Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Müslüman kadın neden kuma istemez

M.Sýddýk

New member
kardeşlerim s.a
forumda aramama rağmen bu konuda kapsamlı bir yazı bulamadım
peygambe efendimiz s.e.v sünnetine itaat adına ve ve kuranı kerim 'in emirlerine rağmen
müslüman kadın neden kuma kabul etmek istemez?

s.a

Mücahid

New member
kardeşlerim s.a
peygambe efendimiz s.e.v sünnetine itaat adına ve ve kuranı kerim 'in emirlerine rağmen

s.a

Aleykum selam M.Sıddık Kadınların fıtratında vardır paylaşmamak Allah ın emrine ve Rasulün sünnetine bi bakarsanız çok çeşitli özel durumlar gerektirmektedir birden fazla eş almak.Ruhsat vardır ama hayırlı olan tek eşliliktir.Bu ruhsatı hiç bir müslüman keyfı ve hevası için ortaya atmamalıdır.Şayet bu günün şartlarında özel durumlardan dolayı ikinci eşi alma şartlarınız uyuyorsa o zaman eşler ve çocuklar arasında adaleti sağlamaktan emin olduğunuz taktirde ALLAH ın ve Rasulünün tavsiyeleri doğrultusunda hareket edebilirsiniz.Dua ile

asilnur

New member
kardeşlerim s.a

s.a
Evet kardeşim önce bir empati yapalım siz kadın olun ve eşinizi paşlaşın :Nasıl?OLdumu?Yapabilirmisiniz?Yapamzsınız?
Peygamber efendimiz S.A.V. de kızını evlendirirken( teşbihte hata olmasın ) HZ. Aliye kızımı üzme yani üzerine evlenme demiştir.Bir Peygamber bunu diyorsa demekki bu kadınları üzen bir şeydir.Onun S.A.V İN evlenmesi sebeblere bağlıdır.
Ve şimdi başka bir konuda şudur bazı hanımlarda evlenilmeyi hakediyor yani konunun açılımı uzundur ama kısaca eşine önem vermeyip önceliklerini başka yerlerde kullanan hanımların eşleri evlensin diyorum.
(Hanımlar kızmayın)Ama sırf tokluk şımrıklığı ile sağa sola yalpa yapan erkeklerin evlenmesi ayıptır günehtır hatta israftır.....:):p

Elifnisa

New member
Ve şimdi başka bir konuda şudur bazı hanımlarda evlenilmeyi hakediyor yani konunun açılımı uzundur ama kısaca eşine önem vermeyip önceliklerini başka yerlerde kullanan hanımların eşleri evlensin diyorum.
.....:):p

yazının başına katılıyorum ama sonuna azıcık katılıyorum:)
eğer kadın eşi ile ilgilenmiyorsa bunda tek suçlu kadınmıdır?
eğer hakikaten suclu kadınsa erkeğin onunla konuşup durumu anlatması ve böyle devam ederse boşanacağını bildirmesi bence en güzeli çünkü üzerine kuma gelmesi gerçekten onur kırıcı olsa gerek.

M.Sýddýk

New member
sayın asil nur kardeşim empati yapın diyorsun ancak bizi yoktan var eden rabbimiz kimin ne ihtiyacı olduğunu bildiği için erkeğede bu ruhsatı vermiş ancak orf adetlerımızde cok evlılıge neredeyse haram gozuyle bakılıyor ve toplumdan dıslanıyor kotü örnek değildir ancak gayri meşru yaşamı normal çok evliliği dışlanmış olarak bakılıyor.
ancak bunun helal olduğunu müslüman hanımlar tarafından helal olduğunu kabul etmeyen kardeşlerimiz var.erkeğin helal hakkıdır ancak örf adetlerimiza ters olduğu icin çok evlilikler bizde mutlu olan azınlıktadır.s.a allah.cc.emanet olun

rusen_alp

New member
Örf adet demeyelim, bir kaç kuşak geri gidince büyük dedelerimizin çok eşli evlilik yaptıkları görülecektir, zamanın şartları desek daha doğru olacak...

asilnur

New member
Arkadaşlar her Ailenin sorunu farklıdır iç halini herkes kendisi bilir bu yüzden evlenen erkekler hakkında yorum yapmaya açıkcası çekiniyorum sartlarını bilmediğim ve büyük konuşmak istemediğim için.Ama şuda evet bir gerçek 2. yada 3. evlilik yapanlar hakikaten memnun değiller bir anlık heves ve değişiklik cazip geliyor ama sonra oda ilk hanımı gibi eskiyor.Fakat bana kızmayın Elif cim çok mağdur olan ve mutsuz olan erkek var ve ne ayrılabiliyor nede ihtiyaçlarını giderebiliyor nede harama gidebiliyor bu erkek ne yapsın?Haram işlese saklasa kimse ses çıkarmaz ama dini nikahla alsa sorun olur. Biraz esnek düşünelim lütfen.Çerçeveyi geniş tutalımki tüm bakış değişsin.Bencede en uygunu oturup konusup ayrılmak ama bazen buda olmayabliyor.

rusen_alp

New member
Asilnur kardeşim ;

O mutsuz erkeklerden bahsediyorsunuz ya, sorun aslında televole vb programlarla kadın teşhirciliğin had safhaya ulaştığı TELEVİZYONDA . Adam bakıyor televizyonda mankenlere, bir de kendi eşine bakıyor, sonra bu televizyondaki kadınsa benim yanımdaki ne , diye kendisine soruyor, sonra bu tablo katmerleşerek büyüyor. Sorunların büyük kısmı buralarda saklı...

asilnur

New member
Asilnur kardeşim ;

O mutsuz erkeklerden bahsediyorsunuz ya, sorun aslında televole vb programlarla kadın teşhirciliğin had safhaya ulaştığı TELEVİZYONDA . Adam bakıyor televizyonda mankenlere, bir de kendi eşine bakıyor, sonra bu televizyondaki kadınsa benim yanımdaki ne , diye kendisine soruyor, sonra bu tablo katmerleşerek büyüyor. Sorunların büyük kısmı buralarda saklı...
Kardeşim tv yada başka şey burada önemli olan eşin seni islami çerçevede nasıl istiyorsa öyle olmak yani hanımlar evlenince ve çocuk olunca bırakmasınlar kendilerini ben buna kızıyorum.Ben erkeğin kadını güzel ve bakımlı istemsini normal buluyorum içtimai hayattalar ve HZ öMER DIŞARDA BİR KADIN GÖRÜR ETKİLENİRSENİZ EŞLERİNİZE KOŞUN DİYOR YANİ GÖRÜP ETKİLENMELERİ ANORMAL DEĞİL.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Muhterem Hanımefendiler
Konu başlığı itibari ile anlıyorum ki, bu soru evveliyatla hanımlara sorulmuş. Ancak konunun soruluş amacını imanı bir yönden ele alıp cevaplamak gerekir.

Ben, yani bir hanım olsaydım, önce euzubesmele çeker, sonra nefsimi bir an unutur ve şöyle cevaplardım.

" Allah'ın müsade ettiği kriterlerde bir izdivaca ne diyebilirim ki, hay hay. " ama nefis kabul etmiyor. :)

asilnur

New member
Muhterem Hanımefendiler
Konu başlığı itibari ile anlıyorum ki, bu soru evveliyatla hanımlara sorulmuş. Ancak konunun soruluş amacını imanı bir yönden ele alıp cevaplamak gerekir.

Ben, yani bir hanım olsaydım, önce euzubesmele çeker, sonra nefsimi bir an unutur ve şöyle cevaplardım.

" Allah'ın müsade ettiği kriterlerde bir izdivaca ne diyebilirim ki, hay hay. " ama nefis kabul etmiyor. :)
Sayın Bekir bizde öyle yaptık imanı esas maksat yaptık ama her ne olursa olsun kabul etmek ayrıdır yapmak kabullenmek ayrıdır aynı sizin gibi bizim nefisde hayır dedi.

T

Tanyeri

Guest
Muhterem Hanımefendiler

Eşin salih bir kuldur, tek gayesi rıza..
O kadar ki, rusen_alp’in bahsettiği gibi gözü mankenlere takılmayan..
O mankenlerin göründüğü televizyonu hiç mi hiç açmayan..
Hatta ve hatta o televizyonu evinde istemeyecek kadar takva sahibi..
Eşini diğer kadınlarla kıyaslamayan..
Nasibi ne ise ona razı olan..
Sokağa çıktığında gözü sadece yolunda olan..
Hanımını çarşıya pazara göndermeyen,
Odun kırdırıp, kömür taşıtmayan,
Ve böylece eşini ‘ayriyeten’ yormayıp,
Hakkı olanı istediğinde ‘yorgunum’ cevabını almayan..
Her hangi bir sebepten ötürü yemek yapamadığı için sofraya sadece çorba getirdiğinde ya da
‘Bugün kahvaltılık yesek nasıl olur?..’ dediğinde hanımı..
‘Olur tabi sultanım, senin canın sağ olsun..’ diyebilen..
Ama tabi bu yemek yapmama durumunun bir mazereti olmalı ve çok sık olmamalı...
Böylece hanımını utandırmayıp, burnundan solutmayan..
Ve yine hakkı olanı istediğinde, ‘başım ağrıyor’ cevabının muhatabı olmak durumunda kalmayan..
Gönlü hoş olduğu içinde, gereksiz heveslere zaten kapılmayan..
Kulluğu ve işi dışında kalan vakitlerde, eşine ve çocuklarına ‘yeterince’ vakit ayırabilen..
Mülayim mi? mülayim, gönlü güzel bir efendi…

Bir hanım var, dul.. Güzel mi? güzel.. Saliha mı? saliha..
Allah için yaşıyor.. Bakacak kimsesi de yok..
Rızkını temin etmek için, dışarı çıkması şart..
E dul, e bide güzel.. Kimse rahat bırakmıyor..
O gönlü güzel efendi, o hanıma, evinde yapıp, geçimini sağlayabileceği bir iş bakıverir..
Eşe-dosta sorar, sordurur..
Az-çok araştırır, bulamaz mı?
Hanımına der, ‘Böyle böyle, beni biliyorsun..
Nefsim için değil, Allah rızası için bu kadını nikahıma almayı ‘düşünüyorum’, ne dersin?..’
Hanımına düşen söz, tabi ki ‘hay hay.. ‘ olmalı..
Asıl zor olanın böyle bir eşi paylaşmak olduğunu bilse de,
Allah rızası için, he demeli..

Ne demişler, şeriatın kestiği parmak acımaz.. :rolleyes:

asilnur

New member
Eşin salih bir kuldur, tek gayesi rıza..
O kadar ki, rusen_alp’in bahsettiği gibi gözü mankenlere takılmayan..
O mankenlerin göründüğü televizyonu hiç mi hiç açmayan..
Hatta ve hatta o televizyonu evinde istemeyecek kadar takva sahibi..
Eşini diğer kadınlarla kıyaslamayan..
Nasibi ne ise ona razı olan..
Sokağa çıktığında gözü sadece yolunda olan..
Hanımını çarşıya pazara göndermeyen,
Odun kırdırıp, kömür taşıtmayan,
Ve böylece eşini ‘ayriyeten’ yormayıp,
Hakkı olanı istediğinde ‘yorgunum’ cevabını almayan..
Her hangi bir sebepten ötürü yemek yapamadığı için sofraya sadece çorba getirdiğinde ya da
‘Bugün kahvaltılık yesek nasıl olur?..’ dediğinde hanımı..
‘Olur tabi sultanım, senin canın sağ olsun..’ diyebilen..
Ama tabi bu yemek yapmama durumunun bir mazereti olmalı ve çok sık olmamalı...
Böylece hanımını utandırmayıp, burnundan solutmayan..
Ve yine hakkı olanı istediğinde, ‘başım ağrıyor’ cevabının muhatabı olmak durumunda kalmayan..
Gönlü hoş olduğu içinde, gereksiz heveslere zaten kapılmayan..
Kulluğu ve işi dışında kalan vakitlerde, eşine ve çocuklarına ‘yeterince’ vakit ayırabilen..
Mülayim mi? mülayim, gönlü güzel bir efendi…

Bir hanım var, dul.. Güzel mi? güzel.. Saliha mı? saliha..
Allah için yaşıyor.. Bakacak kimsesi de yok..
Rızkını temin etmek için, dışarı çıkması şart..
E dul, e bide güzel.. Kimse rahat bırakmıyor..
O gönlü güzel efendi, o hanıma, evinde yapıp, geçimini sağlayabileceği bir iş bakıverir..
Eşe-dosta sorar, sordurur..
Az-çok araştırır, bulamaz mı?
Hanımına der, ‘Böyle böyle, beni biliyorsun..
Nefsim için değil, Allah rızası için bu kadını nikahıma almayı ‘düşünüyorum’, ne dersin?..’
Hanımına düşen söz, tabi ki ‘hay hay.. ‘ olmalı..
Asıl zor olanın böyle bir eşi paylaşmak olduğunu bilse de,
Allah rızası için, he demeli..

Ne demişler, şeriatın kestiği parmak acımaz.. :rolleyes:
Tamam da kardeşim bu iman zayıflığı ile bakıyorumda mümkün değil nasıl he deriz.Allah affetsin ama zor bir durum.

T

Tanyeri

Guest
Tamam da kardeşim bu iman zayıflığı ile bakıyorumda mümkün değil nasıl he deriz.Allah affetsin ama zor bir durum.

Ben mahsus çıtayı yüksek tuttum zaten, böylesi nerde bugün? :)
Böylesi olmadıktan sonrada kimse aklından geçiremez ikinci eşi.. :rolleyes:

T

Tanyeri

Guest
Kolaysa geçirsinler yine teke kalırlar çünkü biz olmayız..:eek:

Büyük konuşmuş olmayayım ama bahsettiğim gibi bir eş olursa karşımızda ki, olmak gerek diye düşünüyorum. :)
Rıza için çiğ tavuk bile yiyeceksin.. Rıza derken Allah rızası, adı rıza olan biri değil yani.. :p

asilnur

New member
Büyük konuşmuş olmayayım ama bahsettiğim gibi bir eş olursa karşımızda ki, olmak gerek diye düşünüyorum. :)
Rıza için çiğ tavuk bile yiyeceksin.. Rıza derken Allah rızası, adı rıza olan biri değil yani.. :p
Yok arkadaşım ben yapamam bende büyük konuşmayayım ama olmaz.Kim olursa olsun sadece benim olmalı.Belkide bencilim ama böyle.Hissi davranmak bu olsa erek.

Elifnisa

New member
Yok arkadaşım ben yapamam bende büyük konuşmayayım ama olmaz.Kim olursa olsun sadece benim olmalı.Belkide bencilim ama böyle.Hissi davranmak bu olsa erek.

aynen bende bu konuda çok bencilim herhalde kesinlikle kabullenemem... dediğin gibi 2. yi isteyen tek eşle kalıverir toplar valizi giderim...

asilnur

New member
aynen bende bu konuda çok bencilim herhalde kesinlikle kabullenemem... dediğin gibi 2. yi isteyen tek eşle kalıverir toplar valizi giderim...
Hadi canım neden sen gidiyorsun o gitsin.Hayretsin arkadaşım olmaz hem üzül hem sen dışarda kal olmaz.

Elifnisa

New member
Hadi canım neden sen gidiyorsun o gitsin.Hayretsin arkadaşım olmaz hem üzül hem sen dışarda kal olmaz.

doğru diyorsun bir anlık sinirle bak bıraktık dayalı döşeli evi kumaya görüyormusun:))

latife bir yana Allah kimsenin başına getirmesin...

Üst Alt