörtdörtlük bakıyordur aynı zamanda mümin bir kadının müslümanlğna taviz vermeden devam ettirebilmesi için onunla evlenmesi gerekebilir bence bu koşullarda evlenmeye hakkı vardır.Tabi bu benim düşüncem:):):);););)

Enver Ýstek

metin mete
Ben yine müdahil degilim bu konuya ama bence Kadinlarimiz istemiyorlarsaki yüzdeye vursak büyük bir ihtimal tam cikar,o zaman bu serbesiyetin altina iyi bakmak gerekir.Yani Ayetleri iyi okumak gerekir diyorum;En dogrusunu Allah bilir...

samanyolu

New member
peygamber efendimizin[S.A.V] evliliklerinde muhakkak bir sebep vardır.günümüzde evlenen erkeklerin hangisi acaba sırf muhtaç olduğu için bir kadınla evlenir. hepside nefsi için yapıyor.bende büyük konuşmak istemem ama asla böyle bir şeyi kabul etmem.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ben yine müdahil degilim bu konuya ama bence Kadinlarimiz istemiyorlarsaki yüzdeye vursak büyük bir ihtimal tam cikar,o zaman bu serbesiyetin altina iyi bakmak gerekir.Yani Ayetleri iyi okumak gerekir diyorum;En dogrusunu Allah bilir...

Metin Mete, içimde bir küçük hissiyat sanki taraf tutuyormuşsun gibi geliyor. Yada izah et...

Enver Ýstek

metin mete
Metin Mete, içimde bir küçük hissiyat sanki taraf tutuyormuşsun gibi geliyor. Yada izah et...

Benim ilgimi ceken sey Allahin Resulünün tüm evlilikleri kendisine baska kadinlarin yasaklanmasindan önce olmasi.Acaba diyorum bu cok eslilikle ilgili ayetleri bir ahami incelesek birde bakarsinki dörtte sakizde yasak cikar ne dersiniz bu sadece bir öneri yani bir yorum degildir....Arti Allah ilminde asla cinsiyet ve taraf olmam...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Benim ilgimi ceken sey Allahin Resulünün tüm evlilikleri kendisine baska kadinlarin yasaklanmasindan önce olmasi.Acaba diyorum bu cok eslilikle ilgili ayetleri bir ahami incelesek birde bakarsinki dörtte sakizde yasak cikar ne dersiniz bu sadece bir öneri yani bir yorum degildir....Arti Allah ilminde asla cinsiyet ve taraf olmam...

Şu ana kadar yazdıklarım bir tarafa, evet, Allah'ın bu ayetini çok iyi anlamak lazım. Yani ayetin bir hükmü, erkeğin birden fazla eş alabileceği. Bunu tartışmamak lazım. Ama aynı ayetin bize anlatmak istediği başka şeyler de var. Bu da çok eşliliğin kaldırılmasının çok ağır bir yük olduğu. Bu yük hakkında teferruata girilmemiş ama, herkesin gözü önünde insan manzaraları, bak, gör, anla ve zorlukları say da say. O yüzden de tek eşin hayırlı olduğu da beyan edilmiş. Yani bu çok eşlilik aslında kadına sorulacak bir soru değil, erkeğe sormak lazım ki, ne kadar gerekli, kaldırabilirmisin, pişman değil, memnun olurmusun diye... Vesselam.

Aisa

New member
bence gunumuzde kadinlarin kumaya karsi olmalarinin bir sebepi (tabi ki bir kac sebep var) toplumun bunu kotu karsilamasi. mesela islam ulkelerinde 4 evlilik normal kabul ediliyor, hatta kadinlar kendileri eslerine kari buluyorlar. Ama bizim ulkelerde bir kac kadinla ayni zamanda evlenen erkeklere insanlar iyi bakmiyorlar, kadinlara ise zavalli gibi bakiyorlar. kadinlar da baskalarina bakip "benim digerlerinden neyim eksik ki boyle assalik duruma duseyim?" gibi dusunuyorlar.
bir sebep de kiskanclik. simdi biz burda erkeklerin fitratindan konusuyoruz. biz kadinlarin fitratinda da kiskanclik var, ne yapalim?
selam ve dua ile...............

Üst Alt