Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Merhaba Müminler Acil yardım

ibrahim571632

New member
Vesveseler, onlara itimadedilmez önemsenmezlerse imanın kemale ermesine hizmet dahi edebilirler diye okudum biyerlerde.Bence fazla düşünmemeye çalış.Aklına her geldiğinde ise zikir ve tesbihatla meşgul ol kardeşim.İnşallah bu vesveseler hakkına hayırlara, kalp ve gönül gözünün açılmasına vesile olur.

amedli21

New member
Allah Razı olsun..Gercekten niçin bu böyle oldu anlayamadım..Allah Yardımcımız Olsun..

Yanlız Dostlarım bu aralar çok sinirliyim ve yemek yiyemiyorum bişeyler içemiyorum..Başımda düşüne düşüne büyük ağrılar gelişti..

amedli21

New member
Vesveseler, onlara itimadedilmez önemsenmezlerse imanın kemale ermesine hizmet dahi edebilirler diye okudum biyerlerde.Bence fazla düşünmemeye çalış.Aklına her geldiğinde ise zikir ve tesbihatla meşgul ol kardeşim.İnşallah bu vesveseler hakkına hayırlara, kalp ve gönül gözünün açılmasına vesile olur.

Birçok Kimse de söyle senin gibi dedi
Bence fazla düşünmemeye çalış.Aklına her geldiğinde ise zikir ve tesbihatla meşgul ol kardeşim.

Elimde olsa..Teşekkürler..Yine de Allah Razı olsun..

KaYnUkA

New member
benim sana tavsiyelerim şu olacak kardeşim..
dogaya bak veya bır canlıya bak...
ve orada ALLAHın sıfatlarını gormeye calıs...
bunu yapan kımdır dıye dusun...
nasıl bır resım ressamsız olmaz...nasıl bır bına mımarsız olmaz ise su kaınatı yaratanında var olduguna ınan...
eger ALLAH neye benzıyor dersen ALLAH c.c. şekkilden ve mekandan uzaktır...
insan herzaman yaratanı kendısı gıbı bır varlık sanır...
bak sana bır fıkrayla ornek vereyım...

şimdi bilgisayar kasasında ram bellek uzerınde ıkı tane çip konusuyorlarmıs...
biri digerine sormus..

-ben 0.05 volt elektırıkle calısıyorum" sen kacla calısıyorsun..

digeride

-ben 0.04 volt elektırıkle çalısıyorum demıs...

bu ikisi oturup dusunmusler "ACABA BIZI YAPAN KAC VOLT LA CALISIYOR" DIYE...

şimdi biz insanlarda bıze yaratanın bızım gıbı bır sekle sokmaya calısıyoruz...aslında bızı yaratan sekılden ve mekandan uzaktır...

sen kardesım yaratılanlara bakıp bunları benım rabbımden baska kım yapabılır dıye dusun ınankı baska kımseyı bulamayacaksın..

yelken06500

New member
Allah Razı olsun..Gercekten niçin bu böyle oldu anlayamadım..Allah Yardımcımız Olsun..

Yanlız Dostlarım bu aralar çok sinirliyim ve yemek yiyemiyorum bişeyler içemiyorum..Başımda düşüne düşüne büyük ağrılar gelişti..

sevgili gardaş ziyadesiyle RABBİM TEALA olsun ...düşünebilmek büyük nimmettir...inan en azından çevrende düşünmeden yaşayan ,her gece yastığa çeyrek kala uyuyabilen,gamsız hiçbirşeyi sorgulamayan ,çevresine pervasız kendileri için kurulmuş bir sistemin parçası olan kurulmuş saat gibi her gün aynı şeyleri yapan insanarı hatırla ....

bunlardan farklı olarak sen düşünebiliyorsun!!!

unutma ki iman teslimiyettir...hayatının muhakkak bir diliminde yaradanın varlığını hissetmişsindir...birçok müslüman bunu hisseder...o günlerini hatırlamanı isterim .o lütüfları nasıl olurda unutursun...sen eyuba yetişmiş belaların hangsine muhattab oldun ki sadece aklına ulaşmış bir beladan bu kadar muzdarip oluyorsun...peygamberleri bir hatırla derim ALLAH(AZZE VE CELLE) onlara kendi korumasında olduğunu söylememişmiydi...bunlara rağmen başlarına gelen musibetlerden dolayı bu nasıl iş hem korunuyoruz hemde başımıza gelmeyen kalmıyor nu dediler?yoksa başlarına gelene sabır mı ettiler?

şunu da unutma sakın aklın ''mutlak doğruyu'' tayin edici değildir!böyle olsaydı dünya üzerinde ki her olayı rahatlıkla algılaman ,bütün bilgileri bilmen hiçbir zaman küçücükte olsa hata yapmaman gerekirdi!
bir zamanlar doğru kabul ettiğin ama şimdi dönüp baktığında ne kadar yalnış olduğunu düşündüğün fikirlerini bir sorgula ...

bir makina ustasını düşün...bir sipariş geliyor ve seri üretime başlamak için makinasını ayarlıyor...başlıyor ürünü basmaya...1,2,3.........10,20...1000.aynı ürünü basarken birde bakıyor ürünün yarısı farklı yarısı farklı...bu esnada ustanın yapması gereken şey ürünün nerede farklılaştığını bulmaktır.yoksa yapacağıı bütün imalat hatalı olacaktır...şimdi kıssada hisse şudur;
müslümanlar hayat içerisindeki aksiyonları süresince nefsi muhasebeyi elden bırakmamalı ilahi rızaya olan mesafesini yitirmeden aksiyonlarını sürdürmelidir...zaman ona verilen görev gereği akıp gitmektedir...buna ne bir insan engel teşkil eder ne de insanlar dışınındaki canlı ve cansız varlıklar..

amedli21

New member
Allah Razi Olsun !

Allah Razi Olsun !

Bilindigi Gibi Bu durumdan Cok rahatsizim..Kötü Bir insan Olmak İstemiyorum Ve Kötü olan sey adi ustunde Kötü..! Onun icin sabirla bekliyorum.Bekleyecegim.ve gün ve gün iyiye gidiyorum Rabbime sükürler olsun..

Bu arada Bu Forumda Bana Hic Cekinmeden Yardim eden Dua eden Kardeslerim Sizlere sonsuz Tesekkürlerimi Sunuyorum..! Hak Teâla Sonsuza dek sizinle Olsun İnsallah..Herkes en azindan Büyük Bir istekle benim konuma cvp yazan kardeslerim Bu iyiliginizin karsiligi bedeli yoktur biliyorum..Cünkü Siz Cok kutsal Bir is yaptiniz..Ve Yüreklerinizin Güzelligini Gösterip uzakta Bir Kardesinize Yardimlarinizi Dualarinizi eksik etmediniz..Allah da sizin Dualarinizi Kabul etsin Her zaman Sizinle Olsun... Sonsuz Tesekkürler Allah Binlerce kez Razi olsun sizlerden..

Tertemiz Yüregimiz Daralinda " ALLAH" demek Yetiyormus Bunu da öğrenmek Öğretmek Güzel bi şey..

Sevgiyle-Saygiyla Muhabbetle-Huzurla-İmanla-Dostlukla-iyilik ve esenlik ile Kalin..

Dostunuz; Amedli21

S

safinaz

Guest
İnşallah artık iyisinizdir,bu haberinizi de bekleriz.Bildiğim kadarıyla vesvese zaten inanan mümin insanlara şeytanın farklı cenahtan yaklaşmasıdır ve özellikle de hassas mizaçlı insanlar da ekseriyetle olur...
Bu şeytan da hiç boş durmuyor,nasıl pes ettirsem düşüncesi için ne farklı yollar deniyor.Bakıyor bu insan ibadetlerinden geri durmuyor,inanç noktasında da taviz vermiyor"en iyisi mi ben bunun aklına kötü düşünceler sokayım(gayr-i ihtiyari)o kişi de bu hayalleri gerçek düşünsün ve kendi imanından ve erdeminden şüpheye düşsün,taa ki tamamen kendini koyverene kadar"diye insanlarla uğraşır...
Ama önem vermezseniz küçülür ve kaybolur...

yolcu

New member
KUR'AN yeter
bolca oku
cep Kur'an-ı Kerim leri var mealli otobuste, vapurda, boş oldugun zamanlarda oku ama DÜŞÜNEREK OKU kardesim
Allah yardımcın olsun inş

ese

New member
bu tür vesveseler genellikle sinek gibidirler uğraşmazsan giderler.En başta biz insanız ama sadece bir insan eğer böyle bir soru geliyorsa aklımıza hemen şunu soralım acaba 50 bilinmeyenli bir denklemi yada daha karmaşık bir soruyu çözebiliyormuyuz ki her sorudan mesul olalım.

elifimbenim

New member
Merhaba Dostum Nasılsın? İnşallah İyisinizdir..ben 19-20 yaşıma basmak üzere olan bir gencim..Adım Mehmet ..Sizden Allah için yardım diliyorum..Allah için
İçme bir vesvese düşmüş, Deli olmak üzereyim ne olur yardım edin..
Vesveseler kötüdür..
-aniden oturuyorken içime bişey düştü Allah var mıdır? Varsa Neye benziyor gibi..şekli nasıldır gibi..ben İnanclı elimden geldiğinde İnanan ibadetlerini yapan müslüman bir gecim..niçin bana böyle oldu
Bu vesveseler İradem dışında geliyor ne yapmam Lazım Allah için yardım edin deli olmak üzereyim..
şimdiden teşekkürler..Allah razı olsun:(
Yalvarıyorum Yardım edin..!sesime kuLak verin
selamun aleykum kardesim ben de sizin gibi bazi sorularla kafayi yemek üzere idim yanliz [hasa allah varmidir?) diye hic bir zaman bir dusunceye girmedim fakat merak ediyorum nasil ve ne sekil diye bu sanirim her insanin kafasindan aklindan gecer sen devamli estahfurullah ve sureler oku :3_3_5v:**allahim bunu kafandan en kisa zamanda cikarir insallah ,,,
Allah’ın mahiyeti insan aklıyla kavranabilir mi?

Öncelikle, şurası iyi anlaşılmalıdır ki bir şeyin varlığını bilmek ayrıdır, mahiyetini bilmek ayrıdır. Kainatta bir çok şey vardır ki; akıl onların varlıklarını apaçık bildiği hâlde mahiyetlerini kavrayamamaktadır.

Mesela insan, bir fizik kanuna olan yerçekimini bildiği ve hatta o kanuna tabi olduğu hâlde, onun mahiyeti hakkında hiçbir fikir sahibi değildir. Annenin, evladına sarılmasıyla varlığını anladığımız şefkat hissinin nasıl bir his olduğu konusunda yine hiç kimse bir fikir sahibi değildir. Ruh, elektrik, hayal gibi hususların varlığı nasıl apaçık bir hakikat ise onların mahiyetlerinin bilinmemesi de aynı derecede açık bir hakikattir.

Akıl ile anlaşılamayacak konuları anlamaya, izaha zorlanmak; demagojidir, cehalettir. Bu davranışıyla insan, doğru düşünce kulvarından sapar ve altından kalkamayacağı ve sonuçta kendisinin helâkine sebep olacak ağır bir yükün altına girer.

Eser ustasının idrak edip anlayamayacağı gibi, akıl da kendisini yaratanın mahiyetini anlamaktan acizdir. Çünkü akıl, yaratılmıştır ve sanat eseridir ve sınırlıdır. Görmenin, işitmenin kısaca beş duyunun sınırlı bir algılama sahası olduğu gibi, aklında belirli bir anlama sahası, sınırlı bir algılama gücü vardır. Cenabıhakk’ın kudsî mahiyetini anlamak, idrak etmek, aklın idrak ve intikal sahasının dışındadır.

Şurası bilinen bir gerçektir ki; insan değil Allah’ın zatını, kendi ruhunun, hayalinin, vicdanının dahi mahiyetini kavrayamaz. Çünkü saydığımız bu özellikler cismanî olmadığından dolayı, akıl onlara bir suret giydiremez, bir şekil veremez. Mesela, hayal için; uzunluk-kısalık, büyüklük-küçüklük, söz konusu olmadığından, akıl onlara bir şekil veremez ve bir sınır çizemez. Bununla birlikte hiçbir insan, mahiyeti bilinmemen bu duyguyu inkâr da edemez.

Kendi mahiyetini bilmekten aciz olan insanın, bütün akılların, hayallerin, ruhların, hislerin, vicdanların, hafızaların ve meleklerin yaratıcısı olan Allah’ın kutsi mahiyetini anlamaya zorlanması, en büyük bir cehalet ve demagojidir.

Allah’ın bütün sıfatları, sonsuzdur, sınırsızdır ezelî ve ebedîdir. Akıl, ise sınırlıdır ve sonradan yaratılmıştır. Sınırlı olan sınırsız olanı, başlangıcı ve sonu olan, ezelî ve ebedî olanı elbette kavrayamaz. İşte gerçek anlamda idrak ve doğru algılama, insanın Allah’ın mahiyetini algılamaktan aciz olduğunu anlaması, idrak etmesidir.

İnsan aklı, bilinmeyene bilinenden, soyuta somuttan, zora kolaydan, genele özelden gitme eğilimindedir. Yüce Allah’ın, eşi, benzeri, ortağı, dengi yoktur ki; insan, kıyas ve temsil yoluyla; deney ve tecrübe vasıtasıyla, düşünce ve hayal aracılığıyla onun kutsi hakikatini anlamaya yol bulabilsin.

Aklın, Allah’ın mahiyetini idraki, mantıksal olarak da çelişkiyi gerektirir. Çünkü o hâlde sınırlı, sınırsızı; sonradan olanın başlangıcı olmayanı kapsaması gerekir. Bu ise imkânsızdır. Akıl, Allah’ı varlığı zorunlu, kudreti sınırsız, iradesi sonsuz, ilmi her şeyi kuşatan olarak bilmekle sorumludur. Zaten yaratılış amacı da budur. Şu hâlde Allah’ın kutsal mahiyeti ne idrak ne hayal ne hissedilebilir. Akılla anlaşılan ve duygularla algılanan her şey mahluktur. Allah’ın varlığı bu dünyada, ancak aklın nuruyla görülür, kalbin sezgisiyle sezilir.

Evet, aklın görevi, Allah’ın kainatta yansıyan büyüklük ve yüceliğini, kudret ve hakimiyetini ve yarattıklarında ortaya koyduğu sınırsız estetik dizaynı ve kulları için yaptığı lütuf ve yardımları gözlemlemek derinden derine düşünmektir.

New member
elifimbenim isimli kardesimiz cok guzel bir yaziyla aciklamis probleminizi nasil cozebileceginizi amedli21 kardesim!
elifimbenim in yazdigini derinden dusunmenizi tavsiye ederim! arkadasimizin verdigi hava, elektrik gibi ornekleri cogalatbilirsiniz....cogalttikca Allah in yuceliginide akliniz daha iyi idrak edicektir biiznillah!!!

Selametle....

secret___

New member
Kardeş bu soruyu kendine sorabiliyor olman çok güzel... Çoğu insan kulaktan dolma bilgilerle var deyip geçer.
Her insan Allah'ı kendi yeniden bulmak zorundadır. Her kim olursa olsun ister bir alimin oğlu olsun istersede küfründe ileri gitmiş bir kafirin.
Bunun için tek şart gerçekten istemektir. ve Korkma bu işin sonunda küfre gitmezsin. Çünkü düzeni kuran Allah'tır. Ve bu yolda yanlışa sapma gibi bir ihtimalin yoktur. Sadece bazı yollardan geçmen gerekir. Bunlarda gerçekten uğraman gereken yerlerdir.
Aklına gelen bir sorudan kaçma sadece vesveseden kaç. Vesvesinin nasıl bir şey olduğunu bilmek istersen sadece şöyle düşün bu düşüncenin sonunda bir eğlence dalga konusu var mı diye? Allah zaten müslümanların her şeyi sorgulamasını ister. "Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün ard arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır.(Bakara Suresi/164. ayet)" "Kime dilerse hikmeti ona verir; şüphesiz kendisine hikmet verilene büyük bir hayır da verilmiştir. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp-düşünmez.(Al-i İmran Suresi/269. ayet)" "Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki:) "Rabbimiz, sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru."(Bakara Suresi/191. ayet)" Demek ki Allah insana düşünmeyi emrediyor.
Yalnız bu yola çıkarken yanında bulundurman gereken bazı şeyler var. Bunlar: Tıp, biyoloji, fizik, kimya, FELSEFE (Ki hepsi felsefe için), ve diğer çağa hitap eden bilimler. Ayrıca zaten Kur'an ve Hadis bilgin yerli yerinde olması gerekir. Bundan sonra düşünmek ve bol bol araştırmaktan geçer.
Allah'ın senden istediği yalnızca oruç namaz gibi şeyler değil. Düşünmek en büyük ibadet olmalıdır. Çünkü kur'an da 800 küsür defa geçmektedir. Namazsa 72... Bunu her müslüman layıkıyle yerine getiremez. Hatta bazı atasözlerimiz dolayısıyla boş bir iş sanılır.
Ve toplumda yerleşmiş olan yargılarıda sorgula Kur'an dan başka veya Kur'an ın desteklemediği hiç bir şeye onay verme gibi bir yükümlülüğün yok. Bir ayeti onlarca farklı kaynaktan oku. Tek yol bu...
Allah'ın varlığını anlamak kadar basit bir iş yoktur. Tesadüf diye bir şeyin olmadığını anladığın zaman bir yaratıcı var diyeceksin. Ama bazı şeyleri düşünemek gerçekten zordur. Allah'ın neye benzediği ne zamandan beri var olduğu gibi sorular. Bunlar bize çok yabacı ve ilmimiz olmayan konular. Düşünmeye çalıştığımız zaman hiç bir şeyi destek alamıyoruz. Bunlara kafa yorma Peygamberlerde bilmiyordu. Allah herşeyi ilimle yaratmıştır ve İlim adamlarına özel ayetlerde indirmiştir.
Aklındaki her soruyu cevaplandır. Bu cevaplandırdıklarında sana yeni kapılar açar ve bu yolda ilerlersin. Bu yolun nerde bittiğini bende bilmiyorum Ama Efendimiz biliyor. Bunları bazı hadislerden rahatlıkla anlayabiliriz. Ve buna görede Cennette derecelendiriliriz. Bunları düşünmeyen Müslümanlar daha şağılarda kalırlar ve yukardan haberi olmaz.Fakat hallerinden memnundurlar Ama yukardakiler onlara nazaran Rabb'ın daha fazla nimetiyule karşılaşırlar.
Ve de müslüman ne demek bunu bilmelisin. Müslim ve iman köklerinden gelir. Biri teslim olan öteki inanan anlamına gelir.
Teslimiyet her şeyinle kendini Yaradana bırakman demektir. İmanı zaten biliyorsun.
Bu yolda iki yardımcın olacak. Teslimiyetin özellikle şu ayet "Dediler ki: "Sen yücesin, bize öğrettiğinden başka bizim hiçbir bilgimiz yok. Gerçekten sen, her şeyi bilen, hüküm ve hikmet sahibi olansın." (Bakara Suresi/32. ayet.)" Ötekiside dua "De ki: "Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi? Fakat siz gerçekten yalanladınız; artık (bunun azabı da) kaçınılmaz olacaktır.""(Furkan Suresi/77. ayet)
Allah a emanet ol

Esir

New member
134.gif

(Muslim)

135.gif

(Surah Al-Hadid 57:3, Abu Dawud )

kaiser

New member
bence kaygilanmana gerek yok bu herkesin basina gelen birsey herkes allahi sorgular var midir ben nasil dunyaya geldim gibi sorular sorar kendine bunun sende fazla surecegini sanmiyorum gecici birsey bana gore nasil olsa allaha inaniyorsun gerisini dusunme

Üst Alt