Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Diyalog Süreci Baltalanmış, Çok Üzüldük (!)

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Yazi dilinde yanlis telafuz edilmez. Bakin siz yine ne anlatmak istedigimi anlamadiniz. Halbuki ayni dili konusuyoruz. Kendinizden cok emin olmayin ve dilbilgisi konularindan tevriye, tesbih, tezat gibi konulara calisin ve örneklere de bol kitap okuyarak göz atin. Zaten bu inceliklerde cambaz misali dolasmayi birakirsiniz :) O cümle herseye inat yanlis olsa da siz gibi mürekkep yalamis bir insanin rahatca anlayabilecegi sekilde tasvirlenmistir :)

Hem red edip hem cevap beklemeniz düsündürücü. Bu niyet halis olmaz o zaman hem red edin hemde su soruyu bana sorun ;

Link :( http://www.islamforum.net/155931-post12.html )

ARZ_7

New member
Yazi dilinde yanlis telafuz edilmez. Bakin siz yine ne anlatmak istedigimi anlamadiniz. Halbuki ayni dili konusuyoruz. Kendinizden cok emin olmayin ve dilbilgisi konularindan tevriye, tesbih, tezat gibi konulara calisin ve örneklere de bol kitap okuyarak göz atin. Zaten bu inceliklerde cambaz misali dolasmayi birakirsiniz :) O cümle herseye inat yanlis olsa da siz gibi mürekkep yalamis bir insanin rahatca anlayabilecegi sekilde tasvirlenmistir :)

Nasihatleri bırakıp, size verdiğim cevabın değiştirlme tarihine bir kez göz atmış olsaydınız, "yaptığınız hatayı" bir kaç kez okuyarak düzelttiğimi anlayacaktınız.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Nasihatleri bırakıp, size verdiğim cevabın değiştirlme tarihine bir kez göz atmış olsaydınız, "yaptığınız hatayı" bir kaç kez okuyarak düzelttiğimi anlayacaktınız.

Ben ilk ne okudu isem ona göre cevap verdim. Sizin önceden yazmis oldugunuz cevaplari dönüp yeniden okuma gibi bir zorunlulugum yok ne yazik ki. Bunu nasihat olarak algilasaydiniz, sanirim " nasihatleri birakip " gibi bir cümleyle baslamazdiniz. Ama önemli degil egitim kurumlari bunu yapiyor sadece benimkisi kendini bilmislik gibi oldu. :)

ARZ_7

New member
Ben ilk ne okudu isem ona göre cevap verdim. Sizin önceden yazmis oldugunuz cevaplari dönüp yeniden okuma gibi bir zorunlulugum yok ne yazik ki. Bunu nasihat olarak algilasaydiniz, sanirim " nasihatleri birakip " gibi bir cümleyle baslamazdiniz. Ama önemli degil egitim kurumlari bunu yapiyor sadece benimkisi kendini bilmislik gibi oldu. :)

Ben ilk ne okudu isem ona göre cevap verdim.

Elbette ne okuduysanız ona göre cevap verirsiniz. Fakat o mesaja bakmanızı söyledikten sonra söylediklerinizin, bekir abinin telaffuz yanlışlığını anladığınızı ve anlama kabiliyetinizin ne kadar yüksek olduğunu ifade eden sözlerinizin boşa gittiğini görebilirdiniz.

Bunu nasihat olarak algilasaydiniz, sanirim " nasihatleri birakip " gibi bir cümleyle baslamazdiniz.

Nasihatlerin karşıdakinin algılamasına bağlı olduğunu kim söyledi size?

Siz kendi aklınızca nasihat ediyorsunuz. Bende nasihat olarak algıladım ve nasihatlerinizi bırakmanızı söyledim. O ifadelere nasihat dediysem, nasihat olarak algıladığımı göstermez mi?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu makaleyi yari kesmissiniz ve 10 sene önce yazilmis. 10 sene sonra özür dilemis oldunuz belki bakarsiniz bir 20 sene sonrada özür dilersiniz. Bence yazdiginiz " baslik " ve " verdiginiz cevap " ciddiyetten uzak geldi. En azindan bana öyle gözüktü ben yanlis gördü isem 10 sene sonra özür dilerim (!) :)

Çok uzun ve parça parça eklenmiş Hocaefendi'nin sitesine, bu nedenle iki parça aldım ama devamlarını okudum, bunu da belirttim zaten.

Evet, sanıyorum 2003 senesine ait bu yazı. Ben daha yeni okudum ama, bu nedenle de okuduğum tarih itibari ile mukabele ettim.

Verdiğim cevap ise diyalog adına yapılanlardan eminim daha ciddidir. Ama senin özür dilemen gerekmez sevgili Kerim, özürlerin hepsi şimdilik bize mahsus...

radikal

New member
2003 senesinde yazılmış, öyle mi ? Ama bu çok uzun bir süre Bekir bey! hem de çok uzun bir süre. Öğlen söylediğinin akşam tam tersini söyleyen bir insan için cidden uzun bir süre. Çok ayıp etmişsiniz bay fetullah'a.

Yahu uyanın artık arkadaşlar, uyanın! Kral çıplakkkkkkkkk!

Daha dün amerika için ağzına lanet kelimesinden başka bir şey almayan bir insan, şimdi o ülkenin cıa şefinin desteği ile yine o ülkede yaşıyor. Hatta yaşamaya çalışıyor, yabancılar şubesi ülke dışına gönderip sınırdışı edecek, bay fatullah green card alarak yerleşmeye amerikan vatandaşı olmaya çalışıyor. Amerikan vatandaşı olmak için incil üzerine yemin etmek için hazırlanmış, bu gün yarın edecek. Bu dahi sizin için bir anlam ifade etmiyor mu?

Yahu! yapmayın, Allah rızası için artık uyanın yahu!

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Çok uzun ve parça parça eklenmiş Hocaefendi'nin sitesine, bu nedenle iki parça aldım ama devamlarını okudum, bunu da belirttim zaten.

Evet, sanıyorum 2003 senesine ait bu yazı. Ben daha yeni okudum ama, bu nedenle de okuduğum tarih itibari ile mukabele ettim.

Verdiğim cevap ise diyalog adına yapılanlardan eminim daha ciddidir. Ama senin özür dilemen gerekmez sevgili Kerim, özürlerin hepsi şimdilik bize mahsus...
Nerde yaziyormus 2003 senesi? Buraya kopyaladiginiz kaynak yerini gösterebilirmisiniz?

ibrahim571632

New member
Müslümanlar arasında sevgi yayılmamışken, fetullah hoca hristiyanlarla müslümanlar arasında sevgi yaymaya çalışıyor..

Hoca efendiyi müslümanlar arasında sevgi yayılmamışken hırıstiyanlar ile müslümanların arasına sevgi yaymaya çalışmakla eleştiriyorsunuz ama O'nun yaptığı iş yeryüzünün neresinde ve kime karşı yapılırsa yapılsın erdemli bir iş.Biz bu tavrın benzerlerini Peygamber Aleyhiselamda da gördük Mevlana misal Allah dostlarında da....Zira muhatabın vasfından ziyade yapılan işteki Rızai İlahi muradı mühim ve esas olandır.Ve bu bir ERDEMdir.
Şu halde siz Hoca Efendiden evvel kendi erdemsizliğinizi eleştirseniz daha iyi olmaz mıydı? Zira siz şu yazdıklarınız ile bir müslümanın sırtına çıkıp birçok müslümanın tepesine kin,nefret,buğz gibi zehirli tohumlar fırlatıyorsunuz.Acaba hangisi tenkide müstehak???
Ne diyelim Allah sizi de, Fethullah Hocayı da, bizide bağışlasın.

ARZ_7

New member
ama O'nun yaptığı iş yeryüzünün neresinde ve kime karşı yapılırsa yapılsın erdemli bir iş.Biz bu tavrın benzerlerini Peygamber Aleyhiselamda da gördük Mevlana misal Allah dostlarında da.

Şimdi onun yaptıkları peygamberii bir davranıştır mı diyorsunuz?

ibrahim571632

New member
Ben daha çok sizin niyetiniz ve davranışınızla meşgulüm.Ayrıca soranın vakıf olduğu bir sualin cevabını vermek her ne kadar abes bir iş olsa da ben merakınızı gidermek meramıyla derim ki; Allah Rızası için yapılan her iş peygamberani bir iştir.Zira Allah'a açılan her yol Peygamberin huzrundan geçer çünkü O'nun talim ve terbiyesinin maksadı Allah'ı tanıtmak ve O'nun rızasına erdirmektir.

ARZ_7

New member
Allah Rızası için yapılan her iş peygamberani bir iştir.Zira Allah'a açılan her yol Peygamberin huzrundan geçer çünkü O'nun talim ve terbiyesinin maksadı Allah'ı tanıtmak ve O'nun rızasına erdirmektir.

O halde Allah ve rasülüne uymayan hiçbir işte Allahın rızası yoktur öyle mi?

ibrahim571632

New member
Aklınızda ve kalbinizde, konuyu Allahın Rızasından, Hoşnutsuzluğuna ve bunların sebeplerine doğru seyahate çıkaran nedir az çok tahmin edebiliyorum.Allah tuzak kuranları sevmez.Sözü dolandırmayın ben size laf ebeliği yapmıyorum.Bildiğiniz soruları bana yöneltmeyin.Ben Kur'an_ı Azimüşşanın fihristesi değilim.Rıza_i ilahi ile ilgili merakınızı oradan giderin.

ARZ_7

New member
Aklınızda ve kalbinizde, konuyu Allahın Rızasından, Hoşnutsuzluğuna ve bunların sebeplerine doğru seyahate çıkaran nedir az çok tahmin edebiliyorum.Allah tuzak kuranları sevmez.Sözü dolandırmayın ben size laf ebeliği yapmıyorum.Bildiğiniz soruları bana yöneltmeyin.Ben Kur'an_ı Azimüşşanın fihristesi değilim.Rıza_i ilahi ile ilgili merakınızı oradan giderin.
Cevabı sizden öğrenmek için sormuyorum zaten. Sizinde bildiğinizi biliyorum. Fakat hikmetinden sual olunmaz deyip yola devam etmenizi anlamış değilim.

ibrahim571632

New member
Yazdıklarımın arasında, hikmetlerin sorgu memurluğunu yaptığıma dair bir ifadem yok.Yoksa siz, Hırıstiyanlar ile müslümanlar arasında sevgi bağları kurmak işinin hikmetini sorguladığınızı bir an unuttunuz da eyleminizi bana mı itham ediyorsunuz.Ve benim hikmet sorgulamadan amenna dediğimi düşünüyorsunuz.
Velhasıl kardeşim hikmetinden sual olunmaz deyip yola devam etmek ifadeniz aynaya bakmadan konuşmak olmuş???
Ben suallerimi Kur'ana ve Rasulullaha A.S. yöneltirim ve aldığım cevaplarıda sorgulamam.

Son düzenleme:

ARZ_7

New member
Peygamberi olmayan davranışlara peygamberi davranış demeniz pek sorguladığınızı göstermiyor.

Ben suallerimi Kur'ana ve Rasulullaha A.S. yöneltirim ve aldığım cevaplarıda sorgulamam.

Ne kadar güzel gerçekten. O halde peygamberi davranış dediğiniz davranışta, Kur'an'a ve Rasulullaha soracağınız bir çok sual vardır elbette.

Üst Alt