Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnsan neler yapmalıdır?

radikal

New member
Tebrik ederim o zaman sizi, genç bir erkek olarak çok hassas davranıyorsunuz Dininizi öğrenme hususunda.
Böyle devam edin, inşaallah mutluluğun bir klavye ötesinde olduğunu bilerek yazın ve bilmediklerinizi öğrenme husunda hiç çekinmeyin.
Forum güzeldir, çok harika yazılar ve konular bulunmakta. Eminim kendinizden de parçalar bulacaksınızdır.

Mavi

New member
Bence günümüzde dinimizi tanımayanlar var.Dinimiz hep kötülüklerle anılıyor.Bu da dinimizin yanlış anlaşılmasına yol açıyor.

radikal

New member
bay fetullah gibi devam edin o halde cümlenize; "bu konuda en büyük suç müslümanlarındır" deyin olsun bitsin ! :)))
Hani bay fetullah da papa'ya yazdığı mektupda öyle demişti ya.
İslam Dini yanlış anlaşılacak bir Din değildir hanımefendi ! İslam Dini'ni açıp da kitabı incelerse o yanlış tanıyanlar, bu konuda en büyük suçun kendinde olduğunu görecektir.

Mavi

New member
Bay fethullah kim?ben şunu anlatmak istedim.mesela biz bence bildiklerimizi bilmeyenlere anlatmalıyız.kötülere doğru yolu göstermeliyiz.bunu yapmazsak bencil oluruz.

radikal

New member
Bay fethullah kim?

Yumurtacı. Toptan yumurta işi yapıyor. :))

ben şunu anlatmak istedim.mesela biz bence bildiklerimizi bilmeyenlere anlatmalıyız.kötülere doğru yolu göstermeliyiz.bunu yapmazsak bencil oluruz.

Bildiklerinizi ancak talep edene açıklayabilirsiniz. Zorla kimseye anlatamazsınız. Kötülere kötü olduğunu söylediğiniz zaman, en başta sizi yanlarından uzaklaştıracaktır. Ama talep eden bir kişi olduğu takdirde, işte o zaman bildiklerinizi bencillik ile gizlememeli elbette o zaman bütün bildikleriniz ile doğru olanı gösterebilirsiniz.

Mavi

New member
Biz Allah'tan bilgi mi talep ettik?Allah bize niye bilgi verdi?

radikal

New member
Biz Allah'tan (Celle Celaluhu) bilgi talep edemeyyiz. O kadar ilmimiz yok. Zira bilgi talep etmek ilim gerektirir. Nedir bu ? mesela; kişi eğer gerçek bir ilim sahibi ise Rabbinden eksik olduğu konu hakkında bilgi talep eder. Biz kullar; Rabbimizden ilim talep etmemiz için eksik olduğumuzun farkında olduğumuzu bilip istememiz gerekir. Oysa daha eksikliğimizin anlamına ermiş dahi değiliz.

Allah (Celle Celaluhu) bize bilgiyi kendisini bu dünyada bulup ibadet etmemiz için cüzzi miktarda verdi. Ondan sonra bizim bir adım gelmemizi diledi. Bunu yaptığımız takdirde kendisinin 10 adım geleceğini bildirdi. O bir adımı atanlara selam olsun.

Mavi

New member
Ben diyorum ki biz islam konusunda bildiklerimizi bilmeyenlere anlatalim.anlatmiyorsak en azindan guzel ornek olalim.madem cehenneme gidecegini dusundugunuz insanlar var.onlar icin hic mi bir sey yapamayiz?ben muslumanlar hatali diyorum ama bilgisini paylasmadigi icin.ben bilgi paylasilmalidir diyorum.butun sucu muslumanlara yuklemek gibi bir niyetim yok

Mavi

New member
Ben diyorum ki biz islam konusunda bildiklerimizi bilmeyenlere anlatalim.anlatmiyorsak en azindan guzel ornek olalim.madem cehenneme gidecegini dusundugunuz insanlar var.onlar icin hic mi bir sey yapamayiz?ben muslumanlar hata yapiyor diyorum ama bilgisini paylasmadigi icin.ben bilgi paylasilmalidir diyorum.butun sucu muslumanlara yuklemek gibi bir niyetim yok

radikal

New member
Siz, ne kadar örnek olmak isteseniz de, ne kadar anlatmak isteseniz de; sizden bir şeyler öğrenmek yada bilgilerinizden bir şeyler almak istemeyen bu "inanmayanlar" grubu sizin emeğinizi boşa çıkaracak tek şeyi yaparlar ALAY EDERLER !
Elbette siz, bu alaylara aldırmadan devam ettiğiniz takdirde emeğiniz boşa gitmeyecektir şüphesiz, ama almak istemeyen yine zerre kadar yol almayacaktır. Bu da müslümanların suçu değil, almak istemeyenlerin aymazlığıdır.

Mavi

New member
tamam dalga geçenler olabilir.biz bildiklerimizi anlatmayalım mı yani?dinlemezlerse hata dinlemeyenin olur ama dinleyen kesinlikle bulunur bence.müslüman çinli yok mu?ben bilgi paylaşılmalıdır diyorum.annemiz babamız bize bildiklerini anlatmasa biz zorlanmaz mıyız?annemiz babamız bizim mutluluğumuzu ister ve bunun için bildiklerini anlatır.tüm insanlar kardeş değil midir?bizim de onların mutluluğunu istememiz gerekmez mi?günah değildir belki bildiğini anlatmamak, ama bizim atalarımız böyle yapmamışlar.islam'ı yaymışlar.müslüman olmayanlara hoşgörü ile davranmışlar.islam bu kadar geniş bir alana nasıl yayılmış?türkler nasıl müslüman olmuş?belki biz de müslüman olmayacaktık araplar bana ne deseydi.rahat mı batmış araplara?

Mavi

New member
konu biraz dağılmış.toparlamaya çalışayım.ben insanın amacını merak ediyorum.bu konuyla ilgi biraz araştırma yaptım.şimdiki düşünceme göre insan Allah'ın verdiği nimetleri kullanarak mutlu olmalı.Allah'a verdiği şeyler için şükür etmeli ve ibadet etmeli.sizce doğru mu düşünüyorum?yardımcı olur musunuz?

Üst Alt