Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadinin Asil Sorumluluk Alani Evidir

Shakespeare

New member
Kadını aşağılayan bir bakış açısı ve sayfalarca yazı. Açıkçası ayetlerde var mı böyle şeyler varsa başta kadınlar olmak üzere kim neden böyle bir dine inansın. Gerçi birkaç ayet biliyorum 'iki kadının şahitliği bir erkeğe eşittir', 'erkeğe çok kadın alma hakkı' gibi. Zaten İslamiyeti bu tarz şeyler bütün dünyanın gözünde rezil ediyor. Siz kalkmış neler yazıyorsunuz. Bence bu tarz yazıları yazan erkekler dünyada bir baltaya sap olamamış ama binlerce yıl önceki yaşam tarzı ve düşüncelerle hayata tutunan ve kendilerini üstün gören zavallılar. Kadın hakları konusunda zaten İslamiyet'te ciddi revizyon gerekiyor. Erkeklerin yazdığı bir kitap olduğu o kadar açık ki. Bir yaratan varsa emin olan eşit ve adildir. Erkekleri korumaz, Kuran'da sadece erkeklere hitap etmez, kadınları ikinci sınıf görmez, din, dil, cinsiyet ayrımı yapmaz. Bu tarz şeylere inananları özellikle kadınları hayretle karşılıyorum. Aydınlanmanız dileğiyle.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
.......varsa başta kadınlar olmak üzere kim neden böyle bir dine inansın.

Nefislere ve akıllara göre değil, imana göre.., inanan inanacak.

Gerçi birkaç ayet biliyorum 'iki kadının şahitliği bir erkeğe eşittir', 'erkeğe çok kadın alma hakkı' gibi. Zaten İslamiyeti bu tarz şeyler bütün dünyanın gözünde rezil ediyor.

Rezil olan Allah'ın hükmünü beğenmeyenlerdir, İslamın yaranmak için bir gailesi yok, o Allah'ın hükmüdür, mukayese kabul etmez!

Bence bu tarz yazıları yazan erkekler dünyada bir baltaya sap olamamış ama binlerce yıl önceki yaşam tarzı ve düşüncelerle hayata tutunan ve kendilerini üstün gören zavallılar.

Hadi ordan be, densiz!..

Kadın hakları konusunda zaten İslamiyet'te ciddi revizyon gerekiyor. Erkeklerin yazdığı bir kitap olduğu o kadar açık ki. Bir yaratan varsa emin olan eşit ve adildir. Erkekleri korumaz, Kuran'da sadece erkeklere hitap etmez, kadınları ikinci sınıf görmez, din, dil, cinsiyet ayrımı yapmaz. Bu tarz şeylere inananları özellikle kadınları hayretle karşılıyorum. Aydınlanmanız dileğiyle.

Olur :) sen o revizyonu yapmaya talipsin herhalde.

Ateizm yahut benzer fikriyatlar için lütfen farklı forumlara...

Son düzenleme:

ikilem

New member
Kadını aşağılayan bir bakış açısı ve sayfalarca yazı. Açıkçası ayetlerde var mı böyle şeyler varsa başta kadınlar olmak üzere kim neden böyle bir dine inansın. Gerçi birkaç ayet biliyorum 'iki kadının şahitliği bir erkeğe eşittir', 'erkeğe çok kadın alma hakkı' gibi. Zaten İslamiyeti bu tarz şeyler bütün dünyanın gözünde rezil ediyor. Siz kalkmış neler yazıyorsunuz. Bence bu tarz yazıları yazan erkekler dünyada bir baltaya sap olamamış ama binlerce yıl önceki yaşam tarzı ve düşüncelerle hayata tutunan ve kendilerini üstün gören zavallılar. Kadın hakları konusunda zaten İslamiyet'te ciddi revizyon gerekiyor. Erkeklerin yazdığı bir kitap olduğu o kadar açık ki. Bir yaratan varsa emin olan eşit ve adildir. Erkekleri korumaz, Kuran'da sadece erkeklere hitap etmez, kadınları ikinci sınıf görmez, din, dil, cinsiyet ayrımı yapmaz. Bu tarz şeylere inananları özellikle kadınları hayretle karşılıyorum. Aydınlanmanız dileğiyle.

Bu tarz şeylere inanan bir bayan olarak yazıyorum öncelikle.
Konuyu kadını aşağılayan bir bakış açısı olarak ele aldığınız için hatta ele alındığı için bu konu bu denli çıkmaza giriyor sanırım. Evet Kur'an'da -iki kadının şahitliği bir erkeğe eşittir/erkeğe çok kadın alma hakkı- bu kadar basit iki çıkarım olarak olmasa da yer veriliyor. Oysa ayetlerde bayana verilen değer de çok fazla ele alınıyor. Bununla birlikte kıraat imamlarından Kur'an'ın Nafi 6217, Şeybe 6214, Mısırlı bilginler 6226, İbn-i Abbas 6616 ayet olduğunu söylerken Kur'an'ı 10-15 ayet içeren bir kitap gibi görmenize ben hayretle bakıyorum. Bence bu şekilde yapılan hata Neden diye sormamak. İnanın beni de dinden uzaklaştıran bir duyumdu bu.İslamiyet kadına değer vermiyor diyordum fakat araştırma gereği de duymuyordum.Nerden biliyordum? Nerede okumuştum?Ya da bahsedilen ayetler hangi konu üzerine hangi amaçla söylenmiş,bilmiyordum.
Oysa kulağımıza gelirken veya 1-2 ayete denk geldiğimizde Kur'an'da iyilik yap/ne olursa olsun insanlara sevgiyle yaklaş da denmesine rağmen bu şekilde rastlamıyoruz .Allahu Teala tüm günahları affeder de deniyor. Fakat biz 1-2 ayete sebebini bilmeksizin kestirip atarken şunu sorgulamıyoruz.Şu hayatta kim bize yapma dediği halde yaptığımız bir durumda bizi affeder?Annelerimizi düşünelim.En güzel örneklerdir.Bizi canlarından çok seven annelerimiz bizi kaç defa affedebilir? Neden İslamiyet'te zenginler/güzel kızlar/yakışıklı erkekler cennete girecek denmiyor?Neden İslamiyet eski dinlerde olduğu gibi her şeyi para karşılığı affettirmiyor?Neden namazı kaçırdığında bitti artık senin işin sen cehennemliksiz denmiyor? Ve yeri geldiğinde neden bir gülümseme namazdan,oruçtan daha fazla bir sevap oluşturabiliyor?Ve son olarak sözüm ona kadına değer vermeyen-ezen-bitiren bu din neden bir kocanın eşinin ağzına koyduğu bir lokmayı ibadet olarak değerlendiriyor?

Aydınlanmanız dileğiyle demişsin.Çok teşekkür ederim.Umarım sen de bu yolda bir aydınlık bulursun ve kötü örnekleri-yanlış değerlendirmeleri bir kenara bırakırsın.Mutlu günler diliyorum sana :)

Üst Alt