Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hurufu mukatta

unzurna

New member
ortada dolaşan tevrattan çelişkiler...

"Rabbin sözüne göre Rabbin kulu Musa orada,Moab diyarında öldü.Ve Moab diyarına Beyt-Peor karşısındaki derede onu gömdü."
(Tesniye Bölümü,34/5-8)

hz. MUSA öldükten sonra ayet mi göndeiryor Allah..peki kime?? değiştirilmişliğin kanıtı..

aynı ayet değişik versiyonlarında nasıl geçiyor tevratın...

"Ahazya kral olduğu zaman kırk iki yaşında idi ve Yeruşalem'de bir yıl ikamet etti."(II.Tarihler Bölümü,22/2)

"Ahazya kral olduğu zaman yirmi iki yaşınsa idi ve Yeruşalem'de bir yıl ikamet etti."(II.Krallarb Bölümü,8/26)
-------------------------------------------Ve Yakub o yerin adını Paniel koydu,çünkü:"Allah'ı yüz yüze gördüm ve canım sağ kaldı,dedi."(Tekvin Bölümü,32/30)

"Ve dedi yüzümü göremezsin,çünkü insan beni görüpte yaşayamaz.(çıkış Bölümü,33/20)

sonuç: ÖNCEDEN İNDİRİLEN HAK KİTAPLARA DA İMAN EDİYORUZ.. ONLARDA BİZİM KİTAPLARIMIZ.. ANCAAKK GÜNÜMÜZDEKİ TEVRAT VE İNCİL ARTIK HAK KİTAPLAR DEĞİL.. DEĞİŞTİRİLMİŞ VE TAHRİF EDİLMİŞTİR.. HAK OLAN TEK KİTAP VARDIR..KURAN-I KERİM...

selametle..

Şimdi bende Tevrat'ta kontrol ettim böyle farklı iki ayet geçmiyor.
http://kutsalkitap.com/kkitap/?
İstersen kontrol et.

T

teslimolan

Guest
Mehmet kardesim müslümanlari Allaha teslim olan kismini al gerisini alma bizde herhalde baba diyen yerleri dikkate al demiyoruz.

ÇAPANOÐLU

New member
selam arkadaşlar
hurufu mukattaların ne anlama geldiğini bilen var mı?
hatta bazı hurufu mukattaların ardından bunlar kitabın apaçık ayetleridir diyor.

Hurufu mukatta (kesik harfler) dediğimiz harflerden ilki nun'dur ve iniş sırasına göre Kur`an`ın ilk mukatta harfidir. Bu harflerin müteşabih kapsamı içerisinde olduğu, bir şifre olduğu, bir sözcüğün kısaltılmış şekli olduğu, bazı sözcüklerin ilk harfi veya son harfi olduğu, divit olduğu, hokka olduğu, büyük balık olduğu, dünyayı boynuzunda taşıyan öküzün ayaklarını üzerine bastığı balık olduğu vs. gibi, görüşler tarih içerisinde ileri sürülmüştür.
Bize göre ise hem “Ela” sözcüğü gibi “harfi tembih” (uyarı harfi/ işareti) olup, tıpkı telefon konuşmalarındaki “Alo!” ünlemi gibi okunacak olan ayetlere dikkat çekmektedir, hem de Kur`an`ın matematiksel yapısındaki olmazsa olmaz unsurlardan birisidir.

Bu arada, biz şunada kesin iman ediyoruz ki, bu harflerin manasını hem peygamber ve hem sahabesi biliyordu, lakin, ümmet arasında cereyan eden o talihsiz savaşlar, hizipleşmeler, fırkalaşmalar ve bu esnada imha edilen bir çok bilgi gibi, bu konu ile ilgili bilgilerde unutturulmuştur, Kur'ani birçok meselenin unutturulduğu gibi.. Ama, birgün Kur'an yiğitlerinin, Allah'ın yeryüzündeki fenni ayetlerinde yardımıyla unutulan bütün bu ilimlerin sırrına vakıf olacağınada imanımız sonsuzdur..Yani, şu anda Kur'an gerçek yiğitlerini beklemektedir, Kur'anı hiçbir felsefe, görüş, dayatmalara muhtaç olmadan kavrayan, anlayan ve KUR'ANIN BAŞINI İKAME EDEN yiğitlerini...

chamdali

New member
27 surenin başlangıcında Harf-i Mukatta bulunmaktadır

Selam,

Bildiğim kadarıyla 29 surenin başında bu harfler geçmektedir. Teknik bir bilgi olmakla birlikte ikimizden birinin bildiğinde hata var. Herhalde ikimizde (hatta isteyen başkaları da) yeniden saymalıyız.

Selamlar!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Selam,

Bildiğim kadarıyla 29 surenin başında bu harfler geçmektedir. Teknik bir bilgi olmakla birlikte ikimizden birinin bildiğinde hata var. Herhalde ikimizde (hatta isteyen başkaları da) yeniden saymalıyız.

Selamlar!

Rahman ve Rahim olan Allahın Adıyla;

1.Elif. Lâm. MÎm.
2. O kitap (Kur'an); onda asla şüphe yoktur. O, müttakîler (sakınanlar ve arınmak isteyenler) için bir yol göstericidir.
Bakara.
1. Elif. Lâm. Mîm.
2. Hayy ve kayyûm olan Allah'tan başka ilâh yoktur.
Ali İmran
1. Elif. Lâm. Mîm. Sâd.
2. (Bu), kendisiyle insanları uyarman, inananlara öğüt vermen için sana indirilen bir kitaptır. Artık bu hususta kalbinde bir şüphe olmasın.
Araf
1. Elif. Lâm. Râ. İşte bunlar hikmet dolu Kitâb'ın âyetleridir.
Yunus
1. Elif. Lâm. Râ. (Bu sana indirilen), hikmet sahibi (ve) her şeyden haberdar olan (Allah) tarafından âyetleri sağlamlaştırılmış, sonra da açıklanmış bir kitaptır.
Hud
Elif. Lâm. Râ. Bunlar, apaçık Kitab'ın âyetleridir.
Yusuf
1. Elif. Lâm. Mîm. Râ. Bunlar, Kitab'ın âyetleridir. Sana Rabbinden indirilen haktır, fakat insanların çoğu inanmazlar.
Rad
. Elif. Lâm. Râ. (Bu Kur'an), Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa, yani her şeye galip (ve) övgüye lâyık olan Allah'ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır.
İbrahim
1. Elif. Lâm. Râ. Bunlar Kitab'ın ve apaçık bir Kur'an'ın âyetleridir.
Hicr
Kâf. Hâ. Yâ. Ayn. Sâd.
2. (Bu,) Rabbinin, Zekeriyya kuluna rahmetinin anılmasıdır.
Meryem
1. Tâ. Hâ.
2. Biz, Kur'an'ı sana, güçlük çekesin diye değil, ancak Allah'tan korkanlara bir öğüt olsun diye indirdik.
Taha
1. Tâ. Sîn. Mîm.
2. Bunlar, apaçık Kitab'ın âyetleridir.
Şuara
1. Tâ. Sîn. Bunlar Kur'an'ın, (gerçekleri) açıklayan Kitab'ın âyetleridir.
Neml
1. Tâ. Sîn. Mîm.
2. Bunlar, apaçık Kitab'ın âyetleridir.
Kasas
1. Elif. Lâm. Mîm.
2. İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?
Ankebut
1. Elif. Lâm. Mîm.
2. Rumlar, yenildi.
Rum
1. Elif. Lâm. Mîm.
2. İşte bu âyetler, hikmet dolu Kitab'ın âyetleridir.
Lokman
1. Elif. Lâm. Mîm.
2. Bu Kitab'ın, âlemlerin Rabbi tarafından indirilmiş olduğunda asla şüphe yoktur
Secde
1. Yâsîn,
2. Hikmet dolu Kur'an hakkı için,
Yasin
1. Hâ. Mîm.
2. Bu Kitap mutlak galip, hakkıyla bilen, lütuf sahibi Allah tarafından indirilmiştir.
Mümin
1. Hâ. Mîm.
2. (Kur'an) rahmân ve rahîm olan Allah katından indirilmiştir.
Fussilet
1. Hâ. Mîm.
2. Ayn. Sîn. Kaf.
3. Azîz ve hakîm olan Allah, sana ve senden öncekilere işte böyle vahyeder.
Şura
1. Hâ. Mîm.
2. Apaçık Kitab'a andolsun ki ,
Zuhruf
1. Hâ. Mîm.
2. Apaçık olan Kitab'a andolsun ki,
Duhan
l. Hâ. Mîm.
2. Kitap, azîz ve hakîm olan Allah tarafından indirilmiştir.
Casiye
1. Ha. Mîm.
2. Bu Kitap aziz ve hakîm olan Allah tarafından indirilmiştir.
Ahkaf
1. Kaf. Şerefli Kur'an'a andolsun.
Kaf

27 surenin başlangıcında Harf-i Mukatta bulunmaktadır.

chamdali

New member
Selam,

Yaptığın çalışma gerçekten kayda değer seyfullah. Teşekkür ederim. Ancak senin buraya aktardıklarına ek olarak Sad ve Kalem surelerinin ilk ayetlerini de eklersek 29 rakamına ulaşmış oluruz.

Sad 1: Sad, Zikir dolu Kur'an'a andolsun;

Kalem 1: Nun. Kaleme ve satır satır yazdıklarına andolsun.

Sonuç olarak umarım Kur'an'da 29 surenin başında hurufu mukattaa harflerinin bulunduğunda mutabık olmuşuzdur.

Selamlar.

unzurna

New member
http://www.siyonizm.net/tevrat.htm

kanağım buydu ama bi daha inceleyim şimdi inşallah..
uyarı için sağol saygıdeğer unzurna unzurna..

Mahmut kardeş ben siteye girdim, inceledim. Anladığım kadarı ile bu siteyi hazırlayanlar yahudileri kötülemek, Tevrat'ı dışlamak yada başka şeyler güderek hazırlamışlar. Ne bir isim ne bir iletişim linki var. Niye?? Eğer bir yanlışlık varsa iletişim ile bildirebiliriz diye düşündüm ama gerçek bambaşka anladım. Böyle numaralarla insanları neye götürdüklerini bilmiyorlar. Bir harf hattası olsaydı bunun nelere yol açacağı belli. Allah böyle şeylerden bizi korusun.

mhmt

New member
Mahmut kardeş ben siteye girdim, inceledim. Anladığım kadarı ile bu siteyi hazırlayanlar yahudileri kötülemek, Tevrat'ı dışlamak yada başka şeyler güderek hazırlamışlar. Ne bir isim ne bir iletişim linki var. Niye?? Eğer bir yanlışlık varsa iletişim ile bildirebiliriz diye düşündüm ama gerçek bambaşka anladım. Böyle numaralarla insanları neye götürdüklerini bilmiyorlar. Bir harf hattası olsaydı bunun nelere yol açacağı belli. Allah böyle şeylerden bizi korusun.

anladım.. inşallah bi detaylı araştırma yapacağım bunun için..nette bulamadım..
uyarı için sağol..
adım mehmet;)

selametle..

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Selam,

Yaptığın çalışma gerçekten kayda değer seyfullah. Teşekkür ederim. Ancak senin buraya aktardıklarına ek olarak Sad ve Kalem surelerinin ilk ayetlerini de eklersek 29 rakamına ulaşmış oluruz.

Sad 1: Sad, Zikir dolu Kur'an'a andolsun;

Kalem 1: Nun. Kaleme ve satır satır yazdıklarına andolsun.

Sonuç olarak umarım Kur'an'da 29 surenin başında hurufu mukattaa harflerinin bulunduğunda mutabık olmuşuzdur.

Selamlar.

onları yazmama sebebimiz, bir ayetin içinde yer alması idi diğer harfler sadece bir ayeti oluşturuyor. sanırım farkı anlatabildim...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Şimdi bende Tevrat'ta kontrol ettim böyle farklı iki ayet geçmiyor.
http://kutsalkitap.com/kkitap/?
İstersen kontrol et.

tevratta çelişki yoktur diyenlere cavaplar; bu yazıcaklarımı kontrol edip koyucam... sizde yukardaki linkten kontrol edebilirsiniz...

tevrat1ww6.jpg

sinang

New member
bu harflerin ne hikmete geldiğini Allah cc bilir.Demişler ki dikkat çekmek için,yine demişler ki bu kitap bu harflerden meydana gelir.Ne olursa olsun,Allah cc bu harfleri bu şekilde bize göndermiş,belki şifreli bir izah,belki Kuran harflerindeki insicam,Allahu alem..

chamdali

New member
onları yazmama sebebimiz, bir ayetin içinde yer alması idi diğer harfler sadece bir ayeti oluşturuyor. sanırım farkı anlatabildim...

Selam,

Yine yanılıyorsun seyfullah! Kendi alıntıladığın ayetlere tekrar bakarsan hiç te söylediğin gibi olmadığını görürsün. Harflerin bir kısmı tek başlarına ayet oluşturuken bir kısmı da bir ayetin içinde bulunuyor. Yani Sad ve Kalem surelerindeki harfler farklı değil. Aşağıya örnek veriyorum.

Bunlar tıpkı Sad ve Kalem surelerindeki gibi tek başlarına ayet değiller:

Yunus 1: Elif, Lam, Ra. Bunlar, hikmetli Kitabın ayetleridir.

Hud 1: Elif, Lam, Ra. (Bu,) Ayetleri muhkem kılınmış, sonra hüküm ve hikmet sahibi ve her şeyden haberdar olan (Allah) tarafından ‘birer birer (bölüm bölüm) açıklanmış’ bir Kitap'tır.

Yusuf 1: Elif, Lam, Ra. Bunlar, apaçık Kitab'ın ayetleridir.

Sonuç olarak Hurufu Mukatta 27 değil 29 sure başında geçer.

Selamlar!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Selam,

Yine yanılıyorsun seyfullah! Kendi alıntıladığın ayetlere tekrar bakarsan hiç te söylediğin gibi olmadığını görürsün. Harflerin bir kısmı tek başlarına ayet oluşturuken bir kısmı da bir ayetin içinde bulunuyor. Yani Sad ve Kalem surelerindeki harfler farklı değil. Aşağıya örnek veriyorum.

Bunlar tıpkı Sad ve Kalem surelerindeki gibi tek başlarına ayet değiller:

Yunus 1: Elif, Lam, Ra. Bunlar, hikmetli Kitabın ayetleridir.

Hud 1: Elif, Lam, Ra. (Bu,) Ayetleri muhkem kılınmış, sonra hüküm ve hikmet sahibi ve her şeyden haberdar olan (Allah) tarafından ‘birer birer (bölüm bölüm) açıklanmış’ bir Kitap'tır.

Yusuf 1: Elif, Lam, Ra. Bunlar, apaçık Kitab'ın ayetleridir.

Sonuç olarak Hurufu Mukatta 27 değil 29 sure başında geçer.

Selamlar!

neyse tartışılması gereken konu değil, bu ayetleri sorumuşlar bizlerde müteşabih olduğunu söyledik gözden kaçmış eklentileriniz için saol .. vel hasılı kelam bunlar müteşabihtir..

unzurna

New member
Vallahi bu sayılar ile ilgili yapılmış yanlışlı gibi görünüyor ama gene de araştırmak lazımdır diyorum. Sonuç olarak burada yapılan sayı yanlışlığı ya da tahrif bizim takvamızı etkilediğini sanmıyorum. Benim kini etkilemedi.

chamdali

New member
Vallahi bu sayılar ile ilgili yapılmış yanlışlı gibi görünüyor ama gene de araştırmak lazımdır diyorum. Sonuç olarak burada yapılan sayı yanlışlığı ya da tahrif bizim takvamızı etkilediğini sanmıyorum. Benim kini etkilemedi.

Selam,

Ben de zaten ilk başta bunun(sayısının) teknik bir mesele olduğunu söylemiştim. Anlaşılması da oldukça basitti aslında. Nitekim sonunda 29 adet olduğu kabul edildi.

Asıl önemli olan bu harflerin ne anlama geldiği ya da nasıl bir fonksiyona sahip olduğu.
Benim şahsi kanaatim;

İbrahim 1: Elif-Lâm-Râ. BU, RABLERİNİN izniyle bütün insanlığı kopkoyu karanlıklardan aydınlığa, O yüceler yücesinin, O her övgüye layık olanın yoluna çıkarasın diye sana indirdiğimiz [bir vahiy,] bir ilahî kelâmdır.

İbrahim 52: BÜTÜN insanlığa bir mesajdır bu. Öyleyse artık onunla uyarı bulsunlar; ve bilsinler ki, Tek İlah O'dur; ve sağduyu sahipleri de bunu akıllarında tutsunlar!

diyen bir kitapta şifreli ifadelerin olamayacağı yönünde. Rehber niteliğindeki bu kitap açık ve anlaşılabilirdir.

Bu ifadelerin müteşabih olduğu yorumuna da katılmıyorum.

Ben bu harflerin muhatabının dikkatini çekmek için kullanıldığını düşünüyorum. Yani bulundukları yer itibariyle bir fonksiyona sahipler. Başka fonksiyonları da olduğu elbette söylenebilir. Ancak yalnızca peygamberin ya da bazı özel kişilerin anlayabildiği diğer insanların anlayamayacağı ifadeler olması bana göre mümkün değil.

Selamlar!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Selam,

Ben de zaten ilk başta bunun(sayısının) teknik bir mesele olduğunu söylemiştim. Anlaşılması da oldukça basitti aslında. Nitekim sonunda 29 adet olduğu kabul edildi.

Asıl önemli olan bu harflerin ne anlama geldiği ya da nasıl bir fonksiyona sahip olduğu.
Benim şahsi kanaatim;

İbrahim 1: Elif-Lâm-Râ. BU, RABLERİNİN izniyle bütün insanlığı kopkoyu karanlıklardan aydınlığa, O yüceler yücesinin, O her övgüye layık olanın yoluna çıkarasın diye sana indirdiğimiz [bir vahiy,] bir ilahî kelâmdır.

İbrahim 52: BÜTÜN insanlığa bir mesajdır bu. Öyleyse artık onunla uyarı bulsunlar; ve bilsinler ki, Tek İlah O'dur; ve sağduyu sahipleri de bunu akıllarında tutsunlar!

diyen bir kitapta şifreli ifadelerin olamayacağı yönünde. Rehber niteliğindeki bu kitap açık ve anlaşılabilirdir.

Bu ifadelerin müteşabih olduğu yorumuna da katılmıyorum.

Ben bu harflerin muhatabının dikkatini çekmek için kullanıldığını düşünüyorum. Yani bulundukları yer itibariyle bir fonksiyona sahipler. Başka fonksiyonları da olduğu elbette söylenebilir. Ancak yalnızca peygamberin ya da bazı özel kişilerin anlayabildiği diğer insanların anlayamayacağı ifadeler olması bana göre mümkün değil.

Selamlar!

boş ayazdınız o nun bahsetiği yorum tevrattaki çelişkiler hakkında bizim aramızdaki mevzu değil....

unzurna

New member
Selam,

Evet kardeşim Tevrat'ta çelişki olup olmadığı hakkında tartışıyorduk. Sizin fikrinizide alalım kardeş.

Üst Alt