Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İslam da Cariye Var mı?

Z

zeynep_hearty

Guest
Ma meleket eymanüküm, "sağ elinizin malik oldukları" demektir. Bunun karşılığı "meşru biçimde sahip olduklarınız" anlamındadır... O halde meşru biçim nedir? istirkakı yasaklıyor... yani savaş esirinin köle cariyeleştirilmesini. hür erkek kadınların iştirkakı köle cariyeleştirilmesi zaten yasaklanmıştır. Geriye kaldı miras yoluyla intikal eden ve aba ecdad köle cariye olan köleler... İşte ma meleket eymanukum budur.. Klasik cariye geleneği bu geçitten girerek yorumlanmış ve genişletilmiş, bunda en büyük amil de kadim Arap geleneği olmuştur. Efendimizin sünnetine baktığımızda bunun bir tek örneğini göremiyoruz. Safiyye savaş esiridir.. Fakat efendimiz nikahlamıştır. Mariye hediyedir fakat nikahlanmıştır... Efendimizin sünnetinde cariyeyi istifraşına rastlanmaz...selam ve dua ile...

müttaki

New member
Ma meleket eymanüküm, "sağ elinizin malik oldukları" demektir. Bunun karşılığı "meşru biçimde sahip olduklarınız" anlamındadır... O halde meşru biçim nedir? istirkakı yasaklıyor... yani savaş esirinin köle cariyeleştirilmesini. hür erkek kadınların iştirkakı köle cariyeleştirilmesi zaten yasaklanmıştır. Geriye kaldı miras yoluyla intikal eden ve aba ecdad köle cariye olan köleler... İşte ma meleket eymanukum budur.. Klasik cariye geleneği bu geçitten girerek yorumlanmış ve genişletilmiş, bunda en büyük amil de kadim Arap geleneği olmuştur. Efendimizin sünnetine baktığımızda bunun bir tek örneğini göremiyoruz. Safiyye savaş esiridir.. Fakat efendimiz nikahlamıştır. Mariye hediyedir fakat nikahlanmıştır... Efendimizin sünnetinde cariyeyi istifraşına rastlanmaz...selam ve dua ile...

Allah razı olsun zeynep bacım

islam Kurandan, Kuranda islamdan bağımsız değildir. 2 farklı olgu olarak nitelendiremeyiz. bu nedenle o dönem çoğrafyasında cariyeliğin olması islamda yada Kuranda olduğu manasını asla taşımaz.

radikal

New member
Safiyye savaş esiridir.. Fakat efendimiz nikahlamıştır. Mariye hediyedir fakat nikahlanmıştır... Efendimizin sünnetinde cariyeyi istifraşına rastlanmaz...selam ve dua ile...

İstifraş, yani günümüz türkçesi ile "herhangi bir nikah akdi olmadan beraber yaşama" Resulullah (s.a.v.) sünnetinde yoktur. Biz bunu demedik.Sanırım yanlış anlaşıldık yine. Buna sebep herhalde eksik cümle kullanmamız. Verdiğimiz hadis aslında ne demek istediğimizi çok net anlatıyor ama...neyse! Bizim söylemek istediğimiz net ve açık olarak şudur: Bu cariyelik müessesesi Resulullah (s.a.v.) zamanında vardı ve bunu bilmesine rağmen hiç kimseyi bundan men etme yoluna gitmedi. Hatta bir gün bir bedevi Resul'e(s.a.v.) gelerek "Ya Resululllah! Benim bir cariyem var ve ben onun gebe kalmasını istemiyorum.Azil yapsam günah olurmu ?" diye sorduğunda Allah Resulu (s.a.v.) "Allah'ın (cc) dilediği olur sen ne yaparsan yap" demek olmuştur. Hayır azil de yapamazsın hatta o cariye ile beraber de olamazsın dememiştir. Bunu uygulayan ashab'tır (r.anhüm ecmin), yasaklamayan bunlardan men etmeyen de Resulullah'dır. (s.a.v.) zeynep hanımın yazdıklarından alıntıladığım ve özellikle renklendirdiğim bölümü de dikkate alınınca söylemek istediklerimiz daha net anlaşılacaktır inşaallah.

Z

zeynep_hearty

Guest
yazıyı kaleme alırken sizin belirtmiş olduğunuz hadisi onaylama adıan yazdım lakin siz belirttiğiniz için uzun uzadıya bir yazı olmasını istemediğimden diğer yandan siz yazmış olduğunuzdan gerekliliği olmadığını düşündüm ve sildim ...rabbim razı olsun ...selam ve dua ile..

radikal

New member
Açıklamanız gayet hoş ve yerindeydi sevgili zeynep_hearty hanım. Fakat müttaki'nin, buna, kendisini tekzip ettiği halde teşekkür etmiş olduğu için, haddim olmayarak biraz daha açmak istediğim için yazmıştım. Niyet halis olduğu için bütün inananların hedeflerinin bir olduğu da böylelikle bir daha ortaya çıkmış bulunuyor zeynep hanım.Allah (cc) razı olsun.

Üst Alt