Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Eğitim şart...

• Konbuyu başlatan Peris
  • Başlangıç tarihi
P

Peris

Guest
İslam geldiyi ilk günden ilmi ve biliyi himaye etmiş,tehsil almayı her bir fert için vacib saymış.İslam ilmi gizletmeyi ve başkalarına öğretmemeyi yasak etmiş.İlim öğrenmeyin ve öğretmeyin sevabı ve faziletleri hakda Hz.Peygamberden (s.a.s) nakl edilen çok sayda hadisler var.Tarihi bir olay Hz.Peygamberin (s.a.s) ilim öğrenmeye ne kadar kıymet verdiğini açıkca örneği:
Bedr savaşında müslümanlar zafer elde etdiler. Müşriklerin bir hissesi esir alınmış.Esirlerden bir kısmı azad olunmaları için para ve ya mel verecek durumda değildiler.Yazmayı ve okumayı bildikleri için Hz.Peygamber (s.a.s)gösteriş verdi ki, on müslümana yazmayı ve okumayı öğretse azad olunacak.Bu yolla da çok sayda müslüman yazma ve okuma öğrendi.
Hz.Ali(as) hutbelerinin birinde ilmin yayılmasını İslam hükumetinin vazifelerinden biri hesab ederek şöyle buyurmuş:
“Ey cemaat! Benim sizin boynunuzda hakkım olduğu gibi sizin de benim boynumda hakkınız vardır. Sizin hakkınız budur ki, gerek ben her zaman sizə öğüt-nasihat verim.
Sizin sermayelerinizin ve malınızın artırılması için çalışayım.Cehl ve nadanlık durumunda kalmamanız için size hoşreftarlık, edeb, ilim ve telim-terbiye öğretmek benim vazifemdir.”

Bazı din adamları dünyevi ilmı öğrenmeyi faydasız bi şey sanıyor, bazı “okumuş adamlar” ise dini eğitimi geriye adım gibi kabul ederler.Halbuki dini eğitimle dünyevi ilimlerin eğitimi birge yürütülmeli.Hele o zamanlar bile medreselerde dini eğitimle yanaşı coğrafya, astronomiya ve s. dersleri de verilmiş.Bir de Türkiyede baş örtüsüyle üniversiteye girme yasağı da ilginc.Sanki başörtüsü laikliliği zedeliyormuş.Acaba laikliliği en çok ne zedeler: XXI yüzyıl olmasına rağmen hala okuma yazma bilmeyen genclerin olmasımı, yoksaa.. tesettürlü üniversite mezunumu.???????

gönül dostu

New member
Selamun aleykum kardeşim.öncelikle paylaşımın için tşklr ayrıca buna bişi eklemek istedim .İslamiyetin ilme ve okumaya verdiği değer ilk emrin OKU olmasından anlıyoruz zaten.A.e.olun ...Selam ve duayla...

ARZ_7

New member
İslam geldiyi ilk günden ilmi ve biliyi himaye etmiş,tehsil almayı her bir fert için vacib saymış.

Her ne kadar vacib denebilirsede, bunu terim manası ile karıştıranlar olacaktır. O yüzden Talebul ilmu rafizatun/İlim taleb etmek farzdır demek saha doğru olacaktır.

Tarikattan_Husniye

New member
ama erkekler alsın eğitimi. kızlar almasın. günah. kuranda öyle yazıyormuş. öyle diyorlar.

ARZ_7

New member
ama erkekler alsın eğitimi. kızlar almasın. günah. kuranda öyle yazıyormuş. öyle diyorlar.

Vacib deyince kimse anlamaz diye, hadisin sadece "ilmin farz" olduğu bölümünü aktarmıştım. Tamamlayalım;
Talabül ilmü farizatün külli ala müslimin ve müslimetin/İlim taleb etmek/öğrenmek, erkek-kadın her müslümanın üzerine farzdır.

gönül dostu

New member
tarikattan hüseyin kardeşim bu gün yazdığın bir kaç mesaj dikkatimi çektide akıl erdiremedim senin amacın nedir??????
Amacın dur bu siteye üye olup huzur bozayım ise emin olabilirsin senin bu yaptıkların bu sitenin huzurunu kaçırabilecek seyler değil.
Ayrıca burda eğer zaten haddini aşarsan engellenip yada üyeliğin silinecektir .Yani ne edersen kendine edersin kendi kendine...Bilmem anlatabildim mi sana...Gerçi anlatabildiğin karşındakinin anlıyabildiği kadardır ama inş. bu yazdıklarımı anlıyabilecek kapasitedesindir...
inş.rabbim sanada hidayet nasip eder...Selam ve duayla...

radikal

New member

Gerçi üyeliğin durdurulduğu için cevap veremeyeceksin ama ben yine de yazayım da, hiç olmazsa içimde kalmasın:

Birileri seni kötü işletmiş, sen de safdilliler gibi inanmışsın. Kur'an'ı kulaktan dolma öğrendiklerin ile eleştireceğine, eline al bari Kur'an'ı, biraz oku da; beynini ona buna, şuna kiraya vermeden gel, kendi içindekilerini kendin yaz buraya.

P

Peris

Guest
Abi gerçi siz bahsetdiyiniz "üye" hakda hoşgörülü davrandınız. Ama ben kesinlikle inanırım ki "Her kes dilinin altında saklı" Hz. Ali.
Çünkü dil - kalbin tercümanı diye düşünüyorum.

mechanisticbreath

New member
Bence bazı bilim adamlarının anlamını kaydırdığı gerçek Kuran ile bilimin iç içe oluşudur. İlimin asıl sahibi yüce Allah (c.c.) dır. Etle kemik gibidir hakikatler. Dolayısıyla bazı kesim insanlar bunu idrak edemiyor. Açıkça gören gözlerine kendileri perde kapatıyor. Vicdanları onları sayısız kez uyarmasına rağmen bilimin ışığına sığınıyorlar. Güya karanlıklardan kaçıyorlar. Bilmeliler ki irfan sahibi kendileri hakikat sahibi Allah (c.c.) dır.

P

Peris

Guest
Kuran ile bilimin iç- içe olması bir gerçek.
Darvinin tekamül nezeriyyelerini biliriz.İnsanın maymundan yaranması hakda ki saçma nezeriyyelerini.Hatta bir zamanlar bu nezeriyye bazı ülkelerin okullarında bile tedris edilirdi.Bana göre Darvin Kuranı bilseydi ve bu ayetleri Şüphesiz siz, içinizden Cumartesi yasağını çiğneyenleri bilirsiniz. Biz onlara, “Aşağılık maymunlar olun” demiştik. Biz bunu, hem onu görenlere, hem de sonra geleceklere bir ibret ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlara da bir öğüt kıldık.”(Bakara suresi 65-66.ayetler)
okumuş olsaydı belki de bilimsel araşdrmaları başka istikametde ve daha faydalı ola bilirdi.

ARZ_7

New member
Kuran ile bilimin iç- içe olması bir gerçek.
Darvinin tekamül nezeriyyelerini biliriz.İnsanın maymundan yaranması hakda ki saçma nezeriyyelerini.Hatta bir zamanlar bu nezeriyye bazı ülkelerin okullarında bile tedris edilirdi.Bana göre Darvin Kuranı bilseydi ve bu ayetleri Şüphesiz siz, içinizden Cumartesi yasağını çiğneyenleri bilirsiniz. Biz onlara, “Aşağılık maymunlar olun” demiştik. Biz bunu, hem onu görenlere, hem de sonra geleceklere bir ibret ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlara da bir öğüt kıldık.”(Bakara suresi 65-66.ayetler)
okumuş olsaydı belki de bilimsel araşdrmaları başka istikametde ve daha faydalı ola bilirdi.

Neden saçma olsun. ADam araştırmış bulmuş maymundan geldiğini.. Demek ki soyu "maymun" olan soydan geliyormuş.. Taktir etmek lazım. Soyunu inkar etmiyor..

ARZ_7

New member
Hatta bir zamanlar bu nezeriyye bazı ülkelerin okullarında bile tedris edilirdi.

Bazı ülkelerin başında Türkiye geliyor.

Evvel senelerde dershaneye gitmiştik. Biraz geç yazıldığımız için, ek olarak ilk konuları görüyorduk, tarih dersinden..

Hoca biraz din ile alakamızı anlamış olmalı ki, arkadaşlar bunların gerçek bir tarafı yok ama ben anlatmak zorundayım demesin mi? Başladı anlatmaya..

Böyle bir eğitim sistemi olabilir mi Allah aşkına. Bu dediğim üç sene önce. Değişmiş olsun, zannetmiyorum. Hala devam... Ehli küfrün dalaletine dalmaya, balığın suya dalışı gibi..

Üst Alt