Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bazı Sorular

Bahattin Ergezen

New member
Kardeşim o zaman o dediklerini ayetlerle söyle Kuran Tevrat diyorsun da...
Tamam da Allah Pompei'dekileri eşcinsellikten dolayı ne hale getirdi , bu onun hoşlanmadığı bir şey o zamanlar üstün iradesini kullanıp niye öyle bir şey yapsın ? Ayrıca inançta ne kadar mantığını kullanabilirsen o kadar iyi dir.Allah boş boş inanmamızı değil , araştırarak inanmamızı istiyor.Ben oturup iyice düşündüm

Anlattıklarımın eşcinsellikle ne alakası var?

Kuran ölçülerine göre;
Aklını kullanman gerektiği konusunda gereklilik vardır...

Mantık; birşeye fizik kurallar dahilinde bir anlam yüklemekse inançta mantık olamaz...
Hz. İsa'nın babasız dünyaya gelişi sence ne kadar mantıklı...

Bahattin Ergezen

New member
Aynı anda hem kadın hem erkektir derken
Erkek olarak bir vücut
Kadın olarak bir vücut
yani
iki vücut halinde tek bir insandır...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Arkadaşlar kafam almadığı bazı sorular var , kesinlikle müslümanım ve inanıyorum ama şeytan bırakmıyor.Konular hakkında bilgisi olanlar cevaplayabilirse sevinirim.

1-Bu dünya sadece Şeytan'ın sözüne istifaden mi oldu ?(Ben ayartırım müslümanları gibi sözler söylemiş ve Allah ta onlar sana inanmaz demiş)
2-Cehennemde sonsuzluk var(Sonsuzluğun kavramını istemeyeceğim , şu anki beynimiz yeterli değil zaten) peki o insan sonsuza kadar azap görecekse belli bir yerden sonra tekrara girdiği için alışmaz mı ? Yani sonsuza kadar nasıl azap görür , kendinin yok olmasını istemez mi insan ?
3-Erkeklere huri diye bir şey varmış , peki eşlerimiz kıskanmaz mı ? Ayrıca erkeği de kadını da ALLAH yarattığı için kadınlar niye öyle bir şeye sahip değiller ? Erkekler eşleriyle orda birlikte olsalar , huri yerine sadece hizmet eden canlılar olsa olmaz mıydı ? Hani kadınlara haksızlık olmuyor mu biraz , sen de iman etmişsin eşin de iman , belki sen eşinden fazla iman etmişsin , ama sonra eşin bir sürü huri ile o kadar zevki tadıyor hem de sen geri plana kalıyorsun.

Şimdiden teşekkürler.Umarım

1- Bu dünya şeytanın sözüne istinaden olmadı, Allah (cc) "ol" dedi ve oldu. Bahsettiğniz şeytanın sözü ayrı bir meseledir.

2- Belli bir yerden sonra Allah (cc), o yanmış/azaba alışmış veya benzer durumlara düçar olmuş bedeni yeniler/yenileyebilir, azabı hissedecek hale getirir/getirebilir.

3- Kıskançlık hissini Allah vermiştir, ahiret aleminde bir başka şekle sokabilir. Kadınların değil, hiç bir mahlukatın hakkı yenmez, ne gerekiyorsa Rabb Teala verir.

Ayrıca; eğer Allah'a inanıyorsanız, sizin idrak edemediğiniz konularda bilin ki, Allah'ın hükmü, adaleti, merhameti insani ölçüler ve derecelerle mukayese edilemez.

Bahattin Ergezen

New member
Konuyu tam anlatamadım sanırım…

İnsan= Adem+Havva

Aynı zaman diliminde ayrı ayrı vücutlarda yaşayan iki varlık ama tek insan…
Her erkek eşiyle aynı zaman diliminde iki farklı varlık ama tek insan olarak yaşar…

Örnek
Adem ve Havva tek bir insan olmalarına rağmen farklı iki vücutta 400 yıl yaşarlar…

400 yılın sonunda iki varlığa ait yaşamlar birleştirilir ve Adem ve Havva artık ayrı ayrı iki varlık değildir… Tek bir vücutta toplanmışlardır…

Kazanımları toplanır ve bir sonuç elde edilir…

İyilik dereceleri yüksek ise İyi Adem olarak kalan 600 yıllık yaşantısına devam eder…
İyilik derecesi düşük ise iyi Havva olarak kalan 600 yıllık yaşantısına devam eder…

Kötülük derecesi yüksek ise kâfir Adem olarak kalan 600 yıllık yaşantısına devam eder…
Kötülük derecesi düşük ise kâfir Havva olarak kalan 600 yıllık yaşantısına devam eder…

Bahattin Ergezen

New member
ZÜMMER SURESİ
42- Allah, canları, ölümleri sırasında alır, ölmeyenleri de uykuları sırasında. Sonra, haklarında ölüm hükmü verdiklerini alıkoyar; ötekileri, belirlenen bir süreye kadar salıverir. Bunda, iyice düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.

Kuran ölçüleri dahilinde ölüm iki farklı anlam taşır…
1. Uyku hali ölüm
Uyku hali ölüm: İnsanların tekrar yeryüzüne gönderilmek üzere canlarının alınması…

2. Gerçek ölüm
A-İnsanların canlarının alı konması (Yecüc ve Mecüc’ün önü açılana dek)

B-Kalplerin mühürlenmesi sonucunda ölüm: İlk 400 yılın sonunda iman etmeyen insanların tadacağı ölüm… Hiçbir şey anlamayan kör, sağır hale gelmeleri…

Reenkarnasyon sistemi dahilinde iyi insanlar gerçek ölümü 1000 yılın sonunda süreleri sona erdiği için bir kez tadarlar…
SAFFAT SURESİ
59- Sadece ilk ölümümüz; azaba da uğratılmayacağız, öyle mi?”

DUHAN SURESİ
56- Orada, ilk ölüm dışında ölüm tatmazlar. Allah onları cehennem azabından korumuştur.

Reenkarnasyon sistemi dahilinde kötü insanlar gerçek ölümü iki kez tadarlar…
İlk ölümü 400 yılın sonunda iman etmedikleri için kalpleri mühürlenerek...
İkinci ölümü de 1000 yılın sonunda süreleri sona erdiği için…
MÜMİN SURESİ
11- Dediler: “rabbimiz! Bizi iki kez öldürdün, iki kez dirilttin. Artık günahlarımızı itiraf ettik. Buradan çıkmak için bir yol daha var mı?”

Reenkarnasyon sisteminde 1000 yıllık ömrünü tamamlayıp helak edilen kötü insanlar Yecüc ve Mecüc’ün önü açılıncaya dek kabirlerde bekletilirler ve diriltilecekleri güne kadar bir berzah vardır önlerinde…

MÜMİNUN SURESİ
99- Sonunda onlardan birine ölüm geldiğinde şöyle der: “rabbim beni geri döndürün;
100- Döndürün ki, o arkada bıraktığım yerde iyi bir iş yapayım.” Hayır, bir kelime ki bu, o söyler onu. Ötelerinde, dirilecekleri güne kadar bir berzah vardır.

Yecüc ve Mecüc’ün önü açıldıktan sonra o berzah kalkar ve onlar her yüksek yerden akın ederler…

ENBİYA SURESİ
95- Helak ettiğimiz bir kente yaşamak haram edilmiştir. Onlar bir daha geri dönemezler.
96- Yecüc ve Mecüc’ün önü açıldığı zaman onlar, her tepeden akın ederler.

Adem’den beri yeryüzünde yaşamış tüm kötü insanlar kıyamet kopmadan önce yeryüzünde buluşurlar… Ve kıyameti yaşarlar…

HAC SURESİ
1- Ey insanlar! Rabbinizden korkun! Çünkü kıyamet saatinin zelzelesi gerçekten çok büyük bir şeydir.
2- Onu göreceğiniz gün, her emzikli kadın, emzirdiğinden vazgeçer ve her gebe kadın, taşıdığını düşürür. Sen o gün insanları sarhoşlar halinde görürsün; oysaki onlar sarhoş değillerdir, ama Allah’ın azabı çok şiddetlidir.

Geçmişte helak edilen topluluklar içindeki süresi biten iyi insanlar helakı yaşamadan Allah katına çıkarlar ve mahşer gününe oradan geçiş yaparlar…

Kıyamet gününün hemen öncesinde yeryüzünde son iyi insan olan dabbe dışında kurtulma ihtimali olan insan olmayacaktır…

Dabbe de yeryüzündeki tüm kâfirlere şöyle diyecektir…
“Reenkarnasyon sistemi dahilindeki yaşantınızda kalpleriniz mühürlenmeden önce yani insan olduğunuz dönemde Allah’ın ayetlerine gereğince iman etmediğiniz için şimdi bu durumdasınız” der…

NEML SURESİ
82- O söz tepelerine indiğinde, yerden onlar için bir dabbe çıkarırız da o onlara, insanların bizim ayetlerimize gereğince inanmadıklarını söyler.

Dabbe; son ümmet içerisinden seçilmiş reenkarnasyon sistemi gereği 1000 yıllık süresini tamamlamadığı için gerçek ölümü henüz tatmamış yerde bekletilen son iyi insan…

Dabbe Allah tarafından görevlendirilmiş bir insan…
Fakat peygamber değildir...
çünkü
Peygamberler Allah katından gönderilir...
Dabbe ise yeden çıkarılmıştır…

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bahattin Ergezen Bey; Siz Kur'an ayetlerine mütemadiyen tefsirlerde açıklanan/ ittifaken kabul edilmiş açıklamalara muhalif açıklamalar getiriyorsunuz. Bu durum sadece Sizi ve Size inananları bağlamakla beraber, paylaşıma açık bir platform da beyan ettiğiniz için şu sorulara lütfen cevap verirmisiniz.

1- Sizin ayetler hakkında ki açıklamalarınız bizzat size mi aittir?

2- Değilse kime aittir?

3- Ve aynen sizin gibi düşünen arkadaşlar varmıdır?

4- Bu açıklamaları yaparken hangi ilimlerden istifade ediyorsunuz?

5- Bir tefsir kitabı yazdınız mı?

6- İddialarınızın hâk olduğuna eminmisiniz yoksa olabileceğini mi düşünüyorsunuz?

7- Size sorsak, Kur'an dan her ayete açıklama yapabilirmisiniz?

8- Mesela Elmalılı Tefsiri ile birebir örtüşen açıklamalarınız varmıdır?

Bahattin Ergezen

New member
Bahattin Ergezen Bey; Siz Kur'an ayetlerine mütemadiyen tefsirlerde açıklanan/ ittifaken kabul edilmiş açıklamalara muhalif açıklamalar getiriyorsunuz. Bu durum sadece Sizi ve Size inananları bağlamakla beraber, paylaşıma açık bir platform da beyan ettiğiniz için şu sorulara lütfen cevap verirmisiniz.

1- Sizin ayetler hakkında ki açıklamalarınız bizzat size mi aittir?

2- Değilse kime aittir?

Açıklamaların tamamı bana ait...

3- Ve aynen sizin gibi düşünen arkadaşlar varmıdır?

Benim gibi düşünen arkadaşlarım yok; daha doğrusu arkadaşım yok...

4- Bu açıklamaları yaparken hangi ilimlerden istifade ediyorsunuz?

Kuran ve Tevrat benim için hak olan kitaplardır...Bunan dışında her türlü ilmi bilgiden istifade ederim...

5- Bir tefsir kitabı yazdınız mı?

Bir kitap yazmayı düşünmedim, düşünmüyorum...

6- İddialarınızın hâk olduğuna eminmisiniz yoksa olabileceğini mi düşünüyorsunuz?

Hak olan Allah katından indirilmiş olan bilgidir; herhangi bir insana ait yorumun hak olaması söz konusu değildir...
İddialarımın doğru olduğuna inanıyorum fakat her insan gibi benim de hata ve yanlış yapma ihtimalim var ve bu yanlışı fark ettiğimde iddiamdan vazgeçerim...

7- Size sorsak, Kur'an dan her ayete açıklama yapabilirmisiniz?

Kuran'ın; hiçbir insan tarafından kuşatılması mümkün değildir...Her insan Kuran'dan kendi nasibini alır... Sorulacak soru konusunda bir bilgim var ise açıklama yaparım...

8- Mesela Elmalılı Tefsiri ile birebir örtüşen açıklamalarınız varmıdır?

Elmalılı yada herhangi bir tefsir okumuş değilim...

Bahattin Ergezen

New member
Tamam güzel kardeşim.....

O zaman dediğiniz gibi delil isteyelim::::::

2)İnsan ömrü ortalama 1000 yıldır hangi ayettedir...???

Reenkarnasyon sisteminde insanların hesaba çekilip cennet yada cehenneme girmelerinden sonra geri dönüş yoktur…

FATIR SURESİ
37- Feryat edip dururlar orada; “rabbimiz, çıkar bizi de önceden yaptığımızdan başka şey yapalım. Barışa ve hayra yönelik iş yapalım.” Sizi biz, öğüt alanın öğüt alacağı bir süre ömürlendirmedik mi? Nezir de geldi size. Hadi, tadın bakalım azabı! Zalimler için hiçbir yardımcı yok artık.

Ayette belirtilen “öğüt alabilecek olanın öğüt alabileceği süre”
Bu süre ortalama 1000 yıldır…

Ayette belirtilen “Nezir de geldi size” ifadesine cehennemliklerden hiç biri karşı çıkamıyor…
Çünkü her insan bir peygamber zamanında yaşamıştır…

-----Bin yıla ait ayetler…

KURAN / ANKEBUT SURESİ
14 -Yemin olsun, biz, Nuh’u toplumuna gönderdik de o onların arasında bin yıldan elli yıl eksik kaldı. Sonunda onları tufan yakaladı. Çünkü zalimlerdi onlar.

TEVRAT/ TEKVİN–10
28- Ve Nuh tufandan sonra üç yüz elli yıl yaşadı.
29- Ve Nuh’un bütün günleri dokuz yüz elli yıldı ve öldü

Hz. Nuh’un 950 yıl ömür sürdüğü Kuran ve Tevrat ile sabittir…

KURAN / SECDE SURESİ
5 -İş ve oluşu gökten yere doğru çekip çevirir; sonra o O’na yükselip çıkar. Bir günde ki, süresi sizin saymakta olduğunuz günlerden bin yıla denktir.

TEVRAT/MEZMURLAR–90
3- İnsanı toprağa döndürürsün ve: Ey Âdemoğulları, dönün dersin.
4- Çünkü senin gözünde bin yıl; geçen dünkü gün ve bir gece nöbeti gibidir…

Bin yıllık sürede insanlara ait iş ve oluşların sonucunun belirlenmesi…

KADİR SURESİ
1 -Biz onu, Kadir gecesinde indirdik.
3 -Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

Kadir gecesi Ramazan ayı içerisinde bir gecedir…

Kadir gecesi; İçerisinde kadir gecesi olmayan 1000 “Ramazan” ayından daha hayırlıdır…

1000 “Ramazan” ayı, bin yılda vukuu bulacağına göre; anlatılmak istenen süre 1000 ay değil, 1000 yıldır…

sinang

New member
cevap
1-hayrıda şerride yaratan Allah cc dür.bu kainatı dünyayı,insanları ve şeytanıda yaratan Allah cc dür.şeytan bir imtihan vesilesidir.

2-nasıl büyük suçlar işleyenler büyük mahkemelerde müebbet cezalar alıyor.küfür ehli dahi büyük bir atı tanımadığından ve O nun yaratıklarını hakir ve hor gördüğünden ebedi azaba layıktır.Yalnız cehenneme bir rahmeti ilahi olarak ünsiyet ederler.lakin azapları hafifletilmez.yok olmayı hiç bir insan istemez.hapse giren onca insan dahi yok olmak istemiyor.bu cehennem hapsindekiler dahi istemez.

3-bizler hurilerin veya kılmanların mahiyetini bilmekten uzağız.zevku sefa için midir yoksa hizmetlilermidir.bunu nefsi olarak anlayamayız.bu dünyada gayri meşru yaşamayan bir zatı muhterem öbür alemde dahi gayri meşru yaşamaz.düşüncemiz budur.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Sağ olsun yönetici bekir kardeşimizin öfke nöbetleri yüzünden aldığım ceza yüzünden forumda yazıları izliyor, ama cevap yazamıyordum.

Ben ruh hastası değilim ki öfke nöbeti geçireyim.

Bu ifadeniz için size anlayacağınız lisan ile derim ki; yine kaşınıyorsunuz!

radikal

New member
Habil ve Kabil erkek midir? EVET
Kızları var ise Kuran onlardan neden bahsetmez? Düşünün...

Yahu arkadaş, durup durup gözüme takılıyor, sormazsam şimdi çatlarım, en iyisi sorayım da rahatlayayım ya hu ! Hiç olmazsa sohbetine müdahil olayım, belki bir iki şey öğrenirim senden.

"Ne içtin sen ya, hakikaten acaip olmuşsun." ;)

Kızlar var ise Kur'an onlardan neden bahsetmiyor, öyle mi ? Peki o zaman bir soru soralım izninizle:
Kabil neden katil olmuştur ?

radikal

New member
Hz. İsa'nın babasız dünyaya gelişi sence ne kadar mantıklı...

Bütün yaratılış konularında, bir tanesi haricinde fiziki mantık yoktur zaten. Hz. Adem'in (a.s.) yaratılışında olmadığı gibi, Hz. Havva'nın yaratılışında olmadığı gibi, Hz. isa'nın (a.s.) yaratılışında olmadığı gibi...

Ama; Kabil'in yaratılmasında bir mantık vardır. İlk fiziki mantık olan bir yaratılış halidir çünkü bu. Ve insani gayret ile meydana gelen bu mahsülün ne kadar nankör olduğuna ayrı bir işarettir.

Bir de böyle düşünsek, derim. Aslında daha çok diyeceğim de, cevabını görelim. Devam ederiz inşaallah.

Bahattin Ergezen

New member
Kabil neden katil olmuştur ?

Kabil’in katil olma nedeni:
Habil’in sunmuş olduğu kurbanın, Allah tarafından kabul edilişi… Kabil’in sunmuş olduğu kurbanın ret edilişi…
Neden bu…

KURAN/ MAİDE SURESİ
27- Onlara Âdem’in iki oğlunun haberini de gerçek olarak oku: Hani, ikisi birer kurban sunmuşlardı da birinden kabul edilmişti, ötekinden kabul edilmemişti. “seni mutlaka öldüreceğim!” dedi. Diğeri: “Allah sadece takva sahiplerinden kabul eder.

28- Beni öldürmek için elini bana uzatırsan, ben seni öldürmek için elimi sana uzatmayacağım. Şu bir gerçek ki ben, âlemlerin rabbi olan Allah’tan korkarım.

29- Ben dilerim ki, sen benim günahımı da kendi günahını da yüklenip ateş halkından olasın. İşte budur zalimlerin cezası
30- Nihayet nefsi onu kardeşini öldürmeye ısındırdı, o da onu öldürdü. Böylece hüsrana uğramışlardan oldu.

---Habil’in kurbanın kabul edilmesinin nedeni; Habil’in takva sahibi olmasından dolayıdır…

Aynı olay Tevrat’ta şöyle anlatılır…
TEVRAT / TEKVİN 4
1 Adem karısı Havva ile yattı. Havva hamile kaldı ve Kayin’i doğurdu. “RAB’ bin yardımıyla bir oğul dünyaya getirdim” dedi.
2 Daha sonra Kayin`in kardeşi Habil’i doğurdu. Habil çoban oldu, Kayin ise çiftçi.
3 Günler geçti. Bir gün Kayin toprağın ürünlerinden RAB’ be sunu getirdi.
4 Habil de sürüsünde ilk doğan hayvanlardan bazılarını, özellikle de yağlarını getirdi. RAB Habil’i ve sunusunu kabul etti.
5 Kayin’le sunusunu ise reddetti. Kayin çok öfkelendi, suratını astı.
6 RAB Kayin’e, “Niçin öfkelendin?” diye sordu, “Niçin surat astın?
7 Doğru olanı yapsan, seni kabul etmez miyim? Ancak doğru olanı yapmazsan, günah kapıda pusuya yatmış, seni bekliyor. Ona egemen olmalısın.”
8 Kayin kardeşi Habil’e, “Haydi, tarlaya gidelim” dedi. Tarlada birlikteyken kardeşine saldırıp onu öldürdü.

Kabil’in sunusunun kabul edilmeyişi takva sahibi olmadığı için…
Allah tarafından kabul gören kurban değil; insanın takvasıdır…

KURAN / HAC SURESİ
37- Onların etleri de kanları da Allah’a asla ulaşmaz; fakat sizin takvanız O’na ulaşır.

radikal

New member
Giderayak yarım kalmasın da sorayım hemen: Peki Habil ile Kabil neden adak sundular Rabbimize ? Ben bunu soruyorum. Yoksa anlattığını elbette bir çok defa herkes okudu. Ne oldu da, ikisi birden adak sunma gereği duydular ? Burasını deyiver hele. Forumdan gidecem, giderayak seni de boş bırakmayalım. İşimiz yarım kalmasın.

radikal

New member
Kibirli yaklaşımın cevap yazmama engel oluyor...
Vay, yeni trend bu ha, güzel. Şuna kısaca bilmiyorum desene. Ne geveliyorsun ağzında.

Kabil kendi ikizi olan kızı seviyordu. Ama Allah (Celle celauhu) kendi ikizi ile evlenmemelerini, diğer ikiz kızlardan Habil'in ikizi ile evlenmesini şart koşuyordu. Çünkü, doğan ikizler çaprazlama eş olabiliyordu. Bu nedenle Kabil'in ikizi Habil'in eşi olacaktı. Kabil de bunu kıskanıyordu. Kabil; Habil'i kendi ikizi ile evlenecek diye öldürdü. Olay budur.

Bu olay dahi, senin 400 yıl kadın yoktu dediğin şehir efsanesini o şehrin kanalizasyonuna gömer.

Bilmeden anlatırsınız, sonra biz sorunca; tipim değilsin cevap vermiyecem.

Komiksiniz...

emane

New member
Radikal iyi bir nokta koymuş bana kalırsa , Bahattin kardeşim kusura bakma ama harbi inandığın şehir efsanesinden başka bir şey değil , bende senin bu fikrini yanıltıcı şeyler söyledim ama radikal'in söylediği cuk oturdu ve çürüttü tezi.Bu arada aklıma takılan soru olursa buraya yazacağım umarım tekrar soru yazmam bir sıkıntı yaratmaz.,
Teşekkürler şimdiden , hayırlı geceler.

Şu şeytan konusunda bir arkadaşımız(nickname hatırlayamadım bağışlayın) bu konuda Allah şeytanı insanları kışkırtması için yaratmış vardı , yani şeytan'ın bu davranışları Allah istediği için mi oluyor ?

emane

New member
Birde bu Habil , Kabil de dünyada olduklarına göre bir imtihan içinde değiller mi ? Bizim gibi imtihandalar , peki niye onlar Allah'ı görebiliyor veya iletişime geçebiliyorlar , bu onların iman edip etmeme kararı(ki bence dünyadaki verilebilecek en zor kararlardan , Allah hepimizi iman edenlerden eylesin) kolaylaşmış olmuyor mu , şayet ben Allah'ı Habil ve Kabil gibi görsem nasıl bir insanı öldürebilirim ? Bu nasıl bir cesaret ve akılsızlıktır ? Bana kalırsa hiçbir insan yapamaz , nasıl yapabilir ? Umarım mantıklı bir açıklaması vardır.
İyi Akşamlar tekrardan.

radikal

New member
Hayır kardeşim, şeytan istediği için, Rabbimiz izin veriyor.

Rabbimiz; şeytana dahi git de şeytanlık yap dememiştir. Bu şeytanın tercihidir ve Rabbimiz de bu vesile ile bizi imtihan etmektedir aynı zamanda.

radikal

New member
Birde bu Habil , Kabil de dünyada olduklarına göre bir imtihan içinde değiller mi ? Bizim gibi imtihandalar , peki niye onlar Allah'ı görebiliyor veya iletişime geçebiliyorlar , bu onların iman edip etmeme kararı(ki bence dünyadaki verilebilecek en zor kararlardan , Allah hepimizi iman edenlerden eylesin) kolaylaşmış olmuyor mu , şayet ben Allah'ı Habil ve Kabil gibi görsem nasıl bir insanı öldürebilirim ? Bu nasıl bir cesaret ve akılsızlıktır ? Bana kalırsa hiçbir insan yapamaz , nasıl yapabilir ? Umarım mantıklı bir açıklaması vardır.
İyi Akşamlar tekrardan.
Habil ve Kabil Allah'ı (Celle celaluhu) görmemiştir hiç bir zaman. Ve aynen sizler bizler gibi imtihan olmuşlardır. Babaları Adem (a.s.) ve anaları Havva'dır. İlk yaratılan insanlardır. Ki; Onlar dahi sizin bizim gibi imtihana tabi olmuşlardır. Ve Hz. Adem (a.s.) okulda okuduğunuz ilk çağ mağara insanı değil, bizzat Rabbimiz tarafından ilmi olarak yetiştirilmiş, sizden ve bizden daha bilgili bir insandır.

Üst Alt