Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Israilogullarina vaad edilmis topraklar

• Konbuyu başlatan eXe
  • Başlangıç tarihi
E

eXe

Guest
Cümleten Selamun Aleykum,

aranizda yeniyim. bir konu üzerine deginmek istiyorum. konun büyük bir kismi ayet le ilgili o yüzden buraya aciyorum. yanlis yerdeysem affola ;)

baslayalim....
internet üzerinden israil tarafi olan bi kisiyle tartisiyorduk... en sonunda tek bir ayet yazdim kendisine:

"Onlara, yeryüzünde karışıklık çıkarmayın denildiği zaman; Biz insanlara dinlerini öğretmek için uğraşıyoruz, derler.
Şunu bilin ki, onlar dinin bütünlüğünü bozan bölücülerdir, lakin bundan haberleri bile yok." Bakara 11-12

bunun üzerne kendisi biraz durakladi durakladi ve cevap olarak su ayet yazdi bana:

"Ezilip itilmekte olan topluluğu da içine bereketler doldurduğumuz toprağın doğularına ve batılarına mirasçı kıldık. Rabbinin, İsrailoğullarına verdiği güzel söz, sabretmeleri yüzünden hedefine vardı...."Araf 137

simdi benimde kafamda bi ton soru isareti olustu;

eger israil yahudilere gercekten Allah tarafindan verildiyse, müslümanlarin ses cikarmamalarimi gerekiyor.
vakit geldiginde israil icin kin kustugumuz küfür ettigimiz oluyor. bunlarin hepsi Allah a isyan ettik sayilir mi?
israilin filistinde toprak almasina boyun mu egmek zorundayiz?
ve bu sorum biraz garip gelebilir ama bu konuyu iyi anlayabilmek istiyorum. hangi tarafta olmaliyiz???
yani israil yahudilere Allah tarafindan veriliyorsa.... bize boyun egmek düsmez mi. filistin topraklari icin savasmamiz aslinda isyan mi dir?

ben filistinin eski topraklarini geri alabilmesini herseyden cok isterim. ama Ayet bu topraklari israile veriyor ??? benim bu durumda düsüncem nasil olmali?

sizden ricam, lütfen kendi fikirlerinizi degil, bu konuda gercekten bilgi sahibi olan kisiler yazarsa, cok cok sevinirim.

Selam ve Dua ile...

Not: ben bu kisiye hangi ayetle cevap verebilirim :D

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Sevgili kardeşim, önce hoşgeldiniz.

Allah'ın ayetleri çoğu zaman, sadece mealen okunup, anlamlandırılmaya çalışılırsa bu tür şte çelişkiler yaşamak durumunda kalınır. Bu nedenle bahsettiğiniz ayetin evvelini ve sonrasını da okuyun ve tefsirine de bakın ki, ne demek istenmiş. Mesela Araf 137 ayetinin tefsiri aşağıdadır. Okursanız, sizin aldığınız mesajla alakalı bir durum olmadığını göreceksiniz.

Araf 137

İbunları gark ettik, suda boğduk, ve kahır altında ezilmekte olan kavmi, -yani İsrail kavminiş yeryüzünün bereketle donattığımız doğularına ve batılarına mirasçı kıldık. Daha sonra İsrailoğulları, Firavun'un suda boğulduğu yerin doğusunda bulunan Şam ve batısında bulunan Mısır arazisinin büyük bir kısmına malik olmuşlardır, Firavun'lardan ve Amalika'dan sonra oralarda diledikleri gibi tasarruf etmişlerdi. Ve böylece ya Muhammed, Rabbinin o güzel sözü, İsrailoğulları'na karşı sabırları sebebi ile tamam oldu, yerini buldu. Kasas Sûresi'nde de geleceği üzere "Biz de istiyorduk ki, orada ezilmekte olanlara lutfedelim, onları önder yapalım ve kendilerini Firavun'un mülküne mirasçı kılalım". Onlara orada kuvvet ve üstünlük verelim de Firavun'a, Hâmân'a ve ordularına korktukları şeyi bir gösterelim." (Kasas, 27/5-6) diye beyan olunan ve daha önce Musa'nın diliyle İsrailoğulları'na "Umulur ki, Rabb'i-niz, düşmanınızı helâk eder de sizi yeryüzüne mirasçı kılar." (A'raf, 7/129) diye müjdelenen ilâhî vaad İsrailoğulları hakkında tamamen gerçekleşti. Şurası çok dikkat çekicidir ki, sadece sabırları sebebiyle gerçekleşti. Firavun'un ve kavminin yapageldikleri sanat eserlerini, sanat diye ortaya koydukları şeyleri ve yükselttikleri, diktikleri köşkleri veya diktikleri bahçeleri yerle bir ettik, başlarına geçirdik. Medeniyetlerini ve mâmûrelerini, Hâmân'ın köşkü gibi yüksek binaları harebeye çevirdik. İşte özetle Firavun kavminin durumu ve âkıbeti!

Aşağıdaki linkten ayetlerin tefsirlerini görebilirsiniz.
KUR'AN-I KERİM, ELMALILI TEFSİRİ

E

eXe

Guest
cok tesekkür ederim.
ayetin tefsirini okumustum ama bu sizin verdiginiz bu tefsirde
simdi anladim, isin aslini.

tekrar cok cok tesekkür ederim.

Rabbim yar ve yardimciniz olsun...

Selametle

E

eXe

Guest
kendi vatan derken?
bence burda türkiye filistin diye ayird etmememiz lazim. hepimiz müslümaniz, kardesiz ;)
onlarin yarasi bizim yaramiz demek

yelken06500

New member
7:137 - Ve o hırpalanıp ezilmekte olan kavmi de yeryüzünün, bereketle donattığımız doğusuna ve batısına mirasçı yaptık. Ve böylece Rabbinin, İsrailoğullarına olan o güzel vaadi, sabırları yüzünden gerçekleşti. Biz de Firavun ile kavminin yapageldikleri sanat eserlerini ve diktikleri binaları yerle bir ettik. (araf)

araf suresinde geçen o ayeti kerimede ALLAH(CC) israiloğullarına firavun karşısında göstermiş oldukları sabr neticesinde peygamber aracılığıyla vaad etmiş olduğu yerlere girmelerini sağladı...zaten konuştuğunuz kişi ayetin devamını yazmamış ... ALLAH(ZÜL CELEL-İ VELİKRAM) zamanında israiloğullarına verdiği rızkları anlatmaktadır...bir çok ayettede onların yapmış olduğu nankörlükleri ve azılı bir peygamber düşmanı olmalarını da diğer ayetlerde de bizlere aktarmıştır...
2:87 - Celâlim hakkı için Musa'ya o kitabı verdik, arkasından birtakım peygamberler de gönderdik, hele Meryem oğlu İsa'ya apaçık mucizeler verdik, onu Rûhu'l-Kudüs ile de destekledik. Size nefislerinizin hoşlanmayacağı bir emirle gelen her peygambere kafa mı tutacaksınız? Kibrinize dokunduğu için onların bir kısmına yalan diyecek, bir kısmını da öldürecek misiniz? (bakara)
5:25 - Musa: "Ey Rabbim! Ben, kendimle kardeşimden başkasına söz geçiremiyorum, artık bizimle bu fâsık kavmin arasını ayır" dedi. (maide)

iki ayettede görüleceği gibi ALLAH(CC) da ,peygamberde onların zalim ve söz anlamaz bir kavim olduğunu belirtmektedir...ayet topraklarıda onlara vermiyor ...zira kur'an azümşanı dikkatli okursan orada ki manayı daha kolay anlarsın...eğer ki maksat kuru kuruya ayetler üzerinde tartışmksa bunun ihlaslı bir darvranış olacağından eminmisin?

yelken06500

New member
YA PARDONDA SEN BENİM MESAJIMI NEDEN SİLİYOSUN İŞİNEMİ GELMEDİ ...DOĞRUYU SÖYLEYEN DOKUZ KÖYDEN KONULUR YA GİTMİŞ MESAJIMI SİLMİŞ...SİZ FİLİSTİNİ BÖYLE DÜŞÜNENE KADAR BİRAZ ŞU VATANI DÜŞÜNSENİZ YOK İSRAİL NİYE BÖYLE YOK FİLİSTİN NİYE BÖYLE YA NELER VAR NELER DÜNYADA HANGİ BİRİNE YARDIM EDELİM ALLAH ALLAH YA NAPALIM HERKES ŞANSLI DOĞMUYO YALAN DÜNYA BUNU EN İYİ BİZ BİLİRİZ AMA ÖNCE KENDİ VATANIN ŞUNU KAFANIZA SOKUN ARTIK

işte asıl mes'ele bu değildir...yani değildir ki önce kavim önde gele ...sizin ki basit bir kavmiyetçilik duygusudur...bu da sadece sizin zannınızı temsil eder...asla bağlayıcı değildir.buyrun kendisi bir arnavut olan istiklal şairi akif'in bu konuyla ilgili mısralarına gözatın!

bunu türklükte dahil bütün kavimlere uyarlayabilirsiniz!
“Hani milliyetin İslâm idi? Kavmiyyet ne?
Sarılıp sımsıkı dursaydın a milliyetine!
Arnavutluk ne demek? Var mı şeriatta yeri?
Küfr olur, başka değil kavmini sürmek ileri.
Arab'ın Türk'e, Laz'ın çerkez'e yahud Kürd'e,
Acem'in çinliye rüçhanı mı varmış, nerede?
Müslümanlıkta anasır mı olurmuş? Ne gezer?
Fikrî kavmiyyeti tel'in ediyor Peygamber.
En büyük düşmanıdır rûh-u Nebî tefrikanın,
Adı batsın onu İslâm'a sokan kaltabanın.
Artık ey millet-i merhûme sabah oldu, uyan!!!
Sana az geldi ezanlar diye ötsün mü bu çan?
Ne Araplık, ne de Türklük kalacak, aç gözünü!
Dinle Peygamber-i Zîşân'ın ilahî sözünü.
Türk Arap'sız yaşamaz, kim ki yaşar der, delidir!
Arab'ın, Türk ise hem sağ gözü, hem sağ elidir...
Veriniz baş başa zira sonu hüsran-ı mübîn,
Ne hükûmet kalıyor ortada billahi, ne din.
Medeniyyet size çoktan beridir diş biliyor,
Evvela parçalamak, sonra da yutmak diliyor.
Arnavutlar size ibret olacakken hâlâ,
Ne bu şûride siyaset, ne bu fasîd da'vâ
Görmüyor gittiği yanlış yolu zannım çoğunuz,
Size rehberlik eden haydudu artık kovunuz.
Bunu benden duyunuz, ben ki evet Arnavud'um,
Başka bir şey diyemem, işte perîşan yurdum.”

barbie

New member
kendi vatan derken?
bence burda türkiye filistin diye ayird etmememiz lazim. hepimiz müslümaniz, kardesiz ;)
onlarin yarasi bizim yaramiz demek

ya tamamda bizim dolu sorunumuz var yok lanet pkk yada ermeniler bu ülke kaç şehit verdi kendi sorunlarımız var şuan önemli olan bizim vatanımız bence en önce biz bunları düşünelim hiç sorunumuz olmaz Türkiye TÜM düşmanlarından arınır ozaman elimizden gelen yardımı yaparız önce vatan ...bunu böyle bilelim

E

eXe

Guest
ya tamam. tabiki. önce vatan sonra vatan. ama onlarida hic düsünmemek... bilmem ne kadar dogru. hadi bunu gectik diyelim, bizim sorunlarimizla onlarin sorunlari bir mi?
kendi ülkemin halinede üzülüyorum. ama orda filistinli bir baba cocugu önünde katledilebiliyor...

barbie

New member
ya tamam. tabiki. önce vatan sonra vatan. ama onlarida hic düsünmemek... bilmem ne kadar dogru. hadi bunu gectik diyelim, bizim sorunlarimizla onlarin sorunlari bir mi?
kendi ülkemin halinede üzülüyorum. ama orda filistinli bir baba cocugu önünde katledilebiliyor...

evet bu çok acı ama yapıcak birşey yok ...o gidiyo filistinde çoluk çocuk demeden onu bunu öldürüyo o gidiyo israilde aynısını ona yapıyo intihar bombacıları yetişiyo sürekli birilerini masum suçlu demeden öldürüyolar sonra mutluluk bekliyolar Allah bu şekilde iki tarafında yanında olmaz Allaha güvenmek gerek bizimde ülkemizde anneler çocuklarını şehit veriyo vatan için... haberlerde nasıl ağlıyorlar görmüyomusun bişiler yapıcaksak önce şehit annelerimiz için yapalım TÜRKİYE için yapalım geleceğimiz için bişiler düşünelim önce can sonra canan....filistine felan üzülmenide anlıyorum yazıkki iki tarftada madur masum iinsanlar ölüyo...ama hepsini Allah görüyo buyüzden içini rahat tut Allahın bildiği bişey vardır ...ben herşeyden önce vatanımı düşünüyorum açıkcası dualarımız TÜRK ASKERLERİNİ korusun inşallah ....yoksa tüm dünyayı düşünecek olursak çooook madur insan var buyüzden önümüze bakalım

barbie

New member
işte asıl mes'ele bu değildir...yani değildir ki önce kavim önde gele ...sizin ki basit bir kavmiyetçilik duygusudur...bu da sadece sizin zannınızı temsil eder...asla bağlayıcı değildir.buyrun kendisi bir arnavut olan istiklal şairi akif'in bu konuyla ilgili mısralarına gözatın!

bunu türklükte dahil bütün kavimlere uyarlayabilirsiniz!
“Hani milliyetin İslâm idi? Kavmiyyet ne?
Sarılıp sımsıkı dursaydın a milliyetine!
Arnavutluk ne demek? Var mı şeriatta yeri?
Küfr olur, başka değil kavmini sürmek ileri.
Arab'ın Türk'e, Laz'ın çerkez'e yahud Kürd'e,
Acem'in çinliye rüçhanı mı varmış, nerede?
Müslümanlıkta anasır mı olurmuş? Ne gezer?
Fikrî kavmiyyeti tel'in ediyor Peygamber.
En büyük düşmanıdır rûh-u Nebî tefrikanın,
Adı batsın onu İslâm'a sokan kaltabanın.
Artık ey millet-i merhûme sabah oldu, uyan!!!
Sana az geldi ezanlar diye ötsün mü bu çan?
Ne Araplık, ne de Türklük kalacak, aç gözünü!
Dinle Peygamber-i Zîşân'ın ilahî sözünü.
Türk Arap'sız yaşamaz, kim ki yaşar der, delidir!
Arab'ın, Türk ise hem sağ gözü, hem sağ elidir...
Veriniz baş başa zira sonu hüsran-ı mübîn,
Ne hükûmet kalıyor ortada billahi, ne din.
Medeniyyet size çoktan beridir diş biliyor,
Evvela parçalamak, sonra da yutmak diliyor.
Arnavutlar size ibret olacakken hâlâ,
Ne bu şûride siyaset, ne bu fasîd da'vâ
Görmüyor gittiği yanlış yolu zannım çoğunuz,
Size rehberlik eden haydudu artık kovunuz.
Bunu benden duyunuz, ben ki evet Arnavud'um,
Başka bir şey diyemem, işte perîşan yurdum.”

ya arkadaşım sen önce bi vatanını haline çözüm bul onu ışığa çıkar sonra filistini onu bunu düşünürsün ayrıca senin koruduğun filistin intihar bombacısı yetiştirip israilde çoluk çocuk demeden milleti bombalıyo sonrada napalım israilde yapıyo diyo iyide sen hem israili kınar sorada onun gibi davranırsan ondan ne farkın kalır
o onu kesiyo o onu biçiyo savaş savaşdan çıkmış insanlık yok çoğunda madem savaşıcan adam gibi çoluk çocuğu ezmeden gir savaşına ama şimdi onlar müslümanla neyapsalar doğrudur senin gibiler böyle düşünür bizim ülkemizdeki düşmanları boşver zaten sen git filistini kurtar iki bomba sar kendine olurmu git sivil asker demeden ortaya karışık patlat sonra kendi kendine ben cennete gidiyorum de sonra gör nereye gittiğini...siz anca bunu bilirsiniz filistinmiş israilmiş ozaman hadi afrikadaki fakirlerede yardım edelim madem okadar çok yardımseversiniz ya önce bir askerine yardım et sen ASKERİNEEEEEE

New member
ya tamamda bizim dolu sorunumuz var yok lanet pkk yada ermeniler bu ülke kaç şehit verdi kendi sorunlarımız var şuan önemli olan bizim vatanımız bence en önce biz bunları düşünelim hiç sorunumuz olmaz Türkiye TÜM düşmanlarından arınır ozaman elimizden gelen yardımı yaparız önce vatan ...bunu böyle bilelim

Barbie kardes ben bu konuya degisik bakiyorum...

Kardes genellikle yazilarinda Filistine yapacak birsey yok demissin. Devlette senin gibi dusundugu icin hicbir yardim yapilmiyor malesef.
Biz kendi din kardeslerimize karsi duyarsiz kaldikca ve yardimi cok gordukce sen hic merak etme, Allah bizim basimiza daha coook bela verir!!! Pkk biter, baskasi baslar hic suphen olmasin.

Bak zaten su milliyetciligi icimize sokupta tum butunluk ruhumuzu yok ettiler bazilari, sanmaki bundan sonrada basimizi bos birakirlar. Her yandan devleti sarip sarmalamislar.....

Allah a siginmadikca biz bunlardan kurtulamayiz!!!

barbie

New member
Barbie kardes ben bu konuya degisik bakiyorum...

Kardes genellikle yazilarinda Filistine yapacak birsey yok demissin. Devlette senin gibi dusundugu icin hicbir yardim yapilmiyor malesef.
Biz kendi din kardeslerimize karsi duyarsiz kaldikca ve yardimi cok gordukce sen hic merak etme, Allah bizim basimiza daha coook bela verir!!! Pkk biter, baskasi baslar hic suphen olmasin.

Bak zaten su milliyetciligi icimize sokupta tum butunluk ruhumuzu yok ettiler bazilari, sanmaki bundan sonrada basimizi bos birakirlar. Her yandan devleti sarip sarmalamislar.....

Allah a siginmadikca biz bunlardan kurtulamayiz!!!

HAA öylemi demek biz filistine yardım etmiyoruz diye bunlar dolu vay be sen olayı çözmüşsün afferim ya bi saçmalama istersen filistin böyle kafasına göre intikam aldığı sürece daha çok bela görür önce Allaha güvensinler israilede kızıyorum ben kimse yanlış anlamasın en haksızlık yapan herkese karşı gelirim tammmı sen bukadar filistini düşüneceğine önce vatanını düşün yok düşünmüyosanda seni tutan yok buyur git filistinli ol orda israil sana haince saldırsın sen onlara sonra huzur bekleyin lütfen ya biraz aklınızla düşünün ayrıca ben hep diyorum ALLAH İYİLERİN YANINDA OLSUN DİYE...ben kendi ülkemin sorunlarına bakarım nezamanki benim ülkem lanet pkk dan kurtulur ki Allah türk askerinin yanında ozaman filistin yada diğer muhtaç insanları düşünebilirim ama hep diyorum önce vatan...keşke şu filistine düşündüğünüz kadar kendi askerinizi düşünseniz ki asker sizi koruyo sen evinde rahat uyu diye canını veriyo hiç düşünmeden ama nerde sizde bunu anlıycak yürek yazık çok yazık sana ve snein gibi düşünenelere

New member
HAA öylemi demek biz filistine yardım etmiyoruz diye bunlar dolu vay be sen olayı çözmüşsün afferim ya bi saçmalama istersen filistin böyle kafasına göre intikam aldığı sürece daha çok bela görür önce Allaha güvensinler israilede kızıyorum ben kimse yanlış anlamasın en haksızlık yapan herkese karşı gelirim tammmı sen bukadar filistini düşüneceğine önce vatanını düşün yok düşünmüyosanda seni tutan yok buyur git filistinli ol orda israil sana haince saldırsın sen onlara sonra huzur bekleyin lütfen ya biraz aklınızla düşünün ayrıca ben hep diyorum ALLAH İYİLERİN YANINDA OLSUN DİYE...ben kendi ülkemin sorunlarına bakarım nezamanki benim ülkem lanet pkk dan kurtulur ki Allah türk askerinin yanında ozaman filistin yada diğer muhtaç insanları düşünebilirim ama hep diyorum önce vatan...keşke şu filistine düşündüğünüz kadar kendi askerinizi düşünseniz ki asker sizi koruyo sen evinde rahat uyu diye canını veriyo hiç düşünmeden ama nerde sizde bunu anlıycak yürek yazık çok yazık sana ve snein gibi düşünenelere

Selamunaleykum ve rahmetullah kardes,
Ya kardes konu sadece filistin konusu degil ya....Oyle bi sacmalikta olamaz zaten:). Islam a karsi Turkiye de nasil bir bakis acisi oldugu apacik ortada degilmi?!?!? Bir musluamn ulke boylemi olur?
Medyayi, siyasetciyi, zengini felani filani goruyoruz. Musluman bir ulke boylemi olur? Tabiiki buna baska muslumanlara yardim etmemek, arka cikmamakta eklenebilir!! Birlik ve beraberligimiz sadece Turkiye degil, tum musluman ulkelerde kaybolmus durumda!

Ozaman simdi kardes senin filistine bakis acina bakilirsa, ozaman Allah Turkiye nin yaninda degil, tovbe estafrullah......eeee baksana 30 senedir bi pkk bitmedi! Filistinli haince saldirsin diyosun....ozaman demekki Turkiye de Filistindekiler gibi yanlis yapiyoda Allah su pkk illetini bitirtmiyomu simdi?!?!? Bu nasil bir carpik dusunce?!?
Ben milliyetciligi, kavmiyetciligi sevmiyorum....Zaten basimiza bu belalari acmak icin bi milliyetciliktir, kavmiyetciliktir ortaya attilar! Bravo yani bunu saglayanlara....malesef bayaada oturttular sistemlerini Islam dunyasina!
Senin gorusune saygim var;) Ama bence kavmiyetci olmamak daha hayirlidir.... Tabii bu demek degildirki ulkeni bosver etrafina bak..konuyu saptirmamak lazim!

Selametle

New member
Bu arada 'Israilogullarina vaad edilmis topraklar' konusuda guzel aciklanmis;)
Allah razi olsun.....

talha_

New member
SORUN;filistin böyle kafasına göre intikam aldığı sürece daha çok bela görür

REÇETE;önce Allaha güvensinler

israilede kızıyorum ben kimse yanlış anlamasın en haksızlık yapan herkese karşı gelirim tammmı sen bukadar filistini düşüneceğine önce vatanını düşün yok düşünmüyosanda seni tutan yok buyur git filistinli ol orda israil sana haince saldırsın sen onlara sonra huzur bekleyin lütfen ya biraz aklınızla düşünün ayrıca ben hep diyorum ALLAH İYİLERİN YANINDA OLSUN DİYE...

ben kendi ülkemin sorunlarına bakarım nezamanki benim ülkem lanet pkk dan kurtulur ki Allah türk askerinin yanında ozaman filistin yada diğer muhtaç insanları düşünebilirim ama hep diyorum önce vatan...keşke şu filistine düşündüğünüz kadar kendi askerinizi düşünseniz ki asker sizi koruyo sen evinde rahat uyu diye canını veriyo hiç düşünmeden ama nerde sizde bunu anlıycak yürek yazık çok yazık sana ve snein gibi düşünenelere

vay be oturduğumuz yerden filistinin nerde hata yaptığını da bulduk!

halk yoksulluktan geberirken sarayın kapısına danmıs ve kralice penceren ne istediklerini sonmus..yiyecek ekmek bulamıyoruz cevabını alınca da su tarihi cevabı vermis.

""o zaman pasta yiyin""

Allah´a güvenmiyorlar ve kafalarına göre saldırıyorlar.önce bi ALLAHA güvenin sonra birlik olun öyle kafanıza göre de saldırmayın bir daha...!

ne güzel recete yazıyorsun yaz bir recete de PKK ya kurtulsun su vatanda,müslümanlar ölmekten kurtulsun..

yazmamak için kendimi zor tutuyordum ama bu son damla oldu..

sen bu filistin kelimesini ağzına almasan filistin biraz olsun rahatlar haberin olsun..

yok öyle bir yere gitmek..!burada kalacağız ve savunacağız..!

belirli bir kesime kusmak isteğiniz kini belirli belirsiz ortalığa savurmayın..!

enNazzam

New member
Arkadaslar su ayetlere nasil anlamak lazim
maide 24
[Ama] onlar: “Ey Musa!” dediler, “Ötekiler(kim bunlar) orada oldukça biz o [topraklar]a asla girmeyeceğiz. O halde sen ve Rabbin gidin ve birlikte savaşın! Biz burada kalacağız!”

25 [Musa,] “Ey Rabbim! Benim sadece kendime ve kardeşim [Harun]a sözüm geçiyor! O zaman, bizimle bu sapkın halk(kim bunlar) arasına bir çizgi çek!” diye yalvardı.

26 “Öyleyse, bu [topraklar] onlara kırk yıl boyunca yasaklanmıştır, bu süre içinde yeryüzünde şaşkın şaşkın dolaşsınlar; sen artık bu sapkın halk için kendini üzme!” diye cevap verdi Allah.

27 VE ONLARA gerçeği göstermek için Âdem'in iki oğlunun kıssasını35 anlat; nasıl ikisinin birer kurban sunduklarını ve birinden kabul edildiği halde diğerinden kabul edilmediğini.

[Onlardan biri, Kâbil,] “Seni mutlaka öldüreceğim!” demişti.

[Kardeşi Hâbil] cevap vermişti: “Unutma ki Allah, yalnız O'na karşı sorumluluk bilinci duyanların [kurbanı]nı kabul eder. 28 Beni öldürmek için el uzatsan bile, ben öldürmek için sana el uzatmayacağım: Ben bütün âlemlerin Rabbi Allah'tan korkarım. 29 (Beni öldürürsen,) dilerim, hem kendi günahlarını, hem de benim günahlarımı[n yükünü] yüklenir36 ve böylece cehennemin yolunu tutarsın! Çünkü zalimlerin cezası budur”.

30 Fakat diğerinin ihtirası37 onu kardeşini öldürmeye sürükledi ve onu öldürdü: Böylece hüsrana uğrayanlardan oldu.

31 Bunun üzerine Allah, kardeşinin cesedinin çıplaklığını nasıl gizleyebileceğini ona göstersin diye toprağı eşeleyen bir karga gönderdi. [Bunu gören Kâbil,] “Eyvah” diye haykırdı, “Yazıklar olsun bana! Ben, bu karganın yaptığını yapamayacak kadar38 ve kardeşimin cesedinin çıplaklığını gizleyemeyecek kadar aciz miyim?” Ve bunun üzerine vicdan azabı ile çarpıldı.39

32 Bu yüzden Biz İsrailoğulları'na bildirdik ki, -cinayetin ve yeryüzünde fesadı yayma[nın cezası] olarak işlenmesi dışında- eğer bir kimse bir insanı öldürürse bütün insanlığı öldürmüş gibidir; ve bir kimse bir hayat kurtarırsa bütün insanlığı kurtarmış gibi olur.40

Gerçekten elçilerimiz, onlara41 hakikatin bütün delilleri ile geldiler: ama, buna rağmen, onların çoğu yeryüzünde her çeşit aşırılığa meyletmeye devam etti.42

arkadaslar hacli zihniyeti 2000 yildan beri var ,
niye iki hz.Ibrahim ogulari (Ismael ve Isak) birbirini yerken haclilarin orta doguda nufus sahibi olmasina göz yumuyorus .

unutmayinki haclilarda israel kurmak istiyor ama hiristiyan israel olmasi sartiyla ,

hiristiyan olmadan önce armegedon olmasi sart incile göre , bunun tezgahida kuruldu

sia Islam ve yahudi israel savas yapacak (iki tarafida kiskirtan haclilar) , ve israel kasanacak haclilarin yardimiyla ve sonra yahudiler hiristiyan olacak

bu incil ve haclilarin itikadi

barbie

New member
vay be oturduğumuz yerden filistinin nerde hata yaptığını da bulduk!

halk yoksulluktan geberirken sarayın kapısına danmıs ve kralice penceren ne istediklerini sonmus..yiyecek ekmek bulamıyoruz cevabını alınca da su tarihi cevabı vermis.

""o zaman pasta yiyin""

Allah´a güvenmiyorlar ve kafalarına göre saldırıyorlar.önce bi ALLAHA güvenin sonra birlik olun öyle kafanıza göre de saldırmayın bir daha...!

ne güzel recete yazıyorsun yaz bir recete de PKK ya kurtulsun su vatanda,müslümanlar ölmekten kurtulsun..

yazmamak için kendimi zor tutuyordum ama bu son damla oldu..

sen bu filistin kelimesini ağzına almasan filistin biraz olsun rahatlar haberin olsun..

yok öyle bir yere gitmek..!burada kalacağız ve savunacağız..!

belirli bir kesime kusmak isteğiniz kini belirli belirsiz ortalığa savurmayın..!

ben madur herkes için üzülürüm ama madur buna dikkatet onların ölümü böyleyse yine Allahtan tamammı bikez bukadar şehit anneleri için üzüldünüzmü sorarım size sizin için bu toprağı koruyan hainlere göz açtırmayan bu vatan içinhakkıyla savaşıp şehit düşen askerlerimiz için bukadar ağladınızmı hiç sanmıyorum işte siz bukadarsınız ben bişey demiyorum birddahada bu siteye girmicem sizin gibi vatan hainleriyle işim olmaz aynı sitede ama Allah görüyo toprağın kutsal olduğunu bile bile askeri sevmezsiniz sizler halbuki en büyük günah hata ama neyse ben şehsen bu toprak için Atatürk için TÜRKLÜĞÜM İÇİN bu vatanım için bütün Türkler için canımı veririm seve seve ....tabi siz bu duyguyu anlayamassınız malum siz filistinle muhattapsınız kendi vatanınızı takmazsınız...........yazıklar olsun

barbie

New member
Selamunaleykum ve rahmetullah kardes,
Ya kardes konu sadece filistin konusu degil ya....Oyle bi sacmalikta olamaz zaten:). Islam a karsi Turkiye de nasil bir bakis acisi oldugu apacik ortada degilmi?!?!? Bir musluamn ulke boylemi olur?
Medyayi, siyasetciyi, zengini felani filani goruyoruz. Musluman bir ulke boylemi olur? Tabiiki buna baska muslumanlara yardim etmemek, arka cikmamakta eklenebilir!! Birlik ve beraberligimiz sadece Turkiye degil, tum musluman ulkelerde kaybolmus durumda!

Ozaman simdi kardes senin filistine bakis acina bakilirsa, ozaman Allah Turkiye nin yaninda degil, tovbe estafrullah......eeee baksana 30 senedir bi pkk bitmedi! Filistinli haince saldirsin diyosun....ozaman demekki Turkiye de Filistindekiler gibi yanlis yapiyoda Allah su pkk illetini bitirtmiyomu simdi?!?!? Bu nasil bir carpik dusunce?!?
Ben milliyetciligi, kavmiyetciligi sevmiyorum....Zaten basimiza bu belalari acmak icin bi milliyetciliktir, kavmiyetciliktir ortaya attilar! Bravo yani bunu saglayanlara....malesef bayaada oturttular sistemlerini Islam dunyasina!
Senin gorusune saygim var;) Ama bence kavmiyetci olmamak daha hayirlidir.... Tabii bu demek degildirki ulkeni bosver etrafina bak..konuyu saptirmamak lazim!

Selametle

pkk neden bitmedi söyleyim senin gibi dinle devlet işini karıştırıp başımıza devleti idare eemicek kişileri getirenler yüzünden pkk bitmedi,ayrıca TÜRK düşmanı çook zamanın da ATAMIZ iyi dağıtmış hepsini ve Allahtanki Türk askeri güçlü yoksa şuan evinde zor uyurdun rahat rahat sanki derdimiz yok bide filistinle uğraşcaz ben birdaha girmicem bu siteye ama şukadarını söylüyorum kim vatananı düşnmüyor,askerini,asker annelerini düşünmüyorusa Allah onu bildiği gibi yapsın ben başka bişi demem...okadar kan döküldü düşamla çarpışıldı biriniz bunlardan bahsetmezsiniz ama birinizden duymadım TÜRK askerini taktir ettiğinizi onlara dua ettiğinizi ben artık girmem bu siteye...yazık sizede mümkünse filistin vatandaşı olun ....benim gibi düşünen herkese de selam olsun hoşçakalın

Üst Alt