Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnsan neler yapmalıdır?

Mavi

New member
"Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım." diye bir ayet öğrendim.Bu ayetin anlamı nedir?Biz sadece ibadet mi etmeliyiz?Günah olmayıp da insanı eğlendiren şeyler boş şeyler mi?İnsan tam olarak neler yapmalıdır?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ayette istenilen, insanın ve cinin Allah'dan başkasına kulluk yapmaması, yani Allah'dan başka bir ilahın olmadığını bilmeleri, Allah'dan gayrısını ilah edinmemeleri gerektiğidir.
Sadece ibadet edilmesi gerektiğine dair değilidr.
Hiç bir faydası olmayan boş işler haram olmamakla beraber tavsiye edilmeyen işlerdir.
Dünya hayatında asıl murad Allah'ın emrettiği ölçülerde kulluk yapabilmektir. Bu manada dünya hayatının gerekleri Allah'ın koyduğu ölçüde yapılmalıdır; yemek, içmek, gezmek, çalışmak, aile olmak, cinsel hayat, yatdınlaşmak, üretmek, üremek, eğlenmek ve saire, akla gelen her şey ancak Allah'ın emirleri çerçevesinde...

Mavi

New member
teşekkür ederim cevabın için ama ben hala anlayamıyorum.insanın görevi ancak kulluk etmek değil mi yani?insan eğlenmek için yaratılmamış diye biliyorum.eğlenmemiz doğru değil mi ya da boş bir şey mi?yanlışsam düzeltin lütfen.

radikal

New member
Sayın Mavi; Bekir kardeşim size izah etmiş, sanırım yeterli bulmamışsınız ki aynı sorunuzu yinelemişsiniz. Bence yeterli bir cevap ama bende biraz daha açarak yine aynı cevabı vereceğim. Başka türlü bir anlam içeriyorsa düşündükleriniz, siz ne anlıyorsunuz bize o anladığınızı anlatın, derim.

Kulluk sözünden ne anladığınıza bağlı bunun cevabı. Siz kulluk sözünden 24 saat secde halini anlıyorsanız, böyle bir şey yok. Ama; kulluk sözünden İslam'a uygun bir yaşantıyı anlıyorsanız, evet gerçek bir müslüman 24 saat kulluk vazifesi içindedir. Bu vazife de müğmin şuuru içerisinde yapılır ki; bu 24 saatin örneği Resulu Ekrem'dir (s.a.v.) Her an'ı kulluk içerisinde geçmiştir. Yemesi, içmesi, giyinmesi, konuşması, susması, yürümesi, bakması ve hatta özel hayatı da dahil olmak üzere uyuması bile kulluk bilinci içerisinde geçmiştir.

Bu nasıl olur peki derseniz;

* Yemesi: Helal olan bir yiyeceğe Besmele ile başlar ve şükr ile bitirir.

* İçmesi: Helal olanı içer, faydalı olduğuna inandığı kadar ve sağlıklı olacak şekilde içer.

* Giyinmesi: Helal olan bir elbiseyi, gerek şükr için ve gerekse de Allah'ın üzerindeki nimetini insanların hatırlaması için giyer. Giyinirken etrafa caka satmak hava atmak gibi bir niyet taşımaz.

* Konuşması: Hakk olanı konuşur, etrafındaki insanları da hakk üzere konuşmaya sevk eder.

* Susması: Hakk olanı susarak dinler. Hakk olanı dinlemek için sohbet yerleri arar ve bulunca da susarak istifade etmeye çalışır.

* Yürümesi: Hakk olan yere, Hakk uğruna gider. Bu bazen mescid olur, bazen de savaş alanı. Nereye gittiği değil, hangi niyet ile gittiği burada asıl olan meseledir. Hakk için yürüyen kişi için, bu yürüme hali belki geneleve doğru da olabilir. Oraya yürümesi zina etmek için değil, zina yapmaya gitmiş kişileri sakındırmak için de olabilir. Bu da Hakk anlamında bir yürüyüş olur.

* Bakması: Allah (Celle Celaluhu) güzeldir, güzeli sever. Güzel olan şeye bakar ve her güzellikte Allah'ın (Celle Celaluhu) esmasını arar. Bu hali ile de Hakk adına hareket etmiş ve Hakk adına bakmış olur.

* Özel hayatı: Eşi ile güzel geçinir. O'nu incitmez, üzmez, hakkına riayet eder. Öfkelendiğinde O'nu sakinleştirir, üzüldüğünde teskin eder, hayatında karşılaştığı zorluklarda O'na destek olur. Eşine abdestli yaklaşır, bu hali ile de sevap bile alır.Hadis ile sabittir.

* Uyuması: Abdestini alır ve yarı ölüm hali denilen uykuya abdestli yatmış olur. Ölürse, şehit hükmünde olacağına inanır, uyanırsa; abdestlli yatan kişinin uyanana kadar ruhunun Rabbi Zülcelal'in huzurunda secde halinde olduğunu bilir. Bu hali ile de Hakk adına uyumuş olur.

Bunların haricinde şaka yapar, güler, güldürür. Bunlar da gereklidir. Resulu Ekrem Efendimiz de (s.a.v.) bu gibi haller de görülmüştür ve sünnettir.Aşırıya kaçmadığı sürece bu tür şeyler de mubah (günahsız) hükmündedir.

Bu yukarıda saydıklarımızı genele yayabilirsiniz. Yaşantınızda yaptığınız her şeye indirgeyerek düşünebilirsiniz. Mesela; çalışmak da ibadettir. Çoluk çocuğunuzun helalinden nafakasını temin ettiğiniz sürece cihadda bulunan müslüman sevabı aldığınız da hadis ile sabittir. Öğrenciyseniz; dersde bulunmanız da sevabtır. Zira; "ilim çin de dahi olsa gidin" ve "ilim; müğminin yitik malıdır nerede bulursa alsın" gibi hadisi şerifler de mevcuttur.

Başka bir açıdan soracağınız varsa, veya sizin anlatacağınız başka bir yönü var ise; buyrun...Bizim anlattığımız şer'an olan bölümüdür. Batın tarafı ise; işte o çok farklıdır ve ehline anlatılır.

gizem

New member
Değerli Radikal kardeşim; yukarıda çalışmak da ibadettir ve bir öğrencinin derste bulunup ders dinlemesi de sevaptır dediniz. Siz böyle anlattıkça ben de merak ediyorum. Bu ifadeleri biraz daha açar mısınız ve buna benzer biraz daha farklı örnek verebilir misiniz?

radikal

New member
Değerli Gizem;

"İlim müğminin yitik malıdır" hadisi şerifini örnek verdik. Yüce Dinimizin ilk inen ayeti de "igra!.." (oku) olmuştur. İlim, hakk yolda olduğu zaman kişiyi yaşantısında Rabbine yaklaştırır. Rabbine yaklaşmak isteyene de Rabbimiz kendi yaklaşır. Rabbimizin yaklaştığı kişi de ilmen bir mertebeye gelecektir. Çünkü; hadis ile sabitttir ki; kişi öğrendiği ve bildiği ile amel ettikçe, Rabbimiz de bilmediklerini öğretecektir.

Ders çalışan kişi de ya zahiren yada batınen bir ilim öğreniyor demektir. Zahiren ilim öğrenen; insanlığa faydası olacak bir şey için çaba sarfediyor anlamına gelir. İnsanlığın hayrına bir şey yapmak, güzel bir şeye çığır açmak da o yolda yapılan bütün güzel işlerden bir ecir kazanır anlamındadır ve bu gerçek yine hadis ile sabittir.

Batınen ilim öğreniyorsa; bu sefer kendisini ahirete hazırlıyor anlamına gelir ki, kendisini kurtaracak ilmi kazanmak yolunda emek sarfettiği için, ahirette yine kazançlı çıkacaktır. Aynı zamanda "oku" emr'i ile başlayan büyük Din'in gereğini ve emrini yerine getirdiği için yine sevaba nail olacaktır.

Mavi

New member
Tam olarak insanin gorevi ne?Ben televizyonda insanin gorevi eglenmek degil diye duymustum.bu da beni dusundurdu.ben eskiden hayatin amaci mutlu olmak diye dusunurdum ama acaba bu dogru degil mi.ben hayatin amaci mutlu olmak mutlu etmek diyebilir miyim?

radikal

New member
Mutlulukdan ne anladığınız önemlidir. İnsan 24 saat anlattığımız şekilde İslam'ı yaşayabilirse, (bana göre) dünyanın en mutlu insanı olur. Televizyondan öğrendiğiniz mutluluk da ancak açıkladığınız kadar olur zaten. Mutluluğu televizyonlardan değil veya espirili konuşmalardan değil; yeri geldiğinde sevdiğinizin öfkesinden bile alabilirsiniz. Bu da dediğimiz gibi; sizin mutlulukdan ne anladığınız ile ilgilidir.

Mavi

New member
Ben insanın yapması gerekeni merak ediyorum.Yapmamız gerekenin basit bir açıklaması yok mu?

radikal

New member
Var !
* Kelime-i şehadet getirmek
* Beş vakit namaz kılmak
* Ramazan ayında oruç tutmak
* Malınızın 1/40 oranında zekat vermek
* Maddi imkanınız varsa Hacca gitmek

Bütün bunları nasıl yapabilirim diyorsanız; gün boyu abdestli gezmek faydalı olacaktır. Abdestli olma hali bile mutlu olmak için yeterlidir.

radikal

New member
Bütün bunların ötesinde, sevdikleriniz ile yanyana olmak bile mutlu olmak için yeterlidir.

Mavi

New member
Ya İslam dini ile tanışmasaydım o zaman ben ne yapacaktım?

radikal

New member
Belki bu dünyada mutlu veya yine mutsuz olacaktınız, ama ahirette hüsran içinde mutsuz kalacaktınız.

radikal

New member
Eğer İslam ile tanışmamış olsaydınız, bu dünyada ya mutlu yada mutsuz olarak yaşamış olacaktınız. Ama, ahirette imanınız olmadığı için (Allah korusun) cehenneme gidecektiniz ve ebedi hüsran içinde mutsuz kalacaktınız.
Çok şükür ki; müslümansınız ve namazına dikkat eden bir bayansınız. Sadece bugünlerde anlam ve kavram kargaşası yaşıyor olabilirsiniz.
Mutlu olmak için bence müslüman olmak bile yeterli...Günahkar olsak dahi !

Mavi

New member
Bayan olduğumu ve namazıma dikkat ettiğimi nereden çıkardınız?Namaz kılıyorum ama çok dikkat etmiyorum.

Mavi

New member
İslam'ı bilmeyenler cehenneme mi gidecek?

radikal

New member
Sorularınız bir bayan hassasiyetinde olduğu için bayan olduğunuza kanaat getirdim.
Dininizin sizden beklentisinin ne olduğunu anlamaya çalışmanız da, bu kadar hassas olan bir insanın namazını ihmal etmeyeceği kanaatini oluşturdu, o neden ile öyle yazdım.

Bu durum için iki şey söylenebilir:

1 - Aptala malum olur.
2 - Müğminin ferasetinden korkun.

İslamı sevmeseniz, zaten burada olmazdınız. Dedim ya; insanın sevdiği ile bir arada olması bile mutlu olması için yeterlidir.
Sizde islam'ı sevdiğinize göre...:)

radikal

New member
İslam'ı bilmeyenler cehenneme mi gidecek?
Hayır, İslam'ı Din olarak tanımayanlar cehenneme gidecek. Bilmeyenler gitmeyecek. Çünkü ayet ile sabittir ki; Allah (Celle celaluhu) peygamber göndermediği hiç bir kavime hesap sormayacak, azap etmeyecek.

Ama günümüzde bilmeyen yok İslam'ı.

Üst Alt