Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadınların imamlığı

sinang

New member
Bismillahirrahmanirrahim

Kadının imamlığı denilince iki durum söz konusudur:Birisi,kadının erkeklere imamlık yapması,diğeri de kadının kadınlara imam olmasıdır.

Davud,Ebu sevr,taberi gibi alimler,kadının mahremi olduğu erkeğe imamlığının caiz olduğu görüşündeler iseler de,alimlerin çoğunluğuna göre caiz değildir.
Bu alimler İbni Mace'de yer alan 'Kadın erkeklere kesinlikle imamlık yapmasın.Kadın erkeklere ne müezzin olur,ne de imam.'(ikame:7

Kadının kadına imamlık hususunda ise farklı görüşler vardır.
Hanefi mezhebi alimlerine göre caiz olmakla birlikte mekruhtur.Kadınlar kendi araların da cemaatle namaz kılacaklarında,imam olacak kadın aralarında duru önüne geçmez.Önlerine geçmesi de mekruhtur.Kadınların tek başına namaz kılması daha faziletlidir.
Ancak hanifilerden Aliyyü'l-Kari Sünen-. Ebudavud terceme ve şerhi,2:238
Kadının kadına imam olabileceğini söyler.

Şafii ve hanbeli mezheplerine göre kadının kadına imamlık yapması caizdir.Bu alimler Darekutni'de yer alan şu hadisi görüşlerine delil gösterirler:'Resulullah Ümmü Varaka'ya hem ezan okuması,hem de kamet etmesi için özel olarak(yaşlı)bir müezzin tayin etti.Ümmü Varaka kadınlara imamlık yapardı.'(sünen,1:315,hadis no:1490)

Bizim kanaatimize göre ise kadının kadınlara imam olmasında,onların önünde durmasında,hatta eşi,babası,erkek çocukları,yeğenleri gibi mahremi olan erkeklere imam olup namaz kıldırmasın da,herhangi bir mahzur yoktur.Kadının imam olamayacağını ifade eden hadis,sahih değildir.

Kuran ve sünnet ışığında büyük İslam ilmihali(syf:408)

nurþeyma

New member
Bismillahirrahmanirrahim

Kadının imamlığı denilince iki durum söz konusudur:Birisi,kadının erkeklere imamlık yapması,diğeri de kadının kadınlara imam olmasıdır.

Davud,Ebu sevr,taberi gibi alimler,kadının mahremi olduğu erkeğe imamlığının caiz olduğu görüşündeler iseler de,alimlerin çoğunluğuna göre caiz değildir.
Bu alimler İbni Mace'de yer alan 'Kadın erkeklere kesinlikle imamlık yapmasın.Kadın erkeklere ne müezzin olur,ne de imam.'(ikame:7

Kadının kadına imamlık hususunda ise farklı görüşler vardır.
Hanefi mezhebi alimlerine göre caiz olmakla birlikte mekruhtur.Kadınlar kendi araların da cemaatle namaz kılacaklarında,imam olacak kadın aralarında duru önüne geçmez.Önlerine geçmesi de mekruhtur.Kadınların tek başına namaz kılması daha faziletlidir.
Ancak hanifilerden Aliyyü'l-Kari Sünen-. Ebudavud terceme ve şerhi,2:238
Kadının kadına imam olabileceğini söyler.

Şafii ve hanbeli mezheplerine göre kadının kadına imamlık yapması caizdir.Bu alimler Darekutni'de yer alan şu hadisi görüşlerine delil gösterirler:'Resulullah Ümmü Varaka'ya hem ezan okuması,hem de kamet etmesi için özel olarak(yaşlı)bir müezzin tayin etti.Ümmü Varaka kadınlara imamlık yapardı.'(sünen,1:315,hadis no:1490)

Bizim kanaatimize göre ise kadının kadınlara imam olmasında,onların önünde durmasında,hatta eşi,babası,erkek çocukları,yeğenleri gibi mahremi olan erkeklere imam olup namaz kıldırmasın da,herhangi bir mahzur yoktur.Kadının imam olamayacağını ifade eden hadis,sahih değildir.

Kuran ve sünnet ışığında büyük İslam ilmihali(syf:408)

Buyrun,
Bir kabak yememeyi EHLİ SÜNNET düşmanlığına tevdi eyleyenler,
Yetiyorsa gücünüz, ebu davud, taberi gibi zatları da ehli sünnet düşmanı edin bakim..
Sonuçta, Ebu yusuf'un da beslendiği kaynak sahipleridir bunlar..
Bir kaşık su da fırtına koparanların cevabını önemle bekleyeceğim,
Bakalım ehli sünnet düşmanlığı ne imiş, ne değilmiş..

B

beyaz_ýþýk

Guest
boyle ikilik yaratılan konular la ilgilide acık hadıs vardır..eger bir şeyte tam kannat getiremiyorsanız.Gunaha girmektense o işi hiç yapmamak daha iyidir..ki bu namazla ilgili bir olay cok cok önemlidir..

Bediuzzaman sait nursinin talebelerinden dinlediğime gorede kadın imam olamaz...

Yine ahir zaman alemetlerinden soyle bah sedilir.. Oyle şeyler olucak ki din adamları bile birbirine dusecekler..ve hiristiyanlar gibi yeni şeyler katıcaklar...

Ayrıca erkek olan bir evde eger erkekler islam hakkında bişey bilmiyorlarsa kadın biliyorsa kadın onlara ogretir..ogrendikten sonra kadının imamlık yapması dogru olmaz...

Dogrusunu Allah c.c. bilir...

B

beyaz_ýþýk

Guest
kabak yeme olayınada burda değiniyim..Rabbim yarattıgı her nimete sukur edinip yiye biliriz..haram olanlar acıkca bellidir...onun icin kabak haram değildir..
burda yazı yazarken kesin bilmediğiniz konulara yorum getirmemnizi rica derim..cunku gunahı sizi cehenneme sokacak kadar coktur..

Ayrıca her hadis sahih değildir her alim gozuken kişide değildir
Kuranda acıkca size akıl verdik dusunup anlayasınız diyede der onun için
aklnızıda kullanın her seye inanmayın okuyun araştırın ogrenın...

nurþeyma

New member
kabak yeme olayınada burda değiniyim..Rabbim yarattıgı her nimete sukur edinip yiye biliriz..haram olanlar acıkca bellidir...onun icin kabak haram değildir..
burda yazı yazarken kesin bilmediğiniz konulara yorum getirmemnizi rica derim..cunku gunahı sizi cehenneme sokacak kadar coktur..

Ayrıca her hadis sahih değildir her alim gozuken kişide değildir
Kuranda acıkca size akıl verdik dusunup anlayasınız diyede der onun için
aklnızıda kullanın her seye inanmayın okuyun araştırın ogrenın...

:4_6_202v: :23_28_100

sinang

New member
Nurşeyma kardeşim her konu böyle değildir,sünnet kaynaktır.bunu bilmek lazım.Bu yazı ilmi bir yazıdır.Kadın na mahremine imam olamaz ama mahremine imam olmuş,olabilirde,yalnız imam olamaz diyenlerde doğrudur.Su bazısına şifadır,bazısını hasta eder.Bu görüşte herkese tavsiyemiz değildir.
Ayrıca kabak yememek veya yemeğini sevmemekte sünnete ihtilaf değildir.
Baki selamlar..

mhmt

New member
sinang hocam..
son yazınızla ilk yazı (kafamda) birbirini tamamladı diyebilirm..
Allah razı olsun...

selamtle...

B

beyaz_ýþýk

Guest
sinang bey cok dogru soylemiş sunnet kaynaktır..tabi önemli olan sunneti dogru anlatan kaynaklarıda bulmaktır..
Bu nun için kur anı okumak lazımdır..Efendimizin hayatınıda..
Selametle kalın...

muhammet

New member
ABD'de Cuma namazı kıldıran Emine Wadud'un CIA tarafından yönlendirildiği belirtilirken; namazı organize eden Esra Umani'nin de ABD tarafından kullanıldığı ifade edildi.

"İslâm'da reform başlatacağız" diyen Esra Umani'nin ABD tarafından organize edilen İslâm'ı dönüştürme projesinde kullanıldığını belirten uzmanlar, Müslümanların bu tür olaylar karşısında teyakkuz halinde olması gerektiğine dikkat çekti. Esra Umani'nin "Kadınlara imamlık hakkı tanınmalı" sözlerine İlahiyatçılar sert tepki gösterirken; papazlar da Hıristiyanlık'ta da kadınların ayin yönetemeyeceğini kaydetti.

BU İSLÂM'I DÖNÜŞTÜRME PROJESİNİN BİR PARÇASI
ABD'de erkeklere namaz kıldıran Emine Wadud ile bu namazı organize eden yazar Esra Umani'nin bizzat ABD tarafından yönlendirildiğini ifade eden Dinler Tarihi Uzmanı Dr. Lütfü Özşahin, "ABD'nin öteden beri İslâm'ı dönüştürme projesi vardı. Kadınların namaz kılması, bu şekilde demeçler vermesi, İslâm'ı dönüştürme ve BOP'un bir parçasıdır. Bu proje; İslâm'ın terörü ürettiğini, şiddeti ürettiğini, kadın haklarını engellediğini ileri sürerek, İslâm'ı reformize etmeyi amaçlıyor. Bunun sağlanabilmesi için, İslâm'ın reformize edilmesi lazım. Yani Müslümanların cihad ve gaza kültüründen uzaklaştırılması lazım. Çünkü cihad ve gaza kültürü İslâm'da olduğu sürece, Müslüman malı için, namusu için, dini için savaşmayı bir farz olarak gördüğü sürece Müslümanlarla mücadele etmek mümkün değil. Onun için de ilk önce kadın unsurundan başlıyorlar. İslâm tarihinin hiçbir döneminde olmayan bir şekilde kadınların erkeklere namaz kıldırması, İslâm'ı dönüştürme projesinin büyük bir parçası. Bunların hepsi Cemil Meriç'in deyimiyle İslâm'ı hadım etme projesinin bir parçası" dedi.

KADIN HAKLARINI KILIF OLARAK KULLANIYORLAR
"İslâm halen batı dünyasının karşısında büyük bir güç olarak durmakta. İslâm bu haliyle devam ederse, evangelist ve siyonistler arasındaki ittifakın başarıya ulaşma şansı yoktur" diyen Dr. Özşahin, "Tevrat'ta öngörüldüğü gibi Arz-ı Mevud mümkün olmayacak. Dolasıyısıyla bu gücün ortadan kaldırılması için, İslâm'ın dönüştürülmesi lazım. Bunun yolu da, İslâm'ı yeniden inşa etmek. Emine Wadud'un namaz kıldırması da, İslâm'ı dönüştürme projesinin bir parçasıdır. Buna kılıf olarak da kadın haklarını ileri sürüyorlar" diye konuştu.

BU TÜR HAREKETLER DEVAM EDECEK
ABD tarafından başlatılan İslâm'ı dönüştürme projesi çerçevesinde bu tür hareketlerin devam edeceğini kaydeden Özşahin, Müslümanlara teyakkuzda olma çağrısında bulundu. Özşahin, "Provokasyonlar olabilir, kadınlar bir yerlerde namaz kıldırabilir. ABD zaten Türkiye'yi gözden çıkardı. Şimdi İslâm dünyasına örnek olarak gösterdiği ülke Pakistan" şeklinde konuştu. Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol, Hıristiyanlık dininde kadınların ayin yönetmesinin mümkün olmadığını ifade etti.
Türk Ortodoks Patrikhanesi Papazı Konstantiv Kostov ise; Hıristiyanlıkta kadınların kilisede görevi bulunmadığına, sadece papazların hizmetini yapabilmek için bulunabileceğine dikkat çekti.
Rahibelerin ancak kadın manastırlarında bulunabileceklerini ve kendilerini burada Allah'a adadıklarını kaydeden Kostov, "Daha çok Katoliklerde bulunan manastırlarda, kilisede görev yapan papazların hizmetlerini de yaparlar" dedi.
Hıristiyanlıkta kadınların ayin yönetmesinin sağlıklı olmadığını, tarihte de bunun örneğinin yok denecek kadar az olduğunu söyleyen Kostov, "ABD ve İngiltere'de bu tip girişimlerde bulunulduğunu hatırlıyorum. Aynı Müslüman bir kadının ABD'de yaptığı gibi ayin yönettiklerini gazetelerden okudum ve kınadım. Kadınlar bünye olarak din adamı olmaya müsait değiller. Özel günleri kilisede onları kısıtlıyor. Mesela, özel günlerinde şarap ve ekmeği ellerine nasıl alacaklar?" diye konuştu.

URHAN: YAHUDİLER KADINLARI İBADET HANELERE ALMIYORLAR
"İslâm'ın verdiği kadın haklarının yüzde 3'ünü Hıristiyanlık ve Musevilik'te bulamazsınız. Yahudilerde kadınların ibadethanelere girmesi bile caiz değil. Hz. Meryem'e Yahudilerin yaptıkları ortada. Bizde kadınlar imam olamazlar" diyen Doç. Dr. Nedim Urhan, "Erkeklere namaz kıldıran bu kadınlar, bununla İslâm'da reform yaptıklarını ileri sürüyorlar. Böyle bir şey söz konusu değil. İslâm'ın kendisi zaten reform. Yorumda samimi olmak lazım. Yorumda samimi olmayan bu kadınlar, yapmak istedikleri yerde yıkıyorlar" dedi.

B

beyaz_ýþýk

Guest
son bir soz de benden bir gun bunlar olucak..Sunu unutmayınki Allah c.c. hic bir kitabı kıyamet gunune kadar koruyacagım dememiştir..onlar ne kadar ugraşırsa ugraşın bu guzel kitap ve bunu okuyup anlayanları rabbim istemedikce kimse şaşırtamayacaktır...ve asagıdaki hadislerde acıkca okuyacaksınızkı mutlu gunler gelecek..bu hadisleri foruma koymayı dusunmuyordum ama bugun onu gerektirdi..sonuna kadar okursunu umarım
Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

(Talebesi arasında âlim, ümmeti arasında olan Peygamber gibidir).

(Fıkh âlimleri kıymetlidir. Onlarla berâber bulunmak ibâdetdir) buyuruldu.

(Kulun, Rabbine en yakın olduğu zemânı, nemâzda olduğu zemândır!) buyuruldu.

(Bir kimse fakîh olursa, Allahü teâlâ, onun özlediği şeyleri ve rızkını, ummadığı yerlerden gönderir).

(Allahü teâlânın en üstün dediği kimse, dinde fakîh olandır).

(Şeytâna karşı bir fakîh, bin âbidden (İbâdet çok yapandan) dahâ kuvvetlidir).

(Herşeyin dayandığı bir direk vardır. Dînin temel direği, fıkh bilgisidir).

(Allahü teâlâ, bir kuluna iyilik etmek isterse, onu fakîh yapar).

(Ümmetimden Ebû Hanîfe adında biri gelecekdir. Bu, kıyâmet günü, ümmetimin ışığı olacakdır).

(Nu’mân bin Sâbit adında ve Ebû Hanîfe denilen biri gelecek, Allahü teâlânın dînini ve benim sünnetimi canlandıracakdır).

(İbâdetlerin efdali, en kıymetlisi, fıkh öğrenmek ve öğretmekdir).

(Her asrda, ümmetimden yükselenler olacakdır. Ebû Hanîfe, zemânının en yükseğidir).

(Ümmetimden, Ebû Hanîfe adında biri gelecekdir. İki küreği arasında ben vardır. Allahü teâlâ, dînini, onun eli ile canlandırır).

(Âdem aleyhisselâm benimle öğündüğü gibi, ben de ümmetimden, ismi Nu’mân ve künyesi Ebû Hanîfe olan biri ile öğünürüm. O, ümmetimin ışığıdır) buyuruldu.

(Peygamberler benimle öğünürler. Ben de Ebû Hanîfe ile öğünüyorum. Onu seven, beni sevmiş olur. Ona düşmanlık eden, bana düşmanlık etmiş olur) buyuruldu

omer1984

New member
sen hadis alimimisin ki sahih olup olmadığını biliyorsun efendimizemi sordun okadar net konusuyon....

nurþeyma

New member
son bir soz de benden bir gun bunlar olucak..Sunu unutmayınki Allah c.c. hic bir kitabı kıyamet gunune kadar koruyacagım dememiştir..onlar ne kadar ugraşırsa ugraşın bu guzel kitap ve bunu okuyup anlayanları rabbim istemedikce kimse şaşırtamayacaktır...ve asagıdaki hadislerde acıkca okuyacaksınızkı mutlu gunler gelecek..bu hadisleri foruma koymayı dusunmuyordum ama bugun onu gerektirdi..sonuna kadar okursunu umarım
Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

(Talebesi arasında âlim, ümmeti arasında olan Peygamber gibidir).

(Fıkh âlimleri kıymetlidir. Onlarla berâber bulunmak ibâdetdir) buyuruldu.

(Kulun, Rabbine en yakın olduğu zemânı, nemâzda olduğu zemândır!) buyuruldu.

(Bir kimse fakîh olursa, Allahü teâlâ, onun özlediği şeyleri ve rızkını, ummadığı yerlerden gönderir).

(Allahü teâlânın en üstün dediği kimse, dinde fakîh olandır).

(Şeytâna karşı bir fakîh, bin âbidden (İbâdet çok yapandan) dahâ kuvvetlidir).

(Herşeyin dayandığı bir direk vardır. Dînin temel direği, fıkh bilgisidir).

(Allahü teâlâ, bir kuluna iyilik etmek isterse, onu fakîh yapar).

(Ümmetimden Ebû Hanîfe adında biri gelecekdir. Bu, kıyâmet günü, ümmetimin ışığı olacakdır).

(Nu’mân bin Sâbit adında ve Ebû Hanîfe denilen biri gelecek, Allahü teâlânın dînini ve benim sünnetimi canlandıracakdır).

(İbâdetlerin efdali, en kıymetlisi, fıkh öğrenmek ve öğretmekdir).

(Her asrda, ümmetimden yükselenler olacakdır. Ebû Hanîfe, zemânının en yükseğidir).

(Ümmetimden, Ebû Hanîfe adında biri gelecekdir. İki küreği arasında ben vardır. Allahü teâlâ, dînini, onun eli ile canlandırır).

(Âdem aleyhisselâm benimle öğündüğü gibi, ben de ümmetimden, ismi Nu’mân ve künyesi Ebû Hanîfe olan biri ile öğünürüm. O, ümmetimin ışığıdır) buyuruldu.

(Peygamberler benimle öğünürler. Ben de Ebû Hanîfe ile öğünüyorum. Onu seven, beni sevmiş olur. Ona düşmanlık eden, bana düşmanlık etmiş olur) buyuruldu

Radikalislam hocam,
şimdi alalım bu konudaki fikirlerinizi..
Bir peygamber şu yukarıdaki maviye aldığım sözleri söyler mi?
Söylerse eğer, başkasının Ebu Hanife olma hakkı yok mudur..
Bu mesele nasıl çözülecektir..

nurþeyma

New member
Buyrun hocam, açıklamanızı sabırla bekleyeceğim..

radikal

New member
İslam'da Reform! Bildiğimiz gibi deformasyona uğramış bir şey için düşünülen bir şekillendirme, yeniden hayata ve aktivite etmeye yön veren sistem.
İyi ama sormak gerekiyor; İslam ne zamandan beri deforme olmuştu da bizler şimdi kalkıp bu konuda reform gibi acuze, dağınık, içi ve mahiyeti boş bir kavramdan medet umarak kendimizi ve etrafımızdaki insanları kandırabiliyoruz.

Kadından mahrem veya namahrem erkeklere imam olmaz! Kadından imam olmaz derken, bunu kendi cinsleri arasında da imam olmaz diyen kişinin ufku ne kadar dardır ve ne kadar basiretsizdir. Türkiye şartlarında veya nufusu İslam olarak çoğunlukta olan bir ülkede hadi buyrun kadın imam önerin cesaretiniz varsa!

Neden ben böyle cevap verince sert oluyorda; neden sizler sorarken sert sormuş olmuyorsunuz! Neden ?

Kabağın başınıza geçeceği günler yakındır, bekleyin...

B

beyaz_ýþýk

Guest
sen hadis alimimisin ki sahih olup olmadığını biliyorsun efendimizemi sordun okadar net konusuyon....

bana sorduysan ikili polemiklere girmem...din tartışma konusu değildir...ben bildiklerimi anlatmakla hukumluyum ...cunku vebali var....gerisi sizlere kalmış...okuyup araştırıp ogrenmek..once oku sonra bak bakalım yanlış varmı...
daha cevabım yok...her şey acıktır...
ha bana sorabilirsin...bunları ogrenmem için bana ne onerirsin bende sana yazarım.

said nursi..sözler,mektubat...dost tv (uydudan yayın) butun bildiğin hocalar orda fıkıh anlatır ve soruları yanıtlar...
Saddeti ebediyye,buyuk islam ilmihali...

had,slerde dinin tartışıldıgı yerde uzak durunuz der cunku karşınızdaki kişi inkar ederek kafir olur ve sizide gunaha sokar diye buyurulmuştur..

Kuranda acıktır sunnette; dinde reform diye bişey olmaz..sunnetleri hayata gecirmek olur..

en onemlisi Kur anı kerim..ve efendimizin hayatı..

saygılarımla kardeşim..

radikal

New member
Radikalislam hocam,
şimdi alalım bu konudaki fikirlerinizi..
Bir peygamber şu yukarıdaki maviye aldığım sözleri söyler mi?
Söylerse eğer, başkasının Ebu Hanife olma hakkı yok mudur..
Bu mesele nasıl çözülecektir..

Bu hadiste Ebu hanife demiyor nurşeyma "hanif" birini işaret ediyor. Bizzat Numan hazretlerini kasd etmiyor. Allah Resulu (s.a.v.) İmam-ı Rabbani hazretlerini de aynı yolla işaret edip müjdelemiştir fakat ismi ile değil cismi ve yolu ile. Bu güne kadar hiç bir peygamber hiç bir zaman hiç bir kişiyi işaret etmemiştir. Gayb Allah'ındır. Bildirdikleri de açıklamakla mükellef değildir, sadece bilmekle mükelleftir. Açıklanması da, açıklanmadan önce; "açıklanmasının haram" olduğu bildirilerek açıklanmıştır.

B

beyaz_ýþýk

Guest
Bu hadiste Ebu hanife demiyor nurşeyma "hanif" birini işaret ediyor. Bizzat Numan hazretlerini kasd etmiyor. Allah Resulu (s.a.v.) İmam-ı Rabbani hazretlerini de aynı yolla işaret edip müjdelemiştir fakat ismi ile değil cismi ve yolu ile. Bu güne kadar hiç bir peygamber hiç bir zaman hiç bir kişiyi işaret etmemiştir. Gayb Allah'ındır. Bildirdikleri de açıklamakla mükellef değildir, sadece bilmekle mükelleftir. Açıklanması da, açıklanmadan önce; "açıklanmasının haram" olduğu bildirilerek açıklanmıştır.

Allah c.c. razı olsun acıklamalarınız icin..Ben cıkıyorum herkese hayırlı akşamlar

sinang

New member
Efendim ilgili hadisin bize senedini söyleyebilirmisiniz?Kütübi sittede bu mevzu hadisi bulunuz bize yollayınız.
İmamın vasfı ile ilgili ise bakınız(müslim:mesacid,289,290nesai;imamet3,5,6tirmizi salat174,ebu davut salat:61buhari ezan:64)okursanız Kuranı en iyi okumak ve sünneti en iyi bilmek en önemli şarttır.

Amerikalı vedudinin durumu:
Karışık cemaati peygamberimiz hoş görmedi:'Erkek saflarının en hayırlısı ilk saftır.Hayrın en olanıda sonuncusudur.Kadın saflarının en hayırlısıda sonuncu saftır.sevabı enaz olan birinci saftır.(müslim,salat:132,tirmizi,mevakit:52,ebu davut,salat:97.
Cuma namazıda ise kadınların katılmamasını hoş gördü:'köle,kadın,çocuk ve hastalar dışında bütün müslümanların cemaatle cuma namazı kılması farzdır.(ebu davud salat:208,beyhaki,sünenül kübra:3;172
Ayrıca namazda avret mahalini kapatmakta farzdır.

İşte bu hususlardan dolayı vedudi sünnete uygun bir imamet yapmamıştır.

sinang

New member
Saygıdeğer kardeşlerim bu iyi niyetli bir yaklaşımdır.
özellikle bazı kadın kardeşlerimiz kocalarından daha iyi Kuranı ve sünneti bilip yaşıyorlar,sadece mahremlerine imamlık yapmalarında da sorun görünmüyor.Evlerinde ailece cemaat ile namaz kılmalarıda çok önemlidir.
su-i istimale bu konuyu kapatıyoruz.
esselamü aleyke.

Üst Alt