Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İdealizm ve Materyalizm

warchild

New member
Boş konuşma da cevaplayabiliyorsan yukarıdaki soruları cevapla.Irkçıymış...gülüyorum sana,ben komünistim ve araplara pis demedim.Sen pis dedin :) okuman yazman yok mu yoksa fizikçi ?.Belkide hep arapça okuduğundan... doğaldır....Ayrıca bendeki batı hayranlığı söz konusu değil ,sizdeki batı düşmanlığı sözkonusu.Gördük işte.Tamamiyle baştan aşağı islam şeriatı ile yönetilen devletin halini.İran... Anayasası kuran.Ve daha 5 yıl öncesine kadar internet yasaktı.Radyolarından batı müziği çalınması yasak ve daha ne saçmalıklar... Ve siz çıkmış bilimi savunuyorsunuz dinci olarak.

Yukarıda dediğine de şaştım (ismin fizikçi ama fizik bilimiyle alakan olmadığına eminim) "Çünkü bilim dediğimiz şey yaratılmış şeyler arasındaki ilişkileri inceleyip,anlamlandırma çabasıdır.Bu gün fizik yasası dediğimiz şeyler bu çabanın bir ürünü olup ilişkileri anlamamıza yarayan sembollerdir." Bir kere bilim bir olguyu,nesneyi incelerken ona nötr bakar.Herhangi bir tanrıdan geldiğini varsaymadan.Eğer sende bu mantık üzerine düşüncelerini temellendirirsen çok acı çekersin.

Benim için bir kişinin müslüman olması,hıristiyan olması veya herhangi bir dine mensup olması o kişi ile ilgili düşüncelerimi değiştirmez.Dinci dincidir.Ve dinci sadece kutsal kitabına kapanan,düşünmesi yasaklanmış,bağnaz,üretemeyen,kitabıyla sınırlı kalan insandır.Çünkü din dogmatiktir ve dogmatikliğin tanımı doğrultusunda ona inananlar da "araştırmadan kabullenen,sorgulamayan" insanlar olacaktır.Şunu gördüm ki ben burada size ne kadar şey anlatmaya çalışırsam anlatayım boş.Çünkü anlattığım şeyler sizin anlama kapasiteniz kadar.Daha fazla birşey bilmem bu noktada bir önem kazanmıyor.

fizikci

New member
evet,klasik türk tipi bir islam düşmanı!sanırım ateizminizle herkesden farklı olduğunuz düşüncesi sizi tatmin ediyordur.
Dogmatik kalıplara hapsolan sizin gibi dşünen kafalardır ama sizde o kapasite nerde!
şunuda söyleyim bir zamanlar ende sizin gibi ateisttim ve islama bakış açım sizinkinden farklı değildi!
Ama görüyorumki sizde bilimsel yaklaşım denen şey yok!
islama inanan,teslim olanı karalama,aşağılama gibi islam düşmanlarına özgü tipik davranış biçimi sizdede gelişmiş,ırkçılıkdan haberiniz yok!İslam düşmanlığının kökeninde arapları aşağılama,ırkçılık yatıyor!Aynı tepkiyi bir hristiyanlığa yada yahudiliğe gösteremezsiniz!İnsan aklı kadar iman eder ve aklı kadar anlar karşısındakini!
Fizikciliğimede laf etmeyin çünkü benim bilinçli seçimim!

fizikci

New member
bir defa nötr bakma diye bir olgu olamaz!İnsanın doğasına aykırıdır!İnsan herşeyden etkilenir,objektif olma,nötr olma ruhsuz,duygusuz makinalara özgü bir durumdur!
Gösterdiğiniz tavır bile etkilendiğinizi nötr kalamadığınızı gösteriyor.Tarafsız olma,objektif olama,nötr olma tamamiyle saçma bir şey!

fizikci

New member
Benim için bir kişinin müslüman olması,hıristiyan olması veya herhangi bir dine mensup olması o kişi ile ilgili düşüncelerimi değiştirmez.Dinci dincidir.Ve dinci sadece kutsal kitabına kapanan,düşünmesi yasaklanmış,bağnaz,üretemeyen,kitabıyla sınırlı kalan insandır.Çünkü din dogmatiktir ve dogmatikliğin tanımı doğrultusunda ona inananlar da "araştırmadan kabullenen,sorgulamayan" insanlar olacaktır.Şunu gördüm ki ben burada size ne kadar şey anlatmaya çalışırsam anlatayım boş.Çünkü anlattığım şeyler sizin anlama kapasiteniz kadar.Daha fazla birşey bilmem bu noktada bir önem kazanmıyor
Önemli bir nokta daha sizin düşman olduğunuz din anlayışı cüppeli zihniyetindeki insanların ürünü!Ama bu da mazaret değil!
Karşınızdaki kişilere ön yargıyla,kafanızdaki DİNCİ şablonuyla yaklaşıyorsunuz!İçine olumsuz ne kadar olumsuz şey varsa koymuşsunuz!Bizimkilerin bir zamanlar abd nin etkisiyle komünistlere gösterdiği çarpık,mantıksız,saçma sapan yaklaşımı sizde müslümanlara yapıyorsunuz.Sizin gibi birinin emri altında çalışmak bir zulümdür.çünkü sahip olduğunuz bu çarpık yaklaşımınızdan dolayı insanlara zulüm yapmaya eğilimsiniz.Mesla bir doktor olsanız,size gelen hastayada aşağılık,yobaz dinci diye yaklaşırınız doğrumu?

fizikci

New member
biz müslümanlar olarak size Allah'ın varlığını ispatlamak zorunda değiliz!Zaten Allah kendisi varlığını gösteriyor,hemde gözünüze soka soka,ama siz istemiyorsanız o sizin probleminiz!Seçim tamamen size ait,yaptıklarınızdan dolayı sorumluluklada size ait.Bize düşen ise size hatırlatmak!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Evrimi inkar eden kişilerden bahsetmişsiniz.Bu doğru birçok bilim adamı,sanatçı,teolog daha doğrusu birçok insan hatta Charles Darwin bile geliştirdiği ve temellerini attığı bu teoremin eksik noktalarını bulmuştur.Ancak ömrü yetseydi belki de tamamlayacaktı eserini.Eksiklerden arındıracaktı.Belirli noktalarda eskikliği barizdir ancak bir puzzle'ı düşünün insanlar günden güne çıkan bulgularla bunları tamamlamaktadırlar.Her ne kadar muhafazakar kesim bunu inkar etse de....
evet dediğin gibi itiraz eden sayısız bilm adamı var bunlardan birkaç yüz tanesi;
http://www.discovery.org/scripts/viewDB/filesDB-download.php?command=download&id=660
hatta darwinde bunalrdan biridir yukarda bahesettim belliki itirazınız yok ama yazdıklarımız bir tezle cevap vermişsiniz;
eğer darwin yaşasaydı
ekisklerini giderirdi falan, bu hiç bilimsel değil kahinlikten ibarettir, bu olsaydı şu olurdu demek mantıksızdır. buda ilminizin yeterli olmadığını gösterir. belkiler ilmi geçerlilik taşımaz çünkü bir ikincisi, evrim hakkında son zamanlarada doğrulunu ıspatlayacı hiçbir delil sunulmamıştır, evrim hakkında svunulan lar birbiri ardına dizilmiş sadece tezden ibarettir ıspatı beklenmektedir belliki bu konudada varsayımlar üzeresiniz netekim ben sizi ilim ehli zannediyordum oda değilmiş

....
Bir diğer konu bahsettiğinizde benden kaynaklanan bir mantık hatası yok.Ateist insan sizden farklı değildir.Sizin gibi düşünür,değer yargıları bir insanın değer yargıları nasılsa öyledir, ahlak anlayışına sizin kadar sahiptir.Lütfen insanları inançlarına göre daha doğrusu inanmadıkları için sorgulamayın ve ayırmayın.Gelelim şu yaratılış konusuna:
1-Allah okuma yazması olmayan kavimlere (alfabe bulunmadan önce) nasıl kutsal dinini götürdü ? Bir kitap var mıydı ? Yoksa kurallar nasıl bellendi ? Eğer ağızdan ağıza,nesilden nesile aktarıldıysa bu dinin bir nesilden diğerine aktarımı sırasında değişmemesi imkansızdır.Her anlatan kendinden birşey katacaktır.O zaman Allah bunu bile bile insanlara sadece 1 ömürlük din mi gönderdi ? Kur'an da İslam dininden önce dünyadaki bütün kavimlere teker teker Allah tarafından kitap ve elçi yollandığını belirten bir sure var mıdır ?... .

belki kabul etmiceksin ama, yapılan araştırmalarda inanclı kişiler inançsız kişilere nispeten daha sadık ve daha edepli seçilmiş. bu yapılan araştırmalarda çıkmış ve ben bunu tv da izlmiştim ne kadar güvenilir bilmiyorum... gelelim yaradılışı konuna...
yazı sadece harflerle olmaz, yazıyı biz a-b-d-c-d-e-f- dediğimi işaretlerle yapıyoruz kmisi bunu w-x-q gibi işaretlerle yapıyor çinliler daha farklı diğerleride daha farklı yani herkez bir sesi çıkarmak için bir şekil çiziyor
kimide bunu başka bizim resim dediğimiz şekillerle anlatır eminim onlarda sizin yazılarınız içinde sizin kullandığına benzer bir tabir kıllanırlardı.
vet her kavim , resullere ve resullerin tebliğlerine nail olmuşlardır.bütün peygambelere Rabbim islamı anlatmalarını istedi ve tüm peygamberler hanif di ve bu konuyu kuranda görürsün . ve her kavme resul gönderdik ayeti istemişsinb ayet bu;

Yüce Allah her topluma ve her kavme bir Resul, bir Nebi göndermiştir. Nitekim Kur’an’da: “Biz her topluma bir Resul gönderdik.” (Nahl, 16:36) “Her kavmin bir rehberi (hâdi) vardır.” (Ra’d, 13:7) buyrulmuştur.

belliki kuranı okumadan eleştirenlerdensiniz , sadece tartışam konuları ile ilgili ayetleir biliyrosunuz bakıyorum...

2-Allah niye insanlara sürekli din gönderiyor ? Niye her kavme farklı farklı dinler gönderiliyor? Topraktan yaratılış hepsinde aynı ancak dini alışkanlıklar,tanrılar vb.. hepsi tamamiyle farklı.Bu eski dinlerin versiyonları mı var ? Yazılım gibi gelişir mi bunlar? İslam bu yazılımın kararsız sürümü mü ? Eğer öyleyse Allah niye en başta insanlara İslam dinini vermedi ?.

her kavme farklı din gönderilmiyor.
sanırım bu ayet yeterlidir;
hac;78
Sizi o seçmiş, babanız İbrahim'in yolu olan dinde sizin için bir zorluk kılmamıştır. Daha önce ve Kur'ân'da, Peygamberin size şahid olması, sizin de insanlara şahid olmanız için, size müslüman adını veren O'dur. Artık namaz kılın, zekat verin, Allah'a sarılın. O sizin sahibinizdir. O ne güzel sahip ve ne güzel yardımcıdır!

başlı başına sorunun cevabıdır dini değiştiren, insanlar bunun için tekrar uyarılıyor tyeni elçiyle değiştirdikleri düzeltilmesi için. ama hepsini değiştirmiyorlar kimi zaman bazı yönleri ortak kalıyor. bu sebeple her defasında bir sonrakini bilgileri bir öncekinden çalmakla suçlarlar ama Rabbim hepisne aynı dini getiridğini yukarda ayette veriyor...isterseniz geniş kapsamlıda anlatabiliriz

3-Siz eski uygarlıklara da Allah tarafından elçiler gönderildiğini ve bazılarının bunların dediklerini uygulayıp getirdikleri kabul etiiklerini,bazılarınınsa yoldan saptıklarını anlatmışsınız.Bana islam'dan önce Araplar hariç bugünkü İslam kurallarına uyan 1 din söyler misiniz ? Madem İslam'dan önce de bunlara Allah dinler göndermiş, bunların İslam ile benzer özellikte olması en azından birinde haram olanın diğerinde helal olmaması gerekir.
islamdan önce diğer inançlara bakarsanız hepsinde benzer ibadetler ve kurallar görebilirsiniz, mesela bir konfiçyusa bakın sözlerine, msel yahudilerin sünnet olması , domuz yememesi sürekli olan bir kuraldı ve yada bunlarında oruç tutuması islama benzer yönlerdir yada budizmdeki, namaz şekline benzer bir ibadet şekli yani yeterki bakın. bktıktan sonra görme imkanınız çok...

Şunu kabul etmiyorsunuz.İslam dini Arap yarımadasında doğan,Arap halkının toplumsal yaşamını içeren,Araplara özgü bir dindir.Kuran hükümleri,kısa zamanda 8Fetihlerle genişleyip,başka halk ve adetlerle karşılaşıp kompleks bir toplum oluştuğundan) ytersiz kalınca tefsir diye bir müessese ortaya çıkmak zorunda kalmıştır ve bugün bir bilim diye ilahiyat fakültelerinde okutulmaktadır.Halbuki tefsir,Kuran'a aykırıdır! Kuran,birden fazla ayetinde "Biz size aşikar ayetler gönderdik" demektedir,yani tefsiri geçersiz kılmaktadır,hatta yasaklamaktadır.Bir başka ayette ise "Oku ve anla" denmektedir,hiçbir yerinde "Tefsircilere sor" denmiyor!Ayrıca Kuran da tefsirin yapılmamasına dair başka metinler de bulunmakta.Yani bilimdışı ifadeleri saklamak için hacı hocaların başvurduğu tefsir yalanı İslamiyetçe yasak.Böyle takke düşüp kel ortaya çıkınca başvurulan bir çare:

44:2.Apaçık olan Kitab'a andolsun ki,

58:5.Allah'a ve Resulüne karşı gelenler,kendilerinden öcekilerin alçaltıldığı gibi alçaltılacaklardır.Biz apaçık ayetler indirmişizdir.Kafirler için küçük düşürücü bir azap vardır.

kuran apaçıktır ama başka bir ayette bu kuranın Allaha yaklaşmak için çaba sarfedenlere olduğu söyleniyor ve bilmediklerinizi danışın diyor. yani takva sına göre anlama durumları değişiyor yoksa kuranda herşey vardır ve açıktı , ama takva sahipleir bun nail olurlar diğerlinede bilmediklerinizi danışın denir. bence siz kuran ı okusanız bu sorulara cevab bulurdunuz...

Üst Alt