Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz Mehdi as Türkiye'den çıkacak!

ebu muslim

New member
Mehdiyet konusu sağlam delillere dayanır. Bugün Hz Mehdinin gercek oldugunu Hadis Seriflerden anlariz. Yine ayni zaman Mehdinin Türkler arasindan cikacagini Hadis Seriflerde Peygamber efendimiz isaret etmekde dir.

Ayrica Hz. Mehdi Arapça Bilmeyecek

“Buna hak kazanan, ceddine (yani Muhammed Aleyhisselam’a) çok benzeyen bir kimsedir. O (HZ. MEHDİ (A.S.))ARAPÇA’YI PEK İYİ KONUŞAMAZ, FAKAT AHLAKI HUSUSUNDA ONDAN FARKLI DA OLMAZ. O (HZ. MEHDİ (A.S.)), ORTA BOYLU ERLERDENDİR. MÜLKÜN DÖNEMİ ONUNLA BİTER VE VELAYET ONUNLA HATME ERER. Onun (HZ. MEHDİ (A.S.)’NİN), ismi ‘Diri’ olan bir yardımcısı vardır. Aslı ruhani, görünüşü insanidir.”
(El-Cevabü’l-Müstakim amma Seele anhü et-Türmizi el-Hakim, Bayezid, no: 3750, 242b yaprağı)

Naim b. Hammad Hakim ve Ebu Naim Sevban’dan tahric ettiler, o şöyle dedi. Resulullah (s.a.v.) buyurdu: Horasan tarafından siyah bayraklılar çıktığını gördüğünüzde kar üzerinde sürünerek de olsa onlara katılın, çünkü içlerinde Allah’ın halifesi Mehdi vardır.

İbni Mace ve Sahih diyerek Hakim ve Ebu Naim, Sevban’dan tahric ettiler. Resullulah (s.a.v.) buyurdu: Sizin hazinenizin yanında, hepsinde bir halifenin oğulları olan üç kişi öldürülür ve bu hazine hiçbirisine nasip olmaz. Sonra Doğu tarafından siyah bayraklar çıkarak hiçbir kavmin yapmadığı bir şekilde savaş yapar ve ardından Allah’ın halifesi Mehdi gelir. Siz O’nun ismini işittiğinizde kar üzerinde sürünerek de olsa O’na gelin ve O’na biat ediniz. Çünkü O Allah’ın halifesi Mehdi’dir.

Horasan cihetinden gelen siyah sancaklar gördüğünüzde onlara katılın! Zira onların içinde Allah'ın halifesi Mehdi (AS) vardır. (Hz. Sevban RA)

Keza (Naim b. Hammad) Saib b. Müseyyeb’den tahric etti. O şöyle dedi. Resullulah (s.a.v.) buyurdu: Doğudan Beni Abbas’a ait siyah bayraklar çıkar, onlar bir süre devam ettikten sonra, yine doğudan bu kez küçük siyah bayraklar çıkar ve Ebu Süfyan’ın soyundan bir adamla savaşarak Mehdi’nin itaatına girerler.

İbni Kesir’in bu konuyla ilgili görüşü:

Bu siyah bayraklılar Ebu Müslim-i Horasani’nin kendisi Emevi devletini yıktığı siyah bayraklar değildir. Bu siyah bayraklar Hz. Mehdi’ye öncülük edeceklerdir.

Ebu Müslim-i Horasani Viki:
Viki' Alıntı:
Asıl adı Abd-ur Rahman'dır. Ebû Müslim künyesi ile tanınmış İran'lı Fars siyasetçidir. Emevi Devleti'nin yıkılışı ve Abbasi Devleti'nin kurulması aşamalarında önemli roller üstlenmiştir. Horasan'da bulunduğu sıralarda Emeviler'e karşı faaliyetler yürütmüş ve isyan hazırlıklarını organize etmiştir. Abbasi Devleti'nin kuruluşundan sonra nüfuzunun giderek artması, devlet yönetiminde etkisinin güçlü hale gelmesi yönetimi rahatsız etmiş ve ortadan kaldırılmasına karar verilerek, bir görüşme sırasında öldürülmüştür. Künyesi Ebû Müslim Abd-ur Rahman bin Müslim El-Horasanî şeklindedir.
Türk tarihinde yer tutmuş büyük kahramanlardan biri de Ebu Müslim-i Horasanî’dir. Oğuz Türkmenlerinin tarihinde, yeni bir devir açan büyük bir kahramandır. Asırlarca Çinlilerin akınlarına göğüs geren Oğuz Türkmenlerinin hürriyet ve istiklallerini batıdan gelen Emeviler tehdit etmeye başlamıştı. Daha da ileri giden Emevîler, Türk ellerini yağma ve istila etmişlerdi. Bu esaret acısına tahammül edemeyen Oğuzlar, bağırlarından yüce bir kahraman olan Horasanlı Ebu Müslim’i çıkardılar. Müstevlilere karşı ihtilal bayrağını açan Ebu Müslim, milli mücadeleye girişti. Emevî ordularını yenip, İslam tarihinde yeni bir devir açtı. Emevî saltanatına son vererek Abbasî Devletini kurdu.

Peygamber Efendimizin yukaridaki Hadislerinde gecen (Hz Mehdi´in aralarinda bulundugunu) Beni Abbas’a ait siyah bayraklar yani Ebu Müslim-i Horasana ve türk ordularina isaret etmek dir.

Bu hadisi serif de yine kesin ebu müslim-i horasani ye isaret etmekdir. Hz. Sevban RA "Yakinda" cümlesini kullanmisdir ahir zaman veya kiyamete yakin cümlesini degil.

Yakında size Horasan tarafından siyah bayraklılar gelecek. Kar üzerinde emekleyerek olsa da onlara iltihak ediniz! Zira onların arasındra Allah'ın halifesi Mehdi (AS) vardır. (Hz. Sevban RA)

Biz öyle bir ehl-i beytiz ki, Allah bizlere dünyayı değil ahireti nasib etti. Benden sonra ehl-i beytim, belâ, şiddet ve tarda maruz kalacaklar; doğu tarafından siyah bayraklılar gelinceye kadar... Bunlar mal isteyecek, kendilerine mal verilmeyecek. Bunlar döğüşecekler, sonra geri çekilecekler. İstedikleri kendilerine verilecek, fakat kabul etmeyecekler. Ve onu, ismi ismime, babasının adı, babamın adına uyan, ehl-i beytimden bir kimseye teslim edecekler.

Bu hadis serif Osmanliya ve Kutsal emanetlere isaret etmekde dir.

PEYGAMBER EFENDIMIZIN SANCAGI UKAB, YAVUZ SULTAN SELİM HAN TARAFINDAN MISIR’IN ALINMASIYLA DA OSMANLILARA GEÇMİŞTİR. YAVUZ SULTAN SELİM, MISIR DÖNÜŞÜ SANCAĞI İSTANBUL’A GETİRMİŞ VE O TARİHTEN İTİBAREN PEYGAMBERİMİZ (SAV)’İN EMANETİ OLAN UKAB VE DiGER KUTSAL EMANETLERLE, İSTANBUL’DA BULUNMAKTADIR.

Yukardaki tüm hadis serifler Osmanli Türklere isaret etmek de dir.

Ahir zmanda yani kiyamete yakin zamanda cikacak olan siyahbayraklilar, peygamber efendimiz yukarda kücük bayraklilar olarak hitap etmekdedir.
Ve Hadisi Seriflerde Hz Mehidinin aralarinda kesin olmadingini görürüz.

Naim b. Hammad, Ammar b. Yasir’den tahric etti, O şöyle dedi: Mehdi’nin evvelinde Şuayb b. Salih olacaktır.

Tabarani, Evsad’da, İbni Ömer (r.a.)’dan tahric etti, O şöyle dedi: Peygamber (s.a.v.) bir gün Hz. Ali (r.a.)’ın elinden tutarak şöyle buyurdu: Bunun soyundan bir genç çıkar ve arzı adaletle doldurur. Siz onu gördüğünüzde Temimi genci arayın, çünkü o doğudan çıkacak ve Mehdi’nin bayraktarı olacaktır.

Keza (N.b. Hammad) Hz. Ali’den tahric etti, O şöyle dedi: Sol avucunda ben bulunan Haşimi bir gencin içinde bulunduğu, siyah bayraklı bir ordu çıkar, Onların önünde Şuayb b. Salih Temimi adındaki şahıs bulunur. Bu ordu Süfyani ile savaşır ve O’nun ordusunu hezimete uğratır.

Naim b. Hammad, Ebu Cafer’den tahric etti, o şöyle dedi: Beni Haşim’den sağ avucunda ben bulunan bir genç, siyah bayraklarla Horasan’dan çıkar, onun önünde Şuyab b. Salih bulunur ve Süfyani ordusu ile savaşır onları hezimete uğratır.

Keza (N.b. Hammad) Hz. Ali’den tahric etti, O şöyle dedi: Süfyani’nin kuvveti Küfe’ye girdiğinde, O Horasan ehlini aramak için ordu gönderir. Horasan ehli ise Mehdi’yi arar ve Haşimi gençle birlikte başlarında Şuayb b. Salih Temimi’nin bulunduğu siyah bayraklarla birleşirler. Bu ordu Estahir kapısında Süfyani ile karşılaşır. Büyük bir savaş olur Neticede siyah bayraklılar galip gelir. Süfyani kuvvetleri kaçar. İşte o zaman insanlar Mehdi’yi temenni ederler ve ararlar.

Keza (Naim b. Hammad) Ebu Cafer’den tahric etti. O şöyle dedi: Horasan’dan çıkan siyah bayraklılar Küfe’ye iner, ve Mehdi Mekke’de ortaya çıktıktan sonra, O’na biat için elçi gönderirler.

Keza (Naim b. Hammad) Saib b. Müseyyeb’den tahric etti. O şöyle dedi. Resullulah (s.a.v.) buyurdu: Doğudan Beni Abbas’a ait siyah bayraklar çıkar, onlar bir süre devam ettikten sonra, yine doğudan bu kez küçük siyah bayraklar çıkar ve Ebu Süfyan’ın soyundan bir adamla savaşarak Mehdi’nin itaatına girerler.

Gördügümüz gibi Hz Mehdi kücük siyah bayraklilar arasinda bulunmamakda dir.
Bu iki bayraklarin öncüleri Şuayb b. Salih Temimi ve Beni Haşim dir. Bu iki siyah bayraklilr birlesir, öncüleri Şuayb b. Salih olur ver Hz Mehdin Bayragini Tasir. Süfyanin ordularini karsi galib gelirler ve kufeye inerler. Sonra Hz Mehdi Mekke cikar, yaninda Istanbulda bulunan Ukab bulunur.

Keza (N.b. Hammad), Abdullah b. Şureyk’den tahric etti, O şöyle dedi: Mehdi’nin beraberinde, püskülleri olan Resulullah (s.a.v.)’in bayrağı bulunur.

Bugün Horasanin kuzeyinde hale türkmenler yasar. Gelcekde olan siyah bayraklilar yine türk kökenli olma ihtimali da vardir.

CENGÝZHAN

New member
Aziz KUR'AN-I KERİM 'de mehdi ile ilgili tek kelime bile yoktur, mehdi kelimesinin kendisi bile yoktur..

Mehdi konusundaki tüm masallar uydurmadır.

Kur'an-ı Kerim çok açık ve net olarak bildirir ki...
Bir zaman sonra kıyamet kopacak, tüm insanlar diriltilecek ve hesap günü başlayacaktır..

Araplar tarafınsan nasıl ki 700.000 civarında hadis uydurulmuşsa, mehdi konusundaki anlatılan tüm masallarda uydurmadır... Benim inancım budur... Kur'an dışındaki hiçbir masala inanmam.....

ebu muslim

New member
Aziz KUR'AN-I KERİM 'de mehdi ile ilgili tek kelime bile yoktur, mehdi kelimesinin kendisi bile yoktur..

Mehdi konusundaki tüm masallar uydurmadır.

Kur'an-ı Kerim çok açık ve net olarak bildirir ki...
Bir zaman sonra kıyamet kopacak, tüm insanlar diriltilecek ve hesap günü başlayacaktır..

Araplar tarafınsan nasıl ki 700.000 civarında hadis uydurulmuşsa, mehdi konusundaki anlatılan tüm masallarda uydurmadır... Benim inancım budur... Kur'an dışındaki hiçbir masala inanmam.....

Mehdiyet Konusu Sağlam Delillere Dayanmaktadır

Mehdi hakkında rivayet edilen hadislerin mütevatir olduğu hemen hemen bütün İslam alimleri tarafından kabul edilen bir gerçektir. Ancak, öncelikle "mütevatir hadis"in ne anlama geldiğini açıklamak gerekir. "Giriş" bölümünde de kısaca tarif ettiğimiz gibi, hadis bilimcilerine göre bir haber birçok kişi tarafından rivayet edilmişse ve bu ravilerin bir araya gelip haber uydurmaları, durumları itibarıyle teknik olarak mümkün değilse buna "mütevatir" haber denilir. Mütevatir habere de "tevatür" adı verilir.

Kuranda Mehdiye isaret eden ayetler vardir, hadislerle sabitdir ler.

Kurani Kerimi hadissiz anlamak olmaz, mesela günde kac vakit namaz kilinacagi ....

CENGÝZHAN

New member
Mehdiyet Konusu Sağlam Delillere Dayanmaktadır

Mehdi hakkında rivayet edilen hadislerin mütevatir olduğu hemen hemen bütün İslam alimleri tarafından kabul edilen bir gerçektir. Ancak, öncelikle "mütevatir hadis"in ne anlama geldiğini açıklamak gerekir. "Giriş" bölümünde de kısaca tarif ettiğimiz gibi, hadis bilimcilerine göre bir haber birçok kişi tarafından rivayet edilmişse ve bu ravilerin bir araya gelip haber uydurmaları, durumları itibarıyle teknik olarak mümkün değilse buna "mütevatir" haber denilir. Mütevatir habere de "tevatür" adı verilir.

Kuranda Mehdiye isaret eden ayetler vardir, hadislerle sabitdir ler.

Kurani Kerimi hadissiz anlamak olmaz, mesela günde kac vakit namaz kilinacagi ....

Ben açık ve net yazdım..

Kur'anda olmayan bir şeye inanmamayı tercih ederim...

Peygamberimizin ağzından 700.000 hadis uydurmuş olan arap din adamlarına itimat etmem...
Mehdi gelecekmişte insanları kurtaracakmış..mış....

Mehdi gelecekte ne olacak... Gelse bana ne ..Gelmese bana ne...??

Mehdi geleinse insanların günahlarımı affolacak..??
Mehdi geldi diye kıyamet günü gelmeyecek mi..??
Mehdi gelince insanlar kıyamet gününde hesaba çekilmeyecek mi...???

Mehdi gelecek masalı kaç yüzyıldır anlatılıp duruyor....

Kuranda Mehdiye isaret eden ayetler vardir,

Bu da çok uydurma bir laftır...
Mehdi gelecek olsaydı, kur'an açıkça yazar.mehdiyi bekleyin derdi....

Kurani Kerimi hadissiz anlamak olmaz, mesela günde kac vakit namaz kilinacagi

Bu da çok uyduruk bir laf...

Kur'an açık ve net olarak günde 3 defa namaz kılınacağını beyan eder....

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ben açık ve net yazdım..

Peygamberimizin ağzından 700.000 hadis uydurmuş olan arap din adamlarına itimat etmem...

Bu da çok uydurma bir laftır...
Mehdi gelecek olsaydı, kur'an açıkça yazar.mehdiyi bekleyin derdi....

Bu da çok uyduruk bir laf...

Kur'an açık ve net olarak günde 3 defa namaz kılınacağını beyan eder....

Sen Kur'an da olana da inanmıyorsun ki. Senin kendine ait bir inanışın var. Var git bir taife bul da onlara anlat!

CENGÝZHAN

New member
Sen Kur'an da olana da inanmıyorsun ki. Senin kendine ait bir inanışın var. Var git bir taife bul da onlara anlat!

Bekir bey,

İftira etmek bir müslümana yakışmaz...

Kur'anda olan ve benim inanmadığım tek bir ayet gösterebilir misiniz...???

Müslüman

New member
Siz Mehdiyi bekle durun atı alan Üsküdarı geçti. Allah akıl fikir versin.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Kur'an a inanıp da hadis ve sünnetleri reddeden yahut dikkate almayanın durumu, Allah'a inanıp Kur'an ın insan yazması olduğundan şüphelenenlerin durumu gibidir.

Kur'an a inanan mevcut ayetler çerçevesinde kayıtsız ve şartsız Rasül'e (sav) ve emirlerine inanmak zorundadır. Anlaşılamayan, kabul edilemeyen bir hadis yahut sünnet hakkında sağlam ravilerden sağlam senetlere dayanan deliller varsa, bu durum karşısında kişi reddetmek/yalanlamak yerine konuyu çok derinlemesine araştırarak öğrenmeye çalışmalı eğer yine mutmain değilse bile reddetmek, hafife almak yoluna gitmemeli, tarafsız durmalıdır.

Sahih kabul edilen hadisler Hz. Mehdi diye adlandırılan bir Allah Kulundan bahseder. Vasfı hakkında ihtiyat çerçevesinde münazara edilebilir. İslam edebi odur ki, ya bu sahih hadisler masaya yatırılıp irdelenip ilmen reddedilsin ya da bilmiyorum denilip kenara çekilinsin. Şurası da bir gerçektir ki, Hz. Mehdi konusu günümüzde oldukça fazla polemik konusudur. Hakkında çok abartılı tanım veya tasvirler de yapılmakla beraber Müslümanın bu tür konulara edeb ve ihtiyatla yaklaşması doğru olur.

CENGÝZHAN

New member
Kur'an a inanıp da hadis ve sünnetleri reddeden yahut dikkate almayanın durumu, Allah'a inanıp Kur'an ın insan yazması olduğundan şüphelenenlerin durumu gibidir.

Kur'an a inanan mevcut ayetler çerçevesinde kayıtsız ve şartsız Rasül'e (sav) ve emirlerine inanmak zorundadır. Anlaşılamayan, kabul edilemeyen bir hadis yahut sünnet hakkında sağlam ravilerden sağlam senetlere dayanan deliller varsa, bu durum karşısında kişi reddetmek/yalanlamak yerine konuyu çok derinlemesine araştırarak öğrenmeye çalışmalı eğer yine mutmain değilse bile reddetmek, hafife almak yoluna gitmemeli, tarafsız durmalıdır.

Sahih kabul edilen hadisler Hz. Mehdi diye adlandırılan bir Allah Kulundan bahseder. Vasfı hakkında ihtiyat çerçevesinde münazara edilebilir. İslam edebi odur ki, ya bu sahih hadisler masaya yatırılıp irdelenip ilmen reddedilsin ya da bilmiyorum denilip kenara çekilinsin. Şurası da bir gerçektir ki, Hz. Mehdi konusu günümüzde oldukça fazla polemik konusudur. Hakkında çok abartılı tanım veya tasvirler de yapılmakla beraber Müslümanın bu tür konulara edeb ve ihtiyatla yaklaşması doğru olur.

Bekir bey,

Karşınızdaki kişiyi inatla hadis ve sünnetleri reddeden kişi konumuna sokmaya çalışmak iyi niyetle bağdaşmaz.

Kur'ana ve akla uygun hadisler baş tacımdır.

Bunu 50 defa yazsam,galiba siz yine bana hadisleri inkar suçlamasıyla iftiraya devam edeceksiniz görülüyor...

size iki soru:

İslami literatürdeki 700.000 nin üzerindeki uydurma hadisleri uyduranlar arap din adamları veya arap imamlardır.
doğru mu..??

İslami literatürdeki yüzbinlerce hadis arasından sahih olanları bulmaya çalışanlar da arap din adamları veya
arap imamlardır. Doğru mu..??

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İslami literatürdeki 700.000 nin üzerindeki uydurma hadisleri uyduranlar arap din adamları veya arap imamlardır.
doğru mu..??

Yanlış, uydurma hadis türetenler sadece Arab din adamları değildir.

İslami literatürdeki yüzbinlerce hadis arasından sahih olanları bulmaya çalışanlar da arap din adamları veya
arap imamlardır. Doğru mu..??

Yanlış, o dedikleriniz de sadece Arab din adamları değildir.

Müslüman

New member

Bu sözlerinize genel anlamda bir itirazımız yok. Yalnız tarafsız durmak nasıl oluyor anlamadım? Bir hadis sırf ravileri güvenilir diye Kuran'a aykırı dahi olsa tarafsız mı kalacağız yani? Ben size burada güvenilir ravilerden gelen hadislerin Kuran ile çelişkilerine sayısız örnekler verebilirim. Hatta hadislerin en üst mertebesi olan Kutsi Hadislerden de uydurma olanları verebilirim.

Kuran bizim temel referansımızdır ondan neşet eden tüm bilgi, kaynak ve eserler O'nun anlaşılması bağlamında bir değere sahiptir aksi ise çer çöp hükmündedir.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu sözlerinize genel anlamda bir itirazımız yok. Yalnız tarafsız durmak nasıl oluyor anlamadım? Bir hadis sırf ravileri güvenilir diye Kuran'a aykırı dahi olsa tarafsız mı kalacağız yani? Ben size burada güvenilir ravilerden gelen hadislerin Kuran ile çelişkilerine sayısız örnekler verebilirim. Hatta hadislerin en üst mertebesi olan Kutsi Hadislerden de uydurma olanları verebilirim.

Kuran bizim temel referansımızdır ondan neşet eden tüm bilgi, kaynak ve eserler O'nun anlaşılması bağlamında bir değere sahiptir aksi ise çer çöp hükmündedir.

Doğru okuyun, yanlış okuyup yanlış cevap vermeyin. Kur'an a aykırı bir hadise tarafsız durun diye bir ifade kullanılmadı.

Ayrıca eğer derdiniz ve davanız hadis ilmine katkı ise, o bahsettiğiniz sayısız sahih kabul edildiği halde Kur'an a aykırı hadisleri burada münazara edebiliriz/edebilirsiniz. Ama bunu yaparken ilmi kriterler ile yapın, öyle internet sayfalarında her yana saçılıp savrulmuş taraflı/eksik/tahrif edilmiş hadisler/yazılar asmayın.

Ve işte şu tarzınız " aksi ise çer çöp hükmündedir" hiç edebi değil. Ola ki Sen, Ben anlayamadık ve çözemedik bir hadisi, onu hemen çöp hükmüne koymak doğru bir yaklaşım değildir. Sizin tarzınızla Ben de Siz de her an "çöp" olabiliriz.

Müslüman

New member
Valla hocam Hadis düşmanı değilim bundan Allah'a sığınırım. Bazıları gibi takiyye yaparak "sadece amele taaaaluk eden fiili mütevatirleri kabul ederim" de demiyorum. Ama şunu diyorum; Kuran dini Allah’a has kılmak gibi bir kavrama yer vermektedir. Din zaten Allah’ın değil midir ki bunu bir kez daha vurgulama gereği duyuyor?
Kardeşim "Dini Allah’a has kılmak", tevhid demektir. Allah'ı birlemek, uluhiyyeti, rububiyyeti, din koyma yetkisini, hükmetme yetkisini sadece ve sadece Allah’a tanımak demektir.

Hadisler Peygamber efendimizin söylediği iddia edilen sözleridir. "Kale Rasulullah"ın anlamı da zaten budur. Hadis, vahiy'den 150-200 yıl sonra yazılmış metinlerdir, sahihi, zayıfı, mevzusu vardır... Oysa vahiy için, sahihi, zayıfı, mevzusu vardır denilemez...
Mesele bu kadar basit; Uymuyorsa uymuyor, uydurma ise uydurma, bitti. Çok da kıvranmanın manası yok

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Allah'ın (cc) emrinden başka bir emir kimse tanımıyor zaten. Rasulullah'ın (sav) Allah'ın emrinden öte/gayrı bir emir verdiğini düşünenler Kur'an a müracaat etsin. (ki O Kur'an da O'nun (sav) vasıtası ile elimizde) Burada Sizin "kıvranmak" diye tabir ettiğiniz bizce hassasiyettir; Allah'ın emirlerine bizzat muhatap olma keyfiyeti nedeni ile şeriatı en doğru anlayan ve bilenin bilgisine müracaattır, başka bir şey yok. Kim diyorsa ki ben hadis ve sünnet olmadan zaten anlıyorum, ne mutlu ona. Ama bu gün görmekteyiz ki Allah'ın (cc) emirleri sabit olmakla beraber "ben anlarım" diyenlerin hepsi farklı anlayabiliyor. Buna da bir diyecek yok ama birilerinin kıymet verdiği değerleri hiçe sayar tarzda olmak/yazmak/tanımlamak kabul edilemez.

ebu muslim

New member
Ben açık ve net yazdım..

Mehdi uydurmadir diyosun. Tek bu hadisleri örnek alarak cok iyi uydurulmus ozaman. hadisler hepsi birbiriyle uyum icinde.

Seni ilgilendirmiyorsa bu konuyla ilgilenmemeyi tavsiye ederim.

CENGÝZHAN

New member
Mehdi uydurmadir diyosun. Tek bu hadisleri örnek alarak cok iyi uydurulmus ozaman. hadisler hepsi birbiriyle uyum icinde.

Seni ilgilendirmiyorsa bu konuyla ilgilenmemeyi tavsiye ederim.

Güzel kardeşim,

Eğer mehdi gibi önemli bir olay gerçek olsaydı..
Aziz Kur'an-ı Kerin bir-iki cümleyle de olsa '' Mehdi gelecek..bekleyin '' derdi..

Kur'anda en küçük bir işaret olmadığı için ben mehdi olayına inanmam...
Haaaa..sen inanacaksın...buyur inan.. Sana kimse engel olamaz....

[h=1]Uydurma Hadisler / 6 Cilt[/h]
spacer.gif
Harun Ünal

Mirac Yayınları

Uydurma hadisler konusunda şu ana kadar hazırlanmış olan tüm kaynak eserler bu çalışma ile tek eser halinde sizler için hazırlandı… * 6 KİTAP * HERBİRİ 240 SAYFA * 70 GR AVRUPA LÜKS KİTAP KAĞIDINA OFSET BASKI * SELEFON KAPLI LÜKS KAPAK * ÖZEL KORUMA KUTUSU İÇİNDE Hadis diye bildiğimiz ibadet ve düşünce hayatımıza girmiş bir çok sözün aslında hadis olmadıklarını bu eserde delilleriyle görecek hayretler içerisinde öğreneceksiniz…

ebu muslim

New member
Eğer mehdi gibi önemli bir olay gerçek olsaydı..
Aziz Kur'an-ı Kerin bir-iki cümleyle de olsa '' Mehdi gelecek..bekleyin '' derdi..

bu mantiga göre Hz isa da gelmeyecek diyebiliriz. Cünkü kuranda "Hz Isa kiyamette yakin gelecek bekleyin" yazmiyor.
Kur'anda en küçük bir işaret olmadığı için ben mehdi olayına inanmam...
Haaaa..sen inanacaksın...buyur inan.. Sana kimse engel olamaz....

Bu yanlis kuranda hz mehdiye isaret eden ayetler var ve hadislere sabit dir ler. önceden söylemisdim.
Sen mehdi kelimesi gecmiyor demek istiyorsun.

Ben red etmekden önce sagduyulu olmayi tercih ederim, cünkü mehdi hak ise red etmek tehlikeli duruma gelmek demek dir.

CENGÝZHAN

New member
bu mantiga göre Hz isa da gelmeyecek diyebiliriz. Cünkü kuranda "Hz Isa kiyamette yakin gelecek bekleyin" yazmiyor.

Bu yanlis kuranda hz mehdiye isaret eden ayetler var ve hadislere sabit dir ler. önceden söylemisdim.
Sen mehdi kelimesi gecmiyor demek istiyorsun.

Ben red etmekden önce sagduyulu olmayi tercih ederim, cünkü mehdi hak ise red etmek tehlikeli duruma gelmek demek dir.

Kardeş ben de daha önce yazmıştım.

Kur'anda mehdi ile ilgili tek ayet yoktur. Mehdiye işaret eden ayette yoktur.

Ha..hadislerde var diyorsunuz...

Hadisler arap din adamları tarafından çok suistimal edilmiş yüzbinlerce hadis uydurulmuştur.
Yukarıda verdim Harun Ünal isimli bir islami yazar uydurma hadisleri 6 ciltlik bir eserde toplamış,
ikinci 6 cilt te hazırlanıyormuş.

Sonra bazı başka arap din adamları çıkmış bu yüzbinlerce hadis arasından gerçeğe yakın olanları..
Peygamberimizin söylemiş olabileceği hadisleri sahih ibaresiyle bir araya getirmişler..

Benim arap din adamlarına güvenim yoktur.
Bana bir hadis getirirseniz önce Kur'anın temel kurallarına uygun mu diye bakarım..
Sonra AKLA UYGUN MU..?? diye bakarım.
Bana getirilen hadis kur'ana ve akla uygun ise, rivayet olmasına rağmen BAŞTACI ederim.

Mehdi meselesi bin yıldır geldi ..geliyor...3 gün sonra gelecek..3 yıl sonra gelecek masalları anlatılıyor..

Ben inanmıyorum...Buyurunuz siz inanınız...

Selam

ebu muslim

New member
Bana bir hadis getirirseniz önce Kur'anın temel kurallarına uygun mu diye bakarım..
Sonra AKLA UYGUN MU..?? diye bakarım.
Bana getirilen hadis kur'ana ve akla uygun ise, rivayet olmasına rağmen BAŞTACI ederim.

Bu da tamamen söz konusu dur. Hadisler bir biriyle uyum icindedir ve Hz mehdiye isaret eden ayetlerle sabit dir. Bu konu tamamen senin tarz etdin sekilde incelenmisdir ve cok kisiden kabul edilmisdir.

Önceden dedigim gibi cok iyi uydurulmus, sanki araplarin zaman makinesi kulan mis gibi. Ve araplar niye Hz Mehdinin türkler icinde cikacagini gayret icinde olsunlar? araplar hayran degil dir Türklerde sizin onlara güvenemediniz gibi. Her neyse senin bana faydan yok benim sana.

Siz ozaman Hz Isa nin da kiyamete yakin zamanda gelecek oldungna inanmasiniz galiba?

CENGÝZHAN

New member
Bu da tamamen söz konusu dur. Hadisler bir biriyle uyum icindedir ve Hz mehdiye isaret eden ayetlerle sabit dir. Bu konu tamamen senin tarz etdin sekilde incelenmisdir ve cok kisiden kabul edilmisdir.

Önceden dedigim gibi cok iyi uydurulmus, sanki araplarin zaman makinesi kulan mis gibi. Ve araplar niye Hz Mehdinin türkler icinde cikacagini gayret icinde olsunlar? araplar hayran degil dir Türklerde sizin onlara güvenemediniz gibi. Her neyse senin bana faydan yok benim sana.

Siz ozaman Hz Isa nin da kiyamete yakin zamanda gelecek oldungna inanmasiniz galiba?

Kur'anda varsa, AZİZ KUR'AN-I KERİM isa gelecek diyorsa inanırım..
Kur'anda yoksa inanmam.....

Üst Alt