Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bazı Sorular

emane

New member
Arkadaşlar kafam almadığı bazı sorular var , kesinlikle müslümanım ve inanıyorum ama şeytan bırakmıyor.Konular hakkında bilgisi olanlar cevaplayabilirse sevinirim.

1-Bu dünya sadece Şeytan'ın sözüne istifaden mi oldu ?(Ben ayartırım müslümanları gibi sözler söylemiş ve Allah ta onlar sana inanmaz demiş)
2-Cehennemde sonsuzluk var(Sonsuzluğun kavramını istemeyeceğim , şu anki beynimiz yeterli değil zaten) peki o insan sonsuza kadar azap görecekse belli bir yerden sonra tekrara girdiği için alışmaz mı ? Yani sonsuza kadar nasıl azap görür , kendinin yok olmasını istemez mi insan ?
3-Erkeklere huri diye bir şey varmış , peki eşlerimiz kıskanmaz mı ? Ayrıca erkeği de kadını da ALLAH yarattığı için kadınlar niye öyle bir şeye sahip değiller ? Erkekler eşleriyle orda birlikte olsalar , huri yerine sadece hizmet eden canlılar olsa olmaz mıydı ? Hani kadınlara haksızlık olmuyor mu biraz , sen de iman etmişsin eşin de iman , belki sen eşinden fazla iman etmişsin , ama sonra eşin bir sürü huri ile o kadar zevki tadıyor hem de sen geri plana kalıyorsun.

Şimdiden teşekkürler.Umarım

Bahattin Ergezen

New member
Arkadaşlar kafam almadığı bazı sorular var , kesinlikle müslümanım ve inanıyorum ama şeytan bırakmıyor.Konular hakkında bilgisi olanlar cevaplayabilirse sevinirim.

1-Bu dünya sadece Şeytan'ın sözüne istifaden mi oldu ?(Ben ayartırım müslümanları gibi sözler söylemiş ve Allah ta onlar sana inanmaz demiş)

-Öncelikle gökler ve yer yaratılıyor…
-Daha sonra yerin toprağından insan yaratılıyor…
-Yaratılan insan, meleklerin ve İblisin karşısına çıkarılarak Adem’e secde etmeleri emri veriliyor…
-Melekler toptan secde ediyor fakat cin olan İblis Allah’ın emrine karşı gelerek Adem’e secde etmiyor…

SAD SURESİ
71- Hani, rabbin meleklere şöyle demişti: “ben çamurdan bir insan yaratacağım.
72- Onu kıvama erdirip içine ruhumdan üflediğimde, önünde secde ederek eğilin.”
73- Bunun üzerine meleklerin hepsi toptan secde etmişlerdi.
74- İblis secde etmemişti. O, kibre sapmış ve inkârcılardan olmuştu.
75- Allah dedi:”ey İblis, iki elimle yarattığıma secde etmekten seni alıkoyan neydi? Burnu büyüklük mü ettin, yoksa yücelenlerden mi oldun?”
76- İblis dedi:”ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın.”
77- Buyurdu:”hadi, çık oradan! Sen kovulmuş birisin.
78- Din gününe kadar lanetim üzerindedir
79- Dedi;”rabbim, o halde insanların diriltileceği güne kadar bana süre ver
80- Buyurdu:”Peki, süre verilenlerdensin.
81- O bilinen güne kadar.”
82- Dedi:”kudret ve şerefine yemin olsun ki, onların tümünü azdıracağım.
83- İçlerinden sadece ihlâslı, seçkin kullar dışta kalacaktır
84- Buyurdu:”işte bu doğru! Ben de yalnız doğruyu söylerim.
85- Gerçek şu ki, ben cehennemi seninle ve onlardan sana uyanlarla tamamen dolduracağım.”

İblisin; insanların çoğunu saptıracağını söylemsi bildiği için değil, zan üzeredir… Fakat zannında haklı çıkıyor…

SEBE SURESİ

20- Yemin osun, İblis onlarla ilgili sanısında isabet etti. İnananlardan bir gurup dışında ona uydu21- Oysaki onun, onlar üzerinde hiçbir sultası yoktu. Sadece biz, ahirete inananı, onun hakkında kuşkuya düşenden ayırmak için böyle yapıyorduk. Rabbin her şey üzerinde Hafiz‘dir; kollar, korur, gözetir.

Allah; İblis’i, insanları imtihan etmek için bir araç olarak kullanıyor…
Yoksa
İblis kendi iradesi ile insanlara musallat olmuş değildir…

Bahattin Ergezen

New member

2-Cehennemde sonsuzluk var(Sonsuzluğun kavramını istemeyeceğim , şu anki beynimiz yeterli değil zaten) peki o insan sonsuza kadar azap görecekse belli bir yerden sonra tekrara girdiği için alışmaz mı ? Yani sonsuza kadar nasıl azap görür , kendinin yok olmasını istemez mi insan ?
-Derilerinin değişecek olması azaba alışmasını engelleyecektir…

NİSA SURESİ
56- Ayetlerimizi inkâr edenleri yakında bir ateşe yaslayacağız. Derileri piştikçe, azabı tatsınlar diye, derilerini öncekilerden başka derilerle değiştireceğiz. Allah Aziz ve Hâkim’dir.

-İnsan toprağa karışıp gitmeyi isteyecektir…

NİSA SURESİ
42- Bir gündür ki o, küfre sapıp resule isyan edenler toprağa karışıp gitmeyi isteyecek ve Allah’tan hiçbir sözü gizleyemeyecekler.

-İnsan; ölüp yok olmayı isteyecektir…

FURKAN SURESİ
11- ... Ve biz, kıyamet saatini yalanlayanlara alevli bir ateş hazırlamışızdır.
12- O, onları uzak bir yerden gördüğünde, onlar onun kaynayan öfkesini ve uğultusunu işitirler.
13- Elleri boyunlarına bağlı olarak onun dar bir yerine atıldıklarında, orada haykırırlar: “ neredesin ey ölüm! “
14- Bugün bir ölüm çağırmayın, birçok ölümü davet edin.

Bahattin Ergezen

New member

3-Erkeklere huri diye bir şey varmış , peki eşlerimiz kıskanmaz mı ? Ayrıca erkeği de kadını da ALLAH yarattığı için kadınlar niye öyle bir şeye sahip değiller ? Erkekler eşleriyle orda birlikte olsalar , huri yerine sadece hizmet eden canlılar olsa olmaz mıydı ? Hani kadınlara haksızlık olmuyor mu biraz , sen de iman etmişsin eşin de iman , belki sen eşinden fazla iman etmişsin , ama sonra eşin bir sürü huri ile o kadar zevki tadıyor hem de sen geri plana kalıyorsun.

Kadın ve erkek arasındaki farklılıklar nelerdir?

---İman eden kadınlardan peygamber seçilmez…
ENBİYA SURESİ
7- Senden önce de ancak kendilerine vahyettiğimiz erler gönderdik.

---İman eden erkeklerin iman eden kadınlara üstünlüğü vardır…
BAKARA SURESİ
228- Kadınların, örfe uygun biçimde, sorumluluklarına benzer hakları da vardır. Erkeklerin kadınlar üzerinde bir derece farkı vardır.

---İman eden erkeklerin kadınları kollayıp gözetmesi bir görevdir…

NİSA SURESİ
34- Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından infak etmişlerdir.

Kadınlar neden kadın oldular?

Reenkarnasyon sistemi gereği insan ömrü ortalama 1000 yıldır…
İlk 400 yıl kişi –insan- olarak anılır…
İlk 400 yıllık imtihanda tüm insanlar erkektir…
400 yılın sonunda peygamberle karşılaşıldığında bu insanlar-erkekler içerisinden iman edenlerin hepsi aynı derecede iman etmiş olmazlar…
İman dereceleri düşük olan insanlar-erkekler bir sonraki yaşamlarına ve imtihanlarına kadın olarak devam ederler…

İman dereceleri yüksek olan insanlar-erkekler bir sonraki yaşamlarına ve imtihanlarına erkek olarak devam ederler…

NİSA SURESİ
34- Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır çünkü erkekler mallarından infak etmişlerdir.

İlk 400 yıl içerisinde yaşayan insanlar içerisinden, kalan yaşamlarına erkek olarak devam edecek olanlar, mallarından karşılıksız bağışta bulundukları için yaşamlarına kadın olarak devam edecek olanlardan üstün kılınmışlardır…

ALİ İMRAN SURESİ
14- Kadınlara, oğullara, altın ve gümüşten oluşturulmuş yığınlara, salma atlara, davarlara ve ekinlere tutkunlukların sevgisi, insanlar için süslenip püslenmiştir.

Yukarıdaki ayette de “kadınlara tutkunluk insanlar için süslenip püslenmiştir” derken
İnsan ifadesi erkekler için kullanılmıştır…

Sorunuz olursa daha detaylı anlatabilirim…
Allah dilerse…

CENGÝZHAN

New member
Bahattin ergezen kardeş,

Arkadaşımızın sorularına, Aziz Kur'andan alıntılar ve delillerle çok güzel ve mükemmel diyebileceğimiz
cevaplar vermişsiniz....

Ancak bunca yerinde ve güzel cevapların yanında:

Reenkarnasyon sistemi gereği insan ömrü ortalama 1000 yıldır…
İlk 400 yıl kişi –insan- olarak anılır…
İlk 400 yıllık imtihanda tüm insanlar erkektir…
400 yılın sonunda peygamberle karşılaşıldığında bu insanlar-erkekler içerisinden iman edenlerin hepsi aynı derecede iman etmiş olmazlar…
İman dereceleri düşük olan insanlar-erkekler bir sonraki yaşamlarına ve imtihanlarına kadın olarak devam ederler…
İman dereceleri yüksek olan insanlar-erkekler bir sonraki yaşamlarına ve imtihanlarına erkek olarak devam ederler…

İlk 400 yıl içerisinde yaşayan insanlar içerisinden, kalan yaşamlarına erkek olarak devam edecek olanlar, mallarından karşılıksız bağışta bulundukları için yaşamlarına kadın olarak devam edecek olanlardan üstün kılınmışlardır…

Şu yukardaki saçma ve uyduruk sözleri neden o güzel izahlarınızın arasına
soktuğunuzu anlayamadım....????

Ayrıca arkadaşımızın enteresan bir sorusu vardı.....
Erkeklere huriler verilerken ,kadınlara neden birşey verilmiyor gibi...

Arkadaşımıza ,merak etmemesini orada bir haksızlık olmadığını...

Erkeklere huriler verilirken,kadınlara da '' Gılmanlar '' verildiğini de
söyleseydiniz.....
;)

Selam kardeş....

emane

New member
Selamun Aleyküm ;
Bahattin eyvallah ; fakat anlattıkların Kuran ile örtüşmüyor.Reenkarnasyon demişsin ve ilk 400 yıl sadece erkekler demişsin.Fakat ilk yaratılanlar Adem ile Havva ve bu yüzden kadın daha ilk başta var.Sanırsam orayı kopyala yapıştır yaptın gözden kaçmış sanırsam.CENGİZ sana da teşekkür ederim.
3.soru da hala takıldı kafam , bu sefer eşimize gılman verilirse ben kendi başıma söyleyeyim kıskançlıktan ölür insan , bu huriler cinsellik yerine sadece hizmet için olsalardı(gılman gibi) zaten eşlerimiz onlardan güzel olacaklar ne gerek var ki cinsel konuda onlara ?Birde eşler daha güzel olacak o zaman kendi simalarını kaybedecekler mi ? Bir şey bir şeyden daha güzel olursa eski şeyleri değişir ya da tamamen başka bir şeye dönüşür.

YİNE DE EN DOĞRUSUNU ALLAH BİLİR.(Belki benim şu söylediklerimde yanlış olanlar vardır.)

Bahattin Ergezen

New member
Bahattin ergezen kardeş,

Şu yukardaki saçma ve uyduruk sözleri neden o güzel izahlarınızın arasına
soktuğunuzu anlayamadım....????

Bir yoruma saçma ve uyduruk diyebiliyorsan;
Ya saçma ve uyduruk olmayanı biliyorsun
Ya da zan üzere konuşuyorsun demektir...
EĞER
Reenkarnasyon sisteminin Kuran da olmadığını biliyorsan; olmadığına ya da olamayacağına dair delillerini sunabilirsin...
ya da
Reenkarnasyon sisteminin Kuran da olduğunu iddia eden kişiden delliller isteyebilirsin...

Öyle saçma sapan söz demekle kendi haklılığını ıspatlayamazsın...

emane

New member
Tamam da senin dediğin mantıkla gidersek Havva da erkek oluyor ? Kuran hem ilk 400 yıl erkekler deyip hem de Havva dan söz etmişse , ki Havva'dan ettiğini biliyoruz ama ilk 400 yıl olayını duymadım , o zaman Kuran'da çelişki olması lazım.Bu da Kuran'a şüphe getirir.Bence yanlış düşünüyorsunuz.

Bahattin Ergezen

New member
Selamun Aleyküm ;
Fakat ilk yaratılanlar Adem ile Havva ve bu yüzden kadın daha ilk başta var.

Aleyküm selam...
Yanılıyorsunuz; Nefsin yaratılışı aşamasında tek varlık Adem’dir… Ve erkektir…Kadın ve erkek nefs aşamasında aynı anda yaratılmamışlardır...Kadın erkeğe ait nefsin bir parçasından yaratılmıştır...

ARAF SURESİ
189- O O’dur ki, sizi bir tek nefsten yarattı, eşini de ondan vücuda getirdi ki, gönlü ona ısınsın.

ZÜMER SURESİ
6- Sizi bir tek nefsten yarattı; sonra ondan da onun eşini vücuda getirdi.

Allah’ın insan diye balçıktan yarattığı ve daha sonra meleklerin ve cinin karşısına çıkarıp secde etmelerini emrettiği Adem erkektir…

Kadın erkeğe ait nefsten daha sonra vücuda getirilmiştir…
Sonuçta kadın, erkeğin eksik kısmıdır…
Kuran da neden Adem kızları değil de
Âdemoğulları ifadesinin kullanıldığını bir araştırın…

Şu sonuç kaçınılmazdır:
İnsan erkektir
İnsan erkek kalabilir
İnsandan kadın olabilir
İnsandan şeytan olabilir

Bahattin Ergezen

New member
Tamam da senin dediğin mantıkla gidersek Havva da erkek oluyor ? Kuran hem ilk 400 yıl erkekler deyip hem de Havva dan söz etmişse , ki Havva'dan ettiğini biliyoruz ama ilk 400 yıl olayını duymadım , o zaman Kuran'da çelişki olması lazım.Bu da Kuran'a şüphe getirir.Bence yanlış düşünüyorsunuz.

Havva ifadesi Tevrat'ta geçer...

emane

New member
Tamam da kardeşim ; eğer kadın(Havva) eşi olduysa Adem'in Ademle aynı anda yaşamış anlamına gelir bu.Fakat sen 400 yıl full erkekler var demişsin , fakat 2. yaratılan Havva'dır.Burda çok büyük bir çelişki var.Ayrıca bunlar aynı anda yaşamışların da bir diğer kanıtı Adem ile Havva'nın çocukları vardır(Habil ile Kabildi sanırsam)Bu bile o 400 yıl düşüncesini çürütür.

emane

New member
O(Allah) ki, sizi tek bir nefisten(Adem'den) yarattı. Onda sükun bulması için, kendisinden zevcesini(eşini) yarattı.O zaman ki, onu örttü, o hafif bir yükle yüklendi ve onunla(o yükle) dolaştı. Arkasından ağırlaştı. Ve o ikisi, Rableri olan Allah'ı çağırdı: "Şayet bize bir salih(çocuk) verirsen, elbette biz, teşekkür edenlerden olacağız."
[ARAF(7)/189]

Bu da sureyle verilmiş kanıtımız olsun.

emane

New member
Ayrıca ;
"Nihayet onlardan birine ölüm gelip çattığında der ki, Rabbim! beni geri gönder. Tâ ki, boşa geçirdiğim dünya hayatında iyi ameller işleyeyim. Hayır! O, söylediği boş bir laftan ibarettir. Onların arkalarında ise, yeniden diriltilecekleri güne kadar bir berzah
(12)
vardır"
(Mü\'minûn, 99-100).

"
Onların arkalarında ise, yeniden diriltilecekleri güne kadar bir berzah vardır"
ifâdesi onların diriltilecekleri güne kadar berzah âleminde bekleyeceklerini, yani dünya hayatıyla âhiret hayatı arasında bir hayatta olacaklarını, dünyaya dönemeyeceklerini belirtmektedir.

CENGÝZHAN

New member
'' Gılmanlar '' ifadesinin; Kuran da, hangi surede ve kaçıncı ayette geçtiğini söylerseniz konu üzerinde sohbete devam edebiliriz...

52 TUR :

24:
وَيَطُوفُ عَلَيْهِمْ غِلْمَانٌ لَّهُمْ كَأَنَّهُمْ لُؤْلُؤٌ مَّكْنُونٌ​

Ve yetûfu aleyhim gılmânun lehum ke ennehum lû’luun meknûnun.

CENGÝZHAN

New member
Bir yoruma saçma ve uyduruk diyebiliyorsan;
Ya saçma ve uyduruk olmayanı biliyorsun
Ya da zan üzere konuşuyorsun demektir...
EĞER
Reenkarnasyon sisteminin Kuran da olmadığını biliyorsan; olmadığına ya da olamayacağına dair delillerini sunabilirsin...
ya da
Reenkarnasyon sisteminin Kuran da olduğunu iddia eden kişiden delliller isteyebilirsin...

Öyle saçma sapan söz demekle kendi haklılığını ıspatlayamazsın...

Tamam güzel kardeşim.....

O zaman dediğiniz gibi delil isteyelim::::::

1) Kur'anda reenkarnasyon hangi ayettedir. ???
2)İnsan ömrü ortalama 1000 yıldır hangi ayettedir...???
3)
İlk 400 yıl içerisinde yaşayan insanlar içerisinden, kalan yaşamlarına erkek olarak devam edecek olanlar
Bu 400 yıl ifadesi hangi ayettedir...???

Bu kadar yeterli bilgi verirseniz...Öğrenir ve ayrıca teşekkür de ederiz......

Bahattin Ergezen

New member
Fakat eşi vardır , eşi erkek midir ? Bu ilişki erkek erkeğe midir ? Bu ne biçim bir mantıksızlıktır ?

Sakin olun...Mantık arayacak olursanız İsrail oğullarının Kızıl denizi yürüyerek geçmesini hangi mantığa oturtacaksınız!

Allah'ın gücü ve iradesi senin ve benim mantığımı devre dışı bırakır...İnancın mantığı olmaz...

Konuya dönecek olursak...

NEBE SURESİ

8- Sizleri çiftler olarak yarattık.

FATIR SURESİ
11- Allah sizi bir topraktan, sonra bir spermden yarattı; sonra sizi çiftler haline getirdi.

Elbette ki her erkeğin eşi vardır bunda kuşku yok…
Fakat şu var ki

İnsan= Erkek

Erkeğe ait bir parça alınıp kadın vücuda getirilmiş…
İnsan =Erkek + Kadın haline gelmiş…

Havva Adem”e ait…
Habil'in eşi Habile, Kabil'in eşi Kabil'e aittir...
Her kadın erkeğe aittir…

İnsan çift olarak imtihana tabi tutulur… Aynı anda hem kadın hem erkektir…

İnsanın erkek ve kadın olarak yaşantısı 400 yılın sonunda birleştirilir ve kişi ya erkek olarak ya da kadın olarak kalan 600 yıllık süresine devam eder…

400 yılın sonunda kişi iyi insan ve derecesi yüksek olursa iman eden erkek olarak kalan yaşantısına devam eder…
400 yılın sonunda kişi iyi insan ve derecesi düşük olursa iman eden kadın olarak kalan yaşantısına devam eder…

400 yılın sonunda kişi kötü insan ve kötülük derecesi yüksek olursa kâfir erkek olarak kalan yaşantısına devam eder…
400 yılın sonunda kişi kötü insan ve kötülük derecesi düşük olursa kâfir kadın olarak kalan yaşantısına devam eder…

Yapmış olduğum yorumlar Kuran ve Tevrat kaynaklıdır…
1000 yıl ve 400 yıl ile ilgili ayrıntıları yazabilirim…
Allah dilerse…
TEKVİR SURESİ
29- Âlemlerin rabbi olan Allah dilemedikçe, siz dileyemezsiniz.

emane

New member
Kardeşim o zaman o dediklerini ayetlerle söyle Kuran Tevrat diyorsun da...
Tamam da Allah Pompei'dekileri eşcinsellikten dolayı ne hale getirdi , bu onun hoşlanmadığı bir şey o zamanlar üstün iradesini kullanıp niye öyle bir şey yapsın ? Ayrıca inançta ne kadar mantığını kullanabilirsen o kadar iyi dir.Allah boş boş inanmamızı değil , araştırarak inanmamızı istiyor.Ben oturup iyice düşündüm

Üst Alt