Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dirilere uyarı

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
zaten kuran diri olan için inmiştir ibret alsın diye fakat diger bir ayettede sanırım söylede biz bunu bir rahmet olarak indirdik buradaki rahmet iki türlüdür biri diriler üzerindeki rahmet digeri de ölüler üzerindeki rahmettir fakat en önemlisi diri olanadır

Enver Ýstek

metin mete
zaten kuran diri olan için inmiştir ibret alsın diye fakat diger bir ayettede sanırım söylede biz bunu bir rahmet olarak indirdik buradaki rahmet iki türlüdür biri diriler üzerindeki rahmet digeri de ölüler üzerindeki rahmettir fakat en önemlisi diri olanadır

Ayetide yazsaydin Rahmetin iki kisminda ögrenirdim,

Enver Ýstek

metin mete
metin abi burada bir yanlış anlasılma oldu bu peygamber s.a.v için söylenen bir ayettir özür dilerim fakat ölüyede fayda olur kanatindeyim

Ya casus ben seni yalanlamak veya asagilamak icin böyle yazmadim ayeti yazki kalpler mutmain olsun demek istemistim.Yoksa baskaca bir amacimiz yoktur Elhamdülillah..

Hakikatullah

New member
Selamlar

Allah'ın rahmeti vahiy ile akledenlere olsun inşaallah.

Allah vahyin yolundan gidenlere yar ve yardımcı olsun inşaallah.

muhabbetle, Ne mutlu Hanif olan İbrahimin milletine tabi olanlara..

muhabbtle

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
Ya casus ben seni yalanlamak veya asagilamak icin böyle yazmadim ayeti yazki kalpler mutmain olsun demek istemistim.Yoksa baskaca bir amacimiz yoktur Elhamdülillah..
metin abi zaten öyle bir niyetin oldugunuda düsünmüyorum sende haklısın bir nevi bu konuda kuran hidayet kaynagı ve diriler için inmiştir fakat bende diyorumki ölüyede faydası dokunur

Enver Ýstek

metin mete
metin abi zaten öyle bir niyetin oldugunuda düsünmüyorum sende haklısın bir nevi bu konuda kuran hidayet kaynagı ve diriler için inmiştir fakat bende diyorumki ölüyede faydası dokunur

Ben ayetimi verdim,Kuranin diriler icin oldugunu belirttim.Sende ölüler icinde Rahmettir yazan ayeti verki kalbimizin kabarikligi gitsin ve mutmain olalim dedim.Varsa ver yoksa.....

ibrahim571632

New member
Kardeşim şüphesiz kuran diriler için bir öğüt ve hidayet rehberidir.. Allah içindekiler ile amel etmeyi nasip etsin..

Yalnız ölülerin ruhuna okunmasınında bir mahsuru yoktur.. Yanlış olan kuranı hayattan tamamen soyutlayıp, mezarlıkta okunan bir kitap haline getirmektir..
Resul-i Ekrem (sav)'in: "-Her kim kabristana girer de Yasin Suresi'ni okursa, o gün Allahu Teala (cc) kabirdekilerin azablarını hafifletir. Okuyana da oradakilerin sayısınca sevap verilir." ( İbn-i Abidin- Reddü'l Muhtar Ale'd Dürri'l Muhtar- İst: 1983 C: 3 Sh: 503. )
buyurmuştur..
---Alıntı---
Nezaman Yaşayan Kur'an olan bir Rasulümüz olduğunu unutmazsak o vakit Kur'anda alenen hükmü bulunmayan konuların Rasulde olabileceğini hatırlayabiliriz.
Hala reddeden varsa Okuyup Resulünün Latif ruhuna havale ettiği Yasinlerin hangi kitapta bulunduğunu düşünsün...

Selam ve Dua ile...

Enver Ýstek

metin mete
Kardeşim şüphesiz kuran diriler için bir öğüt ve hidayet rehberidir.. Allah içindekiler ile amel etmeyi nasip etsin..

Yalnız ölülerin ruhuna okunmasınında bir mahsuru yoktur.. Yanlış olan kuranı hayattan tamamen soyutlayıp, mezarlıkta okunan bir kitap haline getirmektir..
Resul-i Ekrem (sav)'in: "-Her kim kabristana girer de Yasin Suresi'ni okursa, o gün Allahu Teala (cc) kabirdekilerin azablarını hafifletir. Okuyana da oradakilerin sayısınca sevap verilir." ( İbn-i Abidin- Reddü'l Muhtar Ale'd Dürri'l Muhtar- İst: 1983 C: 3 Sh: 503. )
buyurmuştur..
---Alıntı---
Nezaman Yaşayan Kur'an olan bir Rasulümüz olduğunu unutmazsak o vakit Kur'anda alenen hükmü bulunmayan konuların Rasulde olabileceğini hatırlayabiliriz.
Hala reddeden varsa Okuyup Resulünün Latif ruhuna havale ettiği Yasinlerin hangi kitapta bulunduğunu düşünsün...

Selam ve Dua ile...

Bu kelimenin anlami Kuran eksikmi oluyor.

Bu bir kitaptır ki, Hakim ve Her şeyden Haberdar olan, ayetlerini hüküm ifade edici (muhkem) kılmış ve sonra detaylandırıp(fussilet) açıklamıştır.

Hud Suresi 1

Kitap’ ta hiçbir şeyi eksik bırakmadık.

Enam Suresi 38

De ki “ Ben sizi ancak vahiy ile uyarıyorum.”

Enbiya Suresi 45

Onlara ayetlerimiz açık açık okununca, bizimle karşılaşmayı ummayanlar “Bize bundan başka bir Kuran getir veya bunu değiştir.” dediler. De ki “Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece vahyolunana uyuyorum.”

Yunus Suresi 15

ibrahim571632

New member
Bu kelimenin anlami Kuran eksikmi oluyor.

Haşa ve Kella.
Böyle bir iddia nasıl düşünülebilir.

Sizinde malumunuz Kur'anda müteşabih ayetler vardır ve bu ayetler ancak Rasul(S.a.s.) ve İmanda derinleşmiş Gönül erbablarınca anlaşılır ve hükmü kavranır.

Benim Kur'anda alenen bulunmayan hükümlerden kastım tahmin edersinizki bu tür ayetlerdir.Asla Kur'anın eksikliğini kastederek konuşmadım ve böyle bir gaflete düşmekten Allaha sığınırım.Yanlış anlaşılacak bir kelamım varsa bu benim noksanlığımdır.Haşa Kur'anın olamaz.

Konunun özündeki fikrim hala sabittir.Kur'anda hükmü alenen bulunmayan ima edilmemiş veya değinilmemiş her konu Rasulü Ekrem tarafından, döneminde ifşa edilmiş açıklanmıştır.

Alemlere Rahmet olan Efendimiz , bazı surelerin Ahirete irtihal etmiş mümünlere rahmet vesilesi olacağı ve okuyanada günahlarından azad olunacağı müjdesi vermiş ise ben bunun hükmünün kur'anda bulunup bulunmadığını araştırmaktan, didik didik ayeti kerime aramaktan ve bunu tartışmaktan Efendime karşı HAYA ederim.
Selametle....

Enver Ýstek

metin mete
Haşa ve Kella.
Böyle bir iddia nasıl düşünülebilir.

Sizinde malumunuz Kur'anda müteşabih ayetler vardır ve bu ayetler ancak Rasul(S.a.s.) ve İmanda derinleşmiş Gönül erbablarınca anlaşılır ve hükmü kavranır.

Benim Kur'anda alenen bulunmayan hükümlerden kastım tahmin edersinizki bu tür ayetlerdir.Asla Kur'anın eksikliğini kastederek konuşmadım ve böyle bir gaflete düşmekten Allaha sığınırım.Yanlış anlaşılacak bir kelamım varsa bu benim noksanlığımdır.Haşa Kur'anın olamaz.

Konunun özündeki fikrim hala sabittir.Kur'anda hükmü alenen bulunmayan ima edilmemiş veya değinilmemiş her konu Rasulü Ekrem tarafından, döneminde ifşa edilmiş açıklanmıştır.

Alemlere Rahmet olan Efendimiz
, bazı surelerin Ahirete irtihal etmiş mümünlere rahmet vesilesi olacağı ve okuyanada günahlarından azad olunacağı müjdesi vermiş ise ben bunun hükmünün kur'anda bulunup bulunmadığını araştırmaktan, didik didik ayeti kerime aramaktan ve bunu tartışmaktan Efendime karşı HAYA ederim.
Selametle....

Senin efendin benim Itaat ile baglandigim Allahin Resulü aynimi acaba?Tahacüp...Birde lütfen bir iddia ortaya atinca ayetlerle delillendiriniz...Tahminen Vahy den tam yararlanma olmamis...Sen haya etme demiyorum ama birde onun söyledigine neden bakmiyorsun..

Enbiya Suresi 45

ibrahim571632

New member
Senin efendin beni Itaat ile baglandigim Allahin Resulü aynimi acaba?Tahacüp...Birde lütfen bir iddia ortaya atinca ayetlerle delillendiriniz...Tahminen Vahy den tam yararlanma olmamis...
Enbiya Suresi 45

İddianı çürütmek gibi bir gaye edinmedim ama Yasin suresini bilirsin.İşte O şerefli sure Kur'anın diriler için indirildiğini söyler ama Efendimiz Ölülerinize muayyen vakitlerde Allah rızası için yine ne tevafukturki aynı sureyi okumamızı tavsiye ediyor.
Senin iddiana ve bana göre radikal ve çok katı görüşüne göre Efendimiz HZ MUHAMMED (A.s.) (Bu aynı peygambere tabi olduğumuzu belirtmek içindi...) bu ayeti haşa bilmiyormuydu da Haşa ve haşa Allahın emrettiğinin zıddını tavsiye etti.

Öyle ya sana göre muhakkak bir ayet delili lazım Efendimizin bu tavsiyesi için.

Yapmayın neolur yapmayın...

Bari Allahın resulüne saygılı olun ve onun tavsiyesi ile ilgili ileri-geri, bilip-bilmeden düşünüp-akletmeden hüküm ferman etmeyin

Uslubumun kalbinizi kırmamasını hassasiyetimin sadece Allah rızası olduğunun unutulmaması temennisi ile...

Enver Ýstek

metin mete
İddianı çürütmek gibi bir gaye edinmedim ama Yasin suresini bilirsin.İşte O şerefli sure Kur'anın diriler için indirildiğini söyler ama Efendimiz Ölülerinize muayyen vakitlerde Allah rızası için yine ne tevafukturki aynı sureyi okumamızı tavsiye ediyor.
Senin iddiana ve bana göre radikal ve çok katı görüşüne göre Efendimiz HZ MUHAMMED (A.s.) (Bu aynı peygambere tabi olduğumuzu belirtmek içindi...) bu ayeti haşa bilmiyormuydu da Haşa ve haşa Allahın emrettiğinin zıddını tavsiye etti.

Öyle ya sana göre muhakkak bir ayet delili lazım Efendimizin bu tavsiyesi için.

Yapmayın neolur yapmayın...

Bari Allahın resulüne saygılı olun ve onun tavsiyesi ile ilgili ileri-geri, bilip-bilmeden düşünüp-akletmeden hüküm ferman etmeyin

Uslubumun kalbinizi kırmamasını hassasiyetimin sadece Allah rızası olduğunun unutulmaması temennisi ile...

Iste meselede bu ya Her seferinde dikte ederek ben Vahyle uyariyorum/Uyuyorum demesine ragmen bu gibi bir hadisi söyledigini iddia edebiliyorsunuz...

Enbiya Suresi 45

Onlara ayetlerimiz açık açık okununca, bizimle karşılaşmayı ummayanlar “Bize bundan başka bir Kuran getir veya bunu değiştir.” dediler. De ki “Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece vahyolunana uyuyorum.”

Yunus Suresi 15

Ona olan saygi ve sevgimizin büyüklügü onu bu gibi olumsuz sözlerden TENZIH ediyoruz.

ibrahim571632

New member
Iste meselede bu ya Her seferinde dikte ederek ben Vahyle uyariyorum/Uyuyorum demesine ragmen bu gibi bir hadisi söyledigini iddia edebiliyorsunuz...

Enbiya Suresi 45

Yunus Suresi 15

Ona olan saygi ve sevgimizin büyüklügü onu bu gibi olumsuz sözlerden TENZIH ediyoruz.

Ben yazına, senden, benden ve kendini alim addeden birçok fukaradan daha çok ALİM nazarıyla baktığım ve tavatür derecesinde bir katiyetle nakledilegelmiş hadis ALİM'lerinin rivayetleriyle cevap vermek istiyorum.

Nefsimle birlikte okuyunuz lütfen....

* YASİN Suresini ölülerinize okuyunuz. (Tirmizi)

* Her şeyin bir kalbi vardır. Kur'an'ın kalbi de YASİN'dir. Kim Yasin'i okursa, Cenabı Hak ona on defa Kur'an okumus kadar sevap ihsan eder. (Tirmizi)

* Kim geceleyin YASİN okursa affedilmiş olarak sabaha çıkar. (Tirmizi)

* YASİN’i Her gece okuyan, şehid olarak ölür(Elmanevi)

* YASİN’i okuyunuz. Onda on bereket vardır:
1- Aç, okursa doyar,
2- Çıplak, okursa giyinir,
3- Bekar, okursa evlenir,
4- Korkusu olan, okursa emin olur, :
5- Mahzun, okursa ferahlar,
6- Misafir okursa seferde yardım görür,
7- Kayıp (için okunursa) bulunur,
8- Hasta okursa (veya hastaya okunursa) şifa bulur,
9- Ölü üzerine okunursa azabı hafifler,
10- Susayan okursa suya kavuşur. (Ramuz 79/4)

* Her kim anne ve babasının veya bunlardan biri nin kabrini her Cuma ziyaret eder ve yanlarında YASİN okursa, her harfinin sayısınca ona mağrifet olunur. (Hak dini Kur'an dili)

* YASİN-i ŞERİF'i gece okuyan, Yedi hatim sevabına nail olur.

* YASİN-i ŞERİF'i gece okuyana, 20 hac sevabı verilir. (Künüzü'd Dekaik)

Eğer bu kaynaklara rağmen bana hala Kur'an ahkamının dışında bir ahkam ile kendisine nasihat edilmesini isteyen ahmaklara ithaf edilmiş ayetleri okumazsın umarım...

Enver Ýstek

metin mete
Ben yazına, senden, benden ve kendini alim addeden birçok fukaradan daha çok ALİM nazarıyla baktığım ve tavatür derecesinde bir katiyetle nakledilegelmiş hadis ALİM'lerinin rivayetleriyle cevap vermek istiyorum.

Nefsimle birlikte okuyunuz lütfen....

* YASİN Suresini ölülerinize okuyunuz. (Tirmizi)

* Her şeyin bir kalbi vardır. Kur'an'ın kalbi de YASİN'dir. Kim Yasin'i okursa, Cenabı Hak ona on defa Kur'an okumus kadar sevap ihsan eder. (Tirmizi)

* Kim geceleyin YASİN okursa affedilmiş olarak sabaha çıkar. (Tirmizi)

* YASİN’i Her gece okuyan, şehid olarak ölür(Elmanevi)

* YASİN’i okuyunuz. Onda on bereket vardır:
1- Aç, okursa doyar,
2- Çıplak, okursa giyinir,
3- Bekar, okursa evlenir,
4- Korkusu olan, okursa emin olur, :
5- Mahzun, okursa ferahlar,
6- Misafir okursa seferde yardım görür,
7- Kayıp (için okunursa) bulunur,
8- Hasta okursa (veya hastaya okunursa) şifa bulur,
9- Ölü üzerine okunursa azabı hafifler,
10- Susayan okursa suya kavuşur. (Ramuz 79/4)

* Her kim anne ve babasının veya bunlardan biri nin kabrini her Cuma ziyaret eder ve yanlarında YASİN okursa, her harfinin sayısınca ona mağrifet olunur. (Hak dini Kur'an dili)

* YASİN-i ŞERİF'i gece okuyan, Yedi hatim sevabına nail olur.

* YASİN-i ŞERİF'i gece okuyana, 20 hac sevabı verilir. (Künüzü'd Dekaik)

Eğer bu kaynaklara rağmen bana hala
Kur'an ahkamının dışında bir ahkam ile kendisine nasihat edilmesini isteyen ahmaklara ithaf edilmiş ayetleri okumazsın umarım...

Ya kardesim ben Allahin celiskisiz Kelimullahi diyorum siz?

De ki: "Şahidlik bakımından hangi şey daha büyüktür?" De ki: "Allah benimle sizin aranızda şahiddir. Sizi -ve kime ulaşırsa- kendisiyle uyarmam için bana şu Kuran vahyedildi. Gerçekten Allah'la beraber başka ilahların da bulunduğuna siz mi şahidlik ediyorsunuz?" De ki: "Ben şehadet etmem." De ki: O, ancak bir tek olan ilahtır ve gerçekten ben, sizin şirk koşmakta olduklarınızdan uzağım.

(Enam Suresi, 19)

Vahiymi saglam Bunlarmi?

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
metin abi kuranda bazı ayetler tam anlamıyla açıklanmamıstır fakat bunu sana anlatamıyoruz veya sen anlamıyorsun tamam kuran ölüler için inmemiştir fakat ölüye faydası dokunmıyacak diye bir ifadede edilemez kuran tabi direye faydası çok fakat bunu anlayana vahiyinin saglam olmadıgını kimse söyleyemez fakat vahiyi açıklayıcı hadisler vardır bunları örnek vererek çogalta biliriz onun için tek kaynakla yetinmek olunmaz kuranda bir ayetinde onların cenaze namazlarını kılma diyor bunun açıklamasını hadislerlede ögrene biliyoruz ve daha niceleri vardır fakat daha fazla derinede inmeye gerek yok biz burada defalarca söyledik ve söylemey de devam ediyoruz fakat anlayanmıyor veya anlamak istemiyorlar

Enver Ýstek

metin mete
metin abi kuranda bazı ayetler tam anlamıyla açıklanmamıstır fakat bunu sana anlatamıyoruz veya sen anlamıyorsun tamam kuran ölüler için inmemiştir fakat ölüye faydası dokunmıyacak diye bir ifadede edilemez kuran tabi direye faydası çok fakat bunu anlayana vahiyinin saglam olmadıgını kimse söyleyemez fakat vahiyi açıklayıcı hadisler vardır bunları örnek vererek çogalta biliriz onun için tek kaynakla yetinmek olunmaz kuranda bir ayetinde onların cenaze namazlarını kılma diyor bunun açıklamasını hadislerlede ögrene biliyoruz ve daha niceleri vardır fakat daha fazla derinede inmeye gerek yok biz burada defalarca söyledik ve söylemey de devam ediyoruz fakat anlayanmıyor veya anlamak istemiyorlar

17/41 Biz, and olsun ki öğüt almaları için bu Kuran'da bunları türlü türlü açıkladık. Fakat bu açıklamalar ancak onların nefretini artırmıştır.

17/89 And olsun ki, biz Kuran'da insanlara türlü türlü misal gösterip açıkladık. Öyleyken insanların çoğu nankör olmakta direndiler.

18/54 And olsun ki, Biz bu Kuran'da insanlara türlü türlü misali gösterip açıkladık. İnsanın en çok yaptığı iş tartışmadır.

54/22 And olsun ki, Kuran'ı öğüt olsun diye kolaylaştırdık; öğüt alan yok mudur?

39/27Yemin ederim ki bu Kur'anda insanlar için her türlüsünden temsil getirdik, gerek ki iyi düşünsünler

54/17 And olsun ki Kuran'ı, öğüt olsun diye kolaylaştırdık; öğüt alan yok mudur?

21/10 Andolsun ki, size öyle bir kitap indirdik ki. bütün şanınız ondadır; hala akıllanmayacak mısınız?

17/41 Biz, and olsun ki öğüt almaları için bu Kuran'da bunları türlü türlü açıkladık. Fakat bu açıklamalar ancak onların nefretini artırmıştır.

39/23 Allah, ayetleri birbirine benzeyen ve yer yer tekrar eden Kitab'ı, sözlerin en güzeli olarak indirmiştir. Rabb'lerinden korkanların bu Kitap'dan derileri ürperir; sonra hem derileri hem de kalpleri Allah'ın zikriyle yumuşar. İşte bu Kitap, Allah'ın doğruluk rehberidir; O'nunla dilediğini doğru yola iletir. Allah kimi de saptırırsa, onu doğru yola eriştirecek kimse bulunmaz.

Simdi baslayacaksin ne diyon sen hani su varmi bu varmi diye;
Tabi bu soruların altındaki mantık şudur: Kur'anda her şey yok, hadisler olmazsa Kur'an tek başına asla yeterli değil" Hani yukarıdaki ayetlerde Allah : "Biz bu kitapta hiç bir şeyi eksik bırakmadık" derken "Amenna" diyordunuz. Ardından bu kıvırma niçin? Tabi hadislerdeki Namaz tasvirini bekledikleri için bunu Kur'anda asla bulamayacaklar. Çünkü Kur'an gerçekten Aktif olan/Çalışan Akla hitap eder. Bir de Gönülleri/Vicdanları Temiz olanlara.

Üst Alt