Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Eşşek anırınca abdest bozulur diyorum

NUAYMAN

New member
olayın aslını acıklayımmı yalnız cok iyi tahminler oldu:rolleyes:

talha_

New member
çölde geçiyordu galiba olay..hoca bunu hutbede anlatıyordu..öyle bisiydi ya..neyse olayı ilk ağızdan dinleyelim...hizmetkar kardes buyur...

NUAYMAN

New member
köylünün birisi cuma günü pazar icin şehre gider ve cuma namazı icin camiye gider ve kolon un dibine oturur hoca hutbede birşeyler anlatırken uyuya kalır ve bir kac dakika sonra irkilir uyanır o sırada hoca yani bundan anlaycağımız eşşeğin anırdığını duyunca abdestimiz bozulur der ve konuyu bitirir bunu duyan köylü köyüne gider gitmez tanıdıklara koşar komşular duymayan kalmasın bizim şimdiye kadar kıldığımız namazlar boşa gitti eşşek anırınca abdestimiz bozulurmuş namazları abdestsiz kılmışız komşular olurmu öyle şey derler nerden duydun bunu vallahi yalan söylemiyorum şehirde hoca hutbede söyledi isterseniz gidip kendisine soralım der ve ertesi gün hep birlikte doğru şehre giderler varırlar hocanın yanına köylü hemen atılır hocam siz dün hutbede eşşeğin anırdığını duyunca abdestimiz bozulur demedinizmi der hoca evet der köylüler hep bir ağızdan nasıl olur böyle şey derler bizim köyde eşşek anırtısı eksik olmazki hoca biliyorum köyde eşşek anırtısı eksik olmaz ama camide de uyunmaz der ve konunun aslını anlatır bir kişi eşşeği ile uzak bir yere calışmaya gider suyunuda eşşeğe yüklemiştir o sıra eşşeği elinden kurtulup kacıp kaybolsa kişi eşşeğini bulamasa namaz vakti gelince teyemmüm abdesti alıp namazını kılabilir. Fakat Namaz kılarken (eşek anırsa abdesti bozulur) dedim.......uzun lafın kısası işin aslını anlamadan bazen kardeşlerimizi karşı kırıcı olabiliriz hakkınızı helal edin

Üst Alt