Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hilye-i Serif

• Konbuyu başlatan hüma-gül
  • Başlangıç tarihi
H

hüma-gül

Guest
Hilye-i Şerif Nedir?

Peygamber Efendimizin dış görünüşünü ve vasıflarını anlatan eserlere verilen addır. “Hilye-i Saâdet” de denir
Kuran ayetlerinin yanı sıra sahabelerden aktarılan açıklamalarda da Peygamberimiz (sav)'le ilgili pek çok bilgi verilmektedir. Peygamberimiz (sav)'in ailesiyle ve çevresindeki müminlerle olan ilişkisi, günlük hayatından detaylar, dış görünümü, görenleri hayran bırakan heybeti (hürmetle beraber şiddetli heyecan hissini veren hali, azameti), sevdiği yiyecekler, giyimi ve gülüşü gibi pek çok detay İslam alimleri tarafından "şemail" kelimesiyle ifade edilir. Şemail kelimesi "şimal"den türemiştir. Bu kelime "karakter, huy, hal, hareket, davranış ve tavır" gibi anlamlar taşır. Şemail kelimesi ilk başlarda daha geniş anlamlar içerse de, zaman içinde özelleşmiş ve Peygamber Efendimizin nasıl bir yaşam sürdüğü ile ilgili detayları ve kişisel özelliklerini ifade eden bir terime dönüşmüştür
Sahabeleri Peygamberimiz (sav)'in güzelliğini şöyle anlatıyorlardı:

"Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem çok yakışıklı ve alımlı idi. Mübarek yüzü ayın on dördündeki dolunay gibi parlardı... Burnu gayet güzel idi... Gür sakallı, iri gözlü, düz yanaklı idi. Ağzı geniş, dişleri inci gibi parlaktı... Boynu sanki bir gümüş hüzmesi idi... İki omuzu arası geniş, omuz kemik başları kalın idi..."
Enes b. Malik (ra) anlatıyor:

"Resulullah Efendimizin boyu; ne çok uzun, ne de fazla kısa idi. Teni de ne duru beyaz, ne de koyu esmerdi. Saçları ise ne düz, ne de kıvırcık idi. Kırk yaşına geldiğinde, Allah Teala O'nu peygamber olarak gönderdi. Peygamber olduktan sonra, Mekke'de 10 sene, Medine'de de 10 yıl kaldı ve 60 yaşlarında vefat etti. Bu fani hayata veda ettiklerinde, saçında ve sakalında 20 tel ak saç yoktu."67

"Resulullah (sav) beyaz, güzel ve mutedil (yavaş ve mülayim, itidalli) idiler
Enes b. Malik (ra) anlatıyor:

"Peygamber Efendimiz orta boylu idi; uzun da değildi, kısa da değildi; hoş bir görünüşü vardı. Saçı ise ne kıvırcık, ne de düzdü. Mübarek (İlahi hayrın bulunduğu şey, bereketlenmiş, çoğalmış, hayırlı, uğurlu) yüzlerinin rengi ise nurani beyazdı."69

Bera b. Azib (ra) anlatıyor:

"… Resullullah Efendimizden daha güzel birini görmedim. Omuzlarını döğen saçları vardı. İki omuz arası genişçe idi. Boyu ise ne kısa idi, ne de uzundu.

Peygamber Efendimizin özellikleri okadar cok ki sizlerde bilgi birikimlerinizi bizimle paylasirsaniz cok sevinirm.

H

hüma-gül

Guest
Ve bilin ki, Allah'ın Resûlü içinizdedir. Eğer o, size birçok işlerde uysaydı, elbette sıkıntıya düşerdiniz. Ancak Allah size imanı sevdirdi onu kalplerinizde süsleyip-çekici kıldı. Ve size inkarı, fıskı ve isyanı çirkin gösterdi. İşte onlar, doğru yolu bulmuş (irşad) olanlardır.
(Hucurat Suresi, 7)

Peygamberimiz (sav)'in giyimi hakkında da sahabeler pek çok detay aktarmışlardır. Bunun yanı sıra Peygamber Efendimizin müminlere nasıl giyinmeleri gerektiğiyle ilgili olarak tavsiyeleri de onun bu konuya verdiği önemi ortaya koymaktadır. Örneğin Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur:

"Allah güzeldir, güzelliği sever, güzel giyinmek kibir değildir, kibir (mazhar olduğun nimeti kendinden bilip) hakkı reddetmek, halkı hakir görmektir."94

"Allah güzeldir, güzeli sever ve kuluna verdiği nimetin eserini üzerinde görmekten hoşlanır.
Bu konudaki Peygamberimiz (sav)'in bir başka hadisi de şu şekildedir:

"Ey müminler! Gönlünüzce yiyiniz, içiniz, giyininiz ve Allah yolunda sarf ediniz. Ancak, israfa veya kibir ve gurura kaçmayınız

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
Peygamberin dış görünüşüne gösterdiğiniz özeni,ilgiyi O'nun Kur'anı anlam yol,yöntem,metodu olan sünnetine gösterseydiniz ya!Bu şeytanın hedef saptırmasıdır!Böyle boş şeylerle uğraştırarark bizleri doğru yoldan ayırmaktadır!Peygamberi peygamber yapan dış görünüşü,kaşı,gözü değil,O'nun alakı,yürüyen Kur'an olması,teslimiyeti,kulluğu!Bize örnek olanda zaten bu özellikleri.Hiç kimsenin doğarken,ırkını,cinsini,dış görünüşünü,anasını,babasını,doğduğu coğrafyayı seçme yeteneği,hakkı yok!Sorumlu olmadığı böyle şeyleri örnek almak ne demek söylermisiniz?Peygamber çirkin olsaydı yada kısa boylu olsaydı,O'nun peygamberliğini etkilyecekmiydi?O'na iman edenler,O'nun ahlakı ilede temsil ettiği mesajamı,yoksa görünüşünemi iman ettiler?Bırakın bunlarla uğraşmayı O'nun ahlakını ki,O'nun ahlakı Kur'andı,O'nun ahlakını örnek alalım.

H

hüma-gül

Guest
Peygamber Efendimizin özellikleri okadar cok ki sizlerde bilgi birikimlerinizi bizimle paylasirsaniz cok sevinirm.
Siz yazinin bu kismini okumadiniz sanirim.Ben özellikleri derken bütün özelliklerinden bahsetmistim siz anlamadiysaniz ne yapabilirim bunlar benim yazdiklarimdi.Sizde böyle elestiri yapacaginiza,olayi saptiracaginiza onun sizin bahsettiginiz yönlerini yazabilirdiniz.Benim amacim burda peygamberimize olan sevgimizi anlatmakti.Sizin amaciniz ne onuda anlamis degilim.

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
hiç görmediğimiz bir insanı nasıl olurda dış görünüşüne göre sevmeye kalkarsınız?hemde alemlere rahmet olarak gönderilen ve örnek almamız gereken bir seçilmiş,güzel bir insanı?Asıl siz beni anlamamışsınız!

H

hüma-gül

Guest
Ben sizin bu oyunlariniza alet olmayacagim tamam anlamayan benim siz süper bir anlayisa sahipsiniz.Allah razi olsun sizden.

reyyan

New member
akıllı selim kendine gel kardeşim yazın çok ğüzel olmuş

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
İnsan Peygamberi,nur-i muhammediye diyerek,örnek alınmaktan çıkarıp,hayran olacak hale getirince,geriye örnek alınacak mürşidler,veliler daha bilmemneler kalıyor!Bumu peygamber sevgisi?Siz kasıtlı olarak peygamberi seviyoruz diyerek,O'nu devre dışı bırakıyorsunuz!Aynı Kur'ana yaptığınız gibi!Kur'an kitabımız diyorsunuz,saygı adı altında abdestsiz ele alınmaz diyerek,rehberimiz olması gereken kitabı devre dışı bırakarak,risaleleri,mektubatları,mesnevileri daha bir sürü kitabı Kur'anın yerine geçiriyorsunuz!

radikal

New member
Keşke nick'in gibi sende biraz aklı selim olsan! Burada konu başlığıyla beraber hem örnek alınması hemde sevilmesi gereken O Güzeller güzeli (s.a.v.)'den bahsetmeye çalışan arkadaşın, senin iddia ettiğin gibi bir derdi olduğunu sanmıyorum. Belki sen bu duyguyu tatmadın ama O'nu (s.a.v.) gören kadın olsun erkek olsun hayranlıktan kendini alamadığı bir gerçek. diyeceksinki sen gördünmü ? evet hemde 4 sefer gördüm ve mükemmel bir erkek gibi erkek!

İnsan fıtratı gereği hem ruhi hemde fiziki olarak hoşuna giden şeyi ciddiye alır,örnek alır ve dinler. Burada yazılanlar O (s.a.v.) mübareğin sıfatları ve fiziki özellikleridir. Eğer senin dediğin gibi olsaydı bırak Peygamber efendimizi (s.a.v.), Allah'ı (cc) dahi görmedin ve görmediğin halde seviyorsun ve inanıyorsun o halde nedir sana Allah'ı (cc) sevdiren ? Neden O'nu (cc) seviyorsun ve emirlerini dinliyorsun ? demekki insan görmediğini de sevebilir ve bu sevgi O'nun (s.a.v.) yolunda olmaya, O'nun (s.a.v.) ahlakı ile ahlaklanmaya engel değil öyle değilmi ? hatta katalizör gibi bir çeşit aktivasyon değeri taşıyor.

Ayrıca Kur'an'a abdestsiz el sürmek O'na saygısızlık olduğu için hoş görülmez. O Best seller bir yapıt değildir, O Yüce Allah'ın (cc) kendi sözleridir. Bunu anladığın zaman eminimki bu yazdıklarına gerçekten üzüleceksin.

Hüma; paylaşımın için teşekkür ederiz.Allah (cc) sana rüyanda O2Nu (s.a.v.) tekrar görmeyi nasip etsin, diğer alemde de bu sevgin ile komşu olmaya hak kazanırsın inşallah...

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
Keşke nick'in gibi sende biraz aklı selim olsan! Burada konu başlığıyla beraber hem örnek alınması hemde sevilmesi gereken O Güzeller güzeli (s.a.v.)'den bahsetmeye çalışan arkadaşın, senin iddia ettiğin gibi bir derdi olduğunu sanmıyorum. Belki sen bu duyguyu tatmadın ama O'nu (s.a.v.) gören kadın olsun erkek olsun hayranlıktan kendini alamadığı bir gerçek. diyeceksinki sen gördünmü ? evet hemde 4 sefer gördüm ve mükemmel bir erkek gibi erkek!

İnsan fıtratı gereği hem ruhi hemde fiziki olarak hoşuna giden şeyi ciddiye alır,örnek alır ve dinler. Burada yazılanlar O (s.a.v.) mübareğin sıfatları ve fiziki özellikleridir. Eğer senin dediğin gibi olsaydı bırak Peygamber efendimizi (s.a.v.), Allah'ı (cc) dahi görmedin ve görmediğin halde seviyorsun ve inanıyorsun o halde nedir sana Allah'ı (cc) sevdiren ? Neden O'nu (cc) seviyorsun ve emirlerini dinliyorsun ? demekki insan görmediğini de sevebilir ve bu sevgi O'nun (s.a.v.) yolunda olmaya, O'nun (s.a.v.) ahlakı ile ahlaklanmaya engel değil öyle değilmi ? hatta katalizör gibi bir çeşit aktivasyon değeri taşıyor.

Ayrıca Kur'an'a abdestsiz el sürmek O'na saygısızlık olduğu için hoş görülmez. O Best seller bir yapıt değildir, O Yüce Allah'ın (cc) kendi sözleridir. Bunu anladığın zaman eminimki bu yazdıklarına gerçekten üzüleceksin.

Hüma; paylaşımın için teşekkür ederiz.Allah (cc) sana rüyanda O2Nu (s.a.v.) tekrar görmeyi nasip etsin, diğer alemde de bu sevgin ile komşu olmaya hak kazanırsın inşallah...

öncelikle hoşgeldiniz çok güzel bir tesbitte bulunmuşsunuz kardeşim aklı selim kardeşin böyle yazıları alerjisi var yeterki içinde efendimizden bahsedilsin hemen çıldırır

H

hüma-gül

Guest

Kardesim Allah bin kere razi olsun senden.Beni cok mutlu ettin.Insallah bana ettigin bu güzel dua hepimiz icin kabul olsun. AMIN

radikal

New member
Hoşbulduk ve gayet hoş gördük sizi:) Bir insan düşünün ki; Peygamberini seviyor yere göğe koyamıyor içinde taşımaya çalışıyor içine sığmıyor taşıyor, kalbine sokmaya çalışıyor sığmıyor, anlıyorki ancak paylaşınca sığacak O da bunu yapıyor kardeşleri ile paylaşmaya kalkıyor ve biz aklıselimler O'nu bu paylaşımından dolayı azarlıyoruz. Aklıselim o zaman sert kayaya çarptı çünkü; bu fakirde Rasulullah aşkı var, ne yapsa kar etmez!

Derdi Allah'ın (cc) rızası olanlara selam olsun!

H

hüma-gül

Guest
PEYGAMBERİMİZ (SAV)'İN ZORLUKLAR KARŞISINDAKİ GÜZEL TAVRI

Hz. Muhammed (sav), peygamberliği boyunca daha önce de belirtildiği gibi, türlü zorluklarla karşılaşmıştır. Kavminden inkar edenler ve müşrikler ona karşı son derece incitici sözler söylemişler, hatta büyücü veya delidir demişler, bazıları da Peygamberimiz (sav)'i öldürmek dahi istemiş ve bunun için planlar kurmuştur. Buna rağmen, Peygamberimiz (sav) her kültürden ve karakterden insanı eğitmeye, onlara Kuran'ı, dolayısıyla güzel ahlakı, güzel tavrı öğretmeye çalışmıştır.

Kuran ayetlerinde bildirildiği gibi, bazı kişiler en temel görgü kurallarından dahi habersiz olduğu için Peygamberimiz (sav) gibi ince düşünceli, üstün ahlaklı bir insana sıkıntı verebileceklerini düşünmemişlerdir. Peygamberimiz (sav) ise tüm bunlara karşı büyük bir sabır göstermiş, her durumda Allah'a yönelerek Allah'ın yardımını istemiş ve müminlere de sabrı ve tevekkülü tavsiye etmiştir.

Allah, Kuran'da Peygamber Efendimize birçok ayeti ile, inkar edenlerin söylediklerine karşı sabırlı olmasını şöyle tavsiye etmektedir:

Öyleyse sen, onların dediklerine karşılık sabret ve Rabbini güneşin doğuşundan önce ve batışından önce hamd ile tesbih et. (Kaf Suresi, 39)

Onların sözleri seni üzmesin. Şüphesiz 'izzet ve gücün' tümü Allah'ındır. O, işitendir, bilendir. (Yunus Suresi, 65)

Andolsun, onların söylemekte olduklarına karşı senin göğsünün daraldığını biliyoruz. (Hicr Suresi, 97)

Şimdi onların: "Ona bir hazine indirilmeli veya onunla birlikte bir melek gelmeli değil miydi?" demeleri dolayısıyla göğsün daralıp sana vahyolunanlardan bir kısmını terk mi edeceksin? Sen yalnızca bir uyarıcısın. Allah herşeye vekildir. (Hud Suresi, 12)

Peygamberimiz (sav)'in nelere sabır göstererek üstün bir ahlak sergilediğini düşünen müminlerin karşılaştıkları olaylarda kendilerine onu örnek almaları gerekir. Nefislerine ters düşen en küçük bir olayda ümitsizliğe kapılanlar, en küçük bir itirazda tahammülsüzlük gösterenler, Allah'ın dinini anlatmaktan vazgeçenler ya da yaptıkları ticarette başarısız olunca mutsuz olanlar, bu tavırlarının Allah'ın Kitabı'na ve Peygamberimiz (sav)'in sünnetine uygun olmadığını bilmelidirler. İman edenler, her olayda sabır gösterip, Allah'ı vekil tutup O'na hamd ederek, Peygamberimiz (sav) gibi üstün bir ahlak göstermeli ve Rabbimizin rızasını, rahmetini ve cennetini ummalıdırlar

Öyle buyük bu sevgi görmek marifet ister.Radikalislam kardesimizin yüreginin gördügü gibi.

fetih

New member
Ey Nuru'l Envar

Ey Nuru'l Envar

EY NURU'L ENVAR

Ey onsekiz bin alemin Sultanı!
Ey muhabbetullah deryasının menbaı!
Evliyaullah';ın çerağı yüce insan...
Sana binlerce salat ve selam olsun!

Hangi gönül var ki asırlardır sana meftun, sana tutsak, sana yangın, sana divane olmasın?..
Ey Nuru'l Envâr!.. Sen, Hak katından lütfedilensin bize.
Ya Resulallah! Sana kurban olmayan bu canların ne kıymeti olabilir ki? Uğruna feda olmayan bu varlığımızın ne değeri olabilir ki...

Sahabe-i Kiram (r.hum) Efendilerimiz seni o kadar çok seviyorlardı ki, Efendimiz; Senin olmadığın bir cenneti bile istemiyorlardı. "Kişi sevdiği ile beraberdir" müjdesini duyuncaya kadar yemeden içmeden kesilenler vardı.
Ebu Talib senin için şöyle demişti:
"Öyle beyaz bir yüz ki, o yüzün suyu hürmetine bulutlardan yağmur istenir. Öyle bir kerem sahibi ki yetimler, O'nun eline bakar, dullar ve yoksullar O'na güvenir.

Ey merhamet ve rahmet şahikası, alemlerin solmayan gülü... Tarih, sana delice râm olanların, ruh hallerini anlatırken, o büyük kumandan Halid B. Velid'ten (ra) bahseder;

Sarığında Allah Resulünün (sav) mübarek saçından bir tel taşıyordu. Bir gün başından sarık kayıp, düşman saflarına yuvarlanınca ardından koşmaya başlamıştı. Arkadaşlarının ikazına rağmen, kendi canını tehlikeye atacak bir fedakarlık gösterek"peygamberin hatırasına bir şey olacak diye korktum"demişti. Onlar senin yolunun delileri idi.
Biz de seni seviyoruz Ya Resulallah!.. Hakkı ile olmasa bile.
Seni bize her şeyden daha sevimli kılan Rabbimize hamd ediyoruz. Bize mübarek ve mukaddes kılındı, sana ait olan her şey...
Senin nur cemalin ve sünnetin bize şirin kılındı. Canımızdan aziz bildik Seni, tâ ki, imanımızın kemal bulsun.

Ey şefkatmeâb Efendimiz! Ümmetine çok düşkünsün biliyoruz. Doğumundan ölümüne kadar. Ümmetinin hidayeti ve selameti için sabahlara kadar sacid olan sensin.
Hasretiz cemaline, nurunla halleniriz ve başımızın tacıdır sen den bize kalan. Hasretinle biperva gönüller. O eşsiz pak-ı endamın, bizi böyle çepe çevre saran.

Ya Resulallah!
İnsanlık alemi senin gibisini görmedi, görmeyecek. Tefekkür ufkumuzun sonsuzluğunda Sen; ve varlığın bidayetinde senin nurun. Anılınca adın ürperir kalpler, yaşarır gözler. Firakınla yanan şu biçare susamışlara bir nazar kıl!..

Ey insanlık aleminin hidayet kaynağı Efendimiz (sav); böyle serteser perişan ve şefaatine muhtaç bu mücrimlere merhamet eyle! Ne olur; muhtacız himmetine...

fetih

New member
Ey bizlericin gönderilen son PEYGANBER

Ben seni görmeden sevdim EFENDiM

Hic kimse sevilmedi senin kadar

Veysel Karani olamasamda

Kapina yüzümü süremesemde

Rüyamda hayalin göremesemde

Ebubekir Siddik olamasamda

Yunus Emre gibi yanamasamda

Rüyamda hayalin göremesemde

Heran dilimdedir mübark adin

Sana gelemedim icimde yangin

Ahirettir benim enson duragim

Tek bir dilegim var yüce ALLAH tan

Cennette seninle görüssem biran

Doya doya bakip kokun koklasam

israfilim günahim cok ALLAH im

Sefaat etmessen ben neyaparim

Cehennemde cayir cayir yanarim

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Allah Razi Olsun Kardeslerim Su Garibinde Gönlüne Su Serptiniz Allah Razi Olsunki Bu Gözleri Güldürdünüz Allah Razi Olsun Sizden

H

hüma-gül

Guest
GÜL YÜZÜNÜ RÜYAMIZDA

Gül yüzünü rüyamızda

Görelim yâ Resûlallah

Gül bahçene dünyamızda

Girelim yâ Resûlallah

Aşkınla yaşarır gözler

Hasretinle yanan özler

Mübarek ravzana yüzler

Sürelim yâ Resûlallah