Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Baba-Ogul-Kutsal Ruh

• Konbuyu başlatan teslimolan
  • Başlangıç tarihi
T

teslimolan

Guest
Hic düsündünüzmü acaba ne icin böyle bir sey kondu Incile ? Söyle mantiken bir düsünün o Baba-Ogul ve Kutsal Ruh un ne olabilecegini. Allah insani düsünmesi ve kendine teslim olmasi icin yaratti.

Baba-Ogul Kutsal Ruh. Baba önce babadan sonra ogul ve onlara hic benzemeyen biri isimde Kutsal ruh. Peki neden Anne degil de bambaska bir sey ?

Bibel incilden önce ve incilden sonra kitaplardan olusur. bibel 66 kitaptan olusur. Incilden öncekine Tanach denir 39 kitap vardir ve ondan sonra 27 kitap vardir ve toplami 66 kitap eder.

66 ise Allah kelimesinin ebcedidir. A-l-l-h.
39 ve 27 nin sirri ise benim tahminim sudur.
3 hakikattir ve hakikat 3 den gelecek yani parcayi birlestiren 3 den.
92 Mchmd kelimesinin ebcedidir hakikat 3 baglantiyi saglayan Mchmd.
7 ise Mchmd yedinci önemli ruh dur.

1 Adem 2 Nuh 3 Ibrahim 4 Musa 5 Davud 6 Isa 7 Mchmd

Simdi gelelim baba ve ogul a.
Baba benim tahminim bibel in ilk 39 kitabi yani önce baba vardi önce 39 kitap vardi ve onu Ibrahim ile temsil eder ve Tevrat gönderilen Musa. Cünkü Bibel in ilk kitabi Tevrat dir. Ogul ise Incil in 27 kitabi onu temsilen Ishak ve incilin gönderildigi Isa. Kutsal Ruh u temsili olarak Ismail cünkü Ismail gönderildi ve o evde degil ve Ismail disarda. Kitap olarak Al Qran ve Mchmd. Al Qran apayri bir kitapbir Bibel den farklidir ancak onun bir parcasidir ayni Mchmd ve Ismail gibi. Iste o üc 1 in ardindaki sir benim tahminim budur. 1 Tanach 39 kitap-1 Incil 27 kitap-1 Al Qran.

Al Qran disindaki 66 kitap temsili ve sifreli dir onu anlamak icin sifre nin anahtari lazim ve oda Al Qran dir. Al Qran i anlamadan Bibel anlasilmaz.

Bunlar sinirli bilgi sahibi Allah in bir kulundan dir süphesiz en dogru bilgi Allah dadir.

yusufgülmez

New member
Kardeşim yoksa kuran okuyup anlaşilmadan bibel anlaşılmaz sonucuna mı varddın sen?
Bibeli anlamaya çalışan kim bize kuran yeter
inşaallah bu baba oğul kutsal ruh meselesini araştırıp istifadelerimize sunduğun kadar allah(c.c.) hz. Muhammed(s.a.v.) kuran-ı kerim ücgeninide araştırıp istifadelerimize sunarsın

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Kardeşim yoksa kuran okuyup anlaşilmadan bibel anlaşılmaz sonucuna mı varddın sen?
Bibeli anlamaya çalışan kim bize kuran yeter
inşaallah bu baba oğul kutsal ruh meselesini araştırıp istifadelerimize sunduğun kadar allah(c.c.) hz. Muhammed(s.a.v.) kuran-ı kerim ücgeninide araştırıp istifadelerimize sunarsın

Genel kültür acidan dinimizi tasdik etmek acisindan iyidir bu bilgiler. Lakin bugün avrupa tarihinden bahseden birisine islam tarihindende bahsetsen dersek imali sekilde konuya uygun gözükmez bilakis bambaska telden calmis gibi durur cümlemiz havada.

Ya da bunu her durum ile kiyaslayabilirsiniz. Bugün Ramazan ayi geldiginden avrupada haberlere cikar iftar sofralari. Muhteviyatinin ne oldugunu soran kac hocam oldu. Ramazanin ilk günü saygiyla Ramazanin ne oldugunu anlatan ve sonrasinda kendisinde bir gün denedigini ve bu ortama katildigindan bahsetti. Ama biz onlarin orucunun zamanini dahi bilmeyiz. Toplu yasamak icin hazir degiliz görüldügü üzre. 80 milyon kadar olmasada bir o kadar türk kadar türk yasiyor avrupada. En azindan onlarin kültürleri ve edinmis oldugu bilgilerden istifade etmeyi isterim her türk genci gibi. Bence sizde istifade edin kültür cok gereklidir ve paylasilmalidir

yusufgülmez

New member
kardeşim vakit kısa ölüm yakın bazı alimlerin kuran-ı kjerimi her okuyuşunda daha fazla şey anladığını ifade etiiğiğni bilmiyormuyuz(bu kişiler ki arapça tefsir yazmış alimlerde dahil)sizce bibel ebced vs ile uğraşmak konuşmak onları tartışmak yüce kitabımızı sünneti tartışıp konuşup daha iyi anlamamızısağlıyacak zamanlardan biraz alıp götürmüyor mu

T

teslimolan

Guest
Bibel ve Kur´an ayrilmaz üclüdür. Ancak dedigim gibi Al Kur´an i anlamadan Bibel anlasilmaz ve Bibel i okundugu gibi oldugunu sanan hataya düser. Bibel sembolik kelimelerle dolu sifrelidir ve o sifre icinde anahtar lazim Al Kur´an. Hic bir kuvvet kul naminda Allah in sözünü degistiremez.

Ömür kisa degil ömür bu dünyada arinip temizlenecek kadar büyük. Kullanamayan 1000 senede de kullanamaz kullanabilen dünya suyunu arinip temizlenmek icin 1 gündede yapar bunu.

Peygamberimiz nebilerinin sonuncusunun nasil oldugu cok aciktir. Allah i bolca zikreden ve güzel ahlakli bir insandi ve gönülden kendini Allah a teslim eden di ve ona hic bir seyi ortak kosmayandi. Nebilerin sonuncusunu örnek alacaksak onun giyim kusamini degil karekterini örnek alacagiz. Dis önemli degildir dis maskedir insanin ici dir önemli olan. Nebilerin sonuncusunu örnek alacaksak egomuzu evcillestirecegiz. Egomunuzun beynine kendisinin bir hic oldugunu Allah izin vermeden tek nefes bile alamayacagini yerlestirecegiz. Nasil kovulma olduysa onun tam tersini yapacagiz bunun icinde Allah in kelimelerinden faydalanacagiz zira kilavuz orda dir.

yusufgülmez

New member
Sen milletin kafasını karıştırma be bibel miş oymus buymuş diye
bize kuran yeter vaktimiz kuran-ı kerimi anlayacak kadar çok değil
bibeli sen al ne yaparsan yapmillete ne öneriyo gibi konuşuyosun

sana kalsa kuran-ı kerim'i bibeli okyup anlamamız gerektiği için okumalıyız
biz ise allah(c.c.)emrettiği için okuyoruz

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bibel ve Kur´an ayrilmaz üclüdür. Ancak dedigim gibi Al Kur´an i anlamadan Bibel anlasilmaz ve Bibel i okundugu gibi oldugunu sanan hataya düser. Bibel sembolik kelimelerle dolu sifrelidir ve o sifre icinde anahtar lazim Al Kur´an. Hic bir kuvvet kul naminda Allah in sözünü degistiremez.

Ömür kisa degil ömür bu dünyada arinip temizlenecek kadar büyük. Kullanamayan 1000 senede de kullanamaz kullanabilen dünya suyunu arinip temizlenmek icin 1 gündede yapar bunu.

Peygamberimiz nebilerinin sonuncusunun nasil oldugu cok aciktir. Allah i bolca zikreden ve güzel ahlakli bir insandi ve gönülden kendini Allah a teslim eden di ve ona hic bir seyi ortak kosmayandi. Nebilerin sonuncusunu örnek alacaksak onun giyim kusamini degil karekterini örnek alacagiz. Dis önemli degildir dis maskedir insanin ici dir önemli olan. Nebilerin sonuncusunu örnek alacaksak egomuzu evcillestirecegiz. Egomunuzun beynine kendisinin bir hic oldugunu Allah izin vermeden tek nefes bile alamayacagini yerlestirecegiz. Nasil kovulma olduysa onun tam tersini yapacagiz bunun icinde Allah in kelimelerinden faydalanacagiz zira kilavuz orda dir.

Sayın teslimolan, önce "bibel" nedir, onu bir anlayalım, izah edermisiniz?

talha_

New member
teslimolan;

sana senin gibilere daha önce verilmis cevaplardan bir alıntı yapıyorum..;

Kur’an–ı Kerim, “tahrif edilmiş, insan eli değmiş, ilahi hüviyetinden uzaklaştırılmış olan Tevrat ve İncil”e ve bunların şerhlerine hiçbir hususta muhtaç değildir. Hiçbir konuda –hangi cins konu olursa olsun– Tevrat ve İncil’e başvurulamaz. Ne Kur’an’ın izahı ve tefsiri, ve ne de diğer İslamî ta’limatın açıklaması sadedinde bu kitaplar müracaat kaynağı olamazlar. Bizzat Tevrat ve İncil hakkında bile bilgi sahibi olmak için onlara gidilmez. Biz, onlar hakkındaki en doğru bilgiyi Kur’an ve hadislerden öğreniriz. Kur’an ve Sünnet’in bunlar hakkında doğru dedikleri doğrudur; eğri dedikleri eğridir. Bunun ötesinde bir yol tanımamak, Müslümanlar için takip edilecek en doğru hareket tarzıdır” (Doç. Dr. Abdullah Aydemir, Tefsirde İsrailiyyat, s. 5–6, 319–320, Ankara 1979).

Ahmed b. Hanbel'in ve el-Bezzâr'ın Câbir'den rivayetlerine göre, Hz. Ömer Tevrat'tan bir paça yazmıştı. Yazdığı bu parçayı Hz. Peygamber'e getirdi ve okumaya başladı. Bu esnada Hz. Peygamberin yüzü renkten renge girdi. Mecliste bulunan Ensar'dan bir zat Hz. Ömer'e; "Yazıklar olsun sana ey Hattab oğlu Ömer! Sen Resulullah'ın yüzünü gõrmüyor musun?" dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber; "Ehl-i kitaba bir şey sormayın. Kendileri sapık olan bu adamlar sizi asla doğru yola iletemezler. Sizler de ya hak olan bir şeyi yalanlamış ya da batıl olan bir şeyi doğrulamış olursunuz. Allah'a yemin ederim ki eğer Musa sağ olsaydı, bana iman edip yoluma uymaktan başka çare bulamazdı" buyurdu (Ahmed b. Hanbel, III, 387).

İbn Abbas, bir gün bazı müslümanlara şöyle çıkıştı: "Ey müslümanlar topluluğu! Elinizde Allah'ın Resulu Muhammed'e indirdiği ve okumakta olduğunuz en son ve hiç bozulmamış Kitab'ı bulunduğu halde, nasıl oluyor da Ehl-i kitaba (bazı şeyler) soruyorsunuz? Kaldı ki Allah Ehl-i kitabın kendilerine indirilen şeyleri değiştirdiklerini, Kitabı elleriyle tağyir edip bozduklarını haber verdi: "Onlar elleriyle Kitabı yazıp da, sonra onu az bir parayla satabilmek için, bu Allah katındandır dediler (el-Bakara, 2/79). Vahye dayalı olarak size gelen ilimden bunca şey, sizi onlara müracaattan alıkoymuyor mu? Andolsun ki biz onlardan hiç birinin size indirilenden sorduğunu asla görmüyoruz" (Buhârî, İ'tisâm, 25; Tevhîd, 42, 43; Şehadet, 31).

Son düzenleme:
T

teslimolan

Guest
Bibel yunanca biblos dan gelmektedir ve anlami kitap dir. Bibel 39 isa dan önce ve 27 sonra kitaplardan olusur. O ilk 39 kitap icinde Tevrat ve Zebur da vardir. Türkce bir ismi olmadigindan daha dogrusu olup olmadigini bilmedigimden ben öyle yazdim.

Ilk 39 kitabin ilk kitabin ilk ayetinin ilk harfi b ile baslar.Brashith=Baslangicta
27 kitabin ilk kitabin ilk ayeti b ile baslar.Biblos=kitap
Al Kur´an in ilk ayeti b ile baslar. Bismi=Isim

T

teslimolan

Guest
O kadar dogru yasandigini düsünüyorsaniz islam in o zaman neden bu dünya yi baskalari yönetiyor ? Sorun bu soruyu kendinize ve cevabi da Al Kur´an da arayin.

Yusuf Gülmez senide yazdiklarindan dolayi uyariyorum. Inan benim umrumda bile degil ancak seni kitaplara karsi saygiya davet ediyorum. Kitaplara saygisizligin hesabi Allah a verilecek ve bir tavsiyedir. Ister dinlersin ister dinlemezsin.

T

teslimolan

Guest
Talha ben Allah in indirdigi kitaplar hakkinda Hz. Muhammed selam olsun ona, yüzünü eksitecegine inanmiyorum. Hele böyle ayetlerin oldugu yerde. Kitaplara saygisizlik Onu indirine saygisizliktir. Ne yazdiginizi iyi ölcüp yazin.

Al-i Imran
3. O, sana Kitap'ı, önündekileri tasdikleyici olarak hak bir yoldan indirdi. Tevrat'ı ve İncil'i de indirmişti.

4. Daha önce insanlara bir yol gösterici olarak Furkan'ı da indirdi. Şu bir gerçek ki, Allah'ın ayetlerini örtüp inkâr edenler için şiddetli bir azap vardır. Ve Allah hem Azîz'dir hem intikam alıcı...
-------
Ayrica kendinizi baskalarindan üstün görmeyin.
------
18.Yahudiler ve Hıristiyanlar dediler ki, biz Allah'ın oğulları ve sevgilileriyiz. De ki: "O halde, niçin size günahlarınız yüzünden azap ediyor?" Hayır, siz de O'nun yarattıklarından birer insansınız. Dilediğini affeder O, dilediğine azap eder. Hem göklerin hem yerin hem de bunlar arasındakilerin mülkü/yönetimi Allah'ındır. Dönüş de O'nadır.
------------------
Iyi okuyun anlamini bu ayetin bu ayet tüm insanlara sesleniyor Al Kur´an in her ayeti gibi. Neden müslümanlar eziyet görüyor madem cok dogru yasadigimizi düsünüyoruz.

Son düzenleme:
T

teslimolan

Guest
Bazıları bu soruyu sormaya korkuyorlar kardeşim.

Evet pek çok Müslümanlar Kur'an namına diyerek, hem kendilerini hem başkasını Allah ile aldatıyorlar.

Mesela, Allah, Kur'an namına diyerek İslamın bir şiarı olan "işi ehline vermek" kaidesini "işi kendinden olana vermek" olarak tebdil ile tedenniye kapı açmışlar.

İş ahlakını "zaruretlerle" kapatmışlar.

Kur'anın emri olan yazışmayı "yazışmak ayıp olmasın, gücenmesin"lerle kapatmışlar.

Oku emrini cahil kalmak olarak anlamışlar.

Ayrılmayın emrine fırkalara ayrılarak mukabele etmişler.

Barış dini İslamı "kendi cemaatinden olmayan herkez düşmandır kılıcı" ile kesmeye çalışıyorlar.
Hatta bu iş öyle bir hal almış ki, pek çok cemaatler mensubu kendi mesleğinde çalışmak yerinde başkasının mesleğini çürütme mesleği benimsiyerek hem kendi hak mesleklerini hem sair hak meslekleri söndürmüşler. Dall fırkaları dört bir yanı istila etmiş.

Allah sonumuzu hayır etsin. Yine de ümitvar olmak lazım. Hadi olan Allah'tır.

Demek istediğim şudur, zaten bazısı dalaletlerini Kur'an namına yapıyor. Çünkü, akılları şeyhlerine, efendilerine, reislerine, ağalarına, asilzadelerine terk etmişler, onların akıllarını dahi başlarına almamış, tam köleliğe sukut etmişler.

Muhabbetle

Duha yasi yeni ögrendim abi diyorum. Acayip duygulandim sagol evet benimde ümidim var cünkü Allah nurunu tamamlayacaktir ve O suan sadece izin veriyor Yüce Sabiri ile ben inaniyorum yakin zamanda Tarik yildizi ile karanligi delecektir.

Son düzenleme:

Enver Ýstek

metin mete
[FONT=Times New Roman, Times, serif]“Hep birlikte Allah'ın ipine (İslâm'a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişilerdiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O'nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız “.[/FONT]​
[FONT=Times New Roman, Times, serif][ Al-i İmran-103 ][/FONT]​
[FONT=Times New Roman, Times, serif]

[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]“İşte siz öyle kimselersiniz ki, onlar sizi sevmedikleri halde siz onları seversiniz. Siz, bütün kitaplara inanırsınız; onlar ise, sizinle karşılaştıklarında "İnandık" derler; kendi başlarına kaldıklarında da, size olan kinlerinden dolayı parmaklarının uçlarınıısırırlar. De ki: Kininizden (kahrolup) ölün! Şüphesiz Allah kalplerin içindekini hakkıyla bilmektedir.”[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif][ Al-i İmran-119 ][/FONT]

Son düzenleme:

radikal

New member
Demek istediğim şudur, zaten bazısı dalaletlerini Kur'an namına yapıyor. Çünkü, akılları şeyhlerine, efendilerine, reislerine, ağalarına, asilzadelerine terk etmişler, onların akıllarını dahi başlarına almamış, tam köleliğe sukut etmişler.

Bir çok söyleyip, yazdığına gözü kapalı imza atarım. Ama bu alıntıladığım cümleniz çok su kaldırır, çok değişik imalara ve manalara yol açar.
İslam; hür olmaktır. Asla başka bir gücün altına, egemenliğine girmek demek değildir. Çünkü İslam; hür olanları muhatap alır ve onları hür kılar. Hür olmayan, köle hükmünde yada çocuk hükmünde veya meczup olarak tabir edilen kişiler, İslam'ın emr ve yasaklarına direk muhatap değildir. Efendisinin izin verdiği ölçülerde, ( o da eğer isterse ) muhatap kalır.

Bu mantık ile, aklını kiraya veren zaten hür olmaktan istifa etmiş, gönüllü olarak köleliğe ram olmuştur. Allah'ın (cc) hür kıldığını, velevki bu kendi nefsi dahi olsa köleleştirmek apaçık bir şirk olur ki, Allah'ın (cc) hükmüne aykırı bir hareket olarak bunu yapan en başta kaybetmiştir zaten.

Şeyh; anlam itibari ile öğretmendir. Öğretendir. Kırsal yörelerde şıh olarak tabir edilen, cahil cühela olup da öğrendiği üç beş duayı aklının yetileri kuvvetinde etrafına satıp, kendisini manevi bir lider olarak yorumlayan ahmaklardan da fersah fersah ötelerde bulunurlar. Gerçek alim ve arif olan Şeyhler ise ilmi ile amil bir öğretmendir. Bunun gibi bir öğretmene tabi olmak, onun öğretisinden ilim kazanmaya çalışmak, bildiği ve amel ettiği konulardaki görüşünden istifade etmek; aklını ona terk etmek değil, bilakis sahip olduğu aklını o'nun verdiği/vereceği ilim ile kuvvetlendirmektir.

İlkokulda, daha hiç bir harfi tanımadan, senden yazmanı ve okumanı isteyecek olan bir kişinin aklından nasıl şüphe edilirse, çok önemli dünyevi ve uhrevi konularda da ilim tahsil etmeden bir adım dahi atılamayacağı aşikardır. Bunun zıddı zaten ahmaklıktır.

Bununla beraber bir öğretmene tabi olmayanları ahmak olarak nitelendirmiyoruz. Asla! Bu kimsenin haddine değildir. Fakat; dini hükümleri öğrenme konusunda bir emr ile karşı karşıya kaldığımız gerçeği hiç bir zaman unutulmamalıdır. Her aldığımız bir şeyi ehlinden almaya gösterdiğimiz gayreti, İlim konusunda daha hassas göstermeliyiz. Öyle ya; ekmeğimizi kasaptan almaya hiç birimiz yanaşmaz.

Dalaletini Kur'an namına yapanları da ayırt etmek, işte bu bahsettiğimiz ilimi kazanarak bertaraf etmemiz ile mümkündür. Bunu kazanmak ise, elbette bir öğretmenin öğretisi eşliğinde daha kolay ve daha sağlamdır. Neden ? Çünkü o öğretmen daha önce bu ilimi kendi nefsinde defalarca etüd etmiş ve öğretmenlik gibi bir vasıfa yükselmiş bulunduğu içindir. Allah (cc) yolunda olduğu sürece de böyle bir öğretmenin yolunda olmak sadece; ayrıcalıktır.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bibel yunanca biblos dan gelmektedir ve anlami kitap dir. Bibel 39 isa dan önce ve 27 sonra kitaplardan olusur. O ilk 39 kitap icinde Tevrat ve Zebur da vardir. Türkce bir ismi olmadigindan daha dogrusu olup olmadigini bilmedigimden ben öyle yazdim.

Ilk 39 kitabin ilk kitabin ilk ayetinin ilk harfi b ile baslar.Brashith=Baslangicta
27 kitabin ilk kitabin ilk ayeti b ile baslar.Biblos=kitap
Al Kur´an in ilk ayeti b ile baslar. Bismi=Isim

Güzel. Anladım. Şunu anlayamadım. Kur'an var iken, Kur'an dan başka bir kitapta bir şeyler aranmak delalet olmaz mı?

T

teslimolan

Guest
Güzel. Anladım. Şunu anlayamadım. Kur'an var iken, Kur'an dan başka bir kitapta bir şeyler aranmak delalet olmaz mı?

Ben 39 kitabi soguk su 27 kitabi sicak su ve Al Kur´an i ilistirilmis olarak görüyorum Yani sicak ile soguk suyun en güzel karisimi.. Al Kur´an in hic bir yerinde de onlari okuma diye bir emir okumadim.

En dogrusunu süphesiz Allah bilir.

Enver Ýstek

metin mete

Bu sözüne katilmamak imkansiz...Yani gercek olanin disina cikmak gaflettir.Eger onlarin Kitablari korunmus olsaydi eyvallah derdik ama Kuran diyorki Gercegin disinda sapiklik vardir....

T

teslimolan

Guest
Teslim olan kardeşim, aç olana, hazım ilacı verilmez,ümmi bir kişiye felsefe kitabı okutursan manen ölmüne fetva vermiş olunur.

Aynen öyle, Kur'an'ı hakkı ile anlayıp, tahkiki bir iman ve ihlas-ı tamma nail olmadıkça , ameli İslam dairesine girmedikçe, ittikadı bütün dalaletlerden azade olmadıkça, aç birine, hazımsızlık ilacı vermekle midesini bozmak gibi ruhunu bozmak tehlikesi kaviyen malumdur.

Kardeş kardeşi uyarmakla mükelleftir.

Muhabbetle
Duha abi benim yazdigim da farkli degil Al Kuran i hazmedemeyen diger kitaplari anlayamaz.

Enver Ýstek

metin mete
Ben 39 kitabi soguk su 27 kitabi sicak su ve Al Kur´an i ilistirilmis olarak görüyorum Yani sicak ile soguk suyun en güzel karisimi.. Al Kur´an in hic bir yerinde de onlari okuma diye bir emir okumadim.

Okuma demiyor ama gercegin disi sapikliktir aklini kullan diyor...

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Sayın teslimolan

İlahi kitaplar makamında Kur'an ı Kerim Azimüşşandan başka tahrif olmayan kitap maalesef kalmamıştır.

Çümkü bu tahrifi bu gün Hıristiyanlar dahi sorgulamaktalar.
Çünkü Kur'an a ters düşen ibareler içermekteler.
Çünkü Allah (cc) Kur'an ı Azimüşşan ile kullarına farklı/yeni mükellefiyetler getirmiştir.
Çünkü Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) bize sadece Kur'an dan konuşmuştur
Çünkü Kur'an; İncilden, Tevrattan ve Zeburdan da örnekler alıp, onları da okuyun dememiştir.

Ve Kur'an ilahi kelam olarak zaten yetmiştir.

Şimdi eğer Müslümansanız ki, biz de Müslümanız ve şahadet getiriyoruz, haydi sizde getirin; - " Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve rasuluhu" - Kur'an ın dışında bir ilahi kitaptan öğüt aramanız son derece anlamsız ve hayret vericidir. Yani mevcut İncil ve ya Tevratı araştırmak ve ya bilgilenmek amacıyla okumak ile oralardan feyz bekleyip ve hele hele tavsiyede bulunmak çok farklı bir şeydir.

Bakın, bu davranış biçimi, insanların zihinlerinde çelişkili düşünceler uyandırması bir yana, sizin için " acaba misyonerlik mi yapıyor" suallerine maruz dahi bırakabilir.

Gerçi biz burada misyonerlerden bir kaygı duymayız evelallah, emin olan biziz çünkü ama, insanlar kimle ve ne adına müteala yapmak istediklerini ister istemez bilmek hakkına sahip olmalıdır.

Daha önce de bildirmiştim, yine bildiriyorum. Muamma içinde teati olmaz. Sizin inancınız bizi de çok fazla bağlamaz ama insan rengini göstermelidir ve mensubiyetinin ya gereklerini yapmalı ya da mensubiyetini ilan etmelidir.

Şaşırmamış hiç bir Müslüman, Kur'an ı, mevcut ilahi kitaptır denen kitaplarla harmanlayamaz.

Üst Alt